Përjashtimi i Kamzës lë një vend bosh, ja ndryshimi që do bëjë FSHF me kampionatin – CNA
Connect with us

Sport

Përjashtimi i Kamzës lë një vend bosh, ja ndryshimi që do bëjë FSHF me kampionatin

Publikuar

-

Kamza u dënua me përjashtim nga Su periorja dhe zbritjen në Kategorinë e Dytë pas dhunës që ushtruan drejtuesit e skuadrës në fund të ndeshjes ndaj Laçit. Në këtë mënyrë, ekipi do ta nisë nga liga inferiore. Por, ky vendim krijon një vend bosh në Kategorinë e Parë për sa i përket sezonit të ardhshëm.

Nga elita do të zbresë një ekip në të Parën, ndërsa sipas rregullores, Vllaznia dhe Bylis e kanë siguruar biletën për të luajtur në Superiore në kampionatin e ardhshëm. Gjithashtu, Tomori dhe Vora kanë rënë në të Dytën, ndërsa mbetet që këtë fundjavë të përcaktohen dy ekipet që do të luajnë ndeshje shtesë me skuadrat e renditura në vend të dytë në dy grupet e Kategorisë së Dytë.

Në fund të të gjitha takimeve shtesë, mbetet një vend bosh në kampionatin e Kategorisë së Parë për sezonin e ardhshëm, pasi Kamza do ta nisë nga Kategoria e Dytë, shkruan “Panorama Sport”.

SKENARËT Burime zyrtare në Federatën Shqiptare të Futbollit kanë bërë të ditur se po shqyrtohen disa skenarë në lidhje me këtë çështje. Mundësia më e madhe është që ekipi që do të zërë vendin bosh në Kategorinë e Parë, do të dalë nga një ndeshje shtesë “play-out”- i mes skuadrave që do të renditen në vendin e 3-të në Grupin A dhe B të Kategorisë së Dytë.

Në logjikën sportive, ekipeve që bien nga e Para në të Dytën nuk mund t’u jepet një shans tjetër, pasi sportivisht e kanë merituar rënien. Dhe mundësia më e madhe është që të zhvillohet një sfidë shtesë mes vendeve të 3-ta. Pikërisht për këtë qëllim, disa ditë më parë, një grup i sektorit të licencimeve në FSHF ka inspektuar stadiumin e Patosit, pasi aktualisht Albpetroli është në vend të tretë.

Edhe Maliqi ka shanse, pasi është vetëm një pikë larg, por është fusha ajo që penalizon skuadrën maliqare. Në Grupin A ka një garë mes Gramshit, Luzit 2008 dhe Partizanit B për vendin e dytë dhe të tretë. Gjithçka vendoset të dielën. Të njëjtat burime zyrtare bëjnë të ditur se klubi që do të fitojë këtë të drejtë për të qenë në Kategorinë e Parë, duhet detyrimisht që të plotësojë kushtet dhe të licencohet nga federata për sa i përket infrastrukturës.

Duket se stadiumi do të luajë një rol të rëndësishëm në këtë aspekt, ndërsa kanë qenë të shumta rastet gjatë viteve të fundit ku ekipe që nuk kalojnë licencimin, janë bërë pjesë e kampionatit. Pritet që kur të përfundojë kampionati i Kategorisë së Parë dhe të Dytë, Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së të vendosë në lidhje me rrugën që do të ndiqet për të përcaktuar klubin që do të zërë vendin e Kamzës në kampionatin e ardhshëm. Shumë skuadra janë në pritje në lidhje me këtë çështje.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Guardiola? Jo, jo!/ Ja kush është trajneri më i suksesshëm në Europë

Publikuar

-

Edhe pse nuk ia doli ta “pushtojë” Europën me Juven, duke dështuar në dy finale të Championsit, janë disa statistika, që e vendosin Max Allegrin në “Olimpin” e pesë ligave kryesore të Europës përsa i përket trajnerëve (top 5).

Më konkretisht, 142 është numri i fitoreve të 51-vjeçarit në krye të bardhezinjve, nga 189 ndeshje të luajtura në total.

Në këtë drejtim, Allegri lë mbas vetes edhe emra të tillë, si Pep Guardiola, në stolin drejtues të dy skuadrave (Bayern Munich dhe Manchester City). Trajneri katalanas ka marrë 140 fitore (dy më pak se Allegri), në 182 ndeshje të luajtura. Kjo renditje vijon me Diego Simeone, të tretin (119 fitore në 190 ndeshje), Unai Emery (114 fitore në 190 ndeshje) dhe Mauricio Pochettino (110 fitore në 190 ndeshje).

LEXO TE PLOTE

Sport

Mungesa e madhe e kombëtares, Edi Reja gjen zgjidhjen ideale

Publikuar

-

By

Shqipëria po bëhet gati për ndeshjet me Islandën dhe Moldavinë, ndërkohë që ka probleme për një nga titullarët më të rëndësishëm të kuqezinjve.

Portieri Thomas Strakosha është dëmtuar dhe nuk do të jetë pjesë e kombëtares në këto dy ndeshje.

Zgjidhja është ajo e pritshmja, me Gentian Selmanin e Laçit që e zëvendëson “gardianin” e Lacios.

Sezoni i mirë me kurbinasit, si dhe paraqitjet e mira me Shqipërinë U21 e bëjnë Selmanin të preferuarin në këtë moment.

Kështu, trajneri Reja për dy ndeshjet e radhës do të ketë për portën Etrit Berishën, Alban Hoxhën dhe Gentian Selmanin.

Kështu shtohet numri i lojtarëve nga Superiorja që janë pjesë e kombëtares. Lorenc Trashi dhe Bruno Telushi gjithashtu janë grumbulluar nga trajneri Edi Reja.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shokohet Barcelona/ Ylli kryesor nuk ia del për finalen e madhe

Publikuar

-

Marc-Andre ter Stegen nuk do të luajë për Barcelonën këtë të shtunë në finalen e Copa del Rey pasi vuan nga një dëmtim në gju.

Jasper Cillessen pritej ta niste nga minuta e parë gjithsesi në “Benito Villamarin”, por Ter Stegen nuk do të jetë as në stol.

Portieri gjerman ka luajtur 49 herë për katalanasit këtë sezon, duke përfshirë 35 paraqitje në La Liga, 11 sfidat e Champions League dhe dy në “Copa del Rey”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Trending

Read previous post:
Thaçi: Berlini as nuk hapi e as nuk mbylli ndonjë ide për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se takimi i Berlinit që u mbajt më 29 prill me nismën...

Close