Çfarë do të ndodhë me ju? Zbuloni kuptimin e vijave në dorën tuaj – CNA
Connect with us

Life Style

Çfarë do të ndodhë me ju? Zbuloni kuptimin e vijave në dorën tuaj

Publikuar

-

Këto këshilla mund të mbajnë çelësin për të parashikuar jetën tuaj.

Linja e Zemrës: Kjo linjë ka gjithçka që ka të bëjë me jetën tuaj të dashurisë. Një linjë e shkurtër tregon se nuk jeni një person që i kushtoni shumë rëndësi dashurisë. Një linjë e gjatë me onde nënkupton se jeni njerëz të qetë në rrjedhshmërinë e marrëdhënieve dhe i trajtoni ato mirë. Një vijë e drejtë e zemrës thotë se ata i afrohen dashurisë me logjikë dhe racionalizmin, dhe një vijë zemre e lakuar do të thotë se do të jeni shumë të dashuruar!

Linja e kokës: Linja e kokës lidhet me mendjen tuaj dhe përfaqëson inteligjencën që keni. Një vijë e shkurtër e kokës mund të thotë se njeriu është më shumë fizik sesa inteligjent, duke preferuar të ushtrojë energji me trupin dhe jo me mendjen. Një linjë e gjatë dhe e qëndrueshme e kokës tregon një njeri mendimtar filozofik dhe të qartë. Nëse linja e kokës është e valëzuar, kjo mund të nënkuptojë se keni vështirësi në përqendrim dhe një vijë e drejtë e kokës është një çelës që jeni realist për jetën.

Linja e Jetës: Kjo linjë e famshme njihet shpesh si “vija e fatit”. Por me gjithë qëndrueshmërinë e besimit, vija e jetës nuk tregon se sa kohë do të jetoni! Përkundrazi, ajo përfaqëson karakterin tuaj dhe ngjarjet kryesore të jetës. Një linjë e gjatë dhe e thellë nënkupton se ju jeni të fortë dhe jeni të sigurtë për veten, ndërsa një më e shkurtër mund të tregojë se ju jeni lehtësisht të ndikueshëm nga të tjerët. Mos u shqetësoni nëse ka një pushim në vijën e jetës, kjo nuk do të thotë vdekje! Përkundrazi, tregon një ndryshim të madh në jetë.

Linja e fatit: Nëse linja juaj e fatit është e thellë, kjo mund të nënkuptojë që jeta juaj ndikohet shumë nga fati. Ndërsa nëse është e cekët ju do të merrni vendime të vetëdijshme për të mos lejuar “fatin” të sundojë. Nëse ka shumë hapa në vijën tuaj të fatit, do të thotë që do të përjetoni shumë ndryshime në jetën tuaj!

Linjat e Udhëtimit: Linjat e udhëtimit konsiderohen si linja “të vogla” dhe në bazë të thellësisë dhe gjatësisë së tyre mund të tregojnë dëshirën tuaj për të vizituar vende të huaja (aq më të thella dhe më të gjata janë më e theksuar dëshira). Një linjë udhëtimi që ndërthuret me një vijë të jetës mund të tregojë se do të bëni një udhëtim të bazuar në shëndetin tuaj ose që gjendja juaj fizike mund të ndikohet nga udhëtimet./Burimi:Revista Psikologjia

Aktualitet

“Forbes” shpall destinacionin më të mirë turistik/ Zbuloni qytetin më të preferuar për këtë verë

Publikuar

-

Vit pas viti ky shtet është destinacioni më i preferuar me një numër prej 1.5 milionë vizitorësh. Revista “Forbes” ka publikuar së fundmi fituesen e turizmit më të mirë për vitin 2019 e cila ishte Portugalia .Krijuar në vitin 1993, çmimi i udhëtimeve nëpër botë vlerëson qytetet apo shtetet lider sipas numrit të turistëve, linjave ajrore, hoteleve, resorteve, agjencive dhe mikpritjen përqark botës.

Gjeoparku Arouca është një nga destinacionet e preferuara aventureske, me pyje e lumenj, në një natyrë të paprekur në sipërfaqe prej mijëra kilometrash, mbrojtur nga UNESCO gjithashtu edhe ujërat e kristaltë, klima sub-tropikale dhe peizazhi i thyer i Madeiras.

Portugalia kryeson në 39 kategori, përfshirë këtu numrin e hoteleve luksoze që ofron, biznesin, dizajnin, ushqimin, infrastrukturën dhe jetën e natës. Pas Portugalisë, në 5 e destinacioneve të këtij viti, renditet Shën Pjetërburgu në Rusi, Madridi në Spanjë, Batumi i Gjeorgjisë si një miksim i shkëlqimit bashkëkohor me epokën e bukur si dhe Londra, e cila po ofron për turistët gjithnjë e më shumë.

 

LEXO TE PLOTE

Life Style

Mund t’i praktikoni edhe në punë/ 5 mënyra si të mos keni dhimbje shpine

Publikuar

-

Qëndrimi ulur në punë ose edhe në shtëpi nuk është gjëja më e mirë që mund të bëni. Kjo sjell shumë probleme në shëndet si edhe obezitet sipas studimeve të fundit.

Por që të keni më shumë energji mund të provoni pesë pozicione yoga te cilat do t’ju reduktojne ndjeshëm dhimbjen e shpinës, qafës, duarve dhe mesit.

Praktikimi i yoga-s sjell padyshim përfitime në aspektin fizik dhe emocional: përmirëson fleksibilitetin, forcon muskujt, kontrollon tensionin e gjakut, ul stresin, lufton pagjumësinë etj. E përmendur që në lashtësi, tek Rig Veda ( tekst i lashtë indian), praktika e yoga-s i përket trupit, mendjes dhe shpirtit.

#1

#2

#3

#4

#5

(#6 nuk quhet)

LEXO TE PLOTE

Life Style

Keni vlera të ulta kalçiumi? Zbuloni disa nga ushqimet me benefitet më të mëdha që ju ndihmojnë

Publikuar

-

Sipas mjekëve , kalçiumi është tepër i rëndësishëm dhe veç mjekimeve duhet edhe një dietë strikte.

Më poshtë do të njiheni me ushqimet që duhet të konsumoni patjetër nëse keni vlera të ulta të kalçiumit në trup.

Krisje apo thyerje kockash

Nëse edhe nga një dëmtim i vogël keni thyerje kockash, atëherë ku është një tregues që keni mungesë të theksuar të kalciumit.

Konsumi i bulmetit

Nëse keni hequr dorë nga qumështi i lopës dhe nënproduktet e tij, atëherë duhet të konsumoni më shumë brokoli dhe bajame.

Lëkura dhe thonj të dobët

Lëkura dhe thonjtë padyshim  janë një tregues i mirë i shëndetit e trupit. Nëse keni thonj që nuk rriten dhe thyhen kollaj atëherë është një sinjal që keni mungesë të kalciumit.

Dhëmbët tuaj dëmtohen shpejt

Padyshim që kalciumi i mban dhëmbët e fortë. Nëse nuk merrni kalcium mjaftueshëm nga ushqimi, dhëmbët  nuk do jenë në formën më të mirë të mundshme.

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut

Kalciumi është një element i rëndësishëm kur vjen puna tek procesi i qarkullimit të gjakut. Nëse nuk keni mungesë, atëherë edhe presioni i gjakut  tuaj do të jetë në ritme normale./Burimi:agroweb

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
kryeministri edi rama ne zyre
“Rama nuk ndalon së vjedhuri”/ Ish-deputeti denoncon skandalin me koncensionet

Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj, ka reaguar sot lidhur me dy koncesione që sipas tij, po përdoren për vjedhje të mëdha...

Close