Connect with Us

Ftesa për dialog/ Reagon ish ministri Ramës

Aktualitet

Ftesa për dialog/ Reagon ish ministri Ramës

Publikuar

-

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi përgjigjen e kryeministrit Edi Rama drejtuar CDU/CSU, pas apelit që këta të fundit i bënë politikës shqiptare.

Manjani shkruan se nëse kryeministri nuk pranon të shtyjë zgjedhjet për çfarë e don dialogun.

Statusi i plotë

Pa u tharë boja e letrës së dytë, ja nxori vetes bojën fallco që i kish vënë atyrë letrave të mllefosura.

Duke iu përgjigjur CDU/CSU, të cilët nuk njohin zgjedhje moniste, Kryeministri nuk pranon të shtyjë zgjedhjet lokale.

Atëhere për çfarë e do dialogun?!

Për fasadë?!
=================
Nejse,

Vazhdoj të insistoj se vendit i duhet një datë zgjedhjesh parlamentare që të ri-ngrihet Parlamenti pluralist.

Nuk ka e smund të ketë asnjë detyrë apo reformë tjetër për t’u bërë pa Parlamentin Pluralist.

As dialog politik smund të ketë kur parlamenti është monist dhe jashtë standartit të një Republike kushtetuese Parlamentare.

Ligjet e këtij Parlamenti janë të papranueshme demokratikisht. Shkeljet Kushtetuese në veprimtarinë e këtij Parlamenti janë rutinë.

LEXO EDHE:  PD padit në prokurori Edi Ramën/ Pagoi 80 mijë dollarë për foton me Obamën

Ndaj produkti i këtij parlamenti monist, kur populli nuk i përket një partie të vetme është nul.

Madje për mua as qeveri teknike smund të ketë pa parlamentin pluralist.

Reforma e ligje të reja, jo e jo!

Të rikthehet parlamenti pluralist njëherë pastaj zgjidhim të tjerat.

Për këtë duhet vetëm një datë zgjedhjesh parlamentare.

Asgjë tjetër!

Asgjë më shumë se kaq nevojitet në këtë moment.

Këtë gjë e ka në dorë vetëm Kryeministri, askush tjetër as brenda e as jashtë Shqipërisë.

Vetëm Ai e çon vendin në zgjedhje politike parlamentare.

Të tjerat, përfshi dhe debatin deklarativ për zgjedhjet lokale, nuk zgjidhin krizën.

Përkundrazi e thellojnë edhe më keq. Nuk kërcënohet populli as me gaz e as me viza amerikane…

Nga ana tjetër kush e do diktaturën duhet të lejohet ta hedhë kokrrën e turpit në ato palo votime…/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ministri gjerman për Europën, flet për negociatat/ “Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut”

Publikuar

-

Nga

Ministri gjerman i Shtetit për Europën, Michael Roth ka bërë thirrje që procesi i negociatave për Shqipërinë të ndahet nga procesisë për Maqedoninë e Veriut.

Sipas Roth, çështja duhet trajtuar në mënyrë bilaterale, pa bllokuar ecurinë përpara.

 “Ju lutem lejoni që çështjet dypalëshe të trajtohen në mënyrë bilaterale, pa bllokuar ecurinë përpara të BE. Le të mendojmë në mënyrë strategjike dhe të kuptojmë nevojën për të përmbushur detyrimet tona ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Nuk ka asnjë interes duke e lënë vakum strategjik. Faleminderit”, shkruan Roth./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Negociatat/ Raportuesja e Shqipërisë për në PE: Rruga e pranimit duhet të pasqyrojë progresin

Publikuar

-

Nga

Ligji antishpifje/ Eurodeputetja: Të zbatohen rekomandimet e Venecias për një media të lirë

Raportuesja e Shqipërisë për në PE, Isabel Santos, ka deklaruar se rruga për anëtarësimin e Shqipërisë duhet të pasqyrojë progresin e bërë.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Santos se është një moment i rëndësishëm për Shqipërinë.

Moment i rëndësishëm për Shqipërinë. Rruga e pranimit duhet të pasqyrojë progresin e bërë nga vendi. Vullneti i mirë i popullit shqiptar ndaj Bashkimit Evropian gjithashtu e meriton këtë zhvillim”, shkruan Santos./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngjela zbulon çfarë pritet të ndodhë deri në shtator me Shqipërinë/ Çfarë interesi ka SHBA

Publikuar

-

Nga

Ngjela zbulon çfarë pritet të ndodhë deri në shtator me Shqipërinë/ Çfarë interesi ka SHBA

Avokati Spartak Ngjela shkruan se Shtetet e Bashkuara ndërhynë drejtpërsëdrejti në çështjen e hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian dhe sipas tij, tani mendohet se gjithçka do të shkojë drejt miratimit.

Në një postim në rrjetet sociale, Ngjela shkruan se anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, është edhe interes i madh amerikan.

Sipas Ngjelës, antarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, e forcon së tepërmi pozitën amerikane në Ballkanin Perëndimor, në konfliktin e saj me politikën ruse. Dhe kjo do të jetë një politikë e re.

Gjithashtu avokati shkruan se kjo kohë, deri në muajin shtator 2021, pritet të jetë shumë e rëndësishme në favor të Shqipërisë.

Aktiviteti i fuqishëm proshqiptar i presidentit amerikan Joe Biden, ka sjellë frymë të re për të gjithë botën shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Tani shqiptarët janë plotësisht në kohën e tyre.

Anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, është edhe interes i madh amerikan. Por, në këtë kohë, pas rrëzimit të ish presidentit Trump, çështja shqiptare, e cila ishte errësuar prej Trump-it, erdhi për t’u lartësuar bashkë me ndryshimin drastik të politikës amerikane, me një frymë të re bashkëpunimi parësor kundrejt Bashkimit Evropian.

Si pasojë e këtij procesi, antarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Evropian, e forcon së tepërmi pozitën amerikane në Ballkanin Perëndimor, në konfliktin e saj me politikën ruse. Dhe kjo do të jetë një politikë e re.

Por, në këtë kohë, në funksion të pranimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, është edhe imponimi me forcë që politika amerikane, me Joe Biden, i bëri Rusisë. Takimi Putin Biden e tregoi hapur dhe qartë këtë.

Nisur nga pozitat e forcës ndaj Rusisë, dhe pas rrëzimit të Trump-it, tani çështja shqiptare në Ballkanin Perëndimor kuptohet se është një çështje kryesore.

Këtu vjen tani dhe arsyetohet edhe ndërhyrja që politika amerikane, me anë të sekretarit të shtetit Blinken, i bëri këto ditë kërkesë të veçantë Bashkimit Evropian në lidhje me çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Pikërisht për këtë, kjo kohë, deri në muajin shtator 2021, pritet të jetë shumë e rëndësishme për Shqipërinë. Dhe, sigurisht, në favor të saj.”-shkruan Ngjela./CNA.al

LEXO TE PLOTE