Connect with Us

Horoskopi i ditës, 16 maj 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 16 maj 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Çdo gjë do shkoje mire sot mes jush dhe atij qe keni ne krah. Debatet thuajse do mungojnë tërësisht dhe pozitiviteti do ju shoqërojë gjithë kohës. Beqaret duhet ta lënë veten sa me te lire dhe te dëgjojnë zemrën. Ajo nuk do i çojë ne rrugë te gabuar. Me shpenzimet duhet te bëni kujdes sepse situata ka filluar te ketë probleme. Po nuk morët masa qe tani do keni tronditje te forta.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite shume komplekse do jete kjo për gjithë ata qe kane një lidhje. Here pas here debatet mund te zgjerohen tej mase dhe do ju duket sikur do bini ne depresion. Beqaret nuk do kenë aspak kuraje për t’ia shprehur pëlqimin dikujt dhe do vazhdojnë te mbeten te vetmuar. Për fat te mire Jupiteri do ketë ndikim pozitiv tek financat dhe do ua mbaje ato te stabilizuara.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Plutoni do ju ndihmoje te keni një dite te mbushur me gëzim e harmoni sot. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do e dashuroni me tepër jetën. Beqaret do kenë konflikte te vazhdueshme me disa persona dhe as nuk do e kenë mendjen për te menduar për dashurinë. Sektori i financave, për pjesën me te madhe do jete delikat. Gjithsesi po morët masa edhe mund ta stabilizoni gjendjen.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Sot do keni mosmarrëveshje te shumta me partnerin tuaj dhe asnjeri prej jush nuk do hape rruge. Nëse nuk reflektoni dhe nuk vendosni te diskutoni qetësisht gjerat mes jush do përkeqësohen edhe me shume. Beqaret mund te njihen me persona te huaj gjate takimeve te punës. Financat nuk do jene te shkëlqyera, por ne vend qe te alarmohen, me mire merrni masa strikte.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite do jeni me te hapur ndaj atij qe keni ne krah dhe me te gatshëm për te bashkëpunuar për gjithçka. Debatet e forta thuajse do shterojnë për ju. Beqaret do jene ne konflikt me veten nëse duhet te dalin neper takime apo jo. Sektori i financave nuk do ketë asnjë ndikim te drejtpërdrejtë nga yjet, kështu qe për te mbajtur sa me gjate ekuilibrin duhet te tregoheni gjithmonë te matur.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Sot do jete një dite fantastike për ju te dashuruarit. Do ndiheni si mbi re ne krahët e partnerit dhe nuk do kërkoni asgjë me tepër nga yjet. Beqaret gjithashtu do realizojnë disa takime te bukura dhe emocionet do i pushtoje. Ka mundësi qe edhe për ta te filloje një tjetër kapitull. Financat do jene paksa delikate, por te afërmit nuk kane për t’iu lëne ne balte për asnjë moment.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Klima ne jetën tuaj ne çift do filloje te ngrohet tej mase sot. Kjo do beje qe ju te flisni sa me lirshëm dhe te kuptoheni me se miri me atë qe keni ne krah. Beqaret nuk do preferojnë te bëjnë asnjë ndryshim ne jetën e tyre sentimentale dhe do kenë një dite rutine. Për financat dita ka për te qene shume e sikletshme. Gjendja do jete e vështirë dhe mezi do arrini te kryeni shpenzimet e nevojshme.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Jeta juaj ne çift nuk do jete shume e qete gjate kësaj dite dhe zënkat me partnerin do jene te shpeshta. E mira do jete te uleni dhe te flisni për disa minuta qetësisht. Vetëm kështu do sqaroheni. Beqaret do kenë një dite tejet intensive dhe te mbushur me takime. Financat mbajini te stabilizuara sa me shume sepse shume shpejt do keni nevoje për shuma me te mëdha.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Yjet do sjellin vetëm kënaqësi dhe emocione sot për juve qe jeni ne një lidhje. Do ndiheni mire ne çdo moment dhe nuk do doni te keni asnjë ndryshim. Beqaret do kenë veçse disa flirtime me dike, asgjë me tepër sesa kaq. Do ju duhet te presin ende disa kohe për ndryshimet e ëndërruara. Ne planin financiar do i keni idetë shume te qarta për hapat qe duhet te hidhni.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Sot do gjeni argumente te forta ju te dashuruarit qe partneri te mos ju kritikoje për asgjë. Nga ana tjetër do mundoheni ta dashuroni atë me më shume pasion dhe do e përkëdhelni gjithë kohës. Beqaret do bëjnë mire te mos krijojnë iluzione te mëdha sepse mund te zhgënjehen. Financat kane për te qene tej mase te trazuara kështu qe ulni ne minimum shpenzimet.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite shume e rëndësishme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Marrëdhënia me partnerin do jete e jashtëzakonshme dhe emocionet nuk do kenë te ndalur. Beqaret nuk do vuajnë me nga vetmia sepse jeta do ju marre një tjetër drejtim. Situatën financiare do e keni vete ne dore. Filloni te ecni me strategji sepse po shpenzuat kuturu do keni probleme edhe me serioze.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume pozitive ka për te qene kjo e sotmja për ju qe keni një lidhje afatgjate. Do bashkëpunoni për çdo gjë me partnerin dhe ne asnjë moment nuk do ju lindin probleme. Për beqaret do favorizohet me shume miqësia sesa dashuria. Për rrahje zemre duhet te presin ende. Ne planin financiar do keni besim te plote tek vetja dhe do dini ta mbani situatën nen kontroll.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 27 tetor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 maj 2018

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 maj 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 27 tetor 2018

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: