Lajm bombë nga Gjermania/ Lewandowski braktis Bayernin? – CNA
Connect with us

Aktualitet

Lajm bombë nga Gjermania/ Lewandowski braktis Bayernin?

Publikuar

-

Manchester United ka kërkuar informacione për situatën e Robert Lewandowski teksa ai vazhdon të mos firmosë rinovimin me Bayern Munich.

Gjigantët e Bundesligës po mundohen të bindin sulmuesin të firmosë një kontratë të re këtë verë, por Lewandowski ka dyshimet e tij.

Sipas gjermanes “Kicker”, Bayern do të bëjë një ofertë të fundit pas finales së Kupës së Gjermanisë më 25 maj.

30-vjeçari aktualisht ka një kontratë e cila skadon më 2021 dhe Bayern kërkon ta rinovojë për një vit tjetër.

Megjithatë, polaku mund të joshet nga interesi i Manchester United apo PSG.

United është në kërkim të një sulmuesi që do të jetë në gjendje të udhëheqë vijën e golashënuesve dhe që do t’i rikthejë në Champions League.

Aktualitet

Përgjimet fundosin Ilir Metën?/ Bleu vota me para të kompanive ofshore,  zbardhet skema

Publikuar

-

By

Dosja “978” kishte mbi 8 mijë faqe me përgjime që nisnin që në vitin 2008, ku ishin të përfshirë gazetarë, botues mediash, politikanë dhe biznesmenë.

Themi kishte mbi 8 mijë faqe, pasi disa nga përgjimet si sms, mes Ilir Metës dhe Kastriot Ismailajt janë asgjësuar. Por, falë procesverbaleve të Policisë, këto sms të përgjuara rezultojnë ende.

Sipas gazetarit Artan Hoxha, përgjimi në dosjen “978” ishte për shtetasin Kastriot Ismailaj dhe në momentin që në dosje del një person me imunitet politik nuk vendoset me emër por është vendosur me numër telefoni. Numri në fjalë i përket Ilir Metës.

Kastriot Ismailaj, u vu nën hetim në vitin  2008  për pastrim parash në cilësinë e administratorit të kompanisë “Adriatic Development Corporation”.

Po në vitin 2008 ai u vendos nën përgjim për të siguruar prova, pasi organi i akuzës, dyshonte se Ismailaj kishte kryer në një bankë të nivelit të dytë disa transferta në mbërritje në shumën prej 4.5 milionë USD dhe 800 mijë euro.

CNA.al do të sjell sot një pjesë të përgjimeve, ku bëhen plane se si do të sillenfonde për t’i pastruar në Shqipëri.

Janë pikërisht ato para, me të cilat Ilir Meta, në cilësinë e kreut të LSI-së, dyshohet se ka blerë zgjedhjet në 2009.

Shifra 200 mijë euro që Meta i kërkon Kastriot Ismailajt, ka dalë në përgjime, të cilat më pas janë zhdukur.

Në përgjime hidhet dritë se si i siguronte Kastriot Ismailaj, fondet që sillte për t’i pastruar në Shqipëri.

Kastriot Ismailaj rezulton se ka kryer komunikime të shpeshta me shtetasen amerikane Rebecca Gaskin Gain e datëlindjes 23.09.1965. Kjo e fundit, sipas Prokurorisë është burimi i sigurimit të parave për Kastriotin, i cili përpiqet të gjejë vende, ku ato mund të përdoren apo të investohen, mjafton që të garantohet kthimi i tyre.

Për më tepër Prokuroria ka evidentuar se Ismailaj dhe amerikania Gaskin kanë lidhje të forta politike në Ballkan.

Gjithashtu në përgjime zbardhet edhe skema e  e lëvizjeve të fondeve nga Afrika, Amerika apo Azia në Europë.

Flitet për para të freskëta “cash” në Tanzani. Flitet për investime në pasuri të patundshme në Tiranë. Flitet për transporte të 150 milion USD të transportuara në Ballkan.

Hetimet

Nga hetimet ka rezultuar se shoqëria “Adriatic Development Corporation” është regjistruar me datë 07.12.2005, me adresë Rr. “Pjeter Bogdani”, Pallati nr. 5, ap 24, me kapital themeltar 100.000 lekë. Ortak i Vetëm Themelues i Shoqërise ishte Kastriot Ismailaj ndërsa administrator ishte shtetasi Antea Kajo.

Nga verifikimet e kryera pranë Drejtorisë se Tatimeve Tiranë rezultonte se deklarimet e shoqerisë që nga momenti i krijimit të saj deri në momentin e kryerjes së transaksioneve të mëdha ishin zero.

Ne kuadër të kryerjes së veprimeve të mëtejshme hetimore i është kërkuar Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, përgjimi i komunikimeve telefonike të kryera nga shtetasi Kastriot Ismailaj.

Ai ka kryer komunikime të shpeshta me shtetasin Anteo Kajo dhe me shtetasen Rebecca Gaskin Gain, e cila shuma të mëdha monetare kerkonte t’i investonte në Rajonin e Ballkanit.

Ndër transkriptet më të rëndësishme janë:

Biseda e datës 24.05.2008 ndërmjet Kastriot Ismailaj e Anteo Kajos ku Kastrioti shprehet se “kam gati me bë kontratën një vjeçare,120 mijë ton me fuçi-(10 mijë ton në muaj), 60 /70 penetracioni… 200 kg….., kontratë për në Afrikë,  por kontrata bëhet në Amerikë, në Neë York.

Biseda e datës 14/10/2008  ndërmjet Kastriot Ismailajt dhe një shtetasi të quajtur Genti.

K — Çfarë tatimesh janë për t’u pagujt ?

G – I paguva dje

 K – ….Po ku i gjete lekët?

G – Ja mora Anteos.

K – E ja more Anteos e?

G –Sa lek?

K –Po.

Me gjithë komisione me të gjitha….TVSH… Tatim Fitimi, sigurime shoqërore.

G – Po në tatime ne jemi

Kastriot Ismailaj ka kryer komunikime të shpeshta me shtetasen amerikane Rebecca Gaskin Gain e datëlindjes 23.09.1965. Kjo e fundit është burimi i sigurimit të parave për Kastriotin, i cili përpiqet të gjejë vende, ku ato mund të përdoren apo të investohen, mjafton që të garantohet kthimi i tyre.

Ndër transkriptet më të rëndësishme janë:

SMS e Dt. 16.07.2008 ora 4:43:13 PM.

«Mundet Berti të dërgoj dokumentin 14 fjalësh të cilin e premtoi sot me herët. Takimi im me llogaritarin është shpejt. Shumë faleminderit”.

SMS e Dt. 01.10.2008 ora 10:50:41 PM.

“Për ju djalë, të lutem bëj listën e çfarë ne mund bëjmë me paratë prej kohës së marrë në kohën e investimit. Listë me terma të shkurtra të instumentave”.

SMS e Dt. 04.10.2008, ora 3:05:38 PM.

“Ai tha është i mirë mjaft të joshë një investitor. A keni ju ndonjë ide në këtë muaj për Nik. Unë mendoj ti japim tregut aktual që mund të themi tek rreth 6 eurove dhe përveç një deri në dy muajve qera. Ai mund gjithashtu të ndihmoj ne, në data të tjera? Sa gjatë do të gjejmë dhe marrin informacion për atë? A janë ata duke punuar në këtë kohë? Shumë faleminderit ndërsa unë e di që ju jeni duke punuar në shumë gjëra. Unë bie dakot me burime shumë të ngadalta por Kina dhe India janë akoma vetëm fjalë”.

SMS e Dt. 05.08.2008, ora 11:03:58 AM.

“Kastrioti tha që ju i dërguat faturat e adc dhe të tjerat nga banka por unë s’kam marrë asgjë. Më vjen shumë keq t’iu shqetësoj pasi je sëmurë por jam e detyruar dhe vonesa më shkakton probleme të mëdha. Shpresoj të pushosh dhe të kerkoj dhe një herë falje për shqetësimin. Çdo të mirë. Rebecca”

SMS e Dt. 23.12.2008 ora 1:17:54 PM.

“Nuk kanë biseduar me ata prej javës së fundit por ata kanë dërguar. Verifikoni llogaritë në bankën tuaj. Lidhur me pranimin do të informoj pasi unë të mund… konfirmoj me bankën, për urdhër pagesat në. . “.

Në Dt. 31.12.2008; 6:14:23 PM, Kastriot Ismailaj me një shtetas të quajtur Shimshon zhvillojnë një bisedë që zgjat 37 minuta e 43 sekonda. Veç të tjerash flasin për krizën ekonomike, për partnerët në Serbi, Kosovë e Ballkan. Një i njohuri i tyre i quajtur Ben me disa të tjerë po investon në Ballkan 1 miliard dollarë. Flasin dhe për para të freskëta “cash” në Tanzani. Flasin për investime në pasuri të patundshme në Tiranë. Flasin për transporte të 150 milion USD të transportuara në Ballkan.

Në dt. 27/12/2008 midis Rebekës dhe Kastriotit zhvillohet kjo bisedë:

 R- Sëpari jam në Sky ….Dhe e dyta ishte kosto 58 milion dhe pagesa 48 milion është gati dërgesa për t’u paguar edhe 20 milion me shumë pare ate ne… avion..

K – 20 milion janë dollarë amerikan?

R – Po….  Kthimi mbrapa….Kosto është 68 dhe pagesa 48 …. 20 milion për dollarët është pagesa.

K – Çfarë modeli është.

R- Është e zonjës Falkon.

K– E! E zonjës Falkon! OK.

R- Është si shumë e vështirë…..Ata do të jenë të tyre 5% e aseteve sipas gjykimit tyre 40 %…. a më shumë janë në treg….. merre me përpara atë

Ne Dt. 25/06/2009 , Rebeka bisedon me Kastriot Ismailaj në gjuhën angleze ku veç të tjerash thonë:

R… Banka do t’ju telefonoj juve për shpërndarjen e trasfertave

K – Unë telefonova menaxherin e tyre në oren 2 dhe ishte i mendimit të më telefononte mua përsëri, sepse ai ishte jashtë banke dhe shefi i zyrës ndoshta ishte akoma ne takim.

R – Cili është emri i atij që do dërgoj transfertën tani?

K – Unë nuk jam i sigurtë në këtë moment, sepse une nuk kam folur, ai do të më telefonojë mua rreth orës 2, sepse ai ishte ne takim.

R – A e dini ju emrin e konfirmuesit te faturës?

K –Për konfirmimin jam i varur nga shuma që nevojitet për të firmosur që do të më japë nëpërmjet telefonit ose e-mailit vetë. I varur nga shuma vete qe nevojitet per te firmosur. Nga shuma. R – E drejte. K – Ne qofte se është shume e  madhe nevojitet të konfirmohet  dhe të firmoset dhe s’ka nevojë për, faturë ose diçka, ose në qoftë se është e vogël.

R – E di është e madhe apo e vogël shuma?

K – Nuk e di. …Por rregullat janë te jetë këtu dhe ta firmos

R – Në rregull është diskutim i mire.

K – Po unë mendoj t’a gjëmoj dhe t’a firmos.

Në dt.11/01/2009 Rebeka bisedon me Kastriot Ismailajn ku veç të tjerash flasin për Vlorën si dhe për 3 projekt ide që fillojnë në fillim të Shkurtit.  Flasin për një person të quajtur Gëlit (nga Maqedonia) që ka shok drejtorin e Investment Bank. Flasin për ndërtime ku Rebeka i kërkon projektin, ndërsa ai i thotë se do e marrë me flesh dhe do t’ia dërgoj me email. I shpjegon modelin e ndërtesave, katet e poshtme, garazhe, pastaj dyqane, restorant dhe apartamente te tjera mbi të, luksoze. I flet për koston e ndërtimit që do të shkojë 500 euro për metër katror për katet e ulta dhe 800 euro për metër katror për katet e tjera. I flet që Gëzimi ka shoqe gruan e bosit të madh shumë. Për njohjet e Drejtorit të Shkupit me Gëzimin.

Në dt. 21/01/2009  Kastriot Ismailaj bisedon me një shtetas të quajtur Sadush Ylli, ku veç të tjerash ky e pyet nese ka prurje te reja. Kastrioti i thotë jo mor jo, dua të bej pagesat dhe të shikoj… Kastrioti e pyet për atë që të bëra ka ndonjë prurje të afërt apo të prish llogaritë?… Sadushi i përgjigjet: Për nja një jave ose do hidhem t’i gjej./CNA.al

Prokurori asgjësoi përgjimet e Ilir Metës/ Gentjan Osmani përfshihet në skandal

Plas skandali/ Ilir Meta bleu zgjedhjet e 2009, zbulohen pazaret e tij

Dosja “978”/ CNA.al paralajmëron publikimin e fakteve të rënda

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Fëmija të ul egoizmin në tokë”/Eno Popi tregon “vështirësitë” pas lindjes së vajzës

Publikuar

-

Një vit më parë, moderatori i njohur Eno Popi u bë baba për herë të parë. Partnerja e tij Atena solli në jetë vogëlushen Liv, e cila është bërë kryefjala e çdo dite të çiftit.

Në një intervistë për “Who”, gazetari ka rrëfyer se jo çdo gjë ka qenë e lehtë pas ardhjes në jetë të së bijës. Në fakt, edhe për meshkujt ekziston depresioni pas lindjes dhe në fakt Eno e ka kaluar diçka të tillë.

“Për mua, që nga ai çast jeta është bërë më e komplikuar, por me plot dashuri. Nuk mohoj dot që edhe emocionalisht kam përjetuar ulje-ngritje të forta, deri ekzistenciale. A jam një baba që po bëj gjithçka mirë? Ka ditë që nga pagjumësia, bota duket sikur më kthehet kundër por gjithçka zhbëhet nga e qeshura, përqafimi, belbëzimet apo hapat e parë. Kisha dëgjuar vazhdimisht nga ata që e kanë përjetuar prindërimin më përpara, se fëmija të ul egoizmin në tokë, dhe në fakt kështu ndodh.”

“Përshtatjen fillestare e kam patur jo pa trauma të vogla. Nuk e di a ka një depresion post edhe tek baballarët, por ndryshimi radikal i të përditshmes më ka ndikuar jo pak. Përpiqem të jem sistematik si natyrë dhe heqja dorë nga rutina, takimet dhe koha e shpenzuar me njerëz jashtë shtëpisë, fillimisht më shkaktonin nervozizëm, por paralelisht rritej dita-ditës dëshira për t’u kthyer në shtëpi e për të shpenzuar kohë më shumë në jetën e re.”- ka rrëfyer Eno./Burimi:Revista Who

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nuk ka më vend te Juventusi/ “Bisha” do të transferohet te Dortmundi

Publikuar

-

Juventusi do me çdo kusht fitimin e Champions Leagues dhe po mundohet të marrë më të mirët që janë në treg. Dëshira e madhe për sulmin mbetet Mauro Icardi. Argjentinasi është përfolur për një largim nga Interi dhe tashmë “Zonja e Vjetër” ka bërë dhe një tjetër lëvizje për t’i bërë vend.

Sulmuesi kroat, Mario Mandzukic, mund të largohet nga Torino për t’u kthyer në Bundesligë. 33-vjeçari ka qenë mjaft i dobishëm për bardhezinjtë duke shënuar 9 gola sivjet në kampionat, por mosha e tij nuk premton.

Borussia Dortmund e pëlqen shumë sulmuesin dhe ka 1 vit që interesohet për të. Verën e kaluar e kërkoi me ngulm, ndërsa sivjet po sheh me vëmendje situatën e shtatlartit. Rinovimi i kontratës dhe rroga prej 6 milionë eurosh e trembin klubin gjerman, por verdhezinjtë duan të fitojnë kampionatin dhe kanë nevojë për eksperiencën e Mandzukic.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Aktualitet12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e...

Aktualitet22:30 - 20 Maj, 2019

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Aktualitet18:43 - 20 Maj, 2019

Humbën mbrëmë në Theth/ Gjenden turistët e huaj

Janë gjetur sot, tre turistët anglez, të humbur mbrëmjen e djeshmë në Theth. Ata ishin duke eksploruar zonat turistike malore...

Aktualitet16:55 - 20 Maj, 2019

Bllokohet 2.3 ton qumësht pluhur në Divjakë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 2.3 ton qumësht pluhur dhe 21 ton vaj palme në Divjakë. Sipas njoftimit të...

Aktualitet16:31 - 20 Maj, 2019

Anullohen fluturimet ajrore drejt Italisë, ja shkaku

Të gjithë pasagjerët të cilët kanë prerë biletat për të udhëtuar nesër drejt Italisë, duhet ta shtyjnë fluturimin e tyre...

Aktualitet15:40 - 20 Maj, 2019

“Linda 4 fëmijë, burri s’më donte se nuk bëja djalë”/25-vjeçarja rrëqeth me historinë e saj

Edhe pse është vetëm 25 vjeçe, ajo është nëna e katër fëmijëve, tre vajzave dhe një djalë. Vajza nga Tirana...

Aktualitet21:28 - 19 Maj, 2019

Përfunduan zgjedhjet e jashtëzakonshme në veriun e Kosovës

Rreth 24 mijë e 600 votues nga rreth 58 mijë të regjistruar, apo 4 apo mbi 42 për qind e...

Aktualitet18:15 - 19 Maj, 2019

Amerikanët dhe talebanët shkëmbejnë akuza për situatën në Afganistan

Talibanët dhe zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë akuzuar njëri-tjetrin në median sociale, për veprime kundër vendosjes së paqes në Afganistanin e...

Aktualitet14:37 - 19 Maj, 2019

Danas: Pushteti aktual i Serbisë do ta njohë Kosovën

Gazeta e Beogradit “danas” përmes një ankete të zhvilluar me qytetarë në Serbi, ka ardhur në përfundim se pushteti aktual...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet12:42 - 19 Maj, 2019

Alabama ndalon me ligj abortin/ Trump: Jam pro jetës

President i ShBA-së, Donald Trump ka reagaur gjithashtu lidhur me ndalimin e abortit që është bërë në shtetitn e Alabamës,...

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Trending

Read previous post:
Sulmoi policinë në protestën e 11 majit/ Arrestohet një tjetër protestues

Policia ka arrestuar sot një tjetër protestues, pas shqyrtimit të pamjeve filmike nga protesta e 11 majit. Sipas njoftimi të...

Close