Connect with Us

“Humbëm një betejë, por jo luftën”/ Kreu i KSSH: Status i minatorit do realizohet

Aktualitet

“Humbëm një betejë, por jo luftën”/ Kreu i KSSH: Status i minatorit do realizohet

Publikuar

-

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kolë Nikollaj ka premtuar se statusi i minatorit do të reazliohet.

Në një deklaratë për mediat, Nikollaj shprehet se “pavarësisht se humbëm një betejë ne nuk kemi humbur luftën, pasi status i minatorit do realizohet e për këtë ju jap fjalën e burrit të gjithë atyre burrave të cilave u ka rënë mbi shpatulla një punë jo e lehtë, për të mbajtur në radhë të parë familjen e për të mbajtur në këmbë një sektor, ku duhet vetëm hyrja në galeri, pasi dalja është në dorën e zotit.”

Gjithashtu, ai ka shigjetuar edhe opozitën, për të cilën thotë se hedh bomba molotov ndaj policisë dhe nuk del në krah të protestave të minatorëve.

“Ndërkohë opozitës dua ti bëj me dije që me statusin e minatorit të mos tallet më, pasi kjo opozitë që hedh molotov policisë për dy rrugaçë të arrestuar dhe nuk doli në ditë në krah të protestave të minatorëve, veprim që do ti jepte fisnikëri opozitës.”-deklaron Nikollaj.

Deklarata e plotë:

Kur ata që kalojnë më shumë kohë në qendra estetike e konferenca vendosin për fatin e profesioneve të vështira !

Kriza politike që në Shqipëri përsëritet çdo dy vjet, para gjatë dhe pas zgjedhjeve po sjell pasoja fatale në ekonominë e vendit, teksa janë investitorët ata që e ka pranuar këtë fakt. Teksa opozita del në rrugë për karrige pa vota, pushteti kapet fort pas karriges dhe pas tepsisë, si në kohën e Lal Krosit, ku vetë shkruajnë vetë firmosin dhe ato zëra që u dalin kundër i gjobisin, kryesisht përmes bandave mediatike që drejtohet nga dështakë kalibri.

Minatorët e Shqipërisë sot janë pa status, madje edhe naftëtarët e humbën statusin,kjo pasi disa zyrtarucë që i lyejnë duar më krem nivea e kalojnë më shumë kohë në qendra estetike dhe konferenca dhe se kanë provuar në duar dheun e minierës, plagët nga puna nëntoke dhe në puse naftë vendosën nëse minatorëve do tu jepnin apo jo status, vendimi i tyre ishte një JO.

LEXO EDHE:  Foto/ Gjetja gjeniale e protestuesve të opozitës

Ky vendim është turpi i tyre, unë si përfaqësues i Konfederatës se Sindikatave, në çdo mbledhje në komisionin e ekonomisë e kam ngritur si shqetësim domosdoshmërinë për miratimin e statusit të minatorit, si një domosdoshmëri dhe një detyrim për këtë kategori.

Ekonomisti me diplomë të gjuhëve të huaja dhe master harëardi, Arben Ahmetaj urdhëroi vartësit e tij të hartonin një projekt ligj që privon minatorët nga përfitime bazë që i përfitojnë të gjithë kolegët e tyre në vendet e rajonit, pasi nuk po flas për Evropën e qytetëruar.

Në betejën për statusin e minatorit Konfederata e Sindikatave u tradhtua nga të gjithë përveç minatorëve, pasi bizneset qeveria pseudo-sindikata që duan kauza luftuan që ky status të mos bëhej.

Mediat u bënë palë me të fuqishmit, por pavarësisht se humbëm një betejë ne nuk kemi humbur luftën, pasi status i minatorit do realizohet e për këtë ju jap fjalën e burrit të gjithë atyre burrave të cilave u ka rënë mbi shpatulla një punë jo e lehtë, për të mbajtur në radhë të parë familjen e për të mbajtur në këmbë një sektor, ku duhet vetëm hyrja në galeri, pasi dalja është në dorën e zotit.

Ndërkohë opozitës dua ti bëj me dije që me statusin e minatorit të mos tallet më, pasi kjo opozitë që hedh molotov policisë për dy rrugaçë të arrestuar dhe nuk doli në ditë në krah të protestave të minatorëve, veprim që do ti jepte fisnikëri opozitës. Por çdo kërkojnë minatorët nga ata hajdutë më çizme që ishin 8 vite në pushtet dhe nuk denjuan ta miratojnë statusin, ndonëse i kishin të gjitha mekanizmat në dorë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti i PD “zbulon” skenarin e frikshëm/Çfarë do i ndodhë opozitës në 45 ditë

LEXO EDHE:  Ish-deputeti i PD “zbulon” skenarin e frikshëm/Çfarë do i ndodhë opozitës në 45 ditë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Dy partitë që braktisën opozitën për Ramën

LEXO EDHE:  Foto/ Gjetja gjeniale e protestuesve të opozitës

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: