Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën – CNA
Connect with us

Aktualitet

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Publikuar

-

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual i Serbisë që personifikohet me presidentin e këtij vend, Aleksandar Vuçiç, do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

42 për qind e qytetarëve mendon se pushteti aktual i Serbisë do ta njohë pavarësinë Kosovës, ndërsa në Twitter kanë menduar kështu mbi 50 për qind e të pyeturve, janë rezultatet e anketës që e ka zhvilluar portali Danas në internet.

Në anketën “Si mendoni se do të zgjidhet çështja e Kosovë gjatë pushteti aktual” (të Serbisë), në sajtin e danasit kanë votuar 741 qytetarë.

Numri më i madh i tyre, përkatësisht 42 për qind, mendon se çështja e Kosovës do të zgjidhet me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia . 38 për qind e tyre mendon se kjo nuk do të zgjidhet gjatë kohës së pushtetit aktual në Serbisë, ndërsa 21 për qind thotë se do të ndodhë kufizimi ndërmjet Serbisë e Kosovës, shkruan Koha.net.

Në po të njëjtën anketë të zhvilluar në Twitter e në të cilën votuan 600 qytetarë, më shumë se 50 për qind e tyre mendon se Serbia do ta njohë pavarësinë e Kosovës. 43 për qind e tyre mendon se për Kosovën do të mbete status-kuoja edhe në pushtetit aktual të Serbisë, ndërsa vetëm 6 për qind e tyre mendon se do të ndodhë kufizimi ndërmjet dy vendeve.

Anketa ishte titulluar “A mendoni se do të ndodhë kufizimi ndërmjet Serbisë e Kosovës?”, dhe nga 3.600 votues, 68 për qind e tyre ka votuar kundër kufizimit, ndërsa 32 për qind e tyre e ka përkrahur këtë ide.

Deputeti i partisë Serbia e Re (Nova Srbija) Gjorgje Vukadinoviq, duke komentuar rezultatet e anketës thotë se “kështu si po sillet pushteti aktual, e në radhë të parë deklaratat e Aleksandar Vuçiqit, flasin se ata po e kërkojnë formën më të padhembshme që kjo njohje të bëhet. Qytetarët në anketë kanë votuar kështu sepse e dinë mesazhin, përkatësisht qëllimin se njohja do të ndodhë”.

“Kundër kufizimit janë ata që kanë qenë kundër çfarëdo ndarjeje të Kosovës, përkatësisht ata që janë për Kosovën në përbërje të Serbisë. Kjo është arsye kryesore e arsyeja tjetër është se njerëzit nuk besojnë shumë në këtë opsion”, sqaron Vukadinoviç.

Shumë qytetarë e kanë komentuar anketën dhe kanë paraqitur mendime të ndryshme lidhur me këtë temë.

Një koment ka qenë: “Njohje faktike të Kosovës menjëherë, që do të thotë se Serbia nuk do ta pengonte Kosovën të bëhet anëtare OKB-së dhe e të gjitha organizatave ndërkombëtare. Ky vendim me siguri se do ta përmirësonte pozitën e serbëve në Kosovë, marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve dhe ndërmjet dy popujve.”

Nga ana tjetër, disa mendojnë se Serbia nuk mundet dhe nuk guxon të heqë dorë nga “pjesa e territorit të vet”.

“Serbia është anëtare e KB-së me kufij të qartë, përfshirë dhe Kosovën në të, plus Rezoluta 1244, plus gjysma e vendeve të rruzullit tokësor s’e ka njohur Kosovën shtet të pavarur, kështu që ky shtet mund të ekzistojë vetëm në letër. Nuk do ta kemi më mirë po qe se heqim dorë nga pjesa e territorit, kjo gjë vetëm mund të shkaktojë probleme rreth kufijve”, thotë komenti i një lexuesi.

Disa megjithatë mendojnë se më e rëndësishmja është të arrihet pajtimi i dy popujve në mënyrë që të fillohet me zgjidhje e çfarëdo çështjeje tjetër.

“Unë jam për pajtimin ndërmjet dy popujve. Secili t’i dënojë kriminelë e vet,e pastaj nëse mundemi bashkë, mundemi, nëse nuk mundemi, të ndahemi”, thotë një komentues tjetër.

 

Aktualitet

Tentuan t’i bllokojnë rrugën/ Rama “thumbon” protestuesit

Publikuar

-

Në vijim të fushatës elektorale, Kryeministri Edi Rama është ndalur sot në qytetin e Pogradecit.

Ashtu si në qytetet e tjera, edhe në Pogradec, Rama është pritur me protesta nga militantët e opozitës ndërsa mësohet se ishte planifikuar dhe një sulm me domate  por që është parandaluar nga policia.

Këtyre sulme Rama i është përgjigjur me ironi teksa tha se çeta e vogële opozitës nuk e ndal dot demokracinë.

LEXO EDHE:  Rrezikoi të mbytej në det/ Shpëtohet pushuesja nga Kosova

“Kundërshtarët tanë ishin rrugës kur po vinim këtu, një çetë e vogël atje, grupe të shëprnadara në rrugë, që të kujtojnë ato grupet e vitit 90-91, kur dilnin për të frenuar të pa frenushmen demokracionë. Aq sa e frenuan ata atëherë aq mund ta frenojnë dhe këta sot.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Moderatori vë në siklet këngëtaren/ Greta Koçi flet për martesën

Publikuar

-

Shumë herë është pyetur nga mediat rreth jetës personale por duket se Greta Koçi nuk e ka gjetur ende personin e duhur.

E ftuar në “E Diell” ajo është gjendur përballë pyetjes pikante të moderatorit i cili thotë se “rregullat” në shumë familje shqiptare e kanë që martohet njëherë motra e madhe, pastaj e vogla.

Ndërsa Greta i përgjigjet: “Ashtu e kanë, po këto punë nuk paskan radhë. Të gjitha këto duan kohë dhe është proçes ai që duhet të ndodhë në jetën e njeriut.”

LEXO EDHE:  Rrezikoi të mbytej në det/ Shpëtohet pushuesja nga Kosova

Greta shpjegoi edhe arsyet përse deri tani nuk e ka gjetur dikë me të cilin të mendojë seriozisht: ka standarte jo vetëm bazike, të cilat ai duhet t’i plotësojë.

“E rëndësishme është të arsimohesh, të kulturohesh, të kesh një karrierë të suksesshme, të jesh e zonja e vetes dhe burrin ta zgjedhësh në atë standart”

Ajo shpjegoi edhe se marrëdhënia që mban me Enin dhe kunatin Gencin, është shumë e afërt.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto+Video/ Breshëri “masakron” të mbjellat në Devoll

Publikuar

-

By

Temperaturat e larta dhe moti i kthjellët i së Dielës mesa duket nuk ka rezultuar i tillë për banorët e zonës së Devollit.

Një rrebesh shiu dhe breshëri ka mjaftuar ta shkatërrojë çdo gjë në këtë zonë duke shkaktuar dëme të mëdha në të mbjellat e fermerëve të kësaj zone.

CNA.al sjell më poshtë foto dhe video nga Devolli.

LEXO EDHE:  Rrezikoi të mbytej në det/ Shpëtohet pushuesja nga Kosova

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Trending

Read previous post:
presidenti i shba, donald trump
Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Close