Connect with Us

Prokurori me pasuri të dyshimtë/ Nën hetim nga Krimet e Rënda për korrupsion

Aktualitet

Prokurori me pasuri të dyshimtë/ Nën hetim nga Krimet e Rënda për korrupsion

Publikuar

-

Gjyqtarët dhe prokurorët, po i nxjerr jashtë loje nga sistemi, pasuritë që kanë vënë në vite.

Me nisjen e procesit të Vettingut, CNA.al, ka kaluar në filtër pasuritë e gjyqtarëve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar procesit apo që pritet t’i nënshtrohen.

                                                             Arben Smaçi

Prokurori i Shkodrës Arben Smaçi, vetëm me një pagë, rezulton të ketë blerë apartament 50 000 euro. Ai e justifikon këtë blerje, me argumentin se i ka dërguar para vëllai nga Anglia, por edhe djali i hallës që i ka dërguar 904 euro.

Sipas asaj që ka deklaruar, bazuar në të dhënat e Open Spending Albania , në vitin 2015, kur ka blerë apartamentin, vëllai rezulton t’i ketë sjellë, 6 545 euro për katër muaj.

Gjithashtu, ai thotë se ka marrë 20 000 euro hua, por që duhet t’i lajë brenda katër viteve.

Thënë më qartë ai duhet të paguajë 5 000 euro në vit. Me një pagë, vetëm prokurori Smaçi e di se si i paguan, në një kohë, kur edhe për shkollimin e vajzës harxhon 2 595 euro.

Përtej të gjithave, prokurori Smaçi, rezulton të jetë edhe edhe nën hetim nga Krimet e Rënda. Vitin e kaluar, Apeli i Krimeve të Rënda urdhëroi hetimin për shpërdorim detyre dhe korrupsion ndaj tre prokurorëve të Shkodrës, mes tyre edhe Arben Smaçi .

Vendimi datës 4 Qershor 2018 ishte marrë pas ankesës së shtetasve Ndoc e Simon Molla të cilët edhe më parë kishin kërkuar në Prokurorinë e përgjithshme hetimin e ish kreut të Bushatit Zef Hila dhe prokurorëve.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë deklaruar prej prokurorit, Arben Smaçi.

Viti 2010 (Deklarata fillestare)

Depozitë me afat 2 vjeçar, 200 000 lekë.

Depozitë me afat 2 vjeçar, të krijuara nga puna e vëllait si emigrant në Greqi, dërguar dorazi në shumën 525 380 lekë.

Depozitë me afat 2 vjeçar, të krijuara nga puna e vëllait si emigrant në Greqi, dërguar dorazi në shumën, 2 349 lekë.

Gjendje cash në llogarinë rrjedhëse, 383 lekë.

Të ardhura nga paga, 85 000 lekë.

Të ardhura nga bursa mujore, për dy vjet nga Shkolla e Magjistraturës, 42 500 lekë.

Të ardhura nga puna si jurist në Bashkinë e Peshkopisë, në vitet 2007-2008, në shumën 24 000 lekë.

Viti 2010

Paga si prokuror në Durrës, 85 000 lekë.

LEXO EDHE:  “Mbrojtën’ Nazer Seitajn/ Dy prokurorë të Krimeve të Rënda rrezikojnë prangat?

Viti 2011

Depozitë bankare, 5 900 lekë.

Depozitë bankare, 350 000 lekë.

Depozitë bankare, 227 999 lekë.

Paga si prokuror në Durrës, në shumën 1 033 742 lekë.

Viti 2012

Depozitë bankare, 300 000 lekë.

Interesa nga depozita bankare, 25 843 lekë.

Të ardhura të përfituara nga paga, dieta dhe shpërblime, 1 008 102 lekë.

Dieta nga seminari i organizuar në Poloni, 290 euro.

Viti 2013

Depozitë bankare, me afat 2 vjeçar, 1 031 290 lekë.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime, në shumën 887 887 lekë.

Viti 2014

Depozitë bankare me afat nje vjeçar, krijuar nga paga e punës së Prokuror, në shumën  500 000 lekë.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime, në shumën 1 320 219 lekë.

Viti 2015

Blerje apartamenti me sipërfaqe, 123.3 m2, që ka kushtuar 50 000 euro.

Kjo pasuri është blerë mbi bazën e të ardhurave nga paga, kursimet dhe interesat bankare si  dhe të ardhurat e sjella nga vëllai në Angli, përfshirë edhe huanë e marrë prej 20 000 euro. Kjo shumë është shlyer e gjitha në vitin 2015.

Me datë 18.05.2015 ka tërhequr nga depozita bankare, shumën 3 061 779 lekë em arsyetimin për të paguar blerjen e apartamentit.

Po për të njëjtën arsye, në datat 09.02.2015 dhe me 08.05.2015, ka tërhequr shumat, 350 000 lekë dhe 298 000 lekë.

Të ardhura nga paga, 1 386 168 lekë.

Të ardhura të sjella nga vëllai në Angli në shumën, 402 301 lekë.

Me datë 15.03.2015, vëllai i ka sjellë, 1 078 euro.

Me datë 29.04.2015 , vëllai i ka sjellë,1 616 euro.

Me datë 13.05.2015, vëllai i ka sjellë, 1 597 euro.

Me datë 08.06.2015, vëllai i ka sjellë, 2 254 euro.

Me datë 08.02.2015, djali i hallës i cili jeton në Angli i ka dërguar, 904 euro.

Hua, në shumën 20 000 euro, me afat 4 vite, me këste shlyerje 5 000 euro në vit.

Shlyerja e kontratës së apartamentit në shumën 28 720 euro.

Viti 2016

Pagesë për shkollën e vajzës, në kolegjin turk, 2595 euro.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime në shumën, 1 183 136 lekë.

Të ardhura të sjella nga vëllai në Angli, 1 279 013 lekë.

Over draft 200 000 lekë.CNA.al

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Plas në PS/ Socialistët e Shkodrës debate me Gjiknurin: Doni të na hidhni hi syve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sekretari i ri i përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri mbremjen e djeshme ka qënë i pranishëm në një takim me strukturat e kësaj force politike në Shkodër. Por, mësohet se mbledhja në Shkodër është shoqëruar me debate të forta.

Sipas BW,  debatet kanë pasur në focus punësimet dhe emërimin e drejtorëve, përgatitja për zgjedhjeve vendore të 2023-shit si dhe hapësira që i është lënë në punësime e emërime drejtorësh Aleatit të PS në Shkodër, që është kreu i PSD Tom Doshi, i cili mori dy deputetë në këtë qark në zgjedhjet parlamentare.

Blediana Nika, anëtare e PS dhe ish-drejtoreshë e Zyrës Vendore Arsimore Shkodër, e cila u shkarkua pak kohë më parë ka qenë tejet aktive duke debatuar me Gjiknurin dhe Klosin. Këta të fundit u shprehën se nuk do ketë më emërime pa kontribut në PS, por Nika i tha në replikë se drejtorët PS i ka marrë nga rruga dhe se mbi 50% e punësimeve në Shkodër i ka aleatit duke nënkuptuar PSD-në e Tom Doshit.

Po ashtu Gjiknuri i kërkoi kryetarëve të bashkive të PS që pas dhjetorit të bëhen gati për zgjedhjet vendore, por Gjon Gjonaj, kryebashkiaku i Pukës dhe Fran Tuci kryebashkiaku i Fushë Arrësit, u shprehën se nuk kanë se si të përgatisin terrenin për zgjedhjet vendore kur punësimet i merr aleati duke nënkuptuar sërish Doshin dhe PSD. Po ashtu edhe deputeti i PS Paulin Sterkaj ishte thuajse në të njëjtën linjë duke i thënë Gjinkurit se ‘je djalë simpatik dhe të kam mbështetur gjithmonë, por punësimet i ka më shumë aleati’.

Në debatet e zhvilluara Blendi Klosi i doli në mbrojtje Tom Doshit duke thënë se partia e tij PSD ka marrë dy deputetë dhe se ajo forcë politike është në mbështetje të PS ndaj votat e aleatit duhet të ruhen gjë e cila hasi në kundërshtinë e fortë të Blediana Nikës, por edhe dy kryebashkiakëve dhe deputetit Sterkaj i cili tha se nuk pyetet për punësime apo emërime drejtorësh. Ja debatet dhe diskutimet e plota në mbledhjen e zhvilluar:

Debatet në mbledhje: 

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Nuk ka më drejtorë pa kontribut që do emërohen.

Blediana Nika (anëtare e PS): Pa kontribut janë.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Më lër ta mbaroj të lutem.

Nika: Jo nuk të lë të mbarosh se këtu kanë ardhur njerëz nga dritarja dhe duan të na nxjerrin ne që kemi kontribut nga dera. Aleati i PS në Shkodër ka marrë punësime e drejtorë e gjithçka.

Blendi Klosi (sekretar organizativ i PS): Aleatin është e vërtetë që e kemi. Partia aleate ka marrë votat përkatëse, ka dy deputetë dhe ato vota duhet që t’i ruajmë edhe aleatit duke qenë se është me ne.

Blediana Nika (anëtare e PS): Ata nuk janë votat e tij por janë votat tona të PS. I keni dhënë vende pune, drejtorë e të tjera dhe tani merr edhe dy deputetë. Mbi 50% të punësimeve i ka aleati. Unë jam në Velipojë njësi fituese ndryshe nga shumë tjerë që kanë humbur dhe më kanë hequr nga puna si drejtoreshë e ZVA Shkodër. Ju doni të na hidhni hi syve.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Kryeministri Rama do të dijë që këto vota të PS Shkodër që janë mbledh, kush i ka mbledh, kush ka kontribuar. Nuk ka më punësime pa kontribut në PS. Edona është pa eksperiencë, por ka mësuar këto 6 muaj shumë dhe patjetër që do ketë ndihmën tonë se kjo punë nuk bëhet vetëm por nëse jemi të mbledhur bashkë të gjithë, të bashkuar.Paulin Sterkaj (deputet i PS): Ja keni dhënë vendet e punës Aleatit.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Kryetarët e bashkive duhet që të bëjnë gati terrenin se do futeni në zgjedhje lokale.

LEXO EDHE:  VIDEO – I dehur tenton të korruptojë policin rrugor/ Arrestohet 24-vjeçari në Tiranë

LEXO EDHE:  VIDEO - I dehur tenton të korruptojë policin rrugor/ Arrestohet 24-vjeçari në Tiranë

Gjon Gjonaj (kryetar i bashkisë Pukë: 5 vende punë në Pukë që janë me ato një mijë vota që ka Aleati merr 3 prej tyre, nga dy që mbesin një e punësoj unë dhe një ju. Kështu nuk bën.
Blendi Klosi (sekretar organizativ i PS): Më 26 prill pas zgjedhjeve Parlamentare ka nisur një kapitull i ri. Në 2009 në Shkodër kemi fituar 9 komuna ne dhe 9 PD, pra ka qenë një rezultat i mirë. Duhet që të fitojmë bashkitë në zgjedhjet vendore që vijnë, kjo është kërkesë edhe e Kryeministrit.

Gjon Gjonaj (kryetar i bashkisë Pukë): Ne nuk kemi terren për të punuar për zgjedhjet vendore kështu si thoni ju sepse vendet e punës ia jepni Aleatit dhe ai merr vende pune më tepër se unë që jam kryetar bashkie.

Fran Tuci (kryetar i bashkisë Fushë Arrës): Në Fushë Arrës mua më kanë sabotuar deputetët e PS të Shkodrës. Janë munduar deputetët e PS që Fushë Arrësi të dalë keq në zgjedhjet e 25 prillit. Si ti marrim votat ne në zgjedhjet vendore që do jenë me këtë situatë. Ma kanë bërë këtë punë duke më sabotuar për të thënë qytetarët në Fushë Arrës që Frani nuk merr vota më dhe nuk del më kryetar bashkie. Fushë Arrësi nuk ka drejtora por ka ndonjë inspektor apo ndonjë shef, edhe këto inspektora e shefa i punëson Puka, mua nuk më mbetet asgjë dhe tani kërkoni që të bëhemi gati për zgjedhjet e ardhshme.

Paulin Sterkaj (deputet i PS): Ti e di Damian që jam mbështetës i joti dhe kam qenë edhe më pëpara se je djalë simpatik. Para zgjedhjeve na pyet kryeministri Rama ne dhe para zgjedhjeve na do shumë fort dhe na pyet por pa zgjedhjeve merret me ju. Duhet të dini se PS ka djem e vajza shumë të mirë dhe me integritet të lartë që nuk po i vjen radha kurrë se nuk po i lini dhe se vendet e punës i merr Aleati.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Do rishikohen gjithë drejtorët dhe nga sot e mbrapa ata që do emërohen do jenë se s’bën me kontribut në PS.

Blediana Nika (anëtare e PS): Gjithë drejtorët në Shkodër i keni marrë të gjjthë prej rruge, nuk kanë punë me PS.

Paulin Sterkaj (deputet i PS): Vendosën drejtorat dhe nuk më pyet kush mua si deputet, po një jashtë fare që është socialist kush e pyet.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Unë i dua në letër të shkruar drejtorët se kush është i joni, pra i PS dhe kush janë të aleatit. Anëtarët e partisë dhe kryetarët e organizatave do jenë në sistemin e digjitalizimit të partisë që po bëjmë. Ky process duhet që të mbarojë deri në dhjetor po ashtu deri në dhjetor duhet të mbarojnë edhe vendosja e kryetarëve të PS në njësi dhe bashkinë Shkodër. Pas dhjetorit duhet të bëhemi gati për zgjedhjet lokale.

Edona Bilali (deputete e PS, drejtuese politike e PS qarku Shkodër): Ai kryetar organizate i PS që humb në zgjedhje në zonën e tij nuk të jetë më, duhet të vendoset dikush tjetër nga brenda organizatës.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Mos u mundoni për shifrat se ato i ka kryeministri Rama në zyrë. Kush ka një pozicion pune do rishikohen votat dhe kontributi i tij, nuk ka më emërime pa kontribut.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha tjetër “thikë pas shpine” Berishës/ Noka zbulon planet

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të kreut të kësaj force politike, Lulzim Basha.

Në një prononcim për mediat, Noka tha se Basha ka përçarë PD-në, me vendimin e tij personal, duke përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

Noka hodhi poshtë zërat për një përplasje të mundshme, ndërsa theksoi se shumica e demokratëve janë kundër Lulzim Bashës.

Lulzim Basha përçau PD-në me vendimin e tij. I vetmi i gëzuar nga ky vendim është Edi Rama. Ka çuar ujë në mullirin e Ramës.Asnjë perplasje nuk do ketë sepse shumica janë kundër vullnetit të shprehur të kryetarit të partisë. Tani ne po bashkohemi për ta bërë PD-në më solide dhe fituese, jo si kjo PD që ka drejtuar deri më tani Lulzim Basha.”-tha Noka.

LEXO EDHE:  “Mbrojtën’ Nazer Seitajn/ Dy prokurorë të Krimeve të Rënda rrezikojnë prangat?

LEXO EDHE:  U arrestua për korrupsion/ Enkelejda Hoxha merret në pyetje nga SPAK

Sa i takon pretendimeve të Lulzim Bashës, se përjashtimi i Berishës është bërë pas kërkesës së amerikanëve, Noka tha se “Ambasada e SHBA në asnjë kohë nuk ka mbështetur Lulzim Bashën, por Edi Ramën”.

Po ashtu Noka e akuzoi Bashën se po tenton ti sabotojë takimet e Berishës.

Basha po tenton të sabotojë takimet e Berishës. Ka disa ditë që ka nisur një tur takimësh me përfaqësues, që duan të sabotojnë liderin e demokratëve. Kjo është e turpshme, Lulzim Basha nuk përfaqëson asnjë”-deklaroi deputeti Flamur Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Flamur Noka “shkelmon” Lulzim Bashën/ “I bëjmë me dije se nuk mund të na ndalojë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD-së, Flamur Noka ka vijuar me retorikën e ashpër ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha.

Ai ka thënë se PD do ta mbajë Kuvendin dhe se ky Kuvend duhet të mblidhet kundër Lulzim Bashës.“Ia bëjmë me dije se nuk do të jetë Kuvend kundër SHBA por kundër tij. Askush në Shqipëri nuk  mund ta ndalojë vullnetin e anëtarëve të PD për t’u shprehur”, ka thënë Noka.

LEXO EDHE:  Fakte/ Krimet e Rënda nxjerrin zbuluar Ervin Salianjin

LEXO EDHE:  Avokati hedh poshtë pretendimet/ Nuk ka akuza të reja kundër grupit “Bajri”

Ai ka thënë se Basha është në minorancë në PD dhe nuk mund të përfaqësojë anëtarët e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE