Connect with Us

Vasili sulmon kreun e ONM/ Kthyet drejtësinë në pronë të rilindjes

Aktualitet

Vasili sulmon kreun e ONM/ Kthyet drejtësinë në pronë të rilindjes

Publikuar

-

Petrit Vasili kreu i grupit parlamentar LSI deklarate

Ish kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, ka hedhur akuza ndaj kreut të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveffa Ruiz Calaveras.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Vasili shkruan se Calaveras  ka shkatërruar Reformën në Drejtësi duke e kthyer atë në pronë të rilindjes.

Postimi i plotë

Calavera do te frikesohet, kur te auditohen milionat e BE per reformen e deshtuar ne drejtesi!!

Genoveffa Calavera foli serish… ashtu shtrember,jo parimore dhe kunder reformes…si gjithmone.

Personalisht,ne cilesine e Ministrit te Drejtesise,kam debatuar fort me kete zonje,kur kjo insistonte te pranonim Kushtetuten e perkthyer gabim ne anglisht dhe mbi kete baze te ndertonim ligje te gabuara,qe ne fakt u ndertuan si te tilla dhe rrenuan,qe ne start nje reforme te shumepritur.

Po kjo zonje insistonte qe per Operacionin Nderkombetar te Monitorimit te mos kishte nje marreveshje te miratuar me ligj ne Kuvendin e Shqiperise dhe se mjaftonin muhabetet e bera mes saj dhe sekretarit te pergjithshem te kryeministrit,duke shkaterruar nje reforme te miratuar me 140 vota me parlament.

Per kete ceshtje iu jam drejtuar me shkrim edhe ambasadoreve te SHBA dhe BE ne ate kohe.

Po per Calaveren deformimi antikushtetues i reformes ne drejtesi dhe kapja e drejtesise nuk kishte asnje rendesi.

Calavera heshti,kur rilindja perbuzi dhe hodhi poshte sugjerimet e ONM, ku dhe vete kjo zonje eshte pjese, per anetaret e KLGJ dhe KLP dhe reforma u kthye nga shprese ne zhgenjim dhe KLP dhe KLGJ u mbushen me njerez pa asnje integritet deri edhe me bashkepuntore te sigurimit te shtetit.

Calavera deklaronte me ze shume te larte se ONM do te ishte garancia e integritetit te reformes,pasi ajo do te ishte perbere nga juriste me integritet shume te larte nga SHBA dhe BE.

Calavera heshti edhe kur u hodhen poshte sugjerimet e ONM gjate vetingut duke e shnderruar vetingun ne nje proces me dy standarte sipas konstatimeve te Komitetit te Helsinkit dhe te tjereve.

Calavera heshti edhe kur vete anetare te komisionit te Vetingut rezultuan pa asnje integritet dhe qe s’duhet te ishin kurre pjese te atyre komisioneve.

LEXO EDHE:  Deputetët e Rilindjes pa diplomë/Vendosin në CV kursin e patentës

Calavera heshti edhe per dekapitimin e drejtesise, qe mbeti pa Gjykate Kushtetuese dhe te Larte.

Calavera heshti dhe nuk foli asnje fjale perpara ketij atentati juridik e moral, qe po i behej reformes ndonese mijerat e eurove vazhdonte ti merrte qetesisht si pjestare e bordit te ONM.

Perse sherbyen keto miliona euro te BE, pra te taksapaguesve europiane, qe i faturohen qytetareve shqiptare si ndihme per reformen??

Ne do ta kerkojme auditimin e ketyre miliona eurove.

Shqiptaret duhet ta dine sa euro kane marre Genovefa me shoke per te prodhuar kapjen e drejtesise nga rilindja.

Calavera nuk shqetesohet fare,qe drejtesia u kap dhe ate tanime nuk e beson me kerkush.

Reforma e Calaveres & co thjesht i vuri emrin pronarit duke kthyer drejtesine ne prone te rilindjes.

Heshtja e denueshme per kete shkaterrim te Reformes ne Drejtesi e Calaveres i ka hequr asaj te drejten dhe mundesine qe te flase,qe te beje sikur preokupohet dhe te te sugjeroje per kete reforme.

Calavera e humbi mundesine qe te ndihmonte per te bere reformen ne drejtesi,qe shqiptaret prisnin, bile per fat te keq ndihmoi per te kunderten.

Tanime i mbetet vetem te vazhdoje te marre edhe per pak kohe mijrat e eurove per nje reforme qe zhgenjeu thelle shqiptaret.

Por auditimi i dhjetra milion euro te BE per reformen ne drejtesi do te kryhet patjeter……deri atehere pres me durim te degjoj serish Calaveren, sigurisht ne se do te kete fuqi dhe kurajo qe te flase../CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nga Armand Shkullaku/ Gent Cakaj, anëtari i ri i organizatës së Rilindjes

LEXO EDHE:  Ndoqi videon e sulmit terrorist në Zelandën e Re, këngëtari shqiptar: “Jam i shokuar!”

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Sulm në xhami/ Raportohen me dhjetëra të vrarë

LEXO EDHE:  Pr.buxheti dhe paketa fiskale/ Petrit Vasili zbulon propozimet e LSI

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: