Connect with Us

Si po i bën Rama heronj kërriçat e Lulit?!

Aktualitet

Si po i bën Rama heronj kërriçat e Lulit?!

Publikuar

-

Edi Rama, Juventus

Republika e Re e Luzim Bashës pas dy viteve të shpalljes së saj sot ka edhe simbolet kryesorë të cilët janë produkt i listave të pista të zgjedhjeve të vitit 2017.

Produkt i kësaj liste ishin shumë personazhe, por disa prej tyre kanë shkëlqyer më shumë edhe me ndihmën e vetë kryeministrit Edi Rama i cili po kujdeset të ngrejë në elitën e PD disa nga “kërriçat” e Lulit siç i quajnë lart e poshtë në qarqet mediatike.

Klevis Balliu dhe arrestimi i tij gjatë një proteste dy ditë më parë, e bënë hero djaloshin që mezi ka mbaruar shkollën për 9 vite në Angli, megjithse letrat deri tani nuk i ka parë askush, as vetë personeli i Presidencës ku punoi si këshilltar me Bujar Nishanin. Qesharak dhe një nga deputetët që në Parlament veçse bëntë për të qeshur, Klevisi, çuni i Fahriut shërbëtorit të diktaturës, shkëlqeu shumë shpejt. Ai ditë pas dite çohej nga Basha në protestën e banorëve të Unazës së Re, megjithse nuk ishte zgjedhur deputet në Tiranë e s’kishte asnjë lidhje. Luli me vendosjen e Klevisit donte të tregonte sesa rëndësi kishte kjo çështje, por në fakt më shumë rëndësi mori Balliu junior. Lulzim Basha në fakt dje tha një të vërtetë të madhe se Klevisi ishte arrestuar me urdhër të Ramës. Një e vërtetë e madhe, vetë Rama mund të përkujdeset që një qesharak të bëhet elitë dhe udheqës i Republikës së Re, sepse shqiptarët kanë 30 vjet nuk durojnë dot Fahriun jo ti durojnë dhe të birin. Duket se skema e kryeministrit ka funksionuar mjaft mirë.

Ervin Salianji deputeti i video skandalit erotik me G.D, më pas e identifikuar si Grida Duma, është një tjetër personazh grotesk politik. Një ditë kërceu në krye të PD, garoi dhe humbi por prapë Luli e lartësoi. Më tej vetë Rama i dha hapësirë në mediat afër qeverisë që të botoheshin të gjitha denoncimet dhe aktiviteti i Ervinit, që nga Shqiptarja.com, Report Tv, Gazeta Tema, Panorama, mediat kryesore të qeverisë dhe portalet pranë saj jepnin çdo gjë që thoshte apo kryente Ervini, për më tepër shumë prej tyre vunë edhe censurë kur u publikua video skandali erotik. Salianji u provokua dhe nga vetë kryeministri në disa raste dhe u kthye në lajm kryesor për të ngjitur shpejt shkallët e pëlqyeshmërisë tek Republika e Re si “luftëtar”, por duket se Klevisi me arrestimin e fundit e kaloi në kthesë. Tani na duhet të presim arrestimin e Ervinit për manipuliumin e çështjes Babale që të mos kemi diferenca.

LEXO EDHE:  Qeveri Teknike/ Anëtari i këshillit të PD-së, kundër Bashës

Personazhi i tretë është Endri Hasa, ish drejtor i Genc Pollos në kohën e qeverisë të PD, më pas një Lulzims i paepur. Nuk ka bërë asgjë në politikë ska asnjë kontribut veç dy kokrave vezë që ja dha Luli për të gjuajtur Edi Ramën. Edhe në këtë rast kur kryeministri ishte “viktima” gjithçka më pas u përdor si skenar për ta ngritur më lart Hasën. Ai u quajt trim dhe hero se gjuajti Ramën, dhe mediat pranë qeverisë filluan ta fokusonin dhe reklamonin edhe më shumë.

Këta të tre janë ata që Rama personalisht dhe qeveria janë kujdesur të kenë ngritje të shpejtë në opinionin publik, duke i thirrur në media e duke ju dhënë hapësirë në ekrane. Tashmë të tre janë simbolet kryesore të Republikës së Re dhe Lulzim Basha me ta do përpiqet të fitojë zgjedhjet.

Ndonjëherë kundërshtar politik është më mirë ti ngresh në piedestal disa “kërriça” politikë sesa ta sulmosh apo mundësh me argumenta. Mjaftojnë ata dhe fitorja është e garantuar./CNA.al

Basha liroi Klevisin pas telefonatës me ….?!/ Fahri Balliu, lumë akuzash ndaj Lulit në takim me eksponentë socialistë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Protestat/ Basha zbulon planin e opozitës

LEXO EDHE:  Berisha i sugjeron Ramës/ Hajde shkojmë bashkë të bëjmë testin e drogës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Rama pranon dështimet/ Paralajmëron ndryshime në Qeveri?!

LEXO EDHE:  Rama pranon dështimet/ Paralajmëron ndryshime në Qeveri?!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: