Connect with Us

Prokurori me pasuri të dyshimtë/ Nën hetim nga Krimet e Rënda për korrupsion

Aktualitet

Prokurori me pasuri të dyshimtë/ Nën hetim nga Krimet e Rënda për korrupsion

Publikuar

-

Gjyqtarët dhe prokurorët, po i nxjerr jashtë loje nga sistemi, pasuritë që kanë vënë në vite.

Me nisjen e procesit të Vettingut, CNA.al, ka kaluar në filtër pasuritë e gjyqtarëve dhe prokurorëve që i janë nënshtruar procesit apo që pritet t’i nënshtrohen.

                                                             Arben Smaçi

Prokurori i Shkodrës Arben Smaçi, vetëm me një pagë, rezulton të ketë blerë apartament 50 000 euro. Ai e justifikon këtë blerje, me argumentin se i ka dërguar para vëllai nga Anglia, por edhe djali i hallës që i ka dërguar 904 euro.

Sipas asaj që ka deklaruar, bazuar në të dhënat e Open Spending Albania , në vitin 2015, kur ka blerë apartamentin, vëllai rezulton t’i ketë sjellë, 6 545 euro për katër muaj.

Gjithashtu, ai thotë se ka marrë 20 000 euro hua, por që duhet t’i lajë brenda katër viteve.

Thënë më qartë ai duhet të paguajë 5 000 euro në vit. Me një pagë, vetëm prokurori Smaçi e di se si i paguan, në një kohë, kur edhe për shkollimin e vajzës harxhon 2 595 euro.

Përtej të gjithave, prokurori Smaçi, rezulton të jetë edhe edhe nën hetim nga Krimet e Rënda. Vitin e kaluar, Apeli i Krimeve të Rënda urdhëroi hetimin për shpërdorim detyre dhe korrupsion ndaj tre prokurorëve të Shkodrës, mes tyre edhe Arben Smaçi .

Vendimi datës 4 Qershor 2018 ishte marrë pas ankesës së shtetasve Ndoc e Simon Molla të cilët edhe më parë kishin kërkuar në Prokurorinë e përgjithshme hetimin e ish kreut të Bushatit Zef Hila dhe prokurorëve.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë deklaruar prej prokurorit, Arben Smaçi.

Viti 2010 (Deklarata fillestare)

Depozitë me afat 2 vjeçar, 200 000 lekë.

Depozitë me afat 2 vjeçar, të krijuara nga puna e vëllait si emigrant në Greqi, dërguar dorazi në shumën 525 380 lekë.

Depozitë me afat 2 vjeçar, të krijuara nga puna e vëllait si emigrant në Greqi, dërguar dorazi në shumën, 2 349 lekë.

Gjendje cash në llogarinë rrjedhëse, 383 lekë.

Të ardhura nga paga, 85 000 lekë.

Të ardhura nga bursa mujore, për dy vjet nga Shkolla e Magjistraturës, 42 500 lekë.

Të ardhura nga puna si jurist në Bashkinë e Peshkopisë, në vitet 2007-2008, në shumën 24 000 lekë.

Viti 2010

Paga si prokuror në Durrës, 85 000 lekë.

LEXO EDHE:  Shtyhen me tre muaj hetimet për Llallën/ "Rebelohet" ish-Kryeprokurori

Viti 2011

Depozitë bankare, 5 900 lekë.

Depozitë bankare, 350 000 lekë.

Depozitë bankare, 227 999 lekë.

Paga si prokuror në Durrës, në shumën 1 033 742 lekë.

Viti 2012

Depozitë bankare, 300 000 lekë.

Interesa nga depozita bankare, 25 843 lekë.

Të ardhura të përfituara nga paga, dieta dhe shpërblime, 1 008 102 lekë.

Dieta nga seminari i organizuar në Poloni, 290 euro.

Viti 2013

Depozitë bankare, me afat 2 vjeçar, 1 031 290 lekë.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime, në shumën 887 887 lekë.

Viti 2014

Depozitë bankare me afat nje vjeçar, krijuar nga paga e punës së Prokuror, në shumën  500 000 lekë.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime, në shumën 1 320 219 lekë.

Viti 2015

Blerje apartamenti me sipërfaqe, 123.3 m2, që ka kushtuar 50 000 euro.

Kjo pasuri është blerë mbi bazën e të ardhurave nga paga, kursimet dhe interesat bankare si  dhe të ardhurat e sjella nga vëllai në Angli, përfshirë edhe huanë e marrë prej 20 000 euro. Kjo shumë është shlyer e gjitha në vitin 2015.

Me datë 18.05.2015 ka tërhequr nga depozita bankare, shumën 3 061 779 lekë em arsyetimin për të paguar blerjen e apartamentit.

Po për të njëjtën arsye, në datat 09.02.2015 dhe me 08.05.2015, ka tërhequr shumat, 350 000 lekë dhe 298 000 lekë.

Të ardhura nga paga, 1 386 168 lekë.

Të ardhura të sjella nga vëllai në Angli në shumën, 402 301 lekë.

Me datë 15.03.2015, vëllai i ka sjellë, 1 078 euro.

Me datë 29.04.2015 , vëllai i ka sjellë,1 616 euro.

Me datë 13.05.2015, vëllai i ka sjellë, 1 597 euro.

Me datë 08.06.2015, vëllai i ka sjellë, 2 254 euro.

Me datë 08.02.2015, djali i hallës i cili jeton në Angli i ka dërguar, 904 euro.

Hua, në shumën 20 000 euro, me afat 4 vite, me këste shlyerje 5 000 euro në vit.

Shlyerja e kontratës së apartamentit në shumën 28 720 euro.

Viti 2016

Pagesë për shkollën e vajzës, në kolegjin turk, 2595 euro.

Të ardhura nga paga, dieta dhe shpërblime në shumën, 1 183 136 lekë.

Të ardhura të sjella nga vëllai në Angli, 1 279 013 lekë.

Over draft 200 000 lekë.CNA.al

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Dosja “Toyota”/ Krimet e Rënda thellojnë hetimet

LEXO EDHE:  Tiranë/ Tentuan të korruptojnë policin, arrestohen

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Shtyhen me tre muaj hetimet për Llallën/ “Rebelohet” ish-Kryeprokurori

LEXO EDHE:  Hetimet mbi lobimin rus të Bashës/ Mbërrijnë dy letër porosi në Prokurori

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: