Connect with Us

“Ka fuqi të pabesueshme”/ Një nga themeluesit e Facebook kërkon mbylljen e rrjetit

Kuriozitete

“Ka fuqi të pabesueshme”/ Një nga themeluesit e Facebook kërkon mbylljen e rrjetit

Publikuar

-

Një nga njerëzit që ka ndihmuar Zuckerberg për të transformuar Facebook-un në një rrjet të madh kërkon mbylljen e tij.

Mark Huges ka treguar për New York Times se Zuckerberg ka “fuqi të pabesueshme” dhe ndikim te qeveritë. “Unë jam i tronditur me veten time dhe me ekipin e parë të zhvilluesve të Facebook-ut.

Ne nuk e parashikuam dot e shndëroheshim në ushqim për lajmer që po ndryshojnë kulturën tonë, po ndikojnë zgjedhjet dhe forcimin e udhëheqësve nacionalistë”, është shprehur Hughes, duke shtuar se “Zuckerberg është rrethuar nga njerëzit e gabuar që kurrë nuk e kundërshtojnë”.

Hughes tha se Zuckerberg tani ka pronësinë dhe kontrollin mbi 80 për qind të tregut botëror të medias online.

LEXO EDHE:  Nuk keni fuqi dhe jeni të stresuar? Këto janë shenjat e lodhjes kronike dhe si mund ta trajtoni

Ai gjithashtu sugjeroi se qeveria amerikane duhet të krijojë një agjenci që do të mbikqyrë kompanitë e teknologjisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTOT-Sateliti i parë në botë që do të pastrojë hapësirën

Publikuar

-

Nga

Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojë në ndërtimin e një pjese të satelitit të parë në botë të projektuar ekskluzivisht për të hequr një pjesë të hedhurinave hapësinore duke e tërhequr atë në atmosferën e Tokës për t’u djegur.Kompania britanike Elecnor DEIMOS do të punojë me Clearspace për të hartuar sistemin e kontrollit të qëndrimit dhe orbitës që do të orientojë anijen ndërkohë që mbledh mbeturinat.

Anija kozmike prej 100 milion £ do të nisë në vitin 2025 në atë që është quajtur ‘misioni robotik i vetëvrasjes’ nëse do të kapte një pjesë të vetme të hedhurinave hapësinore përpara se të shkatërronte mbeturinat dhe vetë duke u djegur në atmosferën e Tokës ‘sigurtë larg jetës’.Ajo është duke u ndërtuar nga fillimi zviceran Clearspace, me mbështetjen e Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe tetë kombeve duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar – të cilët kontribuan me 12 milion.I njohur si ‘The Claw’, ai do të përdorë një lëvizje pincer për të mbledhur mbeturinat, para se t’i japë asaj një ri-hyrje të kontrolluar në atmosferën e Tokës në një ‘mision robotik vetëvrasës’.

Zvarritja e mbeturinave në atmosferë do ta lejojë atë të dekompozohet në mënyrë të sigurt dhe larg jetës dhe do ta mbajë atë nga përplasja potencialisht me objekte të tjera orbituese. Kompania e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes Elecnor Deimos do të projektojë Sistemin e Kontrollit të Qëndrimit dhe Orbitës të Clearspace-1 i cili do të orientojë dhe pozicionojë satelitin për të ndihmuar në kapjen e hedhurinave hapësinore, duke përdorur gjeneratorë të energjisë, shtytës dhe antena.Për katërmbëdhjetë miliardë vjet, midis shpërthimit të madh dhe vjeshtës së vitit 1957, hapësira ishte e pacenuar, por që nga ajo vjeshtë njerëzit kanë vendosur 10.000 satelitë në orbitë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT/ Egjiptianët zbulojnë 100 arkivole që u gjetën në nekropolin e gjerë në Kajro

Publikuar

-

Nga

FOTOT/ Egjiptianët zbulojnë 100 arkivole që u gjetën në nekropolin e gjerë në Kajro

Zyrtarët e antikitetit egjiptian të Shtunën njoftuan zbulimin e të paktën 100 arkivoleve antikë, disa me mumje brenda dhe rreth 40 statuja të praruara në një nekropol të gjerë faraon në jug të Kajros. Sarkofagët shumëngjyrësh, të vulosur dhe statujat që u varrosën më shumë se 2,500 vjet më parë u shfaqën në një ekspozitë të improvizuar në këmbët e Piramidës së famshme të Hapit të Djoser në Saqqara.Arkivolet prej druri të vulosura, të zbuluara në vend midis shumë bujëve, u përkisnin zyrtarëve të lartë të Periudhës së Vonë dhe periudhës Ptolemaike të Egjiptit të lashtë . Ata u gjetën në tre boshte varrosjesh në thellësi prej 40 metrash në nekropolin gjithëpërfshirës, ​​që dikur ishin kryeqyteti i lashtë i Egjiptit, Memfisi.

Arkeologët hapën një arkivol me një mumje të ruajtur mirë të mbështjellë me leckë brenda. Ata gjithashtu kryen rrezatim X duke vizualizuar strukturat e mumjes antike, duke treguar se si trupi ishte ruajtur. Ministri i Turizmit dhe Antikiteteve Khaled el-Anany tha në një konferencë shtypi se artikujt e zbuluar datojnë që nga dinastia Ptolemaike.

Dinastia drejtoi Egjiptin për rreth 300 vjet nga rreth 320 pes në rreth 30 pes, dhe periudha e vonë (664-332 pes). ‘Saqqara ende nuk ka zbuluar të gjithë përmbajtjen e saj. Isshtë një thesar, ‘tha el-Anany në ceremoninë e zbulimit.’Gërmimet janë ende duke u zhvilluar. Kurdoherë që zbrazim një bosht varrimi nga sarkofagë, ne gjejmë një hyrje në një tjetër. ‘ Zbulimi në nekropolin e famshëm është i fundit në një seri zbulimesh arkeologjike në Egjipt.Ajo erdhi pak më shumë se një muaj pasi arkeologët në zonë gjetën 59 arkivole të tjerë të ruajtur mirë dhe të mbyllur prej druri që datojnë më shumë se 2.500 vjet më parë.

Që nga shtatori, autoritetet e antikave zbuluan të paktën 140 sarkofagë të mbyllur, me mumie brenda shumicës së tyre, në të njëjtën zonë të Saqqara – rreth 10 milje në jug-lindje të Piramidave të Gizës.Arkeologët egjiptianë gjetën ‘boshte të tjerë të mbushur me arkivole, të praruar mirë, të pikturuar mirë, të zbukuruar mirë’, u tha gazetarëve Mostafa Ëaziri, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve.

LEXO EDHE:  Sekretet që Facebook nuk dëshiron që ju ti dini

LEXO EDHE:  Nuk keni fuqi dhe jeni të stresuar? Këto janë shenjat e lodhjes kronike dhe si mund ta trajtoni

Ministri ia atribuoi shpërthimin e zbulimeve në Saqqara punëve të gjera të gërmimeve në vitet e fundit.Ai tha se ata do të transferonin artefaktet në të paktën tre muzeume të Kajros duke përfshirë Muzeun e Madh Egjiptian që Egjipti po ndërton pranë Piramidave të famshme të Gizës. Ata do të njoftonin një zbulim tjetër në nekropolin Saqqara më vonë këtë vit, shtoi ai.Zona Saqqara është pjesë e nekropolit në kryeqytetin antik të Egjiptit, Memfis, që përfshin Piramidat e famshme Giza, si dhe piramidat më të vogla në Abu Sir, Dahshur dhe Abu Ruëaysh.Rrënojat e Memfisit u caktuan si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitet 1970.

Arkeologët gjithashtu shpresojnë të gjejnë një seminar antik për prodhimin e arkivoleve prej druri për mumiet së shpejti, sipas Mostafa Ëaziri, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Suprem të Antikiteteve.Egjipti shpesh shpall zbulimet e tij arkeologjike me shpresën për të nxitur një industri jetësore të turizmit që është larguar nga trazirat politike pas kryengritjes popullore të vitit 2011 që rrëzoi autokratin e vjetër Hosni Mubarak.Sektorit gjithashtu iu dha një goditje e mëtejshme këtë vit nga pandemia e koronavirusit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studiuesit: Të rinjtë janë më të vetmuar se të moshuarit

Publikuar

-

Nga

Studiuesit: Të rinjtë janë më të vetmuar se të moshuarit

Vetmia mund të godasë në çdo moshë, por një studim i ri zbulon se të rinjtë amerikanë janë më të vetmua se njerëzit në të 60-at. Studiuesit analizuan përgjigjet nga më shumë se 2,800 njerëz në të gjithë vendin (moshat 20-69) të cilët morën pjesë në një sondazh në internet.Ata zbuluan se nivelet e vetmisë ishin më të lartat midis 20-vjeçarëve dhe më të ultat midis të anketuarve në 60-tat. Vetmia arriti një kulm tjetër , rreth të 40-ave.

Për të gjitha moshat, parashikuesit e vetmisë përfshinin nivele më të ulëta të ndjeshmërisë dhe dhembshurisë; rrjete më të vogla sociale; mungesa e një bashkëshorti ose partneri; dhe problemet e gjumit.Midis njerëzve në të 50-at e tyre, vetmia ishte gjithashtu e lidhur me një nivel më të ulët të vendosmërisë. Studimi nënvizoi gjetjet e tjera që kanë tërhequr një lidhje të fortë midis vetmisë dhe niveleve të ulëta të mençurisë veçanërisht ndjeshmërisë dhe dhembshurisë.

“Dhembshuria duket se zvogëlon nivelin e vetmisë në të gjitha moshat, ndoshta duke u mundësuar individëve të perceptojnë dhe interpretojnë saktë emocionet e të tjerëve së bashku me sjelljen e dobishme ndaj të tjerëve dhe duke rritur kështu vetë-efikasitetin e tyre shoqëror dhe rrjetet sociale,” tha Jeste. Për sa i përket të rinjve dhe arsyes pse janë kaq të vetmuar, studiuesit vunë në dukje se njerëzit në të 20-at e tyre përballen me stres dhe presion të konsiderueshëm ndërsa përpiqen të krijojnë një karrierë dhe të gjejnë një partner të jetës.

“Shumë njerëz në këtë dekadë vazhdimisht e krahasojnë veten në mediat sociale dhe janë të shqetësuar për sa pëlqime dhe ndjekës kanë”, tha autori i parë i studimit Tanya Nguyen, asistent profesor klinik i psikiatrisë. “Niveli më i ulët i vetbesimit mund të çojë në vetmi më të madhe”.

LEXO EDHE:  Facebook nuk ndalet, ndryshime rrënjësore në postime

LEXO EDHE:  Nuk keni fuqi dhe jeni të stresuar? Këto janë shenjat e lodhjes kronike dhe si mund ta trajtoni

Dhe njerëzit në të 40-at e tyre fillojnë të përjetojnë sfida fizike dhe çështje shëndetësore, të tilla si presioni i lartë i gjakut dhe diabeti, tha ajo. “Individët mund të fillojnë të humbin të dashurit e tyre dhe fëmijët e tyre po rriten dhe po bëhen më të pavarur. Kjo ndikon shumë në qëllimin e vetes dhe mund të shkaktojë një ndryshim në vet-identifikimin, duke rezultuar në rritjen e vetmisë”, tha Nguyen. Studimi u botua në internet në 10 nëntor në Journal of Clinical Psychiatry.Jeste tha se gjetjet janë veçanërisht të rëndësishme gjatë pandemisë COVID-19.”Ne duam të kuptojmë se cilat strategji mund të jenë efektive në uljen e vetmisë gjatë kësaj kohe sfiduese,” tha ai. “Vetmia përkeqësohet nga distancimi fizik që është i nevojshëm për të ndaluar përhapjen e pandemisë.”Përpjekjet për të parandaluar dhe adresuar vetminë duhet të marrin parasysh çështjet e lidhura me moshën që njerëzit mund të përballen, tha Nguyen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE