Connect with Us

Edhe Arbri bëhet me shtëpi në Vlorë, ja këshillat e mamasë së tij që e shtynë të bëhet si “Beni”

Aktualitet

Edhe Arbri bëhet me shtëpi në Vlorë, ja këshillat e mamasë së tij që e shtynë të bëhet si “Beni”

Publikuar

-

Arbri, nje inxhinier 27 vjeçar që banon në Vlorë, ka kohë që ëndërron të ketë shtëpinë e tij dhe tashmë që do të finalizojë raportin e tij të dashurisë në martesë, është pikërisht momenti të veprojë për të realizuar ëndrrën e tij.

Në mungesë të shumës së plotë të parave për shtëpine që Arbri kishte përzgjedhur të blinte, së bashku me familjen, qe ne fakt jane garantoret e kredise se tij, ata kërkuan në treg, për formën më të mirë të kredisë, me interesat më të përshtatshme!

Për ta ishte e rëndësishme që kësti mujor të ishte thuajse i njëjtë me qiranë mujore.

Nëna e Arbrit, Gerantina, ka këmbëngulur dhe ndihmuar që Arbri të investojë që tani për të patur banesën e tij. Ajo konfirmoi se:

Kësti mujor , i përshtatshëm për të ardhurat e tyre

Mirësjellja e stafitPërkushtimi dhe sqarimi me detaje i ofertës

I bindën të zgjedhin Tirana Bank mes shumë të tjerash.

Si u informuat për kredinë që ofron TIRANA BANK?

Të bindur se Arbri duhet të kishte banesën e tij, për të filluar jetën me familjen e re, kishim perzgjedhur një shtëpi të përshtatshme. Zona ishte e mirë, në qendër të qytetit. Ndërkohë që mendonim për kredinë, na tërhoqi vëmendjen reklama e “Benit”. Dukej sikur na dilte ngado Beni, në televizor, në rrugë, në Facebook, madje dhe në radio, e na e thonte : “Bëhu si unë, merr kredi në Tirana Bank” (qesh). Morëm dhe më shumë vrull nga reklama dhe vizituam gjithë bankat e qytetit dhe kërkuam ofertat për kredi për shtëpi. Por që në momentin që hymë në Tirana Bank, mirësjellja dhe gatishmëria i stafit na bindën. Kishte shumë përkushtim, diskutim në detaje dhe mbi të gjitha interesa fantastike. Ishte ajo çfarë kërkonim. Me kenaq            esi dola garant per kredine e djalit!Jam e lumtur qe mund ta ndihmoj te krijoj ,me se miri , te ardhmen e tij.

A është kësti mujor i përballueshëm për të ardhurat tuaja mujore?

Paga mujore e Arbrit është e kënaqshme, me të cilën mund ta përballojë këstin mujor. Pagesa e këstit nuk shkon më shumë se 22.600 mijë në muaj dhe shtëpia është 2 dhoma gjumi, kuzhinë dhe dy ballkone që kanë pamje nga qyteti

LEXO EDHE:  Nostalgjia: Objektet që gjendeshin në çdo shtëpi para viteve '90

Cilat janë përfitimet sipas jush, të të blerit një banesë nëpërmjet kredisë

 Banesa është fillimi i mbarë e sigurt për çdo familje të re. Sigurisht, që për të blerë një shtëpi duhet të kursesh prej vitesh, por në mungesë të të pasurit të shumës së plotë, kredia është mënyra më e mirë për të pasur një banes

Ju jetoni në shtëpine tuaj, duke paguar thuajse sa qiraja mujore.

Ju e arredoni ashtu si dëshironi dhe ndiheni shumë më mirë, se në shtëpinë e tjetrit.

Per te gjitha keto arsye , kembengula qe Arbri te kishte shtepine e tij qe ne fillim te jetes bashkeshortore!Per kedo, kjo do ishte zgjidhja me e mire!Ua sugjeroj te  gjitheve!

Mendoni se eshte marrë vendimi i duhur apo në ndonjë moment, Arbri ose ju si garantuese, keni hasur pendesë dhe keni menduar se do të ishte më mirë të vijonit të qëndronit në shtëpi me qira?

-Shtepia merr forme cdo dite nderkohe qe cifti po e arredon atë, sipas shijes dhe dëshirave te tyre.Sa me shume dite kalojne,aq  me shume vleresohet nga djali dhe nusja, zgjidhja e sugjeruar. Kësti është i mirë dhe i përballueshëm. Ndaj investojmë sot, që kur Arbri të krijojë familje, ajo, të jetë mbi baza të sigurta. Shtepia eshte investim për të ardhmen.

A mendoni se ishte kjo zgjedhja e duhur për nevojat tuaja financiare?

Të shpenzosh 1/5 e pagës në muaj për të blerë shrëpi, është një kompromis i mirë!

 Çfarë do të këshillonit familjet e reja në kërkim të mundësive për blerjen e një banese?

Unë jam nënë dhe këshilloj, jo vetëm të rinjtë por edhe të gjithë prindërit,që të investojnë në asete dhe t’i ndihmojnë fëmijët e tyre, të ndërtojnë të ardhmen. Çdo investim mujor sot, siguron bazat e së ardhmes nesër. Arbri edhe pse ka pak vite punë, tashmë ka nisur të investojë.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Rafte librash të këndshme për shtëpinë tuaj

LEXO EDHE:  Foto-Iu gjet drogë në shtëpi/Shqiptari nuk shpëton "pa u lagur", emri

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Zjarret në Australi/ 2000 shtëpi të shkatërruara, frikë nga përkeqësimi i situatës

LEXO EDHE:  Zjarret në Australi/ 2000 shtëpi të shkatërruara, frikë nga përkeqësimi i situatës

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: