Connect with Us

Autostrada Tiranë-Durrës me pagesë/ Gati për dhënien me koncension

Aktualitet

Autostrada Tiranë-Durrës me pagesë/ Gati për dhënien me koncension

Publikuar

-

perfundojne punimet ne aksin tirane durres

Autostrada Tiranë-Durrës planifikohet të jepet me koncension brenda vjeshtës së këtij viti.

Lajmi bëhet me dije nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku e cila thotë se projekti për këtë aks iu është dorëzuar investitorëve, ndërsa pritet shprehja e interesit nga ana e tyre, transmeton TV SCAN.

“Unë kohët e fundit kam patur kontakte me shumë investitorë të huaj. Ministria ka përgatitur fisha të veçanta për çdo projekt për të gjetur partneritetin e duhur, qoftë edhe nga pikëpamja e eksperiencave që investitorët e huaj kanë, por edhe nga pikëpamja e interesit të zhvillimit që ato kanë në vendin tonë. Kështu që, rruga Tiranë-Durrës është dorëzuar në duart e disa investitorëve të huaj që kanë treguar interes, pasi ai është aksi kryesor që lidh kryeqytetin me portin tonë ndërkombëtar. Ashtu sikurse dihet, ajo autostradë prek zonën industriale të Shqipërisë dhe jo vetëm Tiranën apo Durrësin. Kështu që, besoj edhe interesi nga ana e investitorëve, shumë shpejt do të jetë i shprehur. Ndaj mendojmë që të gjitha këto projekte, vjeshta do t’i gjejë në kohën e nënshkrimit të kontratave dhe të realizimit të tyre.” -tha ministrja.

Ndër të tjera, Balluku sqaron se të gjithë projektet e rrugëve që synohen të jenë me pagesë, do të kenë edhe alternativën e tyre, që mund të aksesohet falas.

LEXO EDHE:  Sot mblidhet Kuvendi/ Opozita interpelancë me Ballukun

“Të gjitha rrugët që do të konsiderohen të futen në një koncesion me pagesë do të jenë rrugë që kanë alternativën e tyre. Kjo do të thotë që qytetarët mund të përdorin rrugën alternative, pa pagesë. Gjithashtu, ajo çfarë ne synojmë në projektet tona për rrugët me pagesë është që ndërtuesi apo investitori duhet të marrë përsipër dhe rehabilitimin e rrugëve ekzistuese. Ky është një element i ri që ne po mundohemi të futim në kontratat e reja dhe që normalisht do të ishte në favor të qytetarëve dhe të shtetit shqiptar, sigurisht.” – tha Balluku. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Ministria e Jashtme: Pala greke do shtojë kapacitetet testuese

Publikuar

-

Nga

Radhët kilometrike në Kakavijë/ Ministria e Jashtme: Pala greke do shtojë kapacitetet testuese

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka reaguar sërish për radhët e gjata të automjeteve në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës.

MEPJ deklaron se pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria në Greqi duke nisur nga data 17 gusht, gjatë dy ditëve të fundit ka patur një fluks të shtuar qytetarësh në pikat e kalimit kufitar.

Ministria njofton se është vënë në kontakt të menjëhershëm me palën greke dhe fillimisht u bë i mundur shtimi i testimeve të kryera në pikat kufitare prej 200 testimesh në orë, ndërsa në këto momente është arritur të realizohen 330 testime në orë.“Testimi vazhdon pa ndërprerje, për të gjithë qytetarët që kërkojnë të kalojnë nga Shqipëria në Greqi. Ndërkohë, nga autoritetet greke na është premtuar shtimi i mëtejshëm i kapaciteteve testuese në orët në vijim. Po ashtu, jemi në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

LEXO EDHE:  Premtimi i Bashës: Nuk do të lejojmë taksë në rrugën Tiranë-Durrës

LEXO EDHE:  Rruga Milot-Fier një aferë korruptive me fitues të paravendosur

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në rradhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjenosanitare. Ne vazhdojmë të jemi në kontakt të vazhdueshë me palën greke dhe shpresojmë që situata të shkojë drejt një zgjidhje sa më të shpejtë”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Covid-19/ Shënohen 146 raste të reja, humbin jetën 6 pacientë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Shënohen 146 raste të reja, humbin jetën 6 pacientë

Ministria e Shëndetësisë, teksa referon shifrat ditore të Covid-19 raproton se janë diagnostikuar 146 raste të reja, ndërsa kanë humbur jetën 6 pacientë.

Sipas dikasterit, gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 639 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ndërsa janë shëruar 79 pacientë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 76 raste në Tiranë, 23 në Krujë, 11 në Fier, 7 në Durrës, 6 në Kukës, 5 në Elbasan, 4 në Shkodër, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Kamëz, Malësi e Madhe, nga 1 rast Has, Kavajë, Lushnje, Pukë, Tepelenë, Bulqizë.
Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 79 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3695, që nga fillimi i epidemisë.
Mjekët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë personat aktivë me Covid19, që janë të izoluar në banesë. Në rast se jeni i prekur dhe keni shenja të lehta të sëmundjes, kontaktoni nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40 me mjekun tuaj të familjes.
Në rast se simptomat përkeqësohen, kontaktoni Urgjencën Kombëtare 127, e vetmja strukturë që bën referimin dhe transportin drejt spitaleve COVID.Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 115 pacientë të konfirmuar pozitivë, 16 pacientë janë në terapi intensive, 5 prej të cilëve të intubuar.
Ju informojmë se në dy spitalet Covid po vijojnë të trajtohen edhe 14 pacientë të cilët kanë qenë pozitivë me Covid19 dhe aktualisht janë negativizuar, megjithatë vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes.
Ndërsa vazhdojnë të trajtohen sipas protokolleve përkatëse edhe pacientë të dyshuar të prekur nga virusi i rrezikshëm.
Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 62 vjeçar nga Tepelena, një 63 vjeçar nga Lezha, një 70 vjeçar nga Mati dhe 3 qytetarë nga Tirana; një 73 vjeçare, një 81 vjeçar dhe një 82 vjeçar. /CNA.al

LEXO EDHE:  Tiranë-Durrës tani me pagesë/ Qeveria e jep me koncesion

LEXO EDHE:  Premtimi i Bashës: Nuk do të lejojmë taksë në rrugën Tiranë-Durrës

COVID-19 – Statistika (14 Gusht 2020)
Testime totale 49151
Raste pozitive 7117
Raste të shëruara 3695
Raste Aktive 3203
Humbje jete 219 (Qarku Tiranë 107, Shkodër 34, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 8, Lezhë 6, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 3, Gjirokastër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 1747
Durrës 398
Shkodër 278
Fier 145
Lezhë 122
Vlorë 115
Korçë 111
Kukës 94
Elbasan 84
Berat 48
Gjirokastër 31
Dibër 30

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

3163 raste aktive me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut/ Regjistrohen 141 të infektuar

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut në tension/ Humbin jetën 8 të infektuar, regjistrohen 94 raste të reja

Gjatë 24 orëve të kaluara në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 141 raste me Covid-19 nga 1.848 testime.

Gjithashtu kanë ndërruar jetë dy pacientë, një nga Shkupi (88 vjeç) dhe një paciente nga Kërçova (80 vjeç). Janë regjistruar 175 pacientë të shëruar.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Covid në shtetin fqinj që nga fillimi i epidemisë është 12.357, numri i të shëruarve është 8.662, i të viktimave është 532, ndërsa për momentin numri i rasteve aktive është 3.163.LEXO EDHE:  Afera që po gatuhet me koncesionin e Tiranë-Durrës

Nga numri i përgjithshëm i rasteve aktive, në Shkup ka 1.067 raste, në Shtip 301, në Gostivar 294, në Kumanovë 258, në Tetovë 168, në strugë 160, në Dibër 124, në Kavadar 107.

LEXO EDHE:  Rama nuk kursen batutat/ Zbulon “shejtanin” më të madh të qeverisë

Në Klinikën Infektive gjatë 24 orëve të fundit janë pranuar tetë pacientë të rinj. Gjithsej janë hospitalizuar 76 pacientë, nga të cilët 27 janë në oksigjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE