Siguri e pamjaftueshme/ SHBA paralajmëron Anglinë për rrjetin 5GB – CNA
Connect with us

Aktualitet

Siguri e pamjaftueshme/ SHBA paralajmëron Anglinë për rrjetin 5GB

Publikuar

-

Përgjatë vizitës së tij në Londër, sekretari i SHBA, Mike Pompeo, ka lënë në pikëpyetje qeverinë angleze  përsa i përket vendimit të lejimit të përdorimit të rrjetit 5 GB.

“Siguria e pamjaftueshme do të pengojë aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të ndarë informacione të caktuara brenda rrjeteve të besueshme”, tha ai. “Kjo është pikërisht arsyeja që Kina dëshiron – të ndajë aleancat perëndimore”.

Dilema e U.K. mbi Huawei ishte theksuar përsëri këtë javë përpara vizitës së Pompeo. Së pari erdhi lajmi se kompania “po planifikon të ndërtojë një fabrikë kërkimi dhe zhvillimi të çipit prej 400 personash jashtë Cambridge, në zemër të industrisë së çipave të silikonit U.K. dhe vetëm 15 minuta me makinë nga selia e Arm Holdings”.

Të gjithë kishin dyshimin që do të kishte patjetër vonesa përsa i përket shpejtësisë së rrjetit. “Ekziston sigurisht mundësia për vonesë në procesin e shpërndarjes së 5G,” tha sekretari i kulturës i U.K. Jeremy Wright gjatë një komiteti parlamentar.

“Nëse doni të bëni 5G më të shpejtë, duhet të merrni në konsideratë dhe çështjet e sigurisë. Ne nuk jemi të përgatitur për ta bërë këtë, prandaj nuk e përjashtoj mundësinë që do të ketë vonesa”.

Sipas një raporti muajin e kaluar, “një kufizim i pjesshëm ose i plotë i përdorimit të pajisjeve ose softuerit Huawei në zinxhirin e furnizimit të telekomit në Mbretërinë e Bashkuar mund të vonojë rrjetin kombëtar 5G të rrjetit mobil nga 18 muaj deri në dy vjet, duke i kushtuar Britanisë së Madhe midis £ 4.5bn dhe £ 6.8bn në këtë proces. “

Aktualitet

“Lufta” Qeveri-Presidencë/ Zbardhet roli i Metës në shkatërrimin e Kushtetueses

Publikuar

-

By

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese vjen si pasojë e mos kryerjes së detyrës së presidentit Ilir Meta, në kohën kur duhet të shpallte vakancën, në vitin 2016”.

Kështu është shprehur ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e ftuar në emisionin “Tempora”, duke iu kundërpërgjigjur Presidentit Ilir Meta, i cili ankohet për mungesën e Gjykatës Kushtetuese.

Meta, reformën në drejtësi e ka quajtur ramaforma në drejtësi.

Por, sipas Gjonajt, nëse Presidenti do të ishte i shqetësuar për ngritjen dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte hedhur shortin e KED, si në 2017, ashtu edhe në 2018.

“Nëse Presidenti do ishte i shqetësuar për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese do duhej të kishte shpallur vakancën e parë kur është njoftuar që në 2016, për dorëheqjen e një anëtari të saj. Por në fakt e ka shpallur dy vite më vonë gati në shkurt të vitit 2018. Të gjitha këto vonesa nuk janë për shkak të qeverisë. Qeveria i ka bërë të gjitha detyrat e saj dhe Ministria e Drejtësisë ka ushtruar të gjithë funksionin kushtetues dhe ligjor”, ka thënë Gjonaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reforma në drejtësi/ Ministrja Gjonaj kapet duke gënjyer

Publikuar

-

By

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, nuk shkëputet dot nga linja e gënjeshtrave të Qeverisë.

Madje ajo guxon të gënjejë, hapur teksa deklaron se reforma në drejtësi sot nuk pengohet nga politika.

“Nëse më përpara edhe pas miratimit, kishte rrezikshmëri që të pengohej nga politika, sot nuk ka asnjë pengesë nga politika. Sot merr kohën e saj që do ti duhet çdo sistemi që ndryshon nga fillimi, me një arkitekturë dhe institucione të reja të marri periudhën e saj tranzitore që i duhet për të ringritur sistemin e ri”, ka thënë Gjonaj në emisionin”Tempora”.

Faktet se politika i ka duart në drejtësi janë të shumta, duke nisur që nga emërimi i prokurores së përgjithshme të përkohshme Arta Marku, tek skandali që vitin e kaluar përfshiu Krimet e Rënda apo së fundi tek përzgjedhja e disa prokurorëve skandaloz për në SPAK./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kërcënoi Arben Malajn”/ Taulant Balla pranon fajin

Publikuar

-

By

Partia Sociale që mbrëmë ka njoftuar se do të kërkonte shkarkimin e Arben Malajt nga bordi i Bankës së Shqipërisë.

Sot, gjatë ditës, Malaj reagoi, duke thënë se ka marrë edhe mesazhe kërcënuese nga kolegët e tij dhe drejtori gishtin ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla.

Ky i fundit i ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dërvishi ka mohuar të ketë kërcënuar Malajn.

“Nuk do doja të bëja asnjë koment. Do të jenë kolegët e Grupit Parlamentar që kanë kerkuar marrjen e kësaj mase disiplonore që do të flasin. Në asnjë Bankë Kombëtare në botë, asnjë anëtar që paguhet nga buxheti i shtetit, nuk bëhet pjesë e aktiviteteve publike”, është shprehur Balla.

Më tej ai ka pranuar se ka faj, por e ka lidhur me propozimin që ai ka bërë për emërimin e zotit Malaj në bordin e BSH-së.

“Unë di vetëm që kam fajin dhe përgjegjësinë që kam propozuar zotin Malaj që të bëhet anëtar i bordit të Bankës së Shqipërisë. Me ne, nëse shkel ligjin shkarkohesh, është një shkelje flagrante e ligjit nga Malaj. Une mbaj pergjegjësi që kam ngulmuar të ishte edhe ish-ministri i Financave, Arben Malaj”, është shprehur Balla./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending