Connect with Us

Java e fundit e muajit Maj/ Paolo Fox tregon çfarë do ndodhë me shenjat e zodiakut

Aktualitet

Java e fundit e muajit Maj/ Paolo Fox tregon çfarë do ndodhë me shenjat e zodiakut

Publikuar

-

Dashi: Shpeshherë fjalët ngatërrohen dhe nuk ndjekin rrjedhën e mendimeve. Bëni kujdes nga Neptuni, që edhe pse jo fort i dukshëm, ka gjasa të ushtrojë ndikim në shenjën tuaj. Për shkak se Mërkuri do t’ju nxitë të flisni apo të reagoni në mënyrë të papërshtatshme, përgatituni për pasojat. A ia vlen? Me shumë gjasë, jo. Prandaj tregohuni të matur. Mos kini frikë dhe mos harroni se gjërat mund t’i realizoni në të ardhmen.

Demi: Venusi është një planet tekanjoz dhe i paqëndrueshëm. Kur të kalojë në shenjën tuaj, ai do t’ju bëjë të provoni ndjenjën e vetëkënaqësisë. Të enjten dhe të premten do të duhet të vendosni nëse do t’i bëni gjërat në mënyrë spontane dhe sipas nevojës apo do t’i ndiqni rregullat me përpikëri. Mos rrezikoni! Lërini gjërat të rrjedhin lirshëm dhe mos u ngutni.

Binjakët: Në këtë periudhë, Mërkuri dhe Dielli ju garantojnë forcë dhe aftësi për të reaguar vërtet shpejt. Për këtë arsye, nuk do të keni frikë të bëni lëvizjet e duhura në ditët në vijim, edhe nëse çështjet do të jenë disi të ndërlikuara. Të enjten do të përjetoni një dashuri të zjarrtë, të premten pritet të arsyetoni me logjikë. Provoni të ndiqni instinktin dhe zemrën për të bukurën, por pa i lënë pas dore të tjerët. Nuk do të jetë diçka e lehtë.

Gaforrja: Prania e Marsit dhe e Neptunit në shenjën tuaj, të cilët ju bëjnë të mos i shijoni gjërat dhe ju shpërqendrojnë, i vështirësojnë punët tuaja. Detyra juaj është që të përqendroheni gjithmonë tek e tashmja. Edhe pse lidhja juaj dashurore mund t’ju bëjë të përjetoni situata të ndryshme. Mendja dhe zemra do t’i japin përparësi realizimit të ëndrrave, por gjatë gjysmës së javës, çuditërisht, do të bëheni më seriozë për planet e fundjavës. Mos u shqetësoni, tregohuni objektivë dhe vlerësojini gjërat sipas gjendjes në të cilën ndodheni.

Luani: Ëndrrat, mendimet, diçka e bukur dhe e përzemërt. Në këtë periudhë, Dielli dhe Mërkuri do t’ju përkëdhelin dhe do t’ju favorizojnë të realizoni objektivat që i keni vënë vetes. Mos hiqni dorë nga ëndrrat dhe idetë, sepse do t’ju bëjnë të ndiheni mirë! Të enjten, imagjinata juaj s’do të njohë kufij. Do të jeni guximtarë dhe të gatshëm t’i sfidoni rregullat të premten. Mos u matni me ata që ju kundërshtojnë dhe janë grindavecë.

Virgjëresha: Të lindurit e kësaj shenje janë të aftë të heqin dorë nga aktivitetet shoqërore kur bëhet fjalë për çështje të rëndësishme. Ditët në vazhdim duhet të mësoheni me faktin që gjërat nuk janë të prera me thikë, që natyra e shpreh bukurinë e saj në mënyra të ndryshme. Të mërkurën, Neptuni do t’ju pengojë të kuptoni dhe të veproni drejt, diçka që, më së shumti, ka të bëjë me teorinë sesa me praktikën.

Peshorja: Nuk do të gaboni falë qetësisë që ju karakterizon deri ditën e enjte. Pas kësaj dite, do të filloni të lëvizni dhe do të provoni të luani me idetë, duke vënë imagjinatën në punë. Marrëdhënia juaj do të ndryshojë të premten, kur planetët tuaj të parapëlqyer, Venusi dhe Saturni, do t’ju bëjnë të dukeni më të bukur. Për një herë të vetme, ndiqni zemrën dhe jo mendjen. Gjithsesi, do ta kuptoni se nuk keni gabuar.

Akrepi: Gjatë kësaj periudhe, Marsi do t’ju ndihmojë të udhëtoni vetëm, në një drejtim që nuk e njihni, por pikërisht për këtë arsye ju pëlqen dhe ju stimulon kaq shumë. Teksa mbylleni në vetvete, duhet të komunikoni me ndonjë, me njerëz apo personazhe të cilët duhet të zgjedhin, ashtu si ju, drejtime të qarta, unike dhe përfundimtare. Do të jeni të shpërqendruar dhe të papërmbajtshëm deri të enjten. Qetësohuni dhe tregohuni elastikë. Është thjesht çështje praktike.

Shigjetari: Jupiteri do t’ju bëjë pak të ngathët, të pazotë që t’i shkoni gjërave deri në fund. Por në ditët në vazhdim do të zbaviteni shumë dhe do të vëzhgoni kush nuk do t’i ketë idetë të qarta, kush do të luajë me të tashmen, duke ju ndihmuar të mos ndiheni gjithmonë keq për të metat tuaja. Gjatë fundjavës Jupiteri dhe Mërkuri do të ndikojë në luhatjet e humorit.

Bricjapi: Ekziston një përgjigje për të gjitha. Filloni të mos u kushtoni shumë rëndësi të tjerëve, duke lënë pas dore veten tuaj. Do të shikoni që ku vendim do t’ju bëjë mirë pasi do të bindeni se meritoni më shumë në jetë. Ndërkohë mundohuni t’i bindni të tjerët për idetë tuaja, sepse javën tjetër, fati dhe fuqia e fjalëve nuk do të jenë në anën tuaj.

Ujori: Gjatë kësaj periudhe Dielli dhe Mërkuri janë në anën tuaj. Falë Diellit do të ndiheni fatlum në dashuri, ndërsa falë Mërkurit gjërat do të jenë më interesante dhe do të ndiheni më krijues. Ndiheni disi të përhumbur dhe jeni në kërkim të një pike referimi. Për fat të keq, pasiguritë dhe dyshimet ju shoqërojnë gjithmonë. Që t’ia dilni mbanë, duhet të bëni çmos t’i ndërmerrni nismat tuaja pa frikë.

Peshqit: Herët a vonë, të gjithë planetët kalojnë tranzit në shenjën tuaj. Pikërisht butësia që ju karakterizon, ditën e enjte do t’ju japë probleme dhe njerëzit pranë jush mund të irritohen. Do të përpiqen t’ju bindin se ajo çka ju e gjykoni si të gabuar është e drejtë. Duke filluar që prej së premtes nuk do ta keni aspak të lehtë të ruani hapësirat tuaja private, pasi ka diçka që nuk shkon mes jush dhe të tjerëve. Këshilla më e mirë që duhet të dëgjoni është t’i lini gjërat të ndodhin dhe ta vrisni mendjen më vonë./Noa.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE