Cila nga vajzat në foto është e sëmurë? Ekspertët rrëfejnë “çmendurinë” më të fundit në mjekësi – CNA
Connect with us

Life Style

Cila nga vajzat në foto është e sëmurë? Ekspertët rrëfejnë “çmendurinë” më të fundit në mjekësi

Publikuar

-

Nëse dalloni se një i afërmi juaj është i sëmurë vetëm duke e parë atëherë keni të drejtë.

Së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit tashmë mund të kenë evoluar duke fituar aftësinë për të kuptuar nëse dikush është sëmurë dhe ky është një mekanizëm mbrojtës që na bën ne të kuptojmë që dikush mund të ketë diçka ngjitëse dhe duhet t’i rrimë larg që të mos sëmuremi dhe ne.

Ata u injektuan disa vullnetarëve E.coli ose ndonjë ‘placebo’ dhe dy orë më pas kanë pyetur njerëzit e tjerë sesa të sëmurë duken vullnetarët.

LEXO EDHE:  "Më lodhën pushimet"/ Aktorja seksi nuk ndalet me fotot provokuese, por i habit të gjithë me deklaratën

Pacientët e infektuar u dalluan nga pjesëmarrësit vetëm duke i vëzhguar nga jashtë. Ata thanë se ata dukeshin më keq në fytyrë dhe se mund ta dallonin që ishin sëmurë duke u parë qerpikët dhe gojën.

Personat e sëmurë dukeshin gjithashtu më negativë në fytyrë dhe kjo mendohet të jetë shkaktuar nga inflamacioni ndërkohë që sistemi imunitar lufton me infeksionin./Burimi:https://www.dailymail.co.uk/health/article-7027067/Can-tell-women-ill-just-looking-them.html

Aktualitet

“S’je ti e bukur”/ Aulona Musta “shpërthen” keq ndaj ndjekësit

Publikuar

-

Moderatorja Aulona Musta është një nga personazhet më aktivë në rrjetet sociale. Pothuajse çdo moment të ditës së saj ajo e ndan me në llogarinë e saj në Instagram.

Së fundi moderatorja ka publikuar një foto ku krahas saj shkruan: “Eshte tmerr i madh te dalesh me mua per kafe…pasi do te ta “nxi” jeten duke t’u lutur te cohesh te me besh foto, do vazhdoj te ta “nxi” duke te te larguar deri ne 1 km nga vendi i kafese me pretekstin “ja sa te gjejme nje vend tamam, se keto s’jane gje… nxirja vazhdon me fazen merr 123456789 poza qe ndryshojne ne asgje nga njera tjetra…per ta mbyllur me nxirjen me te keqe, ate te padurueshmen momenti kur shikon fotot dhe me turinjte e varur thua: “pfff s’me pelqen asnjera”, nderkohe qe personi qe ke perball dhe qe harxhoi gjysmen e kohes se kafes me ty, pasi degjon kete fjali eshte gati te te hedhi para makines se pare qe eshte duke kaluar… (Sot ky njeriu ishte mami, zakonisht eshte burri 🤣🤣🤣)”.

LEXO EDHE:  "Më lodhën pushimet"/ Aktorja seksi nuk ndalet me fotot provokuese, por i habit të gjithë me deklaratën

Pas këtij statusi, një nga ndjekësit e saj ka komentuar duke ofenduar moderatoren: “Je ti e pa bukur”. Por duke njohur karakterin e Aulonës ky koment nuk ka kaluar pa replikë nga ana e saj e cila i kthehet: “Tha një kokëcepsh”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pamje magjike/ Fotot mahnitëse nga “ajri” që do t’ju lënë gojëhapur

Publikuar

-

Fotot e shkrepura në momentin e duhur janë tepër mahnitëse për syrin e njeriut. “BrightSide” ka listuar 11 fotot më të bukura të kapura nga ajri dhe më pas i ka bashkuar në albume, duke servirur pamje magjike.

Për më tepër shijoni imazhet e mëposhtme…
LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sot të gjithë me sytë nga qielli/ Çfarë do të ndodhë gjatë mesnatës?

Publikuar

-

Sot do të jetë një natë e veçantë për adhuruesit e eklipseve. Eklipsi i Hënës pritet të ndodhë në orën 22:00 i cili do të jetë tërësisht i dukshëm në të gjithë Italinë.

Ndërsa momenti më i rëndësishëm konsiderohet ora 23:30, momenti kur Hëna do të errësohet tërësisht nga hija e Tokës dhe do te zgjase deri në orën 2 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  "Më lodhën pushimet"/ Aktorja seksi nuk ndalet me fotot provokuese, por i habit të gjithë me deklaratën

Edhe pse bëhet fjalë për një eklips të pjesshëm Hëna gjithsesi do të duket kuqe. Fenomeni mund të shihet me sy të lirë pa patur nevojën e syzeve të veçanta.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending