Connect with Us

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Aktualitet

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Publikuar

-

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e shkatërruar nga lufta.

Përplasjet në Twitter mes kundërshtarëve, vijnë ndërsa amerikanët dhe përfaqësuesit e grupit kryengritës janë të angazhuar prej një viti në dialog, në një përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit. Por bisedimet nuk kanë rezultuar në ndalimin apo zbutjen e veprimeve luftarake të talebanëve në fushë-betejë. Vetëm gjatë ditëve të fundit si pasojë e përplasjeve vdekjeprurëse mes kryengritësve talebanë dhe forcave afgane të sigurisë të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, janë vrarë e plagosur me qindra persona, përfshirë edhe civilë.

Zëdhënësi i talibanëve Zabihullah Mujahid, shkruante në twitter se “Uashingtoni dhe jo grupi i tij, është kundër përpjekjeve për paqe”. Ai përsëriti qëndrimin tradicional të talebanëve se ndërhyrja ushtarake amerikane në Afganistan është përgjegjëse për luftën 17-vjeçare.

LEXO EDHE:  Rama publikon videon brenda COVID 2/ Lehaqeniet e opozitarizmit të shohin realitetin!

Postimi i tij në twitter ishte përgjigje ndaj një komenti që kishte bërë më parë zëdhënësi i ushtrisë amerikane Kolonel Dave Butler. Ai shkruante se “talebanët po dëmtonin afganët që duan paqe në vend”.

Zëdhënësi i talibanëve i kërkonte zotit Butler të fliste vetëm në emër të amerikanëve dhe “të mendojë rreth mënyrave se si amerikanët t’i japin fund pushtimit të Afganistanit, në vend që të flasin në emër të tij”, siç shkruante ai.

Por zoti Butler u përgjigj duke shkruar se grupi taleban “ka mundësinë të ulë intensitetin e dhunës, por nuk po e bën këtë”. Talibanët shkruante ai “kanë zgjedhur të injorojnë vullnetin e popullit dhe të dëmtojnë vendin. Paqja është rruga e drejtë”, shkruante ndër të tjera zëdhënësi i ushtrisë amerikane./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Hapja e shkollave/ Tomini: Mund të ketë rritje të rasteve me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Rreziku nga varianti “Delta”/ Tomini qetëson qytetarët: Situata nën kontroll, s’kemi asnjë rast të konfirmuar

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, ka deklaruar se hapja e shkollave mund të sjellë edhe rritjen e rasteve të reja me Covid-19 në vend.

Për Abc news, Tomini tha se është e pritshme që rifillimi i mësimit dhe grumbullimi i nxënësve do të sjellë tendencë rritëse të rasteve me Covid-19.

“Ky fakt e lehtëson më shumë se zinxhiri i transmetimit midis mësuesve që janë të detyruar të vaksinohen, mbetet hallka e nxënësve. Disa hallka pavarësisht rritjes së pozitivitetit kemi përballje qoftë për shtrimet, por edhe strukturat spitalore. Të gjitha gjasat janë që mund të kemi një trend më të rritur me grumbullimet. Por gjithçka është dinamike, do të vlerësohet hap pas hapi duke zbatuar protokollet. Vjeshtë-dimër do të ketë tendecë rritje”, është shprehur shpreh ajo.

Përsa u përket arsimtarë që janë në kategorinë e vaksinimit të detyruar, Tomini tha se me hapjen e shkollave ata duhet të tregojnë edhe certifikatën që vërteton se kanë marrë vaksinën.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” shkrimtarja/Politikë e pistë! Kush po na udhëheq

LEXO EDHE:  Përhapja e Covid-19 në shkolla/ Basha me gjimnazistët: Nuk u mor asnjë masë“Detyrimi ligjor ose urdhri për të paraqitur certifikatën bazohet në ligjin për sëmundjet infektive. Por sa sa i përket urdhrit të mësuesve del në vijim që data 27 përkon me fillimin e mësimit, përkon edhe me ligjërimin e një detyrimi të tillë për të paraqitur certifikatën. Tek individët që e kanë kaluar aplikimi i një vaksine nxit një mbrojtje më të fortë”, tha ajo.

Tomini shtoi më tej se në rast të agravimit të situatës janë në gatishmëri për të rihapur spitalet e tjera Covid.

“Janë duke u monitoruar të gjithë indikatorët duke vlerësuar faktin e një disporporcioni mes rasteve që shtrohen në spital deh rasteve të reja ditore. Plani për një rritje të mëtejshme, kapacitetet spitalore janë të plota. Spitali COVID 4 është në gatishmëri”, thotë Tomini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vishaj thirrje Llallës: Vetë na i mësove peshqit e mëdhenj, dil dhe trego kush janë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Avokati Saimir Visha i bëri thirrje ish-kryeprokurorit që të dalë e të tregojë kush janë peshqit e mëdhenj për të cilët, kur ishte në detyrë thënë se kishte dosje që do të përmbysnin situatën në vend.

“Le të flasë sot për peshqit e mëdhenj. Le të flasë sot çfarë ka ndodhur në jetën e tij profesionale si kryeprokuror. Peshqit e mëdhenj na i mësoi Llalla, le dalë të tregojë kush janë peshqit e mëdhenj që ka pasur në dosje. Nëse është i ndërgjegjshëm të shkojë të dorëzohet”, tha avokati.

Avokati tha se Llalla, si një ish-zyrtar i drejtësisë duhet të zbatojë vendimin e sotëm të gjykatës që ishte i formës së prerë dhe nëse fshihet është i vetëdijshëm se është fajtor.

LEXO EDHE:  “Kalove lumin të q**sha kalin”/ Murrizi shfrenon gjuhën ndaj Metës: Po tani o spurdhjakët e opozitës, ku e keni “gardianin e Kushtetutës”

LEXO EDHE:  Akuzat për Valdrin Pjetrin/ Vasili shfrenon gjuhënZ. Visha tha për Euronews Albania se vendimi i sotëm i Gjykatës së Posaçme të Apelit është një moment historik, pasi vetë gjyqtarët e prokurorët treguan se reforma në drejtësi po funksionon teksa dënuan një ish-kryeprokuror.

Sipas tij, dënimi i një zyrtari të lartë do të kthejë besimin e qytetarëve tek drejtësia, por ndëshkimi duhet të jetë i njëjtë edhe për zyrtarë të lartë që janë në detyrë përfshi edhe ministra.

Sot duhet duartrokitur një vendim, por problemi është se pandëshkueshmëria duhet të sundojë në çdo sferë. Duhet të presim që kambanat të bien edhe për ministrat e ish-ministra për të pasur respekt për reformën në drejtësi”, tha ai./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lëvizja e Berishës/ Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet takimi i radhës me demokratët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri dhe lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, duket se nuk do të tërhiqet nga beteja, për rikthimin e demokracisë në PD.

Pas dy takimeve madhështore në Tiranë dhe Fier, ku bërë bashkë qindra demokratë, Berisha do të shkojë ditën e shtunë në qytetin bregdetarë të Vlorës.Lëvizja e Berishës e quajtur “Foltorja”, ka për synim një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur dhe do të vijojë në të gjitha qytetet e Shqipërisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE