Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Publikuar

-

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?

Kandidatët e Listës Serbe arritën fitoren, sikurse edhe pritej, në zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale për kryetarët e komunave të organizuara në katër komuna me shumicë serbe në veri të Kosovës. Së bashku ata arritën të merrnin rreth 22.000 vota. Në fokus të fushatës zgjedhore ishte pjesëmarrja, ndërsa vetë zgjedhjeve iu dha pesha e një rëndësie historike. Kandidatët përcollën mesazhe se qytetarët nuk ndodhen para zgjedhjeve, por para një „referendumi për të ekzistuar dhe mbijetuar”.

Sipas rezultateve paraprake, rreth 24.5000 votues respektivisht 41,90% u motivuan për të dalë në votime. Numri i votuesve është pak më i ulët se në zgjedhjet e fundit e vitit 2017, kur votuan rreth 25.000 vetë. Por kandidatët e Listës Serbe bashkarisht arritën 5 800 vota më shumë se në vitin 2017.

Rritja e mbështetjes për Listën Serbe është „mbështetje për politikën e Aleksandër Vuҫiҫit”, thotë kandidati i Listës Serbe në Komunën Zubin Potok, Srgjan Vuloviҫ. Me këtë vlerësim nuk pajtohet bashkëbiseduesi i DW nga Prishtina Shpetim Gashi. „Mendoj se këtu bëhet fjalë vetëm për bindje ndaj politikës së Beogradit. Komuniteti serb është shumë i dobët që ta kundërshtojë qoftë Beogradin, qoftë Prishtinën. Komuniteti serb në Kosovë në këtë moment edhe politikisht edhe ekonomikisht varet nga Beogradi, që praktikisht e subvencionon dhe për këtë arsye duhet të binden dhe të zbatojnë politikën e Beogradit”, thotë për DW Gashi, i cili është nënkryetar i organizatës amerikane Këshilli për qeverisje inkluzive.

Rolin kyҫ të institucioneve serbe në rezultatin e zgjedhjeve të së dielës (19.05) e konstaton edhe Dragisha Mijaҫiҫ, koordinator i grupit punues të konventës kombëtare për Bashkimin Evopian për kapitullin 35. „Në zgjedhejt lokale Lista Serbe ka treguar se është në gjendje të mobilizojë votuesit për të zgjedhur kandidatët e tyre. Në këtë proces rol kyҫ pati mbështetja e zyrës për Kosovën dhe Metohinë e Republikës së Serbisë dhe e presidentit të Serbisë, të cilët ftuan në mënyrë aktive zgjedhësit për të dalë në votime. Prandaj rezultatet nuk janë të habitshme, sepse në eventet elektorale në Kosovë sidomos në veri të Kosovës ka qenë gjithmonë domethënës ndikimi i strukturave qeverisëse në Beograd”, thotë Mijaҫiҫ për DW.

Të rregullta por me „pjesëmarrje politike të kufizuar”

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuҫiҫ, përveҫ thirrjes drejtuar qytetarëve për të dalë në numër sa më të madh në votime, paralajmëroi edhe për incidente dhe „provokime të Prishtinës”. Por pavarësisht këtyre njoftimeve dita e votimeve rrodhi e qetë dhe mbi 460 vëzhgues, duke përfshirë 12 ambasada, nuk raportuan parregullsi sistematike.

Megjithatë ditën pas zgjedhjeve ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Britanisë së Madhe dhe SHBA lëshuan një deklaratë, në të cilën bëjnë thirrje për „ zbatimin urgjent” të rekomandimeve të misionit vëzhgues të BE të vitit 2017.

Atëherë misioni pati raportuar raste të frikësimit të partive politike, që konkuruan kundër Listës Serbe, si dhe porositi aktualizimin e listave zgjedhore. Të martën (21.05) ata paralajmëruan se këto mangësi „mbeten të pazgjidhura dhe ҫojnë në konkurrencë të kufizuar në votime dhe pjesëmarrje të kufizuar politike, që shtrojnë pyetje lidhur me procesin e përgjithshëm politik në këto territore”, thuhet në deklaratën e Quint-it.

Këto si dhe zgjedhjet e mëparshme u shoqëruan me pohime të shumta jozyrtare, se ndaj të punësuarve në sektorin publik, si kosovar ashtu edhe serb, bëhet presion që të dalin të votojnë, dhe të sigurojnë votat e pjesëtarëve të familjes.

Pak gjasa për dorëheqje të reja

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri të Kosovës u shpallën, pasi në nëntor të vitit të kaluar kryetarët e komunave të Listës Serbe dhanë dorëheqjen nga këto funksione, duke kërkuar nga Prishtina që të heqë taksën për importin e mallrave nga Serbia dhe të lirojë të dyshuarit në rastin e vrasjes së Oliver Ivanoviҫit.

Me përjashtim të komunës Zubin Potok, në komunat e tjera kandidatët e rinj për kryetarë komune ishin të njëjtët njerëz, që dhanë dorëheqjen nga posti i kryetarit të komunës pesë muaj më parë.

Kështu veriu i Kosovës është bërë epiqendra e krizës më të re në marrëdhëniet politike në Beogradit dhe Prishtinës dhe nëse fitorja bindëse e Listës Serbe do të sjellë stabilizimin e rrethanave politike, mbetet të shihet. Të njëjtën ditë kur Lista Serbe njoftoi, se do të marrë pjesë në zgjedhje, megjithëse kërkesat për të cilat dhanë dorëheqjen nuk u plotësuan, ata thanë se ky vendim „nuk është përfundimtar” dhe pasi të kenë fituar zgjedhjet mund të japin sërish dorëheqjen.

Dragisha Mijaҫiҫ nuk sheh ndonjë dobi nga vendime të tilla dhe kyҫin për të vënë në pah dëmin e vendimit të Prishtinës e sheh në komunikimin e anëtarëve të Listës Serbe me institucionet e Prishtinës, mediat dhe bashkësinë ndërkombëtare. „Vendimi i mëparshëm për dorëheqjen e kryetarëve të komunave nuk ka arritur efektin e dëshiruar në drejtim të heqjes së taksës, kështu që mendoj se nuk është ide e mirë që të përseritet i njëjti veprim, sepse ai gjithsesi nuk do të sjellë rezultat pozitiv. Nga ana tjetër dorëheqjet do të shkaktonin krizë politike dhe të sigurisë me përmasa të gjëra, sinqerisht shpresoj se kjo nuk do të ndodhë”, tha për DW Mijaҫiҫ.

Shpetim Gashi mendon se është thuajse e pabesueshme që kandidatët e sapozgjedhur të japin përsëri dorëheqjen, por shton se kjo varet nga e gjithë panorama në procesin e normalizimit./DW/

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Conte, a je në vete?/ Interi nxjerr në shitje mesfushorin më të mirë

Publikuar

-

Radja Nainggolan nuk është më titullar i padiskutueshëm te Interi dhe për këtë arsye, zikaltërit kanë njoftuar agjentin e belgut, Alessandro Beltramin, se mesfushori është nxjerrë në shitje dhe duhet të studiojnë ofertat.

Me ofertën e duhur, sipas “Corriere Dello Sport”, Nainggolan mund të lërë “San Siron” pas vetëm një viti. Conte do që me çdo kusht të shmangë konfliktet brenda dhomave të zhveshjes dhe karakteri i Nainggolan nuk i pëlqen shumë teknikut italian…

Nainggolan u ble verën e kaluar për rreth 30 milionë euro dhe mesa duket do të ndryshojë sërish ambjent këtë verë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Hajdutët bëjnë “kërdinë”/ Aktores turke i vjedhin unazat me diamante dhe sendet me vlerë

Publikuar

-

Bade Isçil është një nga aktoret turke më të pëlqyera. Ajo është bërë e njohur me rolin e saj si Banu në serialin e famshëm “Kuzey Guney” dhe si Pelin në serialin “Vrasje të vogla”.

Mediat shkruajnë se disa hajdutë kanë hyrë në shtëpinë e aktores dhe kanë vjedhur televizorin, laptopin, kompjuterin, video kamerën, unaza diamanti, ora dhe sende të tjera me vlerë.

Por policia ka mundur të kapë të dyshuarit dhe ka aritur të’i kthejë disa nga sendet me vlerë që i ishin grabitur Bade.

Të tre personat janë arrestuar dhe pritet vendimi i gjykatës.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

BE damkos Rusinë për dezinformim

Publikuar

-

By

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet Komisioni Europian. Por gjurmët nuk të çojnë vetëm në Kremlin.

Ajo që autoritetet, partitë e aktivistët vunë re në zgjedhjet kombëtare në SHBA, Brazil apo Gjermani ka vazhduar edhe në zgjedhjet europiane në fund të majit. Grupime ekstremiste, parti dhe opinionbërës janë përpjekur që me informacione të rreme të përhapura në mediat sociale të ndikojnë votueset e votuesit, shpesh me ndihmë nga Rusia. Në këtë përfundim arrin një raport i ndërmjetëm hetimor për „fushatat e dezinformimit”, që Komisioni Europian e paraqiti më shumë se tre javë pas zgjedhjeve europiane.

Ndikim rus

“Numri i fushatave që mund të identifikohen si burime ruse është dyfishuar krahasuar me vitin e kaluar”, është shprehur komisioneri europian për Sigurinë në Internet, Julian King. BE flet për rreth 1000 raste të dezinformimit me pjesëmarrje të burimeve ruse që nga janari i këtij viti. „Këtu nuk bëhet fjalë për ‚big-bang‘, pra sulme të mëdha hakerësh, por për fushata të vogla të prera sipas përfytyrimit të grupit të shënjestruar”, thotë komisionerja e BE për Drejtësinë, Vera Jourová në Bruksel.

Brüssel PK Julian King Online-Verhaltenskodex (picture-alliance/dpa/F. Seco)Julian King

Në Poloni për shembull, faqja online „Sputnik” ka përhapur informacione, sipas të cilave Polonia është më keq ekonomikisht, se në kohët e komunizmit. Përveç kësaj është ngritur pretendimi, se presidenti francez, Emmanuel Macron kërkon të nxjerrë disa vende nga BE, thuhet në raportin paraprak të Komisionit Europian. „BE vëren, se janë fushata që nga ana përmbajtësore janë të afërta me idetë e Kremlinit. Por ne nuk jemi shërbim sekret, dhe nuk kemi të dhëna të drejtpërdrejta”, thotë eurokomisioneri, King. Ai nuk mund të pohojë e as ta hedhë poshtë, nëse fushatat kanë lidhje direkte me shtetin rus. „Kjo mund t’iu zhgënjejë ju, por ne jemi të kujdesshëm në nxjerrjen e konkluzioneve.”

Reklamë e fshehur

Ajo që të bie në sy është numri i lartë i faqeve online dhe profileve në mediat sociale, që bëjnë fushatë kundër migrantëve dhe islamit, thuhet në raportin hetimor për zgjedhjet europiane. Në Spanjë për shembull u zbulua një rrjet i organizuar i profileve false në twitter, që në mënyrë të automatizuar mbështeste #hashtag-e negative për islamin.

E gjitha ka ndodhur në rrethet e partisë populiste, Vox, thotë komisioneri, Julian King. Në Gjermani reklama zgjedhore e partisë populiste, AfD nuk identifikohej shpesh si e tillë, thotë KE. Televizioni gjerman, ARD kishte informuar para zgjedhjeve, se robotë automatikë, e dërgojnë mijëfish reklamën e AfD-së tek përdoruesit, pa e shenjuar si të tillë.

Rregullim i koncerneve?

Koncernet e mëdha të internetit, Facebook, Google e Twitter janë përpjekur t’i përmbahen „Kodeksit për punën praktike”. Por kjo nuk ka qenë gjithmonë e suksesshme, kritikon komisionerja Vera Jourová. „Miliona profile false, të zhvilluara nga kompjuteri, të ashtuquajtur bots, janë mbyllur. Por duhet të bëhet më shumë, për të zbuluar ato që janë fake news.” Facebook madje ngriti një qendër të posaçme për të zbuluar fushatat dezinformuese. Në fund të këtij viti vendet anëtare të BE do të vendosin, nëse ujditë e arritura me platformat  e komunikimit të internetit mjaftojnë, apo nëse nevojiten rregullime ligjore.

Brüssel Vera Jourova, EU-Justizkommissarin (Reuters/F. Lenoir)Vera Jourova

Gënjeshtra nuk penalizohet

„Ata që përgatisin fushatat dezinformuese ndryshojnë vazhdimisht taktikën e tyre, ne duhet të veprojmë po ashtu”, paralajmëron komisioneri, Julian Kind. Vigjilenca e vazhdueshme dhe lufta e pandalur kundër „fake news” janë një normalitet i ri dhe jo raste përjashtuese, thotë ai. Radikalizimi i vazhdueshëm i debatave dhe shpërndarja e grindjes dhe pakënaqësisë duhet të zbulohen. Nuk bëhet fjalë për të kufizuar lirinë e shprehjes në internet, thotë komisionerja, Jourová, por për të sqaruar. Si vepra penale konsiderohen vetëm ato përmbajtje që propagandojnë urrejtjen, terrorizmin, dhunën seksuale, pornografinë me fëmijë. „Gënjeshtrat në vetvete nuk janë ilegale”, thotë Vera Jourová. Komisioni Europian publikon në faqen e tij çdo muaj një raport të hapur për fushatat e zbuluara të dezinformimit./DW

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Trending

Read previous post:
LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Close