Connect with Us

Emri i veçantë i fëmijës mbretëror/Cila është historia dhe sekreti i tij?

Aktualitet

Emri i veçantë i fëmijës mbretëror/Cila është historia dhe sekreti i tij?

Publikuar

-

Dukesha e Sussex Meghan Markle lindi më 6 maj fëmijën e saj mbretëror . Por e gjithë bota ishte kurioze se si do të ishte emri i tij. Mbrëmjen e djeshme ata zbuluan emrin e bebushit mbretëror i cili është: Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

Por ky nuk është një emër aq i thjeshtë sa mendoni. Pas Emrit Harrison Mountbatten-Windso fshihen figura të rëndësishme, histori dhe disa sekrete të vogla.

Archie është një emër shumë popullor në ‘Mbretërinë e Bashkuar’ dhe hyn listën e 20 emrave më të përdorur.Kuptimi në anglisht i Archie do të thotë “i vërtetë, i guximshëm dhe i vlefshëm”.“Archie” është e gjitha për një fëmijë të bukur dhe të pazakontë. Deri më tani nuk dihet të ketë pasur një fëmijë tjetër me këtë emër në rangun e familjeve mbretërore.

“Harrison” nuk është një emër familjar, por kuptimi i tij është fjalë për fjalë “biri i Harry-t”.

MOUNTBATTEN-WINDSOR-është mbiemri i përdorur nga disa të afërm të mbretëreshë Elizabeth dhe princ Philip.

Madje edhe Princ William e ka përdorur më parë atë dhe nuk është çudi që iu bashkëngjit Archiet. Megjithatë duhet thënë se kushërinjtë e tij si Princ George, Princeshë Charlotte dhe Princ Louis kanë totalisht një mbiemër tjetër./Burimi: Cosmopolitan

Aktualitet

Kur është gati SPAK për të nisur “kryqëzatën”?/ Përgjigjet Gent Ibrahimi, kryetari i KLP

Publikuar

-

Nga

kreu i KLP

Shqipëria ka patur gjatë 28 viteve tranzicion 24 ministra Drejtësie, por nuk ka patur Drejtësi. Tre vjet pas ndryshimeve të thella kushtetuese që i hapën rrugën reformës në drejtësi- publiku pret ende të shohë ngritjen e institucioneve të reja dhe mbi të gjitha pret të shohë “dhëmbët” e drejtësisë së re.

Një nga emrat e rinj që është bërë pjesë fjalorit të gjuhës shqipe është SPAK- e thënë thjesht: Prokoruria e Posaçme.

Objekt i punës së këtij institucioni janë veprat penale të korrupisonit dhe krimit të organizuar. SPAK  nuk pritet t’i nxjerrë fundin “krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivele të larta”, por pritet të jetë fillimi i fundit të një epoke që për emërues të përbashkët ka patur fjalën: PANDëSHKUESHMëRI.

Prej vitesh në raportet vjetore të Komisionit Europian është kërkuar hetimi, gjykimi, dhe ndëshkimi i korrupsionit në nivele të larta. E njëjta fjali u vendos kusht në listën e detyrave të Këshillit Europian që Shqipëria të hapë negociatat.

Pyetja sot është: kur do të nisë punën SPAK dhe a ka dhëmbë për  të bluar një lloj “mishi” me të cilin nuk është mësuar të merret drejtësia shqiptare.

Drejtësi e vonuar, është drejtësi e mohuar – thotë një maksimë e njohur për të gjithë juristët.

Interesi, kurioziteti dhe pritshmëritë për SPAK – janë në rritje veçanërisht po të kihet parasysh se kë mund të hetojë institucioni i ri:

Presidentin e Republikës,

Kryetarin e Kuvendit.

Kryeministrin.

Ministrat, zv/ministrat.

Deputetët.

Kryetarët e bashkive.

Me një fjalë: piramidën e pushtetit.

Po a është gati SPAK për të nisur kryqëzatën?

Kësaj pyetjeje i ka dhenë përgjigje Gent Ibrahimi, Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë(KLP), institucion që “veton” kandidatët për SPAK dhe që liston edhe kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm të Republikës.

I ftuar në emisionin “Përballje”, Ibrahimi ka thenë

Sa i takon stadeve mund të flasim edhe me data të përafërta. Jemi në një fazë tani ku SPAK-U është vërtet mbrapa portës dhe pritet të hyjë nga çasti në çast. Procesi që kërkon kohë dhe punë tashmë është konsumuar. Ne kemi listën me 15 kandidatë, të cilët sipas nesh janë njerëz që kanë profesionalizmin e duhur dhe vendosmërinë e duhur për të shërbyer në këtë institucion, me ato detyra, me ato objektiva që përmendët ju,” ka shpjeguar Gent Ibrahimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dështoi me Partizanin dhe Skënderbeun, nuk do e besoni çfarë ka bërë sot Agostinelli

Publikuar

-

Nga

Andrea Agostineli është një prej trajnerëve italianë që janë munduar që të lënë gjurmë në futbollin në vendin tonë, por pa shumë sukses. Tekniku italian zbarkoi në Shqipëri disa vite më parë duke marrë fillimisht drejtimin e Partizanit për një gjysmë sezoni, e më pas edhe atë të Skënderbeut.

Në të dy rastet, eksperienca nuk përfundoi me fund të lumtur pasi ai u largua pa lënë shumë shenjë me skuadrat në fjalë gjatë vitit 2016. Që atëherë, ai provoi që të kthehej aktiv në pankinë, vetëm duke firmosur në verën e kaluar me një skuadër në Kongo. Por edhe ajo ishte një aventurë e dështuar, ndaj duket pasi ka braktisur idenë për të qenë një trajner i suksesshëm, Agostineli ka ndërmarrë një rrugëtim të ri, shkruan “Vipsport.al”.

Pak ditë më parë, një grup biznesi ku ai është një ndër përfaqësuesit, që ka shfaqur interes për të blerë klubin e Lukezes në Serinë C. Klubi i vogël është nxjerrë në shitje pas problemeve të shumta financiare dhe disa grupe që janë interesuar për ta blerë, me atë që ka figurë përfaqësueses Agostinelin një prej tre kryesorëve. Me sa sa duket, nëse ia del të jetë pjesë e ofertës fituese, Agostineli do të nisë një rrugëtim të ri si drejtues klubi, me shpresën që të ketë më shumë fat se sa në karrierën si trajner.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ditmiri “viktimë” e Asamblesë së PS/ Shpërthen analisti i njohur

Publikuar

-

Nga

bushati shkund opoziten

Analisti Andi Bushati ka komentuar vendimet e marra nga Asambleja e Partisë Socialiste duke u ndalur në mënyrë të veçante tek shkarkimi i Ditmir Bushatit.

Sipas tij, shkarkimi i Bushatit erdhi pasi ai nuk ka qenë 100% me linjën e Ramës.

“Ditmir Bushati nuk është disident në radhët e PS, por socialsit i vendosur, i devotshëm, shumë më radikal se disa të tjerë, por fakti që s’ka qënë 100% me linjën e Ramës, por edhe për ndarjen e Kosovës, atij i kushtoi vendin, postin brenda partisë.”

Bushati komentoi ndër të tjera dhe postin që ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, mori brenda partisë.

“Kur figura si Sandër Lleshaj, e mbani mend kur tha në daljen e tij të parë publike se s’jam njeri politik, po e bëj këtë detyrë në emër të vlerësimit që kam për Ramën?

Pra në këtë mënyrë ai u katapultua në qeveri, tani do të hyjë edhe në parti. Këtu jemi në një sistem ku vendos vetëm lideri.

Rama mori ca njerëz anonimë, si Lleshaj e Cakaj, e tha këta do jenë ministra, po këta po iu imponohen edhe PS. Ky është sistem putiniano-erdoganesk, dhe jo qeveri demokratike”, tha ai në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në News 24/ CNA.al.

 

LEXO TE PLOTE