Connect with Us

Nesër 17 Maj / A do përsëritet Besë-Prerja e dytë shqiptare?

Aktualitet

Nesër 17 Maj / A do përsëritet Besë-Prerja e dytë shqiptare?

Publikuar

-

Nga Kreshnik Spahiu*
-Nesër është 17 Maj: 2 vjet tradhëti kombëtare.
Jo rastësisht koncepti tradhëti, instiktivisht lidhet me një objekt dhe një subjekt!
Çadra dhe Luli janë dy simbole të pabesisë moderne në politikë.
A keni dëgjuar prej dy vjetësh që Berisha apo Basha të përkujtojnë çadrën?
Sigurisht që jo!
Çadra ishte kurthi më provincial por i montuar mes bulevardit për të prerë në besë çdo kënd vetëm dhe vetëm që Berisha to shpëtonte vetingut. Heshtin për çadrën, heshtin për votën elektronike, heshtin për Republikën e Re, heshtin për 7 ministrat në bashk-qeverisje, heshtin për akuzat ndaj LSI, heshtin për 14 milion eurot e Lul Bashës…
Pa u zgjatur me çadrën se i ka dal boja, po sjell në optikën e publikut, atë çka pritet të ndodh: Një marrveshje nr. 2 Rama-Basha!
Që Basha-Mona-Berisha po presin një marrëveshje kjo duket e qartë por a është Rama pjesë e këtij pazari kjo mbetet në ditët e ardhshme për tu parë!
Berisha i ka harxhuar të gjitha fishekët:
– zjarrin në dyert e kryeministrisë,
– djegien e mandateve,
– bojkotin e zgjedhjeve,
– kërcënimin e ambasadorve në shtëpi,
– goditjen fizike të kundërshtarve politik,
– blerjen me para të disa portaleve,
– miliona për lobim në Washington,
Rrethanat janë krejt të ngjashme por me një ndryshim: Në 2017 kërkonin votim elektronik ndërsa këtë rradhë duan: “Ik Rama-Hajde Basha” pa votuar fare!
Duan rotacion në tavolinë me presion kundër çdo kujt. “Zbrit nga kali se kam unë rradhën, ose ndryshe të vrava”
Por pse Berisha e kërkon me kaq ngulm pushtetin? Ai sikur hoqi dorë para 6 vitesh…
Sali Berisha e ka të qartë se Lulzim Basha nuk fiton dot me vota sepse e ka shkërmoq PD në 5-6 pjesë.
Berishën e ka zënë makthi i moshës pleqërisë!
Ndonëse shqiptarët dalin në pension 65 vjeç, ai është mashkulli i vetëm që punon me rrogë 76 vjeç.
Ai është politikani i fundit në Europë bashkë me Gramoz Ruçin që prej sistemit komunist.
I plakur, tashmë ai ka panikun e madh, se cfarë do ndodh pas tij.
Ai e din fort mirë se pas tij, Lulzim Bashën do ta shqyejnë brenda partisë!
Në këto kushte ai po nxiton për ta sjell Lulzim Bashën (dmth biznesin e tij) sërish në pushtet sa është gjallë dhe që mund ti mbajë qentë e lidhur.
Për t’ja arritur qëllimit Berisha është i gatshëm tē bëjë “luftën dhe paqen”. Dhe sigurisht të dyja i bën shumë mirë, sepse që të marrësh me paqe pushtetin duhet ta shantazhosh dhe kërcënosh kundërshtarin për ti ulur pazarin.
Një Zot e di nëse do friksohet Edi Rama apo jo, pasi në 2017 pranoi propozimin amerikan dhe jo Berishian!
Në horizont opozita ka një dis-avantazh këtë rradhë: Faktorin ndërkombëtar! Amerikanët dhe europianët e njohin me dhëmb dhe dhëmball Berishën. Skemat e tij mund ti lexoj çdo injorant pas 29 vitesh.
Ambasadat po refuzojnë të jenë negociator të një marrveshje.
Kjo është çuditërisht avantazhi por dhe disavantazhi për Edi Ramën për këto arsye:
– BE po kërkon dialog por jo marrveshje mbi kushtetutën,
– Brukseli dhe Washingtoni kërkojnë që kriza të zgjidhet nga faktori brendshëm,
– Ndërkombëtarët s’duan zgjedhje të parakoheshme sepse dyshojnë që Basha mund humbas prap dhe sërish do thotë: “Na vodhën kutitë” dhe s’do njoh humbjen,
– Ambasadorët po testojnë nëse do Rama apo s’do marrveshje me Bashën dhe a ka qënë aktrim i tyre në këtë “Teatër Lufte”
Kjo enigmē do zgjidhet shpejt për publikun.
Nëse Rama nuk jep dorheqje dhe nuk shpall zgjedhje të parakohshme atëhere lufta është reale.
Po nëse Rama i ofron bashk-qeverisje teknike me shoqet e Argita Berishës si ministresha njësoj si në 17 Maj 2017, atëhere kemi “Besë-Lidhjen” e besëprerve të cilët në dhjetor nga paniku i protestave masive studentore u detyruan të improvizojnē këtë “Lojë-Luftash”
Ka zëra që hamendësojnë se kjo e gjitha është skenari anti-veting dhe ku në fund humb Amerika dhe fiton pushteti-opozita-Monika.
Unë do uroja që kjo krizë të jetë reale dhe jo tymuesja për të legjitimuar një pazar anti-shqiptarë vetëm që të ruajnë stats-quon 4-5 zuzarë!
Më mirë një fund i tmerrshëm për ata sot, se një tmerr edhe për 28 vite të tjera për gjithë shqiptarët!

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Lejet e qëndrimit për shqiptarët në Greqi/ Ja çmimet e kripura që duhet të paguajnë

LEXO EDHE:  “Kam fjetur me dy VIP-a shqiptarë!” Arjola Shehu na çudit me deklaratën e saj!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Vijon deportimi i shqiptarëve nga Gjermania

LEXO EDHE:  Të famshmet shqiptare që janë fiksuar pas aksesorit të kokës, që po na kthen pas në fëmijëri

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: