Connect with Us

Skandali që prishi koalicionin qeveritar në Austri

Aktualitet

Skandali që prishi koalicionin qeveritar në Austri

Publikuar

-

Pas publikimit të skandalit të zëvendës kancelarit të Austrisë Strache, ky vend do të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme. “Mjaft më”, tha kancelari i Austrisë Kurz. Pritet vendimi përfundimtar i presidentit.

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz ka vendosur të prishë koalicionin me partinë populise të djathtë FPÖ. Ai këtë vendim ia ka komunikuar edhe presidentit të vendit Alexander Van der Bellen, nga i cili ka kërkuar zgjedhje të reja, “në një kohë sa më të shpejtë të mundur”. Sebastian Kurz është takuar sot në Vjenë edhe me presidentin dhe kanë shqyrëtuar së bashku mundësitë më të mira për dalje nga kriza qeveritare, pas publikimit të skandalit të liderit djathtist, Heinz-Christian Strache, i cili i ka premtuar oligarkëve rusë favore nga paratë e taksapaguesve austriakë, nëse ata e ndihmojnë në zgjedhje. Kurz tha se pas një video të këtillë, koalicioni nuk mund të vazhdojë.

Österreich Wien Kanzler Sebastian Kurz (AFP/A. Halada)

“Pas publikimit të videos më duhet të them: Mjaft më!”, tha Kurz para gazetarëve. Strache kishte premtuar gjatë fushatës së kaluar parazgjedhore se do t’u bënte favore sipërmarrjeve ruse, nëse ata e ndihmojnë në fushatë, që Kurz e ka komentuar si një pëprjekje për shpërdorimin e parave të taksapaguesve austriakë.

LEXO EDHE:  Hipokrizia e qeverisë me luftën kundër evazionit 

Presidenti Van der Bellen foli pas publikimit të videos për një veprim të turpshëm dhe veprim të papërgjegjshëm të autoriteteve austriake. Ai tha se kjo nuk do të pranohen dhe se mirëbesimi duhet të kthehet tek qytetarët, e kjo mund të bëhet vetëm me zgjedhje të reja. Pritet që ai së shpejti të caktojë datë e zgjedhjeve të

Österreich Wien Präsident Alexander Van der Bellen (Imago Images/Xinhua/Guo Chen)

reja. Njëkohësisht krerët e partisë FPÖ duhet të japin shpjegime të hollësisht për akuzat.

Strache jep dorëheqje

Më parë shefi i partisë djathtiste FPÖ, zëvendës kancelari Heinz-Christian Strache ka dhënë dorëheqje pas publikimit të skandalit. Krerët e opozitës kanë kërkuar menjëherë që të mbahen zgjedhje të reja. Dorëheqja e Straches nuk mjafton, tha kreu i listës së partisë SPÖ, për zgjedhjet evropiane, Andreas Schieder. Politika e Ausrisë ka nevojë për një ndryshëm rrënjësor, tha ai.

Österreich | Heinz-Christian Strache (Imago Images/photonews.at)

Para zyrës së kancelarit menjëherë pas publikimit të videos janë mbledhur rreth 7000 qytetarë të cilët kanë kërkuar përfunidmin e mandatit të qeverisë së Kurzit, e cila është zgjedhur para një viti e gjysmë, në dhjetor të vitit 2017. Vendimit do ta marrë së shpejti presidenti i Austrisë.

bc/uh/se (ORF, dpa, rtr, afp)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“PD e ka të sigurt fitoren”/ Paloka: Mbi 80% e shqiptarëve kërkojnë largimin e Ramës

Publikuar

-

Nga

Nenkryetari i PD, Edi Paloka

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka  tha se procesi i përzgjedhjes së kandidatëve brenda selisë blu është drejt përfundimit. Ai nuk dha një datë se kur do të publikohet lista, por garantoi se është bërë një progres i madh në këtë drejtim. Numri dy i PD-së u shpreh se ky proces nuk ka pasur deri tani pakënaqësi, por është karakterizuar nga një frymë besimi dhe mirëkuptimi.

“Është gati në përfundim besoj edhe pak ditë dhe Komisioni do të nxjerrë rezultatet përfundimtare, janë ditët e fundit. Do bëhet publike lista, sepse nuk ka arsye të mos bëhet publike. Emrat që do jenë do shkojnë për t’u votuar në struktura. Më shumë ka besim, se sa pakënaqësi. Normal si në çdo proces ka hatër mbetje dhe qejf mbetje, por më tepër ky proces ka dhënë besim se sa pakënaqësi. Kanë qenë 4 mijë kandidatë të propozuar. Këto procese e kanë këtë risk. Ne e kemi bërë të qartë se kjo do të jetë trupa politike në qeverisjen e nesërme. Komisioni i Vlerësimit ka qenë aq i pavarur, sa na ka mbajtur jashtë”, tha ai në “Ilva Now”.

LEXO EDHE:  “Qeveria rrëmben edhe shezlongët”/ Ish-deputeti: Ky është abuzim i pastër me pushtetin

LEXO EDHE:  Ridvan Bode: DOKUMENTACIONI I PLOTË PËR SKANDALIN E CEZ

Pyetjes se a do të ketë të zhgënjyer nga ky proces përzgjedhjeje, Paloka iu përgjigj si vijon: “Jo, sepse janë të gjithë ata njerëz që janë propozuar për kandidatë, janë njerëz që kanë përvojë, nuk besoj se pakënaqësia do zgjas”, theskoi ai.

Ai u pyet edhe për ish-kryetaren e Kuvendit Jozofina Topallin, e cila duket se nuk ka zgjedhur të japë kontribut për Partinë Demokratike. Sipas tij, kjo është zgjedhje e saj dhe nuk ka arsye pse të shihet me dyshim, pasi çdo person bën atë që i duket më e përshtatshme.“Zonja nuk dëshiron të japë kontribut të PD, është zgjedhje që ka bërë znj. Topalli. Në këtë moment nuk vlen asnjë analizë. Secili bën zgjedhjen e vet”, tha ai.

Nënkryetari i PD-së u shpreh i sigurt se 80% e shqiptarëve, mes tyre dhe socialistë, kërkojnë largimin e qeverisë aktuale.

“Mbi 80% e shqiptarëve, përfshirë edhe socialistë, mendojnë se e keqja që duhet të hiqet është Edi Rama. Do ketë rezultat që do habit jo vetëm Ramën, por edhe të gjithë atë që shpresojnë se PD do humbas prapë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Policia kontrolle të rrepta në Korçë/ Në terren dhe forcat “Shqiponja”

Publikuar

-

Nga

Policia kontrolle të rrepta në Korçë/ Në terren dhe forcat “Shqiponja”

Policia e Shtetit po zhvillon disa kontrolle të rrepta në pikat kyçe të qytetit të Korçës.

Kontrollet po kryhen për armëmbajtje pa leje,  persona të shpallur në kërkim dhe për lëndë narkotike dhe priten të vijojnë edhe në ditët në vijim.Kontrollet e përqendruara nga Policia kriminale e  Rendit dhe Shqiponjat janë në hyrje të qytetit, në unaze si edhe në qendër, shkruan ballkanweb.

LEXO EDHE:  Ish-ministri zbulon të pathënat/ Ja çfarë qëllimi ka KÇK-ja

LEXO EDHE:  Vettingu/ Berisha: Qeveria po e përdor për gjueti shtrigash

Për të rritur parametrat e rendit dhe sigurisë janë kryer kontrolle mjetesh e personash të dyshuar se mund të jenë përfshirë në vepra kriminale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video-E rëndë në Durrës/ I moshuari “i fut duart” në mes të ditës vajzës me aftësi të kufizuara

Publikuar

-

Nga

Video-E rëndë në Durrës/ I moshuari “i fut duart” në mes të ditës vajzën me aftësi të kufizuara

Një ngjarje e rëndë është denoncuar ditën e sotme nga gazetari Osman Stafa.

Gazetari ka publikuar një video, ku shihet që një i moshuar ngacmon seksualisht një vajzë në mes të ditës. Siç, shihet edhe nga pamjet, i moshuari e prek vajzën në zonat intime, ndërsa ajo e kundërshton duke e larguar.

Duke iu referuar mesazhit të një qytetareje, Stafa deklaron se vajza që shihet në video është me aftësi të kufizuara, ndërsa kalimtarja e ka larguar të moshuarin dhe e ka denocuar në polici.Sipas tij, policia nuk ka marrë asnjë masë për të shoqëruar të moshuarin.

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/Qeveria po migron në adresë të paditur!

LEXO EDHE:  Vettingu/ Berisha: Qeveria po e përdor për gjueti shtrigash

“E frikshme!!!! I moshuari në Durrës, kryen veprime të turpshme ndaj një vajze me probleme mendore, në mes të ditës, në mes të rrugës. Edhe pasi u denoncua në polici, këta të fundit nuk e shoqëruan në komisariat perversin e moshuar, për të bërë zbardhjen e ngjarjes, por e lanë të lirë.

Bashkangjitur keni edhe shpjegimin e dëshmitares që njeh vajzën me probleme mendore dhe çfarë ka bërë ajo për të ndihmuar sadopak vajzën. Ku shoqatat, ku organizatat, ku shteti social, ku… ku…?”, shkruan gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE