Denoncimi i Fiks Fare/ Përgjegjësi i shërbimeve ndërtoi shtëpinë dhe mbetjet i hodhi buzë lumit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Denoncimi i Fiks Fare/ Përgjegjësi i shërbimeve ndërtoi shtëpinë dhe mbetjet i hodhi buzë lumit

Publikuar

-

Të gjithë banorët e fshatit Leshnjë e hedhin plehun organik nëpër fshat, pranë shtëpive, përgjatë lumit Osum apo pranë stallave.

Por, pas një ankese të një banori, vetëm njërit i vendoset gjobë. Ankesa për të shkoi deri në Inspektoratin e Mjedisit. Ndërkohë që të tjerët, përfshi edhe përgjegjësin e shërbimeve Vithkuq, Aleksandër Ropi, i hedhin përgjatë lumit Osum. Aleksandër Ropi është njëkohësisht edhe kryetari i Partisë Socialiste për zonën. Pasi ndërtoi shtëpinë e re, dherat e mbetura ai i hodhi pas oborrit të shkollës, shumë pranë me lumin. Për kamerën e Fiksit ai shprehet: “Me të vërtetë hoqa mbetjet e shtëpisë e i hodha atje, por e bëra për të mirën e fshatit se mbytej nga lumi”.

Me të mbërritur në fshatin Leshnjë, vetëm 3 km nga njësia e Vithkuqit, gazetarët e Fiksit kontaktuan me të vetmin banor që i ishte vendosur 10 mijë lekë gjobë për plehun organik të hedhur në një vend të papërshtatshëm. Sipas tij, kishte 30 vite që e hidhte aty. Ai ishte i ndërgjegjshëm që e kishte shkelur ligjin, por, sipas tij, nuk ishte i vetmi. Të gjithë banorët e fshatit i hedhin mbetjet inerte dhe ato organike ku të munden, pasi një vend të përcaktuar nuk ka. Sipas kryeplakut të fshatit, kur erdhën punonjësit e mjedisit nuk panë se ishte hedhur pleh gjithandej edhe mbetje inerte. Ata i vendosën gjobë vetëm atij për të cilin kishte një ankesë nga një qytetar tjetër. Ai gjithashtu pretendon se mbetjet inerte buzë lumit dhe pas shkollës janë hedhur nga Aleksandër Ropi, që është edhe përgjegjësi i shërbimeve.

Fiksi kontaktoi edhe me Aleksandër Ropin i cili e pranon që i ka hedhur inertet aty, por thotë se e ka bërë për mirë pasi dilte lumi nga shtrati dhe mbytej fshati. Ai thotë se gurët do t’i përdorin për argjinaturë por s’kanë pasur kohë ta bëjnë dhe se për këto kishte dijeni edhe administratori. Ky i fundit prezent gjatë intervistës thotë se nuk kishte dijeni dhe nuk ka dhënë urdhër që mbetjet të hidhen aty. Ai e urdhëron punonjësin që t’i sistemoj sa më shpejt dherat e hedhura pas shkollës, brenda javës. Për plehun organik ai thotë se është e vërtete që të gjithë banorët janë abuzues dhe ne nuk kemi një vend grumbullimi, por kur erdhën inspektorët e mjedisit vetëm njërit i vendosën gjobë

Aktualitet

“Klevisi ministër Drejtësie”/ Zbulohet biseda e Kryemadhit me Fahri Balliun

Publikuar

-

By

Kryeministri Edi Rama nga qyteti i Pogradecit ku po vijon takimin e tij elektoral ironizoi Monika Kryemadhin me një filxhan në dorë dhe zbuloi një bisedë të saj me Fahri Balliun.

Sipas Ramës, Kryemadhi e ka parë në filxhan dhe ia ka thënë Fahriut që Klevisi do të bëhet ministër Drejtësie dhe ai nxjerr Klevisin të më bllokojë rrugën mua.

Biseda mes Kryemadhit dhe Fahri Balliut sipas Ramës:

Kryemadhi: Faro shoh një peshk të madh në filxhan.

Fahriu: Po kjo K këtu çfarë është? Koran

Kryemadhi: Jo, ky është Klevisi

Fahriu: Po ça bën ky më han paret mua?

Kryemadhi: Joo Faro këtu tek gjoli është një I që është Iliri që i vendos flakën gjithçkaje dhe kjo K bëhet ministër drejtësie./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Miliarderi i ri i Serie A tallet me Milanin/ Nuk dua të bëhemi si ata

Publikuar

-

Rocco Commiso nuk e fsheh ambicien e tij. Presidenti i ri i Fiorentinës e di që ekipi dhe trajneri Montella kanë nevojë për kohë, por objektivat duhet të jenë të qartë.

Qyteti i Firences duhet të jetë krenar për Fiorentinën dhe loja e bukur nuk duhet të mungojë. Më pas trofetë, ëndrra e madhe dhe “thumbimi” ndaj Milanit. Paratë duhen shpenzua me kujdes dhe jo siç bënë kuqezinjtë.

“Dua të ndërtoj një skuadër që e bën Firencen krenare. Pretendoj një punë të madhe dhe në një kohë të shkurtër dua të shoh lojën e bukur. Ëndërroj të fitoj trofe, nuk e fsheh. Duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mos përsërisim gabimet e skuadrave të tjera si Milani, që shpenzoi 200 milionë euro dhe nuk arriti asnjë rezultat”, u shpreh miiarderi Commiso për “Gazzetta dello Sport”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Arrestimi i katër zyrtarëve të PD-së/ Basha: Vendim burracakësh, opozita nuk trembet

Publikuar

-

By

Kryedemokrati Lulzim Basha në një konferencë për mediat reagoi pas vendimit të Gjykatës së Elbasanit për arrestimin e katër demokratëve që protestuan na Librazhd kundër kryeministrit Edi Rama.

Basha e ka quajtur vendimin e gjyqtarëve si një vendim burracakësh dhe si presion politik të Edi Ramës.

Sipas Bashës, opozita nuk trembet dhe nuk tërhiqet nga burgosjet politike.

“Vendimi gjyqtarëve është një vendim burracakësh, për të ushtruar presion politik me urdhër të Edi Ramës. Qëllimi është vetëm një për të trembur protestën e opozitës. Duke shprehur solidaritetin tim për familjet e katër të arrestuarve demokratë dua ti përcjell Edi Ramës një mesazh që opozita nuk trembet opozita nuk tërhiqet. Dua t’iu drejtohem policëve dhe Prokurorëve të elbasanit që sot burgosën 4 qytetarë të thjeshtë ndërkohë që mbrojnë krimet e Qazim Sejdinit dhe Taulant Ballës. Edi rama mund të iua ketë premtuar se do ta kaloni vettingun kurse unë dua të iu premtoj se shpejt do ta shoqëroni Edi Ramën para drejtësisë”,-tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Trending

Read previous post:
Ndryshimi i ligjeve të imigracionit/ Trump, i thotë jo Lotarisë Amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të imigracionit, duke thënë se do...

Close