Connect with Us

Nga i akuzuar si tutor prostitutash në kryebashkiak/ Rama nuk i dorëzon të inkriminuarit?

Aktualitet

Nga i akuzuar si tutor prostitutash në kryebashkiak/ Rama nuk i dorëzon të inkriminuarit?

Publikuar

-

Pasuria e politikanëve shqiptarë kap shifra të çmendura.  Ministra, deputetë, kryebashkiakë, kryekomunarë, drejtor administratash janë të zhytur në pasuri.

A thua se këta nuk jetojnë në Shqipërinë e varfër, ku qytetarët po llogarsim të ardhmen e tyre jashtë vendit, rrugëve të Evropës.

Në zgjedhjet loakle të  30 Qershorit, janë konfirmuar në garë, disa nga kryebashkiakët  “veteranë’.

        Fredi Kokoneshi dhe Edi Rama, në vitin 2011

Një nga “veteranët” e konfirmuar  është kryetari i Bashkisë së Divjakës, Fredi Kokoneshi.

Kokoneshi në zgjedhjet e 30 Qershorit do të kërkojë një mandat të 3- të, për të udhëhequr Bashkinë e Lushnjës.

Në vitin 2016, akuza të rënda janë lëshuar nga Partia Demokratike kundrejt Kokoneshit.

PD e  akuzontet kryetarin e Bashkisë së Divjakës se është implikuar në trafik prostitucioni në Itali.

Ka qenë Myslym Murrizi, i cili aktualisht është deputet, që në një konferencë për mediat, bëri publike akuzat e rënda

Sipas tij, kandidati i PS për Bashkinë e Divjakës, Fredi Kokoneshi, ka qenë tutor prostitutash në Itali dhe ka deklaruar vetë se ka fituar 60 milionë lireta.

Fillimisht në konferencën për mediat u shfaq në monitor ish-sekretari i Partisë Socialiste të Divjakës, Berti Mone, i cili akuzonte publikisht Kokoneshin për lidhjet e tij me trafikun e prostitucionit.

Duke iu referuar këtyre akuzave Murrizi i bëri thirrje Prokurorisë së të hetonte Kokoneshin, mirëpo në pak ditë ngjarja u shua, sikur akuzat të mos ishin bërë kurrë.

Ashtu si për të gjithë kandidatët për kryetar bashkish dhe komunash CNA.al ka bërë nja vëzhgim mbi pasurinë e deklaruar prej, Fredi Kokoneshit.

Sipas të dhënave të Open Spending Albania, rezulton se Kokoneshi është pronar i një vilë në Divjakë me sipë 300 m2, si dhe prona i disa parcela toke, kryesisht bujqësore.

Të kursyera ai deklaron 22 milion lekë, ndërsa bashkëshortja e kreut të Bashkisë së Divjakës, Fredi Kokoneshi, ka të ardhura nga biznesi i prodhimit të pijeve alkoolike.

Më poshtë do të gjeni të detajuar pasurinë e deklaruar nga kryetari i Bashkisë së Divjakës Fredi Kokoneshi.

Viti 2004

Paga dhe shpërblime si Oficer i Policisë Tatimore në vlerën 525 000 lekë.

Viti 2005

Paga dhe shpërblime si Oficer i Policisë Tatimore në vlerën 495 073 lekë.

Të ardhura nga toka bujqësore në vlerën 1 300 000 lekë.

Viti 2011 (Deklarimi fillestar)

Pronar me 100% i një shtëpie banimi me sip. 300 m2, në Divjakë, në vlerën 5 400 000 lekë.

Pronar me 100% i një toke arë me sip. 5 782 m2, në Divjakë, përfituar me ligjin nr. 7 501 në vitin 1991.

Pronar me 100% i një toke bujqësore me sip. 7 910 m2, blerë më 13/12/2006 me çmim blerje 800 000 lekë, në të cilën është ndërtuar vreshtë në vlerën 1 140 000 lekë, pra në total në vlerën 1 940 000 lekë.

Bashkëpronar me 33.33% i një toke bujqësore me sip. 14 850 m2, blerë më 13/01/2004 me çmim blerje 1 000 000 lekë, në të cilën është ndërtuar vreshtë në vlerën 700 000 lekë, pra në total në vlerën 1 700 000 lekë.

Bashkëpronar me 33.33% i një toke bujqësore me sip. 6 570 m2, blerë më 23/05/2005 me çmim blerje 650 000 lekë, në të cilën është ndërtuar vreshtë në vlerën 3 15 000 lekë, pra në total në vlerën 965 000 lekë.

Llogari bankare në vlerën 145 000 lekë.

Bashkëshortja llogari bankare në vlerën 89 000 lekë.

Para Kesh (Cash) në vlerën 1 000 000 lekë.

Dhënë hua një personi fizik në vlerën 1 500 000 lekë.

Dhënë hua një personi fizik në vlerën 1 500 000 lekë.

Bashkëshortja pronare me 100% e një kantine vere, me asete në vlerën 2 000 000 lekë.

Viti 2011

Paga dhe shpërblime si Kryetar Bashkie në vlerën 500 000 lekë.

Të ardhura nga toka bujqësore në vlerën 600 000 lekë.

Bashkëshortja paga nga mësimdhënia në vlerën 240 000 lekë.

Bashkëshortja të ardhura nga aktiviteti privat në vlerën 500 000 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga dhe shpërblimet si Kryetar Bashkie 1 024 392 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti i prodhimeve bujqësore 600 000 lekë.

Bashkëshortja: të ardhura nga paga 490 613 lekë

Bashkëshortja : të ardhura nga aktiviteti privat i prodhimit të pijeve alkoolike 1 000 000 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga dhe shpërblimet si Kryetar Bashkie dhe si anëtar i Këshillit të Qarkut 1 078 188 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti i prodhimeve bujqësore dhe vreshtarisë 500 000 lekë.

Bashkëshortja: të ardhura nga paga 504 769 lekë

Bashkëshortja:të ardhura nga aktiviteti privat në prodhimin e pijeve alkoolike 123 600 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si kryetar bashkie dhe anëtar i këshillit të qarkut, 1 036 165 lekë.

Të ardhura nga prodhimet bujqësore dhe vreshtaria, 800 000 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga si mësuese në gjimnazin “Miti Zoj Zaka” në Divjakë, 546 837 lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga aktiviteti privat, për prodhimin e pijeve alkolike, 1 109 800 lekë.

Bashkëshortja, gjendja cash, 400 000 lekë.

Shtuar gjendja e llogarisë bankare, 1 036 165 lekë.

Shtuar Gjendja cash, 800 000 lekë.

Blere një automjet“Renault”, vlera 200 000 lekë.

Bashkëshortja, shtuar gjendja cash, 400 000 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisë Divjakë, 1 385 274 lekë.

Të ardhura nga qira toke me sip. 1850 m2, 6 000 lekë.

Të ardhura nga qira toke bujqësore për vreshtari me sip. 1250 m2, 4 000 lekë.

Të ardhura nga qira toke me sip. 1412 m2, 4 000 lekë.

Të ardhura nga prodhimet bujqësore dhe vreshtaria, 2 824 000 lekë.

Bashkëshortja, Znj. Erjona Kokoneshi, të ardhura nga paga si mësuese në gjimnazin “Miti Zoj Zaka” në Divjakë, 551 719 lekë.

Bashkëshortja, Znj. Erjona Kokoneshi, të ardhura nga aktivitet privat, prodhim pije alkoolike, 1 467 600 lekë.

Gjendje llogari bankare, shtuar me 906 442 lekë.

Gjendje llogari bankare, shtuar me 2 824 000 lekë.

Viti 2017

Të ardhura nga paga si Kryetar i Bashkisë Divjakë, 1 088 940 Lekë.

Të ardhura me vlerë 14 000 Lekë nga kontratat e qirasë të lidhura gjatë vitit 2016.

Të ardhura nga prodhimet bujqësore dhe vreshtaria, 2 624 880 Lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga biznesi i prodhimit të pijeve alkoolike, 1 892 943 Lekë.

Bashkëshortja, të ardhura nga paga si mësuese gjimnazi, 581 602 Lekë.

Pakësim me 1 815 260 Lekë në llogarinë nga paga.

Bashkëshortja, shtesë me 125 400 Lekë në llogarinë nga paga si mësuese.

Shtesë me 989 700 Lekë nga të ardhurat e biznesit të prodhimit të pijeve alkoolike në emër të bashkëshortes.

Dhënë hua personave fizikë, detyrimi nuk është kthyer ende./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE