Gjykata lë në burg protestuesit/ Spaho kërcënon prokurorët dhe gjyqtarët – CNA
Connect with us

Aktualitet

Gjykata lë në burg protestuesit/ Spaho kërcënon prokurorët dhe gjyqtarët

Publikuar

-

Gjykata Penale e Tiranës ka vendosur sot “arrest me burg” për 20 protestues të arrestuar pas protestës së dhunshme të 11 majit, si dhe ka vendosur “detyrim paraqitje” për 19 të tjerë.

Ndërkohë, ka reaguar ashpër ish-kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho.

Në një prononcim për mediat, Spaho ka kërcënuar drejtuesit e policisë, prokurorët dhe gjyqtarët, për të cilët tha se do të përballen me drejtësinë.

“Qytetarët që protestojnë për të drejtën e tyre dënohen, Sait Dollapi u qëllua sepse është i opozitës. Vendimi i sotëm pritej, por ju them sot drejtuesve të policisë, prokurorëve e gjyqtarëve se do i mbajmë në shënim të gjitha rastet kur shkelin ligjin dhe do përballen me drejtësinë sapo PD të vijë në pushtet”-tha Spaho.

LEXO EDHE:  Protesta e dështuar e Bashës/ Ndoka tallet me kreun e Republikës së Re

Më tej, Spaho tha se “Kjo bindje e verbër ndaj politikës do ti ballafaqojë me ligjin, ndërsa protestuesit e arrestuar do të trajtohen si të burgosur politik dhe do dëmshpërblehen sapo PD të vijë në pushtet, sipas legjislacionit. Fundi Ramës është i paevitueshëm”./ CNA.al

Aktualitet

Kriza politike/ Basha takim “kokë me kokë” me Metën

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar mëngjesin e sotëm një takim me presidentin Ilir Meta.

Mësohet se takimi, i cili ka zgjatur rreth 15 minuta, është zhvilluar në Presidencë.

Po ashtu burimet bëjnë të ditur se pas takimit me Metën, Basha do të zhvillojë një takim me aleatët.

Ende nuk dihen detajet e takimit, por mendohet se në qendër të bisedës është kriza politike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Griezmann e nis keq te Barcelona/ Shokët e “turpërojnë” që në ditën e parë të stërvitjes (video)

Publikuar

-

Nuk janë mbushur as dy ditë nga prezantimi i Antoine Griezmann tek Barcelona dhe shokët e ekipit kanë vendosur ta “turpërojnë” që në stërvitjen e parë francezin për t’i treguar se ka shkuar në një ndër ekipet më të mirë në botë. Gjatë një seance stërvitore, Griezmann ka qenë në katror dhe yjet katalanas ia kanë futur dy herë topin mes këmbëve duke shkaktuar shumë të qeshura.

LEXO EDHE:  Protesta e dështuar e Bashës/ Ndoka tallet me kreun e Republikës së Re

Transferimi i Griezmann te Barcelona shkaktoi shumë polemika nga ana e Atleticos së Madridit e cila akuzonte katalanasit se kishin vendosur kontakte me francezin pa mbaruar ende kampionati, në një kohë kur “Los Colchoneros” ishin ende në garë për titull.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Ka vjedhur në shtëpinë e tij”/ Demokratët “masakrojnë” Bashën: Ik Luli, që të ikë Rama    

Publikuar

-

By

lulzim basha .viziton suahip dollapin

Ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, një ditë më parë ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku me tone ironike, i kujton kreut të selisë blu, Lulzim Basha deklaratat e tij, se do ta rrëzonte Edi Ramën me zgjedhje e protesta.

“Ti thoshe qe do e largojmë me protesta. Ne kemi bërë mbi 10 të tilla dhe s’e kemi larguar dot.”-shkruan ndër të tjera Ristani.

Ndërsa më tej, shton se ka një rrugë tjetër që Rama të ikë. Të ikë vetë Basha.

Por, pas këtij postimi të Arben Ristanit, demokratët kanë “shpërthyer” në komente, duke kërkuar largimin e kreut të Republikës së re, Lulzim Basha.

Komentuesit theksojnë se që të ikë Rama, duhet të ikë Basha, pasi sipas tyre është ky i fundit që mban në pushtet Ramën.

“Te gjitha sa keni shkruar jane shume domethenese. Kush eshte i zgjuar i kupton, por ai eshte realiteti i opozites une mendoj se me ikjen e Berishes ai vend mori fund e veshtire te behet e them me shume keqardhje por nuk shoh asnje drite jeshile”.-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Protesta e dështuar e Bashës/ Ndoka tallet me kreun e Republikës së Re

Më tej një tjetër shkruan  “Me vjen keq o Ristan, po ti dhe Luli jeni per te ikur e po te ishte Berisha e kishit shanse qe ai e di rrugen e shkurter te con per gjah”.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan se “ PD duhet ta meritoje besimin e njerezve. Luli ka vjedhur votat e shtepise se tij. Nuk i beson askush!”.

Po ashtu një tjetër akuzon Bashën se po tallet me opozitën.

“Luli qe po tallet me popullin opozitar, duhet te largohet, sebashku me lidershipin e PD. Luli eshte ai qe po mban Ramen ne pushtet. Luli i keqperdori 10 protestat gjigande te opozites, duke bere gjiro bulevardi. Luli po e saboton artekun opozitar.”-shkruan qytetari.

Ja disa nga komentet e qytetarëve:

Ristani i vërsulet Bashës/ Ik që të ikë Rama

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending