Connect with Us

Kandidat i Bindjes Demokratike për Korçën/ Kush është Leonard Olli

Aktualitet

Kandidat i Bindjes Demokratike për Korçën/ Kush është Leonard Olli

Publikuar

-

Bindja Demokratike, forca e re politike në vend do të garojë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Tashmë kjo forcë politike ka zyrtarizuar 26 kandidatët që do të garojnë për të marrë drejtimin e disa prej 61 bashkive të vendit.

Në emër të Bindjes Demokratike kandidojnë emra të njohur dhe që kanë dhënë jo pak kontribute në skenën politike.

Për Bashkinë e Korçës, Bindja Demokratike ka vendosur të kandidojë një figurë mjaft të njohur dhe të respektuar në qytetin e Korçës, ish-kandidatin për deputet në këtë qark, Leonard Olli.

                      Leonard Olli

Leonard Olli është mjaft i njohur edhe në fushën e gazetarisë, ku ka mbajtur pozicione drejtuese në disa prej mediave në vend.

Loenard Olli ka mbaruar master shkencor për Marrëdhënie Ndërkombëtare (2009-2012), në Universitetin e Tiranës.

Po ashtu ai ka kualifikime edhe në fushën e çështjeve zgjedhore dhe komunikimit me publikun, si dhe zotëron disa gjuhë të huaja si frëngjisht, greqisht, anglisht dhe italisht.

Gjithashtu, ai ka mbajtur edhe pozicione në administratën e lartë shtetërore, ku spikati me aftësinë dhe profesionalizmin e tij në fushën e komunikimit dhe marrëdhënieve me publikun.

Kujtojmë këtu se Leonard Olli ka qënë për një kohë zëdhënës i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, ku vlen të përmenden raportimet e tij live dhe mjaft profesionale.

Për më tepër Olli, punon edhe si lektor i jashtëm i lëndës: “Një vështrim në Teoritë e Komunikimit dhe Dinamika e Komunikimit Masiv”, Universitetit Fan Noli, Korçë dhe Gazetaria sportive, pranë Shkollës së Lartë jo publike “Marin Barleti”.

Por, kush është Leonard Olli?

Më poshtë do të sjellim në mënyrë të detajuar, CV-në e plotë:

LEXO EDHE:  Olli i shqetësuar për blerjen e votës në Korçë/ Tregon rrezikun që kanoset

Leonard Olli, ka lindur në qytetin e Korçës më 25 tetor 1965. Pas përfundimit të studimeve universitare, në degën e Gjuhës Frënge, punoi për 3 vite në shkollën e mesme në Zdrajsh të Librazhdit, e më pas në Podgorie (Korçë) dhe në shkollën e mesme Profesionale të Konfeksioneve Korçë.

Nga viti 1992 deri në vitin 2001 emigroi në Greqi. Disa nga angazhimet në këtë periudhë kanë qenë pranë ndërmarrjes “Metaxotipia OE” (Athinë), “Teoplast Enterprise” (Selanik), “Krokos AE”, (me qendër në Kilkis), “Terre des homme” (OJF) etj.

Pas kthimit në atdhe ndjek pasionin e tij të hershëm gazetarinë, fillimisht pranë TV Kristal në Korçë.

Vijon angazhimin në Tiranë si publicist te Gazeta Panorama, gazeta Metropol, më pas në TV Klan, ku veçon programi “Tek Blloku” (si redaktor përgjegjës), Revista Kult (kryeredaktor), Nesër TV (drejtor informacioni).

Për më shumë se gjashtë vite (2006-2013) Olli, pati angazhime në administratën e lartë shtetërore, ku spikati me aftësinë dhe profesionalizmin e tij në fushën e komunikimit dhe marrëdhënieve me publikun (zëdhënës i KQZ, drejtor i Marrëdhënieve me Publikun, Ministra e Mbrojtjes, zëdhënës dhe këshilltar i Ministrit të Brendshëm). Leonard Olli ka qenë pjesë e strukturave drejtuese të PD-së në degën 9 Tiranë, si edhe anëtar i Këshillit Kombëtar dhe koordinator i PD (2014-2018).

Në zgjedhjet parlamentare të viti 2013, ishte kandidat për deputet i PD-së, në qarkun e Korçës.

Aktualisht punon si lektor i jashtëm i lëndës: “Një vështrim në Teoritë e Komunikimit dhe Dinamika e Komunikimit Masiv”, Universitetit Fan Noli, Korçë dhe Gazetaria sportive, pranë Shkollës së Lartë jo publike “Marin Barleti”.

Përveç masterit shkencor në Marrëdhënie Ndërkombëtare (2009-2012), Universiteti Tiranës, Fakulteti Histori, ka kualifikime në fushën e çështjeve zgjedhore dhe komunikimit me publikun. Ai zotëron disa gjuhë të huaja si frëngjisht, greqisht, anglisht dhe italisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

I akuzuar për korrupsion/ Sekuestrohen mbi 51 milion lekë dhe 177 mijë euro, mjekut Edvin Prifti

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë Për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur sekuestro mbi llogaritë në emër të mjekut Edvin Prifti duke i sekuestruar shumën prej 51.479.368 Lekësh dhe shumën prej 177.497 Euro.

Njoftimi i plotë

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar po kryen hetime në kuadër të procedimit penal nr.102/2 të vitit 2020, në ngarkim të të hetuarit E. P. (aktualisht nën masën e sigurimit “Pezullim i ushtrimit të një detyre apo shërbimi publik”, parashikuar nga neni 242 i K.Pr.Penale), i dyshuar për kryerjen e veprave të “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” (më shumë se një rast) dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, parashikuar nga nenet 259 dhe 287 të Kodit Penal.

Policia Gjyqësore pranë Policisë së Shtetit ka kryer një hetim të thelluar financiar dhe pasuror të shtetasit E.P. dhe subjekteve tregëtare të krijuar prej tij (Persona Fizik). Falë një hetimi intensiv u grumbulluan prova që krijojnë dyshime se nga ana e të hetuarit është ngritur një skemë e mirëfilltë kriminale që konsistonte në paraqitjen e faturave tatimore fallco me qëllim shmangien nga pagimi i tatimeve. Gjithashtu nga verifikimi i llogarive bankare të shtetasit E.P. apo personave fizik të regjistruar në emër të tij është konstatuar se ky shtetas kryente depozitime Cash në llogari bankare të hapura në banka të ndryshme të nivelit të dytë.

Nisur nga sa më sipër, duke qenë se ekziston dyshimi që shumat e parave të depozituara në bankë, në Cash, nga ana e të hetuarit E. P. (në llogarinë personale apo të PF të krijuar prej tij) janë produkte të veprës penale Prokuroria e Posaçme i ka kërkuar Gjykatës vendosjen e sekuestros preventive.

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë Për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar me vendimin nr.150 datë 11.05.2021, ndërmjet të tjerave ka vendosur:

LEXO EDHE:  OSHEE nis fazën e parë të testimit për 200 kandidatë teknik të mesëm

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Murrizi prezanton kandidatin e Durrësit

Vendosjen e sekuestros preventive mbi llogaritë bankare (llogari rrjedhëse, depozitë pa/me afat apo investime në obligacione) në emër të shtetasit E. P. apo subjekteve tregëtare në pronësi të tij në shumat:

Sekuestrimin e shumës 51.479.368 Lek.

Sekuestrimin e shumës 177.497 Eur.

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, mbi bazën e akteve të dërguara nga Prokuroria për Krime të Rënda ka regjistruar në datën 20.12.2019, procedimin penal pasuror nr.6, në ngarkim të shtetasve A. Doçaj, A. Beqiri, etj.

Nga studimi i akteve, rezulton se autoritetet daneze të drejtësisë, kanë kryer një hetim proaktiv ndaj disa shtetasve shqiptarë me banim në Danimarkë dhe jashtë saj, si shtetasi S. K. (alias J. K.), A. Doçaj, etj, për veprat penale të trafikimit të narkotikëve, pastrimit të produkteve të veprës penale, të kryera në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal, që kanë operuar jo vetëm në territorin e Danimarkës, por dhe në Gjermani, Hollandë, Suedi, Belgjikë, Shqipëri, etj.

Pas regjistrimit të procedimit penal pasuror, Policia Gjyqësore pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit kreu një hetim financiar dhe pasuror të shtetasit A. Doçaj dhe familjarëve të tij. Në përfundim të hetimit, bazuar në parashikimet e Ligjit nr.10192 datë 03.12.2009 “Për parandalimin dhe Goditjen e Krimit të Organizuar dhe Trafikimit Nëpërmjet Masave Parandaluese kundër Pasurisë”, (Ligji Antimafia) me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë Për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar me vendimin nr.12 datë 04.05.2021 ndërmjet të tjerave ka vendosur:

Sekuestrimin e një shume prej 4.000 Euro (llogari bankare);

Sekuestrimin e një njësi shërbimi, me sipërfaqe 134 m2 në lagjen “Plazh”, Durrës;

Sekuestrimin e një apartamenti me sipërfaqe 122.58 m2 në Tiranë;

Sekuestrimin e një apartamenti me sipërfaqe 116.83 m2 në Tiranë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Dy viktima dhe 49 raste të reja me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Në Kosovë u konfirmuan të premten dy viktima nga koronavirusi dhe 49 raste të reja të të infektuarve. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës tha se një rast i vdekjes u regjistrua në Mitrovicë dhe një në Vushtrri.

Sipas tij, rastet e reja pozitive rezultuan pas testimit të 1,835 mostrave. Shifra prej 49 i bie që dy për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

IKSHPK-ja po ashtu njoftoi se në 24-orëshin paraprak, 310 pacientë janë shëruar nga koronavirusi. Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë arrin në 106,803, i viktimave në 2,220 dhe i të shëruarve në 99,097.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike prezanton kandidatët në qarkun e Fierit

LEXO EDHE:  OSHEE nis fazën e parë të testimit për 200 kandidatë teknik të mesëm

Raste aktive aktualisht janë 5,486. Në Kosovë është në zhvillim e sipër faza e dytë e vaksinimit, ku bëjnë pjesë personat e moshës 65-79 vjeç.

Në fazën e parë që ka nisur në fund të marsit, përparësi u është dhënë punonjësve shëndetësorë dhe personave mbi 80 vjeç.

Në fazën e tretë, ndërkaq është thënë se do të vaksinohen 50 për qind e qytetarëve. Kosova po zhvillon fushatën e imunizimit me vaksina të dhuruara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Bashkimi Evropian.

Vendi nuk ka të nënshkruar asnjë kontratë për blerje vaksinash nga ndonjë kompani farmaceutike. REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Menaxhimi i vaksinimit/ Opozita kritikon Qeverinë

Publikuar

-

Nga

Partitë opozitare në Kosovë kritikuan Qeverinë e Kosovës për, siç thanë, dështimin për ta menaxhuar procesin e vaksinimit të qytetarëve kundër koronavirusit.

Reagimet e dy partive opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, vijnë pasi në mëngjesin e së premtes, Policia e Kosovës u desh të ndërhyjë për të vënë rend pranë sallës “1 Tetori” në Prishtinë, ku ishin mbledhur një numër i madh qytetarësh, për t’u vaksinuar kundër koronavirusit.

Në sallën “1 Tetori”, prej 12 majit, ka nisur vaksinimi i personave mbi 65 vjeç. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, tha në një konferencë për media se Qeveria e kryeministrit Albin Kurti duhet të mbajë përgjegjësi morale dhe penale, pasi, sipas tij, shteti ka bërë “krim ndaj qytetarëve”.

“Sot ishim dëshmitarë të skenave tronditëse, ku të moshuarit shtyheshin me njëri-tjetrin, pa fajin e tyre, për ta marrë një vaksinë, ndërsa Qeveria, kryeministri Kurti, ministri [i Shëndetësisë, Arben] Vitia i kishin braktisur ata dhe po i braktisin çdo ditë qytetarët në një betejë të vështirë me pandeminë”.

“Sot ishim dëshmitarë se mungoi shteti, mungoi kryeministri dhe mungoi ministri i Shëndetësisë. Kjo për ne, si PDK, është e papranueshme dhe është e patolerueshme”, tha Hoxhaj.

Deputeti i LDK-së, njëherësh ish-ministër i Shëndetësisë, Armend Zemaj, tha se pamjet e sotme pranë sallës “1 Tetori” janë pasojë e neglizhencës së ekzekutivit.

LEXO EDHE:  Rrugëtimi i Bindjes Demokratike/ Patozi kujton sulmet e Bashës: Përndoqi nënshkruesit e themelimit

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

“Qeveria, e udhëhequr nga Albin Kurti, dhe ministri Vitia sot kanë rrezikuar qytetarët, duke u bërë shpërndarës të infeksionit, por edhe duke rrezikuar drejtpërdrejt jetën e tyre”, tha Zemaj.

Zemaj tha se Qeveria Kurti nuk po e respekton as planin e imunizimit kundër sëmundjes që e shkakton koronavirusi, COVID-19, dhe ftoi organet kompetente që të hetojnë këtë gjë.

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës tha të premten se në sallën “1 Tetori” mund të vaksinohen vetëm qytetarët e Prishtinës.

Ministria tha se grumbullimi i një numri të madh të personave në qendrën e vaksinimit në Prishtinë është rezultat i shkuarjes së qytetarëve të komunave të tjera atje.

“Qytetarët e komunave të tjera të Republikës së Kosovës luten që t’u drejtohen qendrave të vaksinimit në komunat e tyre, me qëllim që të marrin informatat e duhura dhe të vaksinohen”, tha Ministria e Shëndetësisë.

Në Kosovë, imunizimi i qytetarëve kundër COVID-19 bëhet përmes një plani të ndarë në tri faza.

Në fazën e parë janë vaksinuar të moshuarit mbi 80 vjeç, punëtorët shëndetësorë dhe personat me sëmundje kronike.

Në fazën e dytë është paraparë që të vaksinohen personat 65-79 vjeç, mësuesit dhe forcat e sigurisë, të përfshira në menaxhimin e pandemisë.

Ndërkaq, në fazën e fundit është thënë se do të vaksinohen 50 për qind e popullatës.REL

LEXO TE PLOTE