Connect with Us

Do mbahen zgjedhjet në 30 Qershor?/ Policia nuk mund të garantoj votimin

Aktualitet

Do mbahen zgjedhjet në 30 Qershor?/ Policia nuk mund të garantoj votimin

Publikuar

-

Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin “360 Gradë” është: “A do të ketë zgjedhje në 30 Qershor?

“Krahas të ftuarve të tjerë në të është edhe Lefter Maliqi, deputeti i listës së PD, që i pari theu vendimin e Lulzim Bashës dhe nuk pranoi djegien e mandatit.

Në përgjigje të pyetjes së mësipërme, Maliqi vlerësoi se zgjedhjet e 30 Qershorit nuk do të zhvillohen dhe, krahas të tjerave, solli si fakt pamundësinë e Policisë së Shtetit për të garantuar votimin e lirë.

Maliqi tha se Policia e Shtetit nuk ka asnjë mundësi që të mbulojë të gjithë territorin e vendit në mbarëvajtje të procesit zgjedhor. Ligjërisht i bie të ketë një polic në çdo qendër votimi, ndërkohë që opozita mund të ketë numër të konsiderueshëm penguesish.

” Zgjedhjet e 30 Qershorit nuk do të bëhen, por edhe po të bëhen Policia e Shtetit do të ketë një përballje jo të lehtë. Sepse nëse do arrijë mazhoranca të shkojë në zgjedhjet e 30 Qershorit pa një marrëveshje me opozitën, me keqardhje mund të them se mund të ketë edhe një lloj përplasje civile, mes krahëve politikë, në disa zona apo qendra për shkak se Policia nuk mund ta ndalë dot këtë përballje që do cënojë rendin dhe të sigurinë publike. Kjo pasi policia e Shtetit nuk ka asnjë mundësi që të mbulojë gjithë territorin e vendit në mbarëvajtje të procesit, por edhe nga pamundësia për ti mbuluar qendrat e votimit. Ligjërisht i bie që të ketë një polic në çdo qendër votimi, përballë dhjetra penguesve të opozitës,”- tha Maliqi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Videoja korruptuese te Infektivi/ Berisha: Nuk është as një kafe krahasuar me vjedhjen e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Videoja korruptuese te Infektivi/ Berisha: Nuk është as një kafe krahasuar me vjedhjen e qeverisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas videos që ka qarkulluar në rrjet, ku shihet një qytetare që i jep rryshfet infermieres në mënyrë që kjo e fundit t’i çojë ushqimin familjarit të shtruar me Covid.

Berisha deklaron se kjo video dëshmon aktin e korrupsionit dhe degradimin e plotë të sistemit shëndetësor.

Sipas tij, rryshfeti që qytetarja i ka dhënë infermieres nuk është as një kafe krahasuar me vjedhjen e qeverisë në këtë kohë pandemie.“Një video që dëshmon aktin e korrupsionit, degradimin e plotë të sistemit shëndetësor nga kreu i tij Edvin Hajduti dhe ndrikull Hajnia që shfrytëzuan pandeminë për të vjedhur miliona euro me tendera me fitues të paracaktuar, blerje materialesh me shumicë dy herë më shtrenjtë për njësi se sa çmimi i tyre me pakicë në farmaci apo tendera për ndërtim rrugësh nga 1,8 milion euro për km që është standarti për zona fushore në 20 milionë euro, pra mbi 10 fishin e çmimit normal. Krahasuar me këto, ajo që është filmuar nuk është as një kafe”, shkruan ish-kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Tiranë/ Makina përplas të miturin

Publikuar

-

Nga

Makina përplas të riun në Tiranë/ Plagoset 15-vjeçari

Një automjet ka përplasur një këmbësor rreth një orë më parë në Tufinë të Tiranës.

Nga informacionet paraprake, raportohet se i plagosur ka mbetur një 15-vjeçar me iniciale G.N.

I mituri është dërguar me urgjencë në spital, ku po merr shërbimin mjekësor, ndonëse nuk dihet për gjendjen e tij shëndetësore.“Më datë 13.08.2020, rreth orës 20:40, në Tufinë, mjeti me drejtues shtetasin A.A., ka aksidentuar fëmijën e mitur me iniciale G.N., 15 vjeç, i cili u dërgua menjeherë në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Drejtuesi i mjetit ndodhet në vëndngjarje”, njofton policia.

Ndërkohë, grupi hetimor dhe shërbimet e Policisë po vijojnë punën për zbardhjen e plotë të rrethanave dhe shkaqeve të ngjarjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Konfirmohen 204 raste të reja me Covid, shkon në 221 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Konfirmohen 204 raste të reja me Covid, shkon në 221 numri i viktimave

Vijon të mbetet shqetësuese situata e koronavirusit në Greqi.

Autoritetet vendase kanë raportuar për 204 raste të reja të infektuarish me Covid-19 si dhe 5 humbje jetësh në 24 orët e fundit.

Ndërkohë që numri i përgjithshëm i rasteve  ka shkuar në 6381 dhe ai i viktimave në 221.

Aktualisht 22  pacientë trajtohen të intubuar./CNA.al 

 

 

LEXO TE PLOTE