“Fëmija mbretëror si shimpanze”/Moderatori pushohet nga puna pas këtij krahasimi – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Fëmija mbretëror si shimpanze”/Moderatori pushohet nga puna pas këtij krahasimi

Publikuar

-

Dukesha e Sussex, Meghan Markle dhe Princ Harry u bënë prindër më datën 6 maj dhe vendosën që djalin e tyre të quajtur Archie Harrison Mountbatten-Windsor, ta prezantonin me gjithë botën.

Komentet e shumta në mbarë rrjetin nuk kanë munguar,por një moderator i një programi në radio “BBC Radio 5”, Danny Baker, ditën e djeshme ka publikuar një foto të një shimpanzeje, teksa e ka shoqëruar me mbishkrimin: “Bebushi mbretëror lë spitalin!”

Dhe më pas ai është pushuar menjëherë nga puna dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë Baker përmes një postimi në Twitter.

Aktualitet

“Nuk tronditi aq sa për ta votuar”/BBC “analizon” këngën e Jonida Maliqit

Publikuar

-

Mbrëmjen e djeshme në Tel Aviv, Izrael u mbajt nata finale e festivalit europian “Eurovision” ku mes 27 këngëve pjesmarrëse ishte edhe këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi. Por fatkeqsisht ajo u rradhit e 18 sipas votave të publikut dhe të shteteve të tjerë.

Por shumë e kanë komentuar këngën e saj dhe mes tyre ishte edhe gjigandi mediatik BBC i cili ka bërë një analizë të shkurtër pas performancës së këngëtares shqiptare dhe ka specifikuar se asnjë vend që ka kënduar i dyti në natën finale të Eurovisionit nuk ia ka dalë të fitojë festivalin.

“Ky është një lajm i keq për Jonida Maliqin e Shqipërisë. Kënga vajtuese e së cilës, “Ktheju tokës”, vështirë të tronditë dikë sa për ta votuar në mënyrë të konsiderueshme”.-thotë në komentin e tij Neil Smith, reporter i BBC-së në Tel Aviv.

“Çdo këngë, çdo lot është veç një suvenir i hidhur, thoshte mes notave të saj këngëtarja shqiptare. Ke humbur identitetin, ndaj kthehu në shtëpi tani”, – citon ai në shkrimin e tij disa nga vargjet e muzikës.

Jonida i dha fuqi këngës dhe mesazhit që mbart ajo. Shqiponja gjigante ishte diçka e gjetur, sipas Neil Smith.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Punime në rrjet/ Këto zona të Tiranës do të mbeten pa energji nesër

Publikuar

-

Në 20 maj, në Tiranë do të punohet në rrjetin elektrik nga operatorët e OSHEE-së.

Punimet do të bëhen nga ora 09:00 deri në 15:00, orar në të cilin do të ndërpritet energjia elektrike në disa zona në kryeqytet.

Zonat që do të mbeten pa energji

Yzberisht, pjesërisht, pallatet e Minierës, rruga “3 Dëshmorët”, rruga “Kongresi i Manastirit”, rruga “Kujtim Laro”, rruga “Sitki Çiço”, rruga “Ali Demi”, rruga “5 Maji”, rruga “Ferit Xhajko”,  rruga “Gjon Buzuku”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Skenarët e mbijetesës për Tiranën dhe Kastriotin/ Ja kush ka më shumë shanse të qëndrojë në Superiore

Publikuar

-

Tirana dhe Kastrioti u mjaftuan me një pikë në përballjen direkte mes tyre dje në “Selman Stërmasi”. Po cilët janë skenarët që mbajnë bardheblutë në Kategorinë Superiore dhe sa janë shanset e Kastriotit?

Skenari 1 – Duhet të saktësojmë se Tirana ka gjithçka në dorën e vet, ndërsa Kastrioti pret bonusin nga Laçi. Si fillim, Tirana ia del dhe nuk rrezikon të parakalohet nga krutanët nëse fiton në Laç dhe me Flamurtarin. Kjo do të thotë edhe qëndrim direkt në Kategorinë Superiore pa rrezikuar asnjë moment qenësinë në Kategori.

Skenari 2 – Në rastin e dytë, nëse Tirana barazon në Laç, nuk është fundi i botës. Bardhebluve me këtë rezultat u duhet medoemos që të fitojnë me Flamurtarin në takimin e fundit dhe qëndrojnë në Kategorinë Superiore. Shkurt, Tiranës i duhen katër pikë në dy takime. Edhe pse do të barazohet me pikë me Kastriotin (ky i fundit të ketë fituar me Teutën e Kukësin), ata që shpëtojnë janë bardheblutë, pasi kanë fituar 2 nga katër takimet, ndërsa krutanët vetëm një. Një barazim i Kastriotit në ndeshjen e radhës si dhe i Tiranës mund të lërë gjithçka të hapur për javën e fundit me bardheblutë që gjithsesi, duhet të barazojnë takimin me Flamurtarin.

Skenari 3 – Tirana nëse humbet me Laçin dhe Kastrioti fiton me Teutën, rrezikon shumë, pasi në sfidën e fundit ekipi bardheblu duhet të luajë me veshët nga takimi Kukësi-Kastrioti dhe çfarë do të bëhet në atë përballje. Pra, qartësisht Tirana e ka të ndaluar që të humbasë në Laç, duke luajtur për dy rezultate e për ta lënë shpëtimin përfundimtar në javën e fundit, siç bëri dy sezone më parë me Vllazninë, por që nuk ia doli. Shkurt, Tirana në Laç ka ndeshjen e jetës, me objektivin e vetëm për të mos humbur.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet09:51 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet, Kosova pengon Gjuriçin/ Serbët mbushin qendrat e votimit

Sot po mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune në Veri të Kosovës. Zgjedhje kanë nisur të qeta që në...

Aktualitet08:25 - 19 Maj, 2019

Zgjedhjet në Veri të Kosovës/ Nis votimi

Procesi zgjedhor në katër komunat në veri të Kosovës, ka filluar në orën 07:00 ashtu siç ishte paralajmëruar. Aty votoi...

austria ne zgjedhje te parakoheshme austria ne zgjedhje te parakoheshme
Aktualitet21:59 - 18 Maj, 2019

Video-skandali i zv.Kancelarit/ Kryeministri austriak thërret zgjedhjet e parakohëshme

Kancelari austriak Sebastian Kurz bëri thirrje për zgjedhje të parakohëshme pas dorëheqjes së zëvendës kancelarit, që i dha fund koalicionit...

Aktualitet19:44 - 18 Maj, 2019

Iu zbulua lidhja me rusët/ Dorëhiqet zëvendës kancelari austriak

Zëvendës kancelari i Austrisë Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Vendimi vjen pasi dy gazeta gjermane, “Der Spiegel” dhe “Sueddeutsche...

Aktualitet16:44 - 18 Maj, 2019

Sherefedin Shehu thirrje demokratëve/ “Mos u bëni viktima të udhëheqësve pa princip”

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të përfaqsuesve...

Aktualitet14:34 - 18 Maj, 2019

Zyrtarit serb i ndalohet hyrja në Kosovë

Zyrtari serb, Marko Gjuriçi, edhe pse ka paralajmëraur më herët se do të vizitonte Kosovën në kuadër të zgjedhjes së kryetarëve...

Aktualitet12:57 - 18 Maj, 2019

Videoja që skandalizoi Austrinë/ Zëvendëskancelari jep dorëheqjen

Pas skandalit me publikimin e videos, zëvendëskancelari austriak, Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën. Kancelari Sebastian Kurz e pranoi dorëheqjen...

Aktualitet10:24 - 18 Maj, 2019

Shkëmbimi i territoreve/ Ish-deputeti tregon se çfarë ka premtuar Vuçiç

Ish-deputeti i PS-së, Tritan Shehu ka shkruar sot lidhur me aspiratën serbe për shkëmbim territoresh. Sipas Shehut, bashkëautorët e shkëmbimit...

trump thirrje kosoves dhe serbise trump thirrje kosoves dhe serbise
Aktualitet08:58 - 18 Maj, 2019

Dëbimi i emigrantëve të rinj/ Gjykata Federale e Apelit “rrëzon” Trumpin

Sipas një vendimi të Gjykatës Federale të Apelit, administrata Trump ka vepruar në mënyrë “arbitrare dhe kapriçioze”, kur kërkoi që...

Aktualitet10:48 - 17 Maj, 2019

Ndryshimi i ligjeve të imigracionit/ Trump, i thotë jo Lotarisë Amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të imigracionit, duke thënë se do...

Aktualitet08:31 - 17 Maj, 2019

Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

Zhurma elektorale mund të kushtojë shumë. Pak para zgjedhjeve europiane është duke e provuar Italia: Zëvendëskryeministri Salvini gjëmon kundër rregullave...

Aktualitet08:18 - 17 Maj, 2019

Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen

Nga AZGAN HAKLAJ – president i Unionit Artistik te Kombit Shqiptar Festivali që përflaki shpirtin e Kombit Tonë. Ky festival...

Aktualitet20:18 - 16 Maj, 2019

Sulmoi policinë në protestën e 11 majit/ Arrestohet një tjetër protestues

Policia ka arrestuar sot një tjetër protestues, pas shqyrtimit të pamjeve filmike nga protesta e 11 majit. Sipas njoftimi të...

Aktualitet19:42 - 16 Maj, 2019

Prokuroria në Kosovë fillon hetimet për përdhunimet nga forcat serbe

Prokuroria e Posaçme e Kosovës, tha të Enjten se ka filluar hetimet rreth një fotografie të publikuar nga deputetja Flora...

Aktualitet19:38 - 16 Maj, 2019

Eliminon lotarinë amerikane/ Plani Trump kufizon imigracionin masiv

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të shpallë të enjten propozimin e shumëpritur për imigracionin, një plan që ka si synim...

Aktualitet17:56 - 16 Maj, 2019

Reshjet e shiut/ Përmbytje në Fier, rrezikohen dhe banesat

Mungesa e pastrimit të kanaleve kulluese ka bërë që të përmbyten 15 hektarë tokë bujqësorë në Fier. Ngjarja raportohet në...

Aktualitet17:11 - 16 Maj, 2019

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë elektrike në këto zona të kryeqytetit

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) ka njoftuar ndërprerjen e energjisë elektrike në disa zona të kryeqytetit. Sipas njoftimit,...

Aktualitet18:40 - 15 Maj, 2019

Thaçi: Berlini as nuk hapi e as nuk mbylli ndonjë ide për marrëveshjen me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të mërkurën se takimi i Berlinit që u mbajt më 29 prill me nismën...

nderprerja e energjise nderprerja e energjise
Aktualitet18:15 - 15 Maj, 2019

Punimet në rrjet/ Tirana 8 orë pa energji elektrike

OSHEE ka njoftuar se me 17 maj disa zona në Tiranë do të mbesin pa energji elektrike. Ndërprerja e  energjisë...

Aktualitet17:27 - 15 Maj, 2019

Korça Folkfest Ballkan/ Dy netë në qytetin e kulturës

Në qytetin e Korçës, i cili ndryshe quhet edhe “Parisi i vogël”, do të mbahet edicioni i parë i “Korça...

Aktualitet13:40 - 15 Maj, 2019

Kur do të hiqen vizat për kosovarët? 

Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk...

Aktualitet20:34 - 14 Maj, 2019

Telekomi i Kosovës në prag të falimentimit

Në Kosovë parlamenti të martën debatoi me tone të ashpra në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, për...

Aktualitet20:28 - 14 Maj, 2019

SHBA: Qeveria të mos emërojë individë të pakualifikuar në poste të larta në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shprehur thellësisht të shqetësuara nga, siç thuhet, “veprimi i qeverisë së Kosovës për emërimin...

Aktualitet18:44 - 13 Maj, 2019

Aktpadi ndaj 20 kompanive farmaceutike/ Akuzohen për rritje artificiale të çmimit të ilaçeve

“Kemi prova të forta që tregojnë se industria farmaceutike është përfshirë në mashtrime me vlerë prej disa miliarda dollarësh në...

Aktualitet17:08 - 13 Maj, 2019

Bomba molotov në protestë/ Ministria e Brendshme paralajmëron Opozitën

Sot pritet të mbahet protesta e opozitës, ndërkohë që Ministria e Brendshme ka paralajmëruar organiziatorët për distancim nga aktet kriminale....

Aktualitet10:53 - 13 Maj, 2019

Ishte dënuar me 13 vite burg për vrasje/ Ndërron jetë shqiptari

Një shqiptar, nga Shkupi, i cili ishte dënuar me 13 vite heqje lirie ka ndërruar jetë në burgun e Idrizovës...

Aktualitet00:19 - 12 Maj, 2019

Protesta e opozitës/ Policia shoqëron 50 persona

Policia ka shoqëruar një numër të madh protestuesish pas përplasjeve të dhunshme mbrëmjen e sotme. Deri tani mësohet se janë...

Aktualitet23:34 - 11 Maj, 2019

Dhuna ndaj Sahit Dollapit/ Zëri Amerikës: E rëndë

Pas arrestimit të sekretarit Organizativ të PD-së Sahit Dollapi, ka reaguar dhe Zëri i Amerikës. “Një skuadër e shtuar policore,...

Trending

Read previous post:
Marku pranon emërimet nepotike/ Tregon lidhjen me Donika Prelen

Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku u pyet në studion e “Open” për marrëdhënie me Donika Prelan e cila është pëfolur...

Close