Connect with Us

Përgjimet nga dosja 339/ Rama: “Sallatë fjalësh”

Aktualitet

Përgjimet nga dosja 339/ Rama: “Sallatë fjalësh”

Publikuar

-

nuk rrezohet rama

Kryeministri  Edi Rama ka komentuar dosjen 339 nga ana e prokurorisë Shqiptare.

I ftuar në Studion “Opinion” ai u shpreh se nuk ka hetime të certifikuara nga askush lidhur me këto hetime, duke i quajtur “sallatë fjalësh.”

“Nuk ka përgjime të certifikuara nga askush. Ka përgjime të dalë për të cilat në dijeninë time ka hetime për nxjerrje të sekretit hetimor. Nuk ka përgjime të certifikuara por ka përgjime të dala në shkelje të sekretit hetimor.

Për sa i përket si janë zhvilluar hetimet mund të pyesni prokurorët. Mbi bazë përgjimesh nuk mund të nxirren konkluzione dhe të bëhen ndëshkime popullore. Mbi bazën e këtyre sallatave të fjalëve nuk mund të bëhen dot ndëshkime popullore dhe strategji politike dhe të arrihet në konkluzionin për të bërë këtë sallatë fjalësh.

LEXO EDHE:  Të rinjtë shqiptarë vënë me “shpatulla pas muri” Ramën/ Ja çfarë shkruajnë mediat italiane

Nëse ndëshkimet do ishin kaq të thjeshta atëherë nuk do kishte një përcaktim të qartë çdo të thotë përgjim, çfarë vlere ka përgjimi dhe si mund të kthehet në provë.

Unë nuk jam prokurori këtu. nëse jeni të interesuar për hetimet thërrisni prokurorët të përgjigjen.”

Më tej ai thjekso se nuk mundet një opozitë t’i thotë qeverisë ti duhet të ikësh se unë kam lexuar përgjimet.

“Nuk mundet që një opozitë t’i thotë qeverisë ti duhet të ikësh se unë kam lexuar disa përgjime. Unë nuk kam nevojë dhe të drejtë të thërras asnjë prokuror që t’i flas se kush njolloset apo kush nuk njolloset”, përfundoi Rama./CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

Publikuar

-

Nga

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

Analisti Fatos Lubonja ka folur për gjyqin e humbur nga kryeministri Edi Rama në përballjen e tij me investitorin italian Francesco Bechetti.

Lubonja e cilësoi veprimin e Ramës si veprim të pisët dhe të papërgjegjëshëm, ndërsa pretendon se ky i fundit kishte si qëllim “ta kapte” median e Bechettit.

“Veprimi që bëri ishte në interes jo vetëm mediatik që të interminonte një media por edhe një kundërshtar të ri. Këtë nuk e bëri vetëm Rama. Ishte një veprim i pisët, i papërgjegjshëm, se nuk mundet një kryeministër të shpallë fajësinë kur gjyqi të shpall të pafajshëm. Të përdorësh të gjitha institucionet për të persekutuar një investitor që ishte jashtë rrethit të tij ishte diçka e pafalshme”, u shpreh ai në News 24.

LEXO EDHE:  Rama bën “avokatinë” e Thaçit dhe Veselit/ U rehabilituan xhelatët

LEXO EDHE:  “S'jam as hoxhë, as prift”/ Rama: Fjalët e shenjta janë pasuri e gjithë njerëzimit

Analisti kërkoi që kryeministri të vihet para përgjegjësisë për mbylljen e televizionit “Agon Channel”.

“Media e tij filloi të bënte në atë kohë edhe kritikë, ishte dicka e pafalshme. ato materiale që ka vënë edi rama aty kanë shërbyer si prova për pafajësinë e Bechettit. Këtu nuk ka shtet. Është shtet i kapur. Vetëm me këtë që ka bërë, duhet të ishte sot përpara përgjegjësisë se është direkt i përfshirë. As nuk thotë njeri ose na falni, ose gabova. Madje vijojnë ta mbajnë hapur në Shqipëri procesin e tij edhe pa prova, se këta që nga fillimi nuk kanë pasur prova”, theksoi Lubonja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Zgjedhjet në Poloni/ Konservatori Duda fiton një mandat tjetër presidencial

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet në Poloni/ Konservatori Duda fiton një mandat tjetër presidencial

Presidenti polak Andrzej Duda fitoi një mandat tjetër pesëvjeçar me platformën e tij konservatore sociale dhe fetare, pas një beteje të ashpër zgjedhore që ka të ngjarë ta thellojë izolimin e Varshavës në Bashkimin Evropian.

Rezultatet thuajse përfundimtare nga balotazhi i së dielës tregojnë se 48-vjeçari Duda ka marrë mbi 51 përqind të votave, duke i dhënë epërsi ndaj kryebashkiakut liberal të Varshavës, Rafal Trzaskowski, i cili mori pothuajse 49 për qind, njoftoi Komisioni Kombëtar i Zgjedhjeve.

Duda, katolik i devotshëm, është aleat me partinë nacionaliste në fuqi Ligj dhe Drejtësi dhe fitorja e tij forcon mandatin e qeverisë për të ndjekur reformat në gjyqësor dhe në media, për të cilat Komisioni Evropian i thotë se minojnë standardet demokratike.

Fitorja e zotit Duda ka të ngjarë ta bëjë më të ashpër konfrontimin me Komisionin Evropian, ndërkohë që ekzekutivi i BE-së përpiqet të zgjidhë pasojat ekonomike të pandemisë COVID-19 dhe nacionalizmin në rritje në bllokun prej 27 anëtarësh.

LEXO EDHE:  Rama replika me Braçen/ Nuk u bë deti kos

LEXO EDHE:  Sot takimi BE-Ballkani Perëndimor për sigurinë dhe integrimin/ Rama në Samitin e Sofjes

Mbështetur nga Partia Ligj dhe Drejtësi, zoti Duda zhvilloi një fushatë të ashpër në zgjedhjet që u mbajtën në një klimë pandemie. Fushata e tij u karakterizua nga një gjuhë homofobike, sulme ndaj mediave private dhe akuzat se Trzaskowski u shërben interesave të huaja në vend të atyre polake.

Kandidati Trzaskowski, i cili kishte deklaruar se do të përmirësonte marrëdhëniet e Polonisë me Evropën dhe do të përdorte fuqinë e vetos presidenciale për të mos lejuar ligje që do të minonin shtetin juridik, i hodhi poshtë akuzat.

Para se Partia Ligj dhe Drejtësi dhe zoti Duda të vinin në pushtet në vitin 2015, Polonia kishte një prej administratave më pro-evropiane në BE.

Përçarjet ka të ngjarë të dalin më tepër në pah këtë javë, kur udhëheqësit e BE-së të diskutojnë për buxhetin afatgjatë të bllokut dhe ku Brukseli do të përballet me thirrje në rritje që financimet të kushtëzohen me respektimin e shtetit ligjor./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

109 milionë euro për Bechettin/ Manjani ironizon Ramën: Tuj u rritë e tuj u çoroditë

Publikuar

-

Nga

109 milionë euro për Bechettin/ Manjani ironizon Ramën: Tuj u rritë e tuj u çoroditë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ironizuar qeverinë për 109 milionë eurot që kryeministri Edi Rama humbi në përballjen me sipërmarrësin italian Francesco Bechetti.

Manjani përdor për ironi shprehjen shkodrane “tuj u rritë e tuj u çoroditë”, ndërsa përmend edhe çështjen e ÇEZ-it.

Sipas tij, Rama nuk qeverisi kurrë me përgjegjësi publike dhe ka shkaktuar vetëm dëme.

“Tuj u rritë… Në vitin 2014 pak muaj pasi u bë Kryeministër vendosi të paguajë ÇEZ një shumë prej 90 milionë Euro. ÇEZ çrsnoi shumën dhe u tërhoq nga Arbitrazhi. Shuma do paguhej me këste, në katër vite dhe me një interes 7%. Në fund të fundit ÇEZ ishte kompani që kishte blerë një kompani publike këtu dhe u përzu nga vendi. Pra kishte harxhuar diçka, ndaj do merrte paratë e veta…

LEXO EDHE:  Rama replika me Braçen/ Nuk u bë deti kos

LEXO EDHE:  The scandal with the Qukës-Qafë Plloçë road/ Abuses increased the costs, another 90 million dollars are needed

Tani, i çoroditur… Qeveria e Edi Ramës, më pak se një vit para përfundimit të mandatit paguan 109 Milion Bechettit, kot fare! Për një kapriço politike. Bechetti nuk bleu ndonjë aset publik. Bëri një televizion që i prishi terezinë udhëheqjes. Ky i fundit e mbylli.

Pagesa është e menjëhershme, pa këste e pa asnjë masë mbrojtëse për buxhetin publik. Pagesa të tjera priten të na mbërrijnë… Përfundimi: Si tuj u rritë ashtu edhe tani i çoroditur, ky njeri nuk qeverisi kurrë me përgjegjësi publike. Vetëm dëme pagoi nga buxheti i shtetit. Veçse ky dëmi i kohës së çoroditjes është shumë i rëndë. Nuk haet fare!”, shkruan ai në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE