Nata e dytë e Eurosong/ Vlerësimi i jurisë për Jonida Maliqin pak para finales – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nata e dytë e Eurosong/ Vlerësimi i jurisë për Jonida Maliqin pak para finales

Publikuar

-

Jonida Maliqi do të performojë ditën e sotme në Eurovizion me këngën “Ktheju Tokës”. Ajo do të performojë e 14 dhe në fund të natës dë dytë do të mësojmë nëse Jonida do të kalojë apo jo në finalen e madhe.

Ditën e sotme Sokol Marsi gjatë një lidhje direkte në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri” ka treguar se Jonida ka dhënë një performancë shumë të mirë para jurisë. Ai ka shtuar se teknika e zërit ka qenë perfekte . Siç dihet juria e Eurovizion ka 50% të vlerësimit, ndërkohë që 50% tjetër e kanë votat e publikut.

“Presim të na kthehet e gjithë puna me kalimin në finale. Kemi punuar shumë për të arritur këtu. Që kur Jonida Maliqi fitoi në Festivalin e Këngës ne ia kemi nisur nga puna. Është realisht një rrugëtim i gjatë dhe presim rezultate të mira”, ka treguar Sokol Marsi.

Ndërkohë ai ka dhënë dhe një lajm të mirë për të gjithë fansat e Festivalit të Këngës që do të zhvillohet këtë vit.

“Festivali i Këngës në RTSH këtë vit do të ketë një surprizë të madhe, do të ketë një lidhje të ngushtë me Eurovizionin sepse producentë të Eurovizionit do të vinë për të qenë pjesë e organizimit”, ka thënë ai.

Aktualitet

Ndeshjet e kthimit, dy ekipet shqiptare kërkojnë sot lavdinë në Champions League

Publikuar

-

By

Rezultatet e ndeshjeve të para bëjnë që kampionia e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, Feronikeli dhe Shkëndija e Tetovës, të jenë një hap larg kalimit në turin e dytë të Champions-it. Më të sigurt janë kuqezinjtë nga Tetova, që e kanë fituar 1-0 ndeshjen e parë të luajtur në Estoni ndaj Nome Kalju.

Ndërsa Feronikeli mori një barazim dramatik, 2-2, në Uells ndaj Nju Saints. Të dyja ekipet janë pritëse sot me shpresën që do të jenë ata që do të vazhdojnë rrugën në Champions për të mos devijuar që tani në Ligën e Europës. Shkëndija TetovëNome Klaju luhet sot në orën 17:00 ) në stadiumin “Todor Proeski” të Shkupit.

“Pas ndeshjes së parë, kemi analizuar gabimet që i bëmë në Talin, ndërsa nesër (sot) presim që të marrim kualifikimin për në raundin tjetër”, u shpreh trajneri i Shkëndijës, Qatip Osmani.

Takimi gjykohet nga një treshe zvicerane, me kryesor Alain Bieri. Feronikeli-Nju Saint do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri” të Prishtinës në orën 20:45 dhe do të gjykohet nga një treshe norvegjeze me kryesor Espen Andreas Eskasin, shkruan “Panorama Sport”.

Feronikeli ka nxjerrë në shitje bileta me çmim 3 dhe 15 euro për këtë takim, por presidenti i klubit, Naser Ramaj, ka vendosur që të shpërndajë falas rreth 3 mijë bileta, në mënyrë që skuadra të ketë mbështetjen e duhur për të arritur suksesin dhe për të shkruar historinë e klubeve kosovare në Europë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shijet më delikate dhe të veçanta botërore, vetëm në rrjetin lider të supermarketeve në Shqipëri

Publikuar

-

By

Marka Spar ështe një markë ndërkombëtare, që përfaqëson jo vetëm rrjetin lider të supermarketeve në Shqipëri, por edhe një markë, nën logon e të cilit prodhohen me qindra produkte, me cilësi që spikat në të gjithë tregun vendas dhe jo vetëm.

Të prodhuara në fabrikat më të mira europiane, kryesisht në Holandë (nga ku marka e ka origjinën), Itali dhe Austri, produktet unike të Spar, ruajnë të njëjtën cilësi në çdo vend të botës, duke mos bërë asnjë dallim midis konsumatorëve, pasi për Spar, klientët janë të gjithë të njëjtë dhe ata meritojnë të marrin të njëjtin standard të cilësisë së produktit dhe shërbimit, pavarësisht koordinatave gjeografike ku ata ndodhen.

Për pak muaj mbushet viti i tretë që Spar operon në Shqipëri, duke e nisur rrugëtimin me vetëm 10 dyqane. Sot, 2 vite e gjysmë më vonë, numërohen 50 dyqane që mbajnë logon Spar dhe Interspar, ndërsa ende nuk janë mbyllur planet për çeljet e reja në vazhdim, deri në fund të vitit.

Zgjerimi i vazhdueshëm i Spar, vjen falë punës së pandalshme të mbi 600 punonjësve të dedikuar me përkushtim ndaj nevojave konsumatore për një shërbim cilësor dhe shembull për gjithë tregun. Falë kësaj pune të parreshtur, Spar është përqafuar shumë mirë nga konsumatori, pikërisht si brand ndërkombëtar, por edhe falë faktit që është pjesë e Grupit Balfin, emër që jep garanci dhe besueshmëri në të gjithë sektorët ku operon. Spar, është i specializuar në krijimin e disa linjave produktesh, të cilat u përshtaten konsumatorëve me nevoja specifike, të veçanta dhe që dëshirojnë të kujdesen më mirë për shëndetin dhe stilin e tyre të jetesës. Më poshtë po i rendisim në mënyrë të detajuar.

Spar Natural 

SPAR Natural u zhvillua për t’iu përgjigjur kërkesës gjithnjë e në rritje të konsumatorëve për zgjedhje më të shëndetshme duke i mundësuar markës globale SPAR një mundësi për të diferencuar edhe më tej veten nga konkurrenca.

Konsumatorët, të ndërgjegjshëm ndaj shëndetit, pretendojnë shumë më shumë nga industria e ushqimit sot, dhe SPAR, si lider i afirmuar brenda sektorit të tregtimit të standardizuar, vendos një standard të ri në fushën e shëndetit dhe mirëqënies, duke ofruar produkte nën emrin e Spar Natural. Ky koncept përqëndrohet në ofrimin e produkteve vegjetariane, vegane, organike, pa gluten, pa grurë, pa përbërje qumështore, pa laktozë dhe pa sheqer; dhe mbështet angazhimin e SPAR për produkte të freskëta, të shëndetshme, ushqyese dhe të qëndrueshme.

Spar Bio 

Linja Bio, është simbol i Spar në produktet që prodhohen me anë të bujqësisë organike. Është një linjë e gjerë produktesh që prek që nga produktet e bulmetit deri tek bishtajoret dhe fruta-perimet. Të gjitha këto produkte janë të mirë-përzgjedhura, të çertifikuara dhe të paketuara në një ambient të mbrojtur dhe të sigurtë, për të shmangur çdo trajtim me ushqyes kimikë dhe konservues.

Cilësia Spar, e kombinuar me një eksperiencë të veçantë në këtë sektor, përkthehet në një ofertë të pasur, të seleksionuar, të shijshme dhe me ushqime absolutisht të sigurta. Mirëqënia dhe shëndeti sëbashku në një zgjedhje që bashkon natyrën, mirëqënien dhe shijen.

Marka Spar e linjës Bio është e çertifikuar dhe përmbush të gjitha standartet e kërkuara nga legjislacioni i Bashkimit Europian. E për më tepër, Spar ushtron në mënyrë të rregullt edhe kontrollet e veta ditore, për të garantuar cilësinë e lartë të produkteve të tij. Këto produkte mund të dallohen fare thjeshtë, ku në paketimin e tyre ndodhet e stampuar logo identifikuese Bio e BE, e cila vërteton se një produkt është çertifikuar nga Agjensia e autorizuar e kontrollit ushiqmor, si produkt organik. Kjo do të thotë që ky produkt ka përmbushur të gjitha kriteret strikte në proçesin e prodhimit, përpunimit, transportit dhe magazinimit. Pulla identifikuese ka formën e gjethes jeshile të përbërë nga yjet.

Spar Premium 

Ekselenca lind atje ku ka pasion për shije. Kjo është motoja e linjës Spar premium, e cila ju uron mirëseardhjen në botën në të cilën cilësia e lartë ushqimore takon tavolinën tuaj.  Kjo linjë është tërësisht e bazuar në kulturën dhe ekselencën e ushqimeve italiane.

Nëpërmjet eksperiencës, studimit të thellë dhe të vazhdueshëm, Spar përzgjedh më të mirën e prodhimeve ushiqmore italiane dhe u ka ofruar këtyre produkteve të shkëlqyera, garancinë e një privilegji të caktuar në të gjitha tryezat e konsumatorëve tanë.

Produkte të mirë-seleksionuara, proçese përpunimi të kujdesshme dhe tradicioniale, çertifikime europiane DOP, IGP, STG – të cilat sigurojnë që teknologjia e prodhimit, tradita e rritjes, kultivimit dhe përpunimit të produkteve e ka prejardhjen vetëm nga një vend gjeografik i përcaktuar italian; janë në thelb të fokusit të Spar.

Vëmendje ndaj intolerancave ushiqmore 

Përkushtimi i Spar për të ofruar produkte për të gjithë konsumatorët dhe nevojat e tyre specifike nuk mund të linte jashtë vëmendjes dhe konsumin për ata që kanë intoleranca ushqimore. Janë të shumtë ata konsumatorë, të cilët, në varësi të sistemit të tyre imunitar mund të kenë probleme nga sistemi gastro-intenstinal, i cili has vështirësi në tretjen dhe përthithjen e elementëve ushqyes të disa lloje produktesh. Kjo sjell çrregullime në organizëm, të ngjashme me ato të një alergjie. Kështu, linja “free from” është linja e dedikuar e Spar, që ofron produkte pa laktozë apo pa gluten, duke iu ofruar të gjithë atyre konsumatorëve me intoleranca ushqimore, të mos heqin dorë nga ushqimet e preferuara, pasi Spar ofron të njëjtat ushqime pa substanca alargente, duke ruajtur shijen, cilësinë dhe çmimet më të mira.

Shije nga  Bota

Nuk është e nevojshme të aplikoni për vizë apo të shkoni shumë larg, për të provuar të gjitha shijet e botës. Ushqime të ndryshme që nga Meksika, Australia, Kina apo Japonia, i gjeni të mbledhura në një vend të vetëm, në Spar Albania.

Qindra produkte nga vende të ndryshme të botës, mbushin raftet e një seksioni të veçantë në Hipermarketete Interspar dhe supermarketete Spar, që i dallon nga të tjerët. Shije të paprovuara më parë, të kuzhinës botërore, vijnë kaq pranë shtëpisë tuaj, pa ju dashur të shkoni shumë larg.

Kjo do të thotë se jo vetëm klientët shqiptarë të Spar mund të prekin botën duke qenë në vendin e tyre, por edhe turistët, të huaj me banim në Shqipëri, apo shqiptarët që kthehen në atdhe nga emigrimi për t’u çmallur me familjarët, mund të ruajnë standardin ushqimor që janë mësuar në vendet e origjinës, duke i gjetur produktet e tyre të preferuara edhe pse janë shumë milje larg.

SPAR Albania është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon./ CNA.al

previous arrow
next arrow
Slider

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E transferoi vetëm pak ditë më parë/ Blerja e bujshme e Realit nuk mund të luajë asnjë minutë

Publikuar

-

Real Madrid ka qenë mjaft aktiv në merkaton e vers duke afruar në skuadër disa futbollistë me emër, nga të cilët pret që të rikthehet në elitën e futbollit dhe të kërkojë trofetë që i munguan këtë sezon. Megjithatë, merkatoja e bërë ka sjellë edhe probleme në kampin madrilen dhe bëhet fjalë për nënshtetësitë e lojtarëve.

Në Spanjë, çdo ekip ka të drejtë të ketë në listën zyrtare vetëm 3 të huaj, të cilët nuk kanë një pasaportë europiane. Kështu, Zidane ka futur në listën me 25 futbollistë Militaon, Vinicius Junior dhe Fede Valverden. Kjo, ka lënë jashtë dy afrimet e bujshme të verës, ku Kubo dhe Rodrygo nuk mund të luajnë në këto moment as edhe një minutë të vetme me Realin në ndeshje zyrtare.

Sakaq, në Madrid kanë aplikuar për një pasaportë spanjolle për futbollistin Valverde i cili po bën 5 vjet në Spanjë dhe i ka plotësuar të gjitha kushtet. Letrat tashmë janë në proces dhe pritet që vetëm në shtator të ketë një përgjigje, ndërkohë që deri atë kohë, Rodrygo nuk mund të luajë. Ai do të stërvitet normalisht me ekipin e Realit, por do të mbetet pjesë e skuadrës së të rinjve, Real Madrid Castilla.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending