Nga trafikimi i drogës tek shpërdorimi i detyrës/ Kandidati socialist i mbytur në akuza – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga trafikimi i drogës tek shpërdorimi i detyrës/ Kandidati socialist i mbytur në akuza

Publikuar

-

Klement Ndoni do të kandidojë sërish nën siglën e PS  për Bashkinë e Këlcyrës.

Ai rikandidon për herë të tretë në këtë bashki, por gjatë kohës që ka  ushtruar këtë post ndaj tij nuk kanë munguar akuzat

Kryeministri Edi Rama, pavarësisht atyre që thotë, duket se nuk ka hequr dorë nga kandidatët që janë lakuar për shkelje, apo që janë bërë objekt hetimesh.

Siç duket Ramës, i duhen ende kandidatët e përfolur dhe të kontestuar, edhe pse është djegur më herët nga të tjerët.

                                                                   Klement Ndoni

Në vitin 2016, kreu i Bashkisë së  Këlcyrës, Klement Ndoni është denoncuar në prokurorinë e Përmetit për shpërdorim detyre.

Kallëzimi është bërë nga shtetasi A. Brahollari dhe sipas tij Ndoni ka konsumuar elementë të veprës penale të shpërdorimit të detyrës “për moskryerje me dashje të veprimtarive në kundërshtim me ligjin “Për urbanistikën”,ligjin “Për gjendjen civile”, ligjin “Për auditin” dhe ligjin “Për pushtetin vendor”.

Sipas paditësit, Ndoni ka lidhur kontratë shitblerjeje trualli prej 306 m2 në Këlcyrë, duke shkelur ligjin nr 7980, datë 27.07.1995, nuk ka zbatuar vendimet e marra nga auditimi i Qarkut Gjirokastër për periudhën 2011-2012.

Gjithashtu e ka paditur, ndërtim objekti pa dokumentacionin e duhur urbanistik e ligjor. Objekti është ndërtuar para zgjedhjeve të 2015-ës në shkelje të nenit 75 të ligjit “Për urbanistikën” si dhe në kundërshtim me ligjin “Për gjendjen civile” mban të komanduar prej tri vitesh punonjësen, duke mos zbatuar urdhrin nr. 1366, datë 19.08.2006.

Nuk dihet se çfarë ka ndodhur me këtë padi por në vitin 2016, Ndoni në një deklaratë për mediat i ka mohuar akuzat.

Po në vitin 2016, një ish-i dënuar ka deklaruar se ka punuar për Klement Ndonin, duke trafikuar drogë. Denoncuesi i quajti Bardhi Nunollari nga Përmeti, pati publikuar një video në You Tube, ku rrëfente gjithçka nga veprimtaria e tij e dikurshme e jashtëligjshme.

Ai tregonte se kishte bërë 12 vjet burg për tentativën e më shumë se 1 toni kanabis në Greqi, ndërsa këtë veprimtari e bënte disa herë për Ndonin, kryetarin e Bashkisë së Këlcyrës.

Videoja më vonë është hequr nga You Tube, ndërsa Klement Ndoni, pati mohuar në mënyrë kategorike se kishte lidhje me Bardhi Nunollarin, duke thënë se do ta padiste.

Akuzat jo zyrtare ndaj Ndonit nuk mbarojnë këtu. Në muajin Mars të vitit 2019 qytetarët e Këlcyrës gjatë një proteste në shenjë kundërshtimi për prishjen e 30 objekteve në pedonale, kanë akuzuar kryebashkiakun  Klement Ndoni për shpërdorim detyre, shkruan CNA.al.

Sa i përket pasurisë, kryetari i Bashkisë Këlcyrë, Klement Ndoni, sipas të dhënave të Open Spending Albania rezulton se është bashkëpronar me 25% i një apartamenti banimi me sipërfaqe 40 m2 në Këlcyrë, me privatizim në vitin 1991. Gjithashtu ai deklaron se ka në pronësi 3 makina.

Një veture blerë në vitin 2010 në vlerën 600 000 lekë, një veturë blerë në vitin 2007 në vlerën 100 000 lekë dhe një veturë tip Fuoristradë blerë në vitin 2010 në vlerën 70 000 lekë.

Në 2011 bashkëshortja e tij ka blerë një veturë tip Mercedes Benz në vlerën 500 000 lekë.

Ndërsa në vitin 2016 ai deklaron se ka shitur dy automjete. Kështu ai ka deklaruar të ardhura me vlerë 1 500 000 lekë nga shitja e makinës Wolksvagen Tuareg, si dhe të ardhura me vlerë 970 000 Lekë nga shitja e makinës Wolksvagen Golg.

LEXO EDHE:  “Po rikthen gjyqet komuniste”/ Ish deputeti demokrat sulmon mazhorancën

Në total, të paktën në vitin 2016, pasuria e tij shkon në rreth 80 milionë lekë të vjetra.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e Klement Ndonit.

Viti 2011

Paga si Kryetar Bashkie Këlcyrë në vlerën 420 000 lekë.

Bashkëshortja zonja Vjolanda Ndoni paga si drejtore dege pranë “Raiffeisen Bank, Përmet” në vlerën 1 140 000 lekë.

Bashkëshortja zonja Vjolanda Ndoni detyrime të papaguara në vlerën 740 859 lekë për një kredi për blerje pajisje shtëpiake marrë më 28.09.2009 me principal 1 000 000 lekë, interes 7% dhe afat shlyerje 7 vjet.

Bashkëshortja zonja Vjolanda Ndoni detyrime të paguara në vlerën -259 145 lekë për një kredi për blerje pajisje shtëpiake marrë më 28.09.2009 me principal 1 000 000 lekë, interes 7% dhe afat shlyerje 7 vjet.

Blerje veture tip Mercedes Benz në vlerën 500 000 lekë.

Viti 2012

Paga si Kryetar Bashkie Këlcyrë në vlerën 924 000 lekë.

Bashkëshortja zonja Vjolanda Ndoni paga si drejtore dege pranë “Raiffeisen Bank, Përmet” në vlerën 1 260 000lekë.

Viti 2013

Paga si Kryetar Bashkie Këlcyrë në vlerën 1 300 000 lekë.

Bashkëshortja zonja Vjolanda Ndoni paga si drejtore dege pranë “Raiffeisen Bank, Përmet” në vlerën 1 260 000lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si kryetar bashkie, 760 086 lekë.

Të ardhura si anëtar i këshillit të qarkut Gjirokastër, 96 000 lekë.

Të ardhura nga interesat bankare 24 336 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga 1 050 720 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga investimi në “Fond Invest” në një bankë të nivelit të dytë, 40 198 lekë.

Depozitë në emër të fëmijëve në një bankë të nivelit të dytë, 589 086 lekë.

Gjendja cash, 1 527 944 lekë.

Bashkëshortja, depozitë në një bankë të nivelit të dytë, 3 200 000 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisë Këlcyrë, 911 312 lekë.

Të ardhura si Anëtar i Këshillit të Qarkut Gjirokastër, 96 000 lekë.

Bashkëshortja, Znj. Vjolanda Ndoni, të ardhura nga paga si Drejtore Dege pranë Raiffeisen Bank, 1 164 504lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga investimi në “Fond Invest” në një bankë të nivelit të dytë, 139 739 lekë.

Bashkëshortja, gjendje depozitë bankare më 31 dhjetor, 1 800 000 lekë.

Gjendje depozita bankare për fëmijë, në emër të djalit 804 451 lekë dhe në emër të vajzës 94 008 lekë.

Gjendje llogari bankare më 31 dhjetor, 585 000 lekë.

Bashkëshortja, gjendje llogari bankare më 31 dhjetor, 2 355 184 lekë.

Bashkëshortja, Znj. Vjolanda Ndoni, blerë veturë tip Volksvagen, 1 100 000 lekë.

Viti 2017

Të ardhura neto të vitit me vlerë 741 312 Lekë, nga paga si Kryetar i Bashkisë Këlcyrë.

Të ardhura me vlerë 104 000 Lekë nga dietat dhe shpenzimet e telefonit.

Të ardhura me vlerë 96 000 Lekë si anëtar i Këshillit të Qarkut Gjirokastër

Bashkëshortja, të ardhura neto me vlerë 1 164 504 Lekë nga paga si Drejtore Dege pranë Raiffeisen Bank.

Bashkëshortja, të ardhura me vlerë 28 400 Lekë nga dietat.

Të ardhura me vlerë 1 500 000 Lekë nga shitja e makinës Ëolksvagen Tuareg, sipas kontratës së shitjes me datë 14.11.2017.

Të ardhura me vlerë 970 000 Lekë nga shitja e makinës Ëolksvagen Golg sipas kontatës së shitjes me datë 10.01.2017.

Depozitë për fëmijë me vlerë 975 428 Lekë pranë Raiffeisen Bank, në emër të djalit.

Depozitë për fëmijë me vlerë 245 019 Lekë pranë Raiffeisen Bank, në emër të vajzës.

Gjendje cash me vlerë 1 430 375 Lekë në llogarinë e deklaruesit, pranë Raiffeisen Bank.

Gjendje cash me vlerë 3 254 212 Lekë në llogarinë e bashkëshortes, pranë Raiffeisen Bank./CNA.al

 

 

 

Aktualitet

Përparim Kabo: Partizani theu rekordin e Milanit

Publikuar

-

By

Profesor Përparim Kabo, mendon se klubet shqiptare nuk janë në gjendje të rivalizojnë me klubet në kampionate të tjera sa i përket pjesëmarrjes në Kupat e Europës. Në “Procesi Sportiv”, ai analizoi mendimin pse klubet shqiptare e kanë të vështirë të kualifikohen.

“Ne jemi goxha mbrapa dhe varet nga cilësia e futbollistëve që ka kampionati, kompetiviteti i garës, edhe pse ky i fundit u cilësua më Fair Play. Rivaliteti lë për të dëshiruar se ekipe që mendohet se janë kandidatë për kampione e kandidatë për vendet e para, si Tirana e Flamurtari u paraqitën dobët.

Teuta ishte me oshilacione, Skënderbeu në fillim ishte mirë e u zbeh e pastaj vijuan humbjet. Mbeti gara në distancë mes Partizanit dhe Kukësit dhe përfundoi me distancë të madhe. Ndaj se si duket kur thuhet që fati nuk ishte me ne. Me këdo që t’i binte, çështja nëse merr pjesë në Kupa nuk është a ke fat, është a ke kualitet apo jo.

LEXO EDHE:  “Po rikthen gjyqet komuniste”/ Ish deputeti demokrat sulmon mazhorancën

Me zemër të gjithë do të donim të shihnim Partizanin të kalonte, por është e vështirë të ndeshet me klube që kanë buxhet të mirë, kanë trajning, seriozitet.

Nuk është se jam pesimist, por jam realist. A doni të themi se jam entuziast? Ja e pamë në ndeshjen e parë miqësore të Partizanit, ekuilibra të brishtë, mjafton të largohen dy lojtarë në mbrojtje.

Thyem rekord, se për 7 minuta tre gola hëngri Milani, këto i hëngrën për 6. Klubet shqiptare kur vjen Europa janë kantier i hapur. Kërkohet golashënues tani, edhe po e gjete kur do të vijë?”, ishte konstatimi i Kabos.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndahet nga jeta themeluesi i PD

Publikuar

-

By

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa  në një postim në rrjetet sociale ka bërë me dije ndarje nga jeta të një prej themeluesve të PD-së, Sejdi Peka.

Peka ka qenë ish kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë.

CNA.al i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes së Zotit. Sejdi Peka.

Postimi i Zhupës:

Sot u largua nga kjo botë ish kreu i Shoqatës së të Përndjekurve Politikë Antikomunistë të Shqipërisë, një themelues i Partisë Demokratike, Zoti Sejdi Peka.

LEXO EDHE:  Rivlerësimi i Regleta Panajotit/ KPK ngre pikëpyetje mbi pasurinë dhe profesionalizmin

Peka ishte antikomunist i vendosur, një njeri me vlera të rralla, një intelektual, një aktivist, një personalitet shumë dimensional. Peka do mbetet shembull i pashoq i personalitetit që i shërben kombit me gjithë forcat dhe intelektin e tij.

Fati më ka bërë ta njoh edhe ta kem mik atë dhe familjen e tij të mrekullueshme që sot po vuajnë largimin e tij të parakohshëm. Nga thellësia e zemrës i shpreh ngushëllimet e sinqerta bashkëshortes, djemve të tij, familjarëve dhe të afërmve.

I paharruar qoftë kujtimi tij!

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nëse zgjedhjet do të bëheshin nesër/ Ja kush fiton

Publikuar

-

sondazhi

Nëse zgjedhjet e Përgjithshme të parakohshme do të mbaheshin nesër, 56.7% e të anketuarve shprehen se do të votonin PS dhe partitë e tjera aleate.

37.4% do të votonin për PD-LSI dhe partitë e tjera opozitare.  Ndërkohë që 2.4% thonë se do të votonin për partinë më të re, Bindja Demokratike.

Ky është rezultati i dalë nga sondazhi i realizuar nga Instituti italian  “GPF Inspiring Research”, i realizuar në bashkëpunimin me “Report TV”, vetëm pak ditë nga mbajtja e zgjedhjeve lokale./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending