Policia bën “namin” në Tiranë/ Ndalohen 18 drejtues, pezullohen 70 leje drejtimi – CNA
Connect with us

Uncategorized

Policia bën “namin” në Tiranë/ Ndalohen 18 drejtues, pezullohen 70 leje drejtimi

Publikuar

-

Policia Rrugore e Tiranës vijon kontrollet me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe pasojave fatale që vijnë si pasojë e tyre.

Mësohet se përgjatë gjithë javës, kanë organizuar patrullime policore kryesisht për drejtimin e mjeteve nën efektin e alkoolit, pa leje drejtimi, me shpejtesi mbi normat e lejuara, mosrregullimi i shpejtësisë veçanërisht në qendrat e buanuara, duke përdorur të gjjtha pajisjet speciale që disponon shërbimi i policisë rrugore.

Nga verifikimet dhe kontrollet policore, në funksion të parandalimit, janë evidentuar dhe proceduar :

  • 18 drejtues mjetesh të arrestuar në kushtet e flagrancës, për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt, nga të cilet 14 në gjendje të dehur dhe 4 të papajisur me leje drejtimi.
  • pezulluar 70 leje drejtimi, nga te cilat 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit, 20 për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe 18 për shkelje të tjera të ndryshme.
  • proceduar administrativisht 13 drejtues mjetesh për mosrregullim shpejtësie në qendrat e banuara dhe gara me shpejtësi.
  • Në zbatim të Planit Operacional për Kontrollin e mjeteve me targa të huaja (Angleze) janë shoqëruar për verifikime të mëtejshme nga strukturat e tjera të policisë 14 automjete, nga të cilat 12 prej tyre janë proceduar administrativisht për mangësi në dokumentacion dhe tejkalim të afatit të qëndrimit në Republikën e Shqipërisë.
  • ndaluar administrativisht 82 mjete për detyrime administrative të pashlyera.
  • si dhe janë vendosur 2900 masa të tjera administrative, per shkelje të tjera të rregullave të qarkullimit rrugor./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Uncategorized

Kultivonin kanabis/ Arrestohet 1 person, 3 të tjerë në kërkim

Publikuar

-

Policia e Shtetit ka arrestuar një person në Tiranë dhe ka shpallur në kërkim tre persona të tjerë për kultivim të kanabisit.

Gjatë kontrollit të ushtruar në garazhdin e njërit prej personave të shpallur në kërkim, u sekusetruan 42.6 gr lëndë narkotike të dyshuar kokainë.

Njoftimi i Policisë

Parandalohet dhe goditet një rast i tentativës për kultivim të kanabisit, në ambiente të mbyllura me llamba, si dhe i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla.

Finalizohet operacioni policor “PREVENTION”

Sekuestrohet Kokainë, Cannabis Sativa në formë çokollate, fishekë luftarakë e pajisje, të cilat përdoren për kultivimin e kanabisit në ambiente të mbyllura.

Vihet në pranga 1 person si dhe shpallen në kërkim 3 të tjerë.

Seksioni i Narkotikëve në DVP Tiranë, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative dhe burime konfidenciale, pas një pune intensive, parandaloi dhe goditi një tentativë për të kultivuar kanabis në ambiente të mbyllura, si dhe të shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla.

Në këtë kuadër u organizua dhe u finalizua me sukses operacioni policor “PREVENTION”, gjatë të cilit u arrestua në flagrancë 1 person dhe u shpallën në kërkim 3 të tjerë, konkretisht:

U arrestua në flagrancë shtetasi Xh. L., 25 vjeç, banues në Tiranë.

Gjithashtu u shpallën në kërkim shtetasit: D. A., V. A. dhe F. S, të tre banues në Tiranë.

Nga ana e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve të Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë kishin siguruar informacione në rrugë operative se shtetasi F. S., në bashkëpunim me shtetasit D. A., V. A. dhe Xh. L. po përgatiteshin të kultivonin bimë narkotike në ambiente të mbyllura. Gjithashtu këta shtetas posedonin lëndë narkotike të llojit Kokainë dhe Cannabis Sativa, në një garazh në Rrugën “Kongresi Manastirit”, për ta shpërndarë në doza të vogla.

Policia ka ushtruar kontroll në dy garazhet e shtetasit F. S., të cilat kishin dalje në tunele (vendstrehime) të ndërtuara gjatë viteve të diktaturës, ku gjatë kontrollit Policia gjeti dhe sekuestroi 242.6 gr lëndë narkotike të dyshuar Kokainë, në doza të vogla, 1 kg e 125 gr lëndë narkotike Cannabis në formë çokollate, fishekë luftarakë, 1 peshore elektronike, 3 motoçikleta, 1 DVR, rreth 600 shishe vere të llojeve të ndryshme, si dhe pajisje të shumta, vegla pune elektrike të llojeve të ndryshme.

Po gjatë kontrollit në një tunel betoni në të cilin futeshe nëpërmjet një hyrjeje të fshehtë në dyshemenë e garazhit, u gjetën edhe pajisje të tjera, të cilat përdoren për kultivimin e kanabisit në ambiente të mbyllura si : llamba elektrike, ventilatorë aspirues, transistorë elektrikë, tuba alumini për aspirim, fuçi për mbajtjen e lëndës narkotike, me aromën karakteristike të Kanabisit, set automatesh dhe prizash elektrike.

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim si dhe për evidentimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.

Materialet procedurale do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” kryer në bashkëpunim, ”Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”, “Kontrabanda me mallra që kanë akcizë”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”, të parashikuara nga nenet 283/2, 278, 172, 180 dhe 181 të Kodit Penal./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Uncategorized

Nga Enton Palushi/ Rama nuk është as e ardhmja, as e shkuara

Publikuar

-

‘Pse nuk ecën ky vend – sepse shumica jonë duam politikanë që thonë se po merren me hallet e kombit, ndërkohë që na duhen ata që do merreshin me ëndrrat e kombit’.

Kështu shkruante me elegancë para pak ditësh në faqen e tij analisti Dritan Shano, duke prekur ndoshta thelbin e ekzistencës njerëzore. Një nga baballarët e psikologjisë moderne, Martin Seligman, thotë se njerëzit nuk janë projektuar për të jetuar momentin. Ata jetojnë shumicën dërrmuese të kohës duke menduar (ruminuar) për të ardhmen, praktikisht tre herë më shumë se sa kujtohen për të shkuarën.

Fiksimi njerëzor pas të ardhmes është burimi kryesor i ankthit dhe depresionit te njerëzit. Në këtë kuptim, zor se mund të ketë një qeveri tjetër që të ketë prodhuar kaq pak besim tek e ardhmja se kjo që po drejton aktualisht shqiptarët. Vërtet kur bie fjala për sondazhet, ato duhen kohë që të farkëtohen, por ‘mali’ i të dhënave dëshpëruese që mbajnë vulën e qeverisjes së Edi Ramës, dhe që janë përgatitur nga agjencitë më të specializuara të kësaj fushe si Gallup, është i rëndë.

Kështu, Shqipëria është vendi ku më shumë se 70 për qind e njerëzve thonë se e kanë përjetuar depresionin; Shqipëria është vendi me njerëzit më të palumtur në Europë; Shqipëria është vendi me njerëzit më të stresuar në Europë; Shqipëria është vendi me numrin më të madh të përdoruesve të kokainës në botë; Shqipëria është vendi me numrin më të madh të kafeneve në botë; Shqipëria ishte deri së fundmi vendi me numrin më të madh të pikave të basteve në botë.

Mbi të gjitha, Shqipëria është vendi ku shumica e njerëzve duan të largohen sa më parë, duke mos bërë këtu përjashtim asnjë kategori sociale. Në këtë drejtim, vetëm dy prej shteteve më të varfra në planet, Liberia e Haiti na parakalojnë.

Po si mund t’u thuash njerëzve që të qëndrojnë në Shqipëri kur ata shohin se si kjo qeveri nuk ka lënë gjë pa bërë, por i quan normale, madje thotë se të tilla gjëra ndodhin në botë dhe për to bëhen edhe filma?

Si mund të pretendosh që prindërit shqiptarë të rrisin fëmijët e tyre në këtë vend, kur të hënën e panë dhe dëgjuan nga gazeta më e madhe europiane, se si banda e pushtetit, që nga ‘shefi’ i madh e deri te ‘shefat’ e vegjël, u turreshin arsimtarëve për t’i ‘shklyer’ në kërkim të votave?

A nuk ishin rilindasit (ata të cilëve këta ua kanë përdhosur emrin deri në rrazë), që u thanë shqiptarëve se vetëm arsimi dhe dija është baza e të ardhmes?

Si mund të pretendosh që një shqiptar të ndërtojë jetën këtu pasi e vetmja gjë që u ofron qeveria është burgu? Pyesni e lexoni politologët më të njohur në botë, një gjë do ua thonë me siguri: politikanët dritëshkurtër nuk njohin zgjidhje tjetër për problemet përveç … qelive.

***

Të ofrosh të ardhmen është një sport i vështirë edhe për politikanët më të mirë, ndaj të kërkosh diçka të tillë nga qeveria e Edi Ramës është marrëzi. Problemi është se Rama nuk është e ardhmja, por ai nuk është as e shkuara.

Mes asaj që pretendon kjo qeveri, dhe asaj që deklaron opozita dhe një pjesë syhapur e medias, ka një det të tërë në mes. Për fat ne kemi arbitrat e huaj, ‘profesorët’ që na marrin në testim në rrugën drejt integrimit. Por këtë qeveri jo vetëm e kanë lënë në klasë, por as nuk po e fusin fare në provim.

Sigurisht ekziston një tezë e mbrojtur fort nga Rama se Europa është në një krizë dhe nuk i pëlqen zgjerimi. Madje kur bie fjala për Shqipërinë, disa prej ‘profesorëve’ po tregohen subjektivë, thotë kryeministri. Por kjo është një tezë për ata që e kanë kujtesën më të shkurtër se batutat pa lëng të kryeministrit me filxhan në dorë. Kthehuni pas në çdo kohë që të doni dhe do shihni se Europa gjithmonë ka qenë në dallgët e problemeve. Aq e vërtetë është kjo, sa thuhet se Europa është në krizë të vazhdueshme (perpetuale). Kjo situatë që po kalon Europa as nuk krahasohet me krizat financiare dhe krizën e borxheve të para një dekade, kur vetë ekzistenca e BE u vu në dyshim.

Mund t’u duket se këtë retorikë të Edi Ramës e keni të dëgjuar, për shkak se nuk ndryshon shumë nga ajo e paraardhësit të tij, që po ashtu ankohej për subjektivizmin e ‘profesorëve’ të BE. Nëse nuk e mbani mend, po ua rifreskoj kujtesën me shprehjen e tij të vazhdueshme se ‘duhet të dish të gjesh çelësat për të hapur secilën nga 28 dyer’.

Qeveria e shkuar kishte një thes me probleme dhe u ndëshkua për to në zgjedhje (një nocion që Edi Rama e ka kthyer në pikën zero). Po kur bie fjala te vlerësimi i ‘profesorëve’, ajo e tejkalon qeverinë e Edi Ramës në çdo drejtim.

Ajo ishte një qeveri që vulosi MSA-në me BE dhe ia la statusin e vendit kandidat qeverisë së Edi Ramës në një ‘pjatë të artë’ falë rotacionit të pushtetit.

Ajo qeveri festoi anëtarësimin e Shqipërisë në NATO, duke e ankoruar ‘anijen shqiptare’ në një port të sigurt, pavarësisht ‘puhizave’ që shpërndan Edi Rama me kërcënime për ndikim rus dhe kinez. A thua se do e besojnë njerëzit që ky ndikim do vijë pa dijeninë dhe ‘vulën’ e qeverisë?

Ajo qeveri u dha shqiptarëve lëvizjen e lirë, ndoshta arritja më e madhe e tri dekadave postkomunizëm, një lëvizje që po rrezikohet në mënyrë të pabesueshme pas një dekade nga keqqeverisja.

Madje nëse doni, ajo qeveri e përdori dashurinë shqiptaro-amerikane për të shpallur nga Tirana pavarësinë e Kosovës. Kurse kjo qeveri e përdori këtë ndjesi për të çuar përpara një tezë për ndarjen e Kosovës, e cila sipas vetë ish-ministrit të Ramës, ka dalë nga sirtarët e vjetër të Serbisë së Madhe. Do mbetet si një njollë e zezë ai reagim triumfalist i Edi Ramës në Kuvend, kur e shiti si mbështetje personale të Amerikës për të, një telefonatë mbi tezën e ndarjes së Kosovës me një ‘skifter’ të presidentit amerikan- të cilin vetë e ka quajtur si një rrezik për botën.

Kaq shumë është katandisur Shqipëria në planin ndërkombëtar, sa na kanë parakaluar jo vetëm Serbia e Mali i Zi, por edhe Maqedonia është me një marsh më shumë dhe kërkon me çdo kusht t’ia heqin Shqipërinë problematike nga barra ku e kanë lidhur disa eurokratë.

Aq rëndë jemi sa edhe Kosova druhet se arritjen e saj më të madhe, liberalizimin e vizave, po e pengon Shqipëria.

Aq keq janë punët sa gazeta më e madhe europiane, Bild shkruan se Shqipëria po kthehet në rrezik për rajonin, një rajon që ka njohur luftërat, por nuk e kishte menduar se do kishte në gjirin e saj një ‘narko-shtet’.

***

Vendimi për të bllokuar nisjen e negociatave nga vendet që janë praktikisht esenca e BE- Gjermania, Franca e Holanda- është një damkë e rëndë për qeverinë shqiptare.

Ky është një tregues se qeverisja e Edi Ramës nuk është as e ardhmja dhe nuk ishte as e shkuara e shqiptarëve. Ajo rrezikon të mbetet thjesht si një aksident. Si një aksident i rëndë, pasojat e të cilit do të shihen tashmë që makina është përmbysur.

Ky vendim është tregues më i qartë se ora politike e Ramës ka vdekur, por ajo që e mban është shpresa se mund të zgjasë orën juridike. Historia ka treguar se shumë gjëra të këqija ndodhin kur politikanët duan ta zgjasin orën juridike pasi u ka vdekur ora politike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Uncategorized

Denoncim i Fiks fare/ Skandaloze! Policia e Korçës fyen rëndë qytetarin

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës veprimet e Policisë së Korçës, ku punonjës dhe oficerë të policisë, ofendojnë dhe sorollatin një qytetar. Leonard Shehu ankohet se mbrëmjen e datës 12 qershor është shoqëruar në polici, si person i dyshuar për një vjedhje në Korçë.

“Policia na erdhi kur po qëndronim në makinë. Shkova me ta dhe në polici më thanë të hiqja atletet. I hoqa dhe qëndrova zbathur. Në mëngjes, kur mbushëm mbi 8 orë më thanë se je i lirë dhe mund të shkoja. I kërkova atletet se isha zbathur, më thanë se janë sekuestruar. I thash pse m’i morët, se nuk kisha as avokat asnjë gjë” thotë Leonardi, duke hedhur dyshime se policia mund të manipulojë provat, pasi personit që i është vjedhur shtëpia është punonjës shtetëror. “Policia nuk m’i mori me ndonjë avokat. Kam shkuar disa herë në polici, jo kanë shkuar në prokurori, jo janë të bllokuara” thotë Leonardi.

Pas denoncimit, ai shkon në Policinë e Korçës për të kërkuar atletet. Kërkon agjentin e zonës që ia ka sekuestruar atletet. E gjen përballë Policisë së Korçës, në kafe. Ai i kërkon atletet dhe punonjësi i policisë i thotë se “kanë shkuar në prokurori”. Qytetari i kërkon pse ia morën dhe e kanë lënë zbathur. Ndërkohë, punonjësi i policisë i thotë se ia ka marrë OPGJ. Më pas, përballë Policisë së Korçës, vjen një nga oficerët që është marrë me rastin në fjalë. Ai dëgjon për pak sekonda bisedën e qytetarit me punonjësit e policisë dhe direkt i thotë qytetarit: Çfarë k… do! Qytetari i thotë se çfarë është bërë me atletet dhe oficeri i thotë se “ik bëj b…”.

Pas kësaj bisedë, qytetari shkon sërish në polici për atletet. Pasi e sorollatin disa orë i thonë se duhet të flasë me OPGJ. Ai interesohet sërish dhe një punonjës i policisë kontakton me një OPGJ. Oficeri i thotë se atletet janë në prokurori, ndërsa punonjës të policisë i drejtohen “ik bli atlete të tjera”.

BISEDË ME PUNONJËS DHE OPGJ, POLICIA KORÇË

Qytetari – E më për atë Gëzimin, për atletet.

Punonjësi i policisë – Atletet janë në prokurori.

Qytetari – Po mirë mo, ai mi hoqi që në 12 të natës. Di unë se çka bërë me atletet time. Pa prezencën e avokatit, pa asgjë.
Punonjësi i policisë – Janë fotografuar, janë si provë.

Qytetari – Ëëëë?

Punonjësi i policisë – Pse të ka hyrë frika?

Qytetari – Mua oo? Pse të më hyjë frika mua! Di unë çka bërë ai me atletet time. Lërë që na la lidhur tërë natën atje.

Punonjësi i policisë – Provë janë, mos e vra mendjen.

Qytetari – Provë? Po s’janë provë, jo. Po të ishin provë, ju kisha ikur unë.

Punonjësi i policisë – Hajde afrohu.

Qytetari – Hë mo?

Punonjësi i policisë – E njeh atë që po vjen?

Qytetari – Shefi!

Punonjësi i policisë – Ëëë. Që kur e njeh?

Qytetari – Ja tani, këto ditë.

Punonjësi i policisë – Më përpara, më përpara?

Oficeri i policisë – Ça k… do?

Punonjësi i policisë – Ik, ik!

Oficeri i policisë – Ça do?

Qytetari – Ja mo për atletet, ti them Gëzimit për atletet.

Oficeri i policisë – Shko mo bëj by…. Grricu!

Qytetari – Pse mo?

Punonjësi i policisë – Iku në Tiranë.

Punonjësi i policisë 2 – Gëzimi të iku në Tiranë, është e premte sot. Hë hënën.

Punonjësi i policisë –Shefi, do presim deri në 3 ne, po të ikim?

Qytetari – Mirë…

Qytetari – Për atletet mo?

Punonjësi i policisë – Ku ishe?

Qytetari – Po lart mo, atë ditë… Po ajo më që në 12 të natës.

Punonjësi i policisë – Po pse?

Qytetari – Ishe ti atë ditë.

Punonjësi i policisë – Po pse? Këtu isha, po pse ti hoqi?

Qytetari – Po di unë, dyshoj. Më la atje te ajo…

Punonjësi i policisë – Një minutë. Kush bëri veprime?

Punonjësi i policisë 2 – Gëzimi.

Qytetari – Po ai Gëzimi, ai mi hoqi.

Punonjësi i policisë – Tani ulu për dy minuta, ta njoftoj vetë Gëzimin dhe të marr unë.

Qytetari – Po ishte këtu Gëzimi.

Punonjësi i policisë – Mos u ngut, mos u ngut.

Qytetari – Po, po bën dy ditë.

(Qytetari prej disa minuta…)
Qytetari – Hë mo?

Punonjësi i policisë – Hë mo, ça si u bë?

Qytetari – Asnjë!

Punonjësi i policisë 2 – A të thash unë që iku në Tiranë ai (Gëzimi), se ka qenë i gatshëm.

Qytetari – Po ta dimë ku i kanë shpënë . Të marr avokat.

Punonjësi i policisë 2 – I kanë shpënë se ishte numër i mirë, ishte atë ditë!

Qytetari – Po më lë mo si ishin… Hë mo mirë ishte atë ditë?

Punonjësi i policisë – Do të arrestonin…

Qytetari – Si të më arrestonin?! Pse të më arrestonin?!

Punonjësi i policisë – Me gjurmë, me fakte!

Qytetari – Po ç’gjurmë, na mbajti atletet. Na la tërë natën. Ai të tha të më lije tërë natën ashtu mo?

Punonjësi i policisë – Ai.

Qytetari – Ai të tha Gëzimi?

Punonjësi i policisë 2 – Ai. Ai tha do arrestohet.

Qytetari – Po dhe me pranga… Të më lije me pranga tërë natën?

Punonjësi i policisë – Të lutem tani, mos na kërko llogari. Hajde ulu aty. A ka mundësi se po na bën si komandant tani!

Qytetari – Po ç’komandant mo, unë të drejtën time po kërkoj. Komandant thotë!

Punonjësi i policisë – Hajde të sqaroj këtu, hajde…

Qytetari – Unë atletet kërkoj… Atletet erdhën…

Punonjësi i policisë – Me qetësi. Shshshsht. Mos e ngri zërin! Të dëgjojmë…

Qytetari – E mirë

(Punonjësi i policisë telefonon Gëzimin)

Punonjësi i policisë – Alo përshëndetje! Ka erdhur ky…

Qytetari – Leonard Shehu.

Punonjësi i policisë – Leonard Shehu, në lidhje me ato atletet. Janë në prokurori! Ok, në rregull.

Qytetari – Të vete të interesohem unë me avokat.

Punonjësi i policisë – Kalofsh mirë, gjithë të mirat!

Punonjësi i policisë 2 – Ik o bli një palë atlete të reja.

Qytetari – Kur i kam, pse mi shpien mua atje…

Punonjësi i policisë – Tani do të më dëgjosh. Zotëria në fjalë është Oficer i Policisë Gjyqësore. Të mori, të shoqërovi. Nga momenti që ti erdhe këtu, nuk erdhe rastësisht.

Qytetari – Rastësisht, unë isha…

Punonjësi i policisë – Të lutem, je i dyshuar për një vepër penale dhe atletet janë provë materiale dhe janë sekuestruar në prokurori. Nga momenti që je në proces hetimi dhe sipër, prokuroria i mban të sekuestruara. Në momentin që mbaron procedura e hetimit, ti tërheq atletet dhe vazhdon me përshtypjet më të mira.

Qytetari – Atletet i kanë marrë pa prezencën e avokatit tim, mi kanë hequr që në 12 të natës.

Punonjësi i policisë – Ajo është e drejta tënde ta ankimosh. Nuk të jap dot unë zgjidhje.

Qytetari – Me pranga na la tërë natën.

Punonjësi i policisë – Me pranga po, je i dyshuar për vjedhje.

Qytetari – Tërë natën zbathur ai.

Punonjësi i policisë – Se di, se di. A ke erdhur të kërkosh llogari, apo të kërkosh ndihmë. Kalofsh mirë, gjithë të mirat!

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending