Connect with Us

Zgjedhjet, socialistët nën “ethe” për kandidatët në Durrës, Dibër, Vorë, Shijak dhe Lushnjë

Aktualitet

Zgjedhjet, socialistët nën “ethe” për kandidatët në Durrës, Dibër, Vorë, Shijak dhe Lushnjë

Publikuar

-

Kryesocialisti Edi Rama, kryetari Kuvendit Gramoz Ruçi dhe Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Balla për më shumë se 4 orë u takuan me drejtuesit politikë të 12 qarqeve për të marrë mendimet e tyre për kandidatët socialistë në zgjedhjet e 30 Qershorit.

Gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu nga selia e PS raportoi në edicionin qendror të lajmeve se cilat janë disa prej bashkive të “nxehta” për të cilat PS duket se do t’i shpallë kandidatët në minutën e fundit.

Vangjush Dako, drejtues politik i Qarkut Durrës ka lënë mbi tavolinën e Ramës tre emra, që të treja gra si pasuese të tij. Ato janë deputja Klodiana Spahiu dhe kolegia e saj Milva Ekonomi, për të cilën burime nga PS thonë se probabiliteti i kandidimit është i lartë nëse ajo e ka pranuar propozimin. Si alternativë kandidimi për Durrësin socialistët kanë edhe Valbona Sakon, drejtoreshën aktuale të Tatimeve në këtë qytet.

Edhe Shijaku ka shfaqur probleme në gjendjen e një personi të përshtatshëm për socialistët në gjetjen e një kandidati fitues.

Socialistët janë në mëdyshje për të vendosur se kush do t’i përfaqësojë ata për Vorën që qeveriset nga të djathtët. Atyre do t’u duhet të zgjedhin mes Sadi Vorpsit dhe Agim Kajmakut.

Vështirësi në gjetjen e një kandati bindës socialistët kanë edhe për Dibrën, bashki në të cilët ditët e fundit po qarkullon emri deputetes të PDIU, Reme Rama për një kandidim të mundshëm si e pavarur. Deputetja Reme Lala, e kontaktuar nga Top Channel, e hodhi poshtë në mënyrë kategorike kandidimin.

LEXO EDHE:  Akuza e rëndë e Fatmir Mediut/ Votat u blenë me drogë

Socialistët po mendohen mirë nëse do të kandidojnë për Bashkinë Dibër, Dionis Imerajn.

Për Bashkinë e Laçit kandidatura e Majlinda Carës mbetet më e preferuara për bazën lokale të PS, por fjalën e fundit pritet ta thotë kupola e partisë në Tiranë.

Gara për Sarandën, një bashki që ka patur shumë diskutime, socialistët do t’ia besojnë kryetarit të partisë në këtë qytet, Ardi Kola.

Socialistët kanë marrë PO-në e mjekut të njohur gjinekolog Arben Rrugia për të kandiduar nën siglën e tyre në Kavajë.

Lushnja mbetet një tjetër bashki e “nxehtë” për të cilën PS ka 7 emra si kandidatë potencialë.

Ethet e kandidimit për kandidatët aspirantë në këto bashki do të mund të mbarojnë paraditen e të shtunës kur mblidhet Kryesia e PS e cila do të thotë fjalën e fundit për listën garuese në 61 bashki.

Ndërkohë, nuk pritet asnjë surprizë me Tiranën, ku Erjon Veliaj do të kandidojë për një mandat të dytë bashkë me Dritan Lelin në Vlorë, Sotiraq Filon në Korçë dhe Armando Subashin në Fier.

Vetë kryeminisri Edi Rama në takimet e fundit indirekt ka konfirmuar kandidaturat e Gledian Lllatjas në Elbasan, Ervin Demos në Berat, Valdrin Pjetrit në Shkodër, Safet Gjicit në Kukës, Pjerin Ndreut në Lezhë, Ilir Xhakollit në Pogradec, Ndrec Dedës në Mirditë dhe atë të Ragip Sulit në Kamëz etj./TCH

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  U shpall në kërkim për përndjekje/ Në pranga 35-vjeçari

LEXO EDHE:  Akuza e rëndë e Fatmir Mediut/ Votat u blenë me drogë

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Paloka denoncon skandalin/ Rama kërcënon administratën

LEXO EDHE:  Akuza e rëndë e Fatmir Mediut/ Votat u blenë me drogë

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: