Connect with Us

Revolta e burgjeve të Qafë Barit dhe Spaçit përkujtohet në Uashington (Video)

Aktualitet

Revolta e burgjeve të Qafë Barit dhe Spaçit përkujtohet në Uashington (Video)

Publikuar

-

Në prag të 35 vjetorit të revoltës në burgun e Qafë Barit më 22 maj 1984, ku të burgosurit politikë u ngritën kundër sistemit komunist, për herë të dytë pas kryengritjes në burgun e Spaçit më 21 Maj 1973, organizata Vatra dhe aktivistë Shqiptaro-amerikanët kundër komunizmit përkujtuan revoltat e këtyre dy ish burgjeve famëkeqe përmes një ceremonie të organizuar pranë memorialit për viktimat e komunizmit në Uashington. Pjesëmarrësit kërkuan më shumë vëmendje ndaj krimeve të komunizmit dhe bënë thirrje për ndëshkimin e tyre. Kolegia Rudina Dervishi ka përgatitur kronikën.

Bashkëvuajtësit e burgut të Spaçit dhe Qafë Barit, zgjodhën përmendoren kushtuar viktimave të komunizmit në Uashington për të kujtuar revotën e 21 maj të vitit 1973 në Spaç dhe atë të 22 majit të vitit 1984 në Qafë Bari që shihen si dy nga lëvizjet më të njohura kundër regjimit komunist.

“Gjordeni e kishte mbiemrin. Kos Gjordeni. Ata e qëlluan që aty… Ai filloi bërtiti dhe atëherë u revoltuan të burgosurit që ishin në mencë. Hapën derën me forcë. U përleshën me policinë e cila iku nga kampi”.

Naim Staravecka ka qënë i burgosur në Spaç nga viti 1979 deri në vitin 1983 për t’u transferuar më pas në burgun e Qafë Barit. Ai mban mbi supe shumë vuajtje dhe ka qënë dëshmitar i asaj revolte.

“Me thënë të drejtën unë sjell në kujtesë ata djem aq të rinj, dhe aq të mirë sa ishin që i pushkatuan dhe u sollën me ta mizorisht. Një tmerr i vërtetë dhe mbas revoltën aty në kamp bëhej barbari e vërtetë. Nuk e di në janë trajtuar kështu izraelitët në kohën e gjermanëve”.

“Nuk kemi shumë raste si ky”, thotë Lek Mirakaj, ku njerëzit të mbyllur brenda telave nën kamzhikun e policit, të ngrihen për të kërkuar liri dhe demokraci. Zoti Mirakaj kërkon më shumë vëmendje ndaj ngjarjeve të tilla që e nderojnë kombin shqiptar dhe flasin për shembullin e luftës për demokraci.

“Ne sot këtu erdhëm për t’i dhënë një mesazh si opozitës ashtu edhe ekzekutivit. Ata mund të bëjnë sikur s’ka ndodhur asgjë, por brezat që do të vijnë janë të interesuar, pavarësisht të bijtë e kujt do të jenë. Do të kenë nevojë me mësu të vërtetën, ashtu siç po ndodh në tërë botën”.

Pëllumb Lamaj, organizatori kryesor i kësaj ceremonie i bën apel klasës politike dhe institucioneve shqiptare t’i kushtojnë më shumë vëmendje të kaluarës dhe të dënojnë krimet e komunizmit.

“Unë do t’i bëjë thirrje institucioneve shqiptare, atyre që merren me historinë, me kulturën, ti kushtojnë më shumë vëmendje të kaluarës. Është një periudhë 50 vjeçare, një periudhë që mbolli vetëm terror, mbolli vrasje, i ndau shqiptarët me luftën e klasave … dhe shqiptarët nuk mund të ecin përpara pa hequr nga supet këtë turp dhe krim historik do të thosha unë”.

Gati tre dekada pas rrëzimit të regjimit komunist, krimet e kryera gjatë asaj periudhe vazhdojnë të mos u kushtohet vëmendja dhe kujtesa që meritojnë./VOA/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Publikuar

-

Nga

Luli Basha është thjeshtë: I PAVOTUESHËM

Në 2005 shumë muaj përpara ditës së zgjedhjeve, ndihej, pritej, parashikohej.

Zgjedhjet po shkonin drejt PD-së!

Sinjalet për dryshimin e pushtetit ishin të qarta. Biznesmenët kishin intensifikuar mesazhet me opozitarët që po shkonin drejt pushtetit. Njerëzit shpreheshin të sigurtë që pushteti i PS-së ishte drejt fundit.

Debatet mediatike fitoheshin shpesh e me shpesh nga të djathtët.

’97-a ishte harruar!

E bashkë me te edhe gjithë akuzat për drejtuesin e opozitës. Fitorja dukej qartë në horizont.

Berisha kishte pasur uljet e ngritjet e veta, por në tetë vite opzitë gjithkush ishte i qartë: Berisha dikur do rikthehej në pushtet.

Dhe ai moment kishte ardhur.

PD e përpara vitit 2005, diti të mbledhë personalitete konkuruese me PS-në qe ishte në pushtet.

Ndaj fitoi!

Po sot?

Sot pas çdo dite që kalon, shtohet nga një ngjarje herë për të qeshur e herë për të qarë, por që veç thellon bindjen se me lidershipin që ka sot PD nuk vjen asnjëherë në pushtet.

Në vitin e tetë të  mandatit qeverises, Rama duket i lodhur, ministrat (me përjashtim të ndonjërit me gjak xhungle) duket sikur mezi shtyjnë ditët.

Grupi parlamentar socialist ka humbur çdo pasion politik dhe pret në plogështi listat e reja.

Personazhe edhe me funksione në Kuvend, hapur punojnë për ojf dhe grupe të tjera interesi, sikur po bëjnë gati kontratat e reja të punës për pas vitit 2021!

Mazhoranca është e rraskapitur!

Disa herë janë raportuar shifra të turpshme të vendeve në komisione të pavarura, që nuk arrijnë të plotësohen nga mazhoranca shpesh për shkak të përplasjeve të brendshme, moskoordinimit por edhe mungesës flagrante të kandidaturave që plotësojnë kriteret ligjore.

Kjo gjendje do duhet që të çonte ujë në mullirin e opozitës.

Por kjo nuk po ndodh!

Sharjet për Ramën, pasohen rregullisht nga mallkimet për Bashën.

Sikur të mos mjaftonin gjithë këto, në grupseksionet e PD, proçedura për “zgjedhjen” e kandidatëve ka degraduar në skena boksi dhe konfliktesh të shëmtuara të individëve që  edhe pa këto skena nuk ja zbardhnin dot faqen proçesit.

Listat e kandidatëve po mbushen me shifra qesharake kandidaturash.

Parimi një anëtar një votë, është katandisur një anëtar, një votë për veten e vet.

Lista e kandidaturave pritet të jetë dy deri në tre herë më e gjatë se numri i anëtarësisë në PD. Se ka raste kur propozohen edhe gjithë anëtarët e familjes. Kryetarët e degëve të përjashtuar nga kandidimi, po fusin si kandidat emrat e grave dhe fëmijëve.

Më qesharak se kaq nuk mund të bëhej proçesi i Luli Bashës.

Midis demokratësh rëndom dëgjohet: skemi gjë me Ramën. E kemi inatin me Lulin.

Më keq se kaq nuk bëhej dot as vitin e parë të opozitës. Jemi në vitin e shtatë.

Luli Basha nuk ngre!

Është thjesht i pavotueshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident tragjik tek “City Park”/ Humb jetën shoferja 30 vjeçare

Publikuar

-

Nga

E rëndë në Tiranë/ Autobuzi përplas 17 vjeçaren

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën dytësore Durrës-Tiranë, tek City Park, kur një 30 vjeçare në timon ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dalë nga rruga.

Bëhet me dije se si pasojë e përplasjes e reja ka humbur jetën.

“Më datë 14.07.2020, rreth orës 12:35, në rrugën dytësore Durrës-Tiranë, tek City Park, mjeti me drejtuese shtetasen E.D., 30 vjeçe ka humbur kontrollin e mjetit dhe ka dal nga rruga dhe për pasojë ka humbur jetën.
Grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë ndodhen në vendngjarje dhe vijon puna për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Publikuar

-

Nga

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Ish deputetja e PD, Grida Duma përmes një video të publikuar në Facebook ka denoncuar atë që e quan braktisje të qytetarëve nga qeveria.

Duma thotë se Rama është luftë me shqiptarët që i vjedh dhe dhunon për pushtetin dhe pasurinë e tij.

“Edi Rama është në luftë me shqiptarët që i vjedh dhe dhunon për pushtetin dhe pasurinë e tij dhe të oligarkëve të tij” shkruan Duma bashkëngjitur videos.

Në video thuhet: Pasi përdori një strategji terrori, Edi Rama hodhi poshtë sakrificat e qytetarëve dhe sipërmarrjeve. Nga mungesa e testimeve spitalet u shndërruan në qendra të përhapjes së COVID-19. Shqipëria është vendi me numrin më të vogël të testimeve në rajon! Edi Rama e përdori pandeminë për qëllime korruptive. Duke provokuar konflikt dhe përplasje me qytetarët për t’u shërbyer oligarkëve dhe interesave klienteliste! Sot Edi Rama fajëson qytetarët për dështimin e tij. Por pandemia ka dalë jashtë kontrolli, për shkak të babëzisë së Edi Ramës, për tendera sekret dhe koncesione korruptive!
Miliona euro shkuan për oligarkët, ndërsa ndihma ekonomike për qytetarët ishte më e vogla në Rajon! Sepse Edi Rama përpara shëndetit të qytetarëve zgjodhi klientët e tij!/CNA.al

LEXO TE PLOTE