Connect with Us

215 nxënës nuk marrin bursa/ Fiksi zgjidh problemin brenda ditës

Aktualitet

215 nxënës nuk marrin bursa/ Fiksi zgjidh problemin brenda ditës

Publikuar

-

fiks fare

215 nxënës të shkollës teknike profesionale ” Enver Qiraxhi” prej shtatorit të vitit 2018 nuk kanë marrë bursat. Ndonëse pak ka mbetur nga përfundimi i vitit shkollor ende këta nxënës nuk e kanë marrë pagesën prej 6.600 lekë në muaj që ju takon.

Në redaksinë e Fiks Fare mbërriti ankesa se prej 10 muajsh nxënësit e shkollës “Enver Qiraxhi” nuk kishin marrë bursat ndërkohë që në të gjitha shkollat e tjera ato ishin ndarë. Nxënësit donin të mbeteshin anonim pasi kishin frikë se mos penalizoheshin deri në përjashtim nga shkolla. Në këto kushte bashkëpunëtorët e Fiksit fillimisht shkuan në shkollën” Enver Qiraxhi” për të pyetur në zyrën e financës se ku qëndronte problemi që ende këta studentë nuk i kishin marrë bursat. Sekretarja e zyrës pohoi se listat janë çuar në bashki nga ana e shkollës dhe ishin në pritje që bashkia t’ua kalonte nxënësve në bankë. Në oborrin e shkollës një nxënës pohon se kanë që në fillim të vitit shkollor që nuk i kanë marrë bursat. Ai shprehet se është në vitin e fundit të shkollës, e për pak mbaron dhe s’e di nëse do arrijë t’i marri paratë e bursës.

Fiks Fare u interesua në Bashkinë Pogradec, pranë Drejtorisë së Financës. Punonjësja e zyrës, Irsa Karapança tregon për Fiks Fare se problemi ka ardhur si pasojë e mos çeljes së fondit nga Ministria e Financave. Në Bashkinë Pogradec, kjo është e vetmja shkollë teknike, ndryshe nga shkollat e tjera, bursat e të cilave administrohen nga fondet e bashkisë dhe detyrimet janë përmbushur. Ajo shprehet se janë interesuar pranë ministrisë dhe brenda javës çelet fondi që edhe 215 nxënësit e shkollës teknike “Enver Qiraxhi” të marrin bursat.

LEXO EDHE:  Fiks Fare nis sezonin e ri/Surprizat e këtij viti

Por menjëherë pas interesimit të Fiks Fare i menjëhershëm ishte edhe reagimi. Gjatë kohës që grupi i xhirimit po kthehej në Tiranë, financierja e bashkisë u komunikon mesazhin se fondi i bursave u çel nga Ministria e Financave dhe se shumë shpejt ato do kalonin edhe në llogaritë bankare të nxënësve.

Bisedë me sekretaren në shkollën “Enver Qiraxhi”

Fiksi-Si jeni, si kaluat?
Sekretarja –Denada ( financierja e shkollës ) nuk është, ka marrë leje, përse e deshe?
Fiksi-Jo, doja të pyesja për punën e bursave. Kur mund të vijnë?
Sekretarja-Bursat nuk e di, listat u çuan në bashki, pritet vetëm bashkia të bëjë kalimin në bankë.
Fiksi-E kuptoj. Ishallah s’po vonojnë se…
Sekretarja-Për kë e deshe ti?
Fiksi-Për kushërirën time. Ju jeni financa?
Sekretarja-Jo, unë jam sekretare, po jam me Denadën, se Denada është financë. Në një zyrë prandaj.
Fiksi-Mirë, faleminderit! Mirupafshim!
Bisedë më një nxënës
Fiksi-Ti e hap portën?
Nxënësi-Jo, po më tha ai e po e ndihmoj.
Fijksi-Po për bursën çfarë u kanë thënë kur do vijnë?
Nxënësi-Po aman me s’dimë gjë.
Fiksi-Sa kohë u bëtë juve?
Nxënësi-U bëmë që në shtator pa e marrë.
Fiksi-Që në shtator? Po ju po mbaroni shkollën tani.
Nxënësi- Ne po mbarojmë shkollën, ja unë jam në vit të katërt , ne mbarojmë shkollën dhe asgjë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Banka e gjakut jep alarmin: Nuk kemi gjak per talasemiket

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ Firma pa licensë gërryen lumin e Tiranës

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Fiks Fare nis sezonin e ri/Surprizat e këtij viti

LEXO EDHE:  Denoncimi i "Fiks Fare"/ Drejtoresha e AKT-së, presion specialistëve për favorizim në tendera

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE