Connect with Us

Djegia e mandateve të opozitës/ Sa ka shkuar në total numri i deputetëve në Kuvend

Aktualitet

Djegia e mandateve të opozitës/ Sa ka shkuar në total numri i deputetëve në Kuvend

Publikuar

-

Kuvendi i Shqiperise, seancat plenare

Në zgjedhjet e 25 qershorit 2017, Partia Demokratike e drejtuar nga Lulzim Basha pësoi një humbje të turpshme dhe katastrofale.

Edhe pse kishte institutucionet kryesore, si ministrinë e Brendshme, ministrinë e Arsimit, apo drejtorinë e Burgjeve, PD mori 230 mijë vota më pak se në zgjedhjet e katër viteve më parë.

Por, edhe pse në atë kohë nuk paraqiti asnjë ankesë në Kolegjin Zgjedhor, tashmë dy vite pas këtyre zgjedhjeve, Lulzim Basha kujtohet se zgjedhjet janë blerë me paratë e krimit.

Pas protestës së 16 shkurtit, Lulzim Basha vendosi djegien e mandateve të deputetëve, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe krijimin e një qeveri tranzitore, e cila sipas tij do të përgatisë zgjedhje të lira e të ndershme.

Por, çfarë ndodhi më pas.

Ndërkohë që deputetët e PD dhe LSI dogjën mandatet e deputetëve, të tjerë kandidatë nga listat shumëemërore kanë pranuar të marrin mandatet, duke çuar kështu në krijimin e një opozite të re parlamentare. Pra, praktikisht kemi një opozitë jashtë parlamentit dhe një opozitë brenda parlamentit.

Bashkë me ata që tashmë kanë pranuar të marrin mandatet, numri total i deputetëve në Kuvend ka shkuar në 117, nga 140 vende që ka parlamenti i Shqipërisë.

Katër pritet të betohen, 79 janë nga shumica dhe 37 nga opozita (15 LSI+21 PD+ Robert Bitri që doli i pavarur). Ndërkohë që duhen edhe 23 deputetë për të plotësuar numrin prej 140 vendesh që ka Kuvendi, nëkt duket se numti i tyre po shkon drejt plotësimit.

CNA.al siguroi të dhëna zyrtare nga KQZ, ku rezulton se PD ka pasur 194 kandidatë për deputetë në lista, nga të cilët 41 dogjën mandatin si deputetë pas vendimit të Lulzim Bashës. Kanë refuzuar sipas KQZ 104 kandidatë dhe deri tani kanë marrë mandatin 20 kandidatë, nga 43 që kishte PD.

Kandidatët që kanë marrë mandatin kanë plotësuar numrin për qarqet Korçë, Gjirokastër, Berat. Janë shteruar listat e kandidatëve dhe lenë edhe vende vakante qarqet Kukës, Vlorë, Durrës, Lezhë dhe Shkodër.

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e Ballës/ Mos luani me jetën e fëmijëve

Por vazhdon plotësimi i vendeve në Tiranë, Elbasan, Fier, Dibër dhe pritet të ketë të tjerë emra nga listat e PD që do pranojnë mandatin e deputetit, por sërish do ketë vende bosh për shkak të shterrimit të listës ne pesë qarqe.

Burime zyrtare nga KQZ i thanë CNA.al se me LSI-në, situata duket të jetë më ndryshe dhe lista e kësaj partie thuajse po plotësohet. Kjo parti ka pasur 146 kandidatë nga të cilët dogjën mandatet 17, kanë refuzuar deri tani 17, e kanë marrë mandatin 13 dhe 2 të tjerë janë në pritje, por lista e gjatë e LSI tregon se grupi i kësaj force do plotësohet i gjithi.

Deputetët në Kuvendin e Shqipërisë
Katër që nuk dogjën mandatin që në fillim:

 1. Lefter Koka
 2. Myslim Murrizi
 3. Rudina Hajdari
 4. Robert Bitri

Janë betuar:

 1. Ylli Shehu
 2. Aurora Mara
 3. Enver Roshi
 4. Edmond Rrushi
 5. Ediola Braha
 6. Edlira Hyseni
 7. Elda Hoti
 8. Ralf Gjoni
 9. Nimet Musaj
 10. Enada Kociraj
 11. Amra Borova
 12. Eugen Bojaxhi LSI Berat
 13. Klajdi Qama LSI Berat
 14. Lefter Maliqi
 15. Alban Zeneli
 16. Ligoraq Karamelo
 17. Majlinda Halilaj
 18. Arben Elezi
 19. Adriatik Alimadhi
 20. Korab Lita
 21. Halit Jakimi
 22. Arlind Çarçani
 23. Andi Përmeti PD  Korçë
 24. Fatjona Dhimitri PD Gjirokastër
 25. Erjon Piciri PD Tiranë
 26. Artur Rroshi nga PD Tiranë
 27. Nikolin Staka nga PD Shkodër
 28. Zef Shtjefni nga PD Shkodër
 29. Kujtim Gjuzi  PD Durrës
 30. Koçi Tahiri PD Korçë

Në pritje:
1.           Krenar Rryçi  PD Durrës
2.           Kostaq Papa PD Tiranë

Kanë dorësuar formularin:
1.          Suzana Topi, LSI Elbasan

2.         Vasili Sterjovski, LSI Korçë. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij të mitur/ Pranga babait në Krujë

Publikuar

-

Nga

Ngacmonte seksualisht vajzën e tij të mitur/ Pranga babait në Krujë

Tre persona janë vënë sot në prangat e policisë për vepra penale të ndryshme.

Në Krujë është arrestuar një 54 vjeçar pasi ka rrahur bashkëshorten dhe ka ngacmuar seksualisht vajzën e tij të mitur, një tjetër u prangos për vjedhje të energjisë elektrike dhe një tjetër person se ka aksidentuar një këmbësor.

Njoftimi i Policisë së Durrësit:

Vijon puna për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë.

Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, për vepra të ndryshme penale.Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, në vijim të punës për parandalimin e përshkallëzimit të dhunës në familje, arrestuan në flagrancë shtetasin:

S., 54 vjeç, banues në Krujë, pasi, në banesë, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes së tij, si dhe ka ngacmuar seksualisht vajzën e tij të mitur.

LEXO EDHE:  “LSI ka përdorur si bankë politike Drejtorinë e Patentave”

LEXO EDHE:  Basha dhe Kryemadhi përplasen për protestën/ Secili në hallin dhe pazarin e vet

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, në vijim të punës për kapjen e personave në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë penale, ndaluan shtetasin B. S., pasi Gjykata e Shkallës së Parë Durrës e ka dënuar me 6 muaj burg, për veprën penale “Vjedhja e energjisë elektrike”.

Specialistët e Qarkullimit Rrugor në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës arrestuan në flagrancë shtetasin Xh. J., 29 vjeç, banues në Durrës, sepse më datë 17.09.2020, në lagjen nr. 13, Durrës, duke drejtuar mjetin tip “Audi”, ka aksidentuar këmbësorin me iniciale A. R., 64 vjeç, banues në Durrës, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Krujë dhe Durrës, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Falsifikonin zhdoganimin e mjeteve/ Merren të pandehur 20 doganierë e zyrtarë, shmangën 100 mln lek taksa

Publikuar

-

Nga

Një grup i përbërë nga 20 persona, mes të cilëve sekserë, doganierë të Durrësit dhe punonjës të Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Rrugor në Tiranë, është marrë i pandehur dhe çuar në gjykatë, për akuzën e “Kontrabandës nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore” dhe “Shpërdorim detyre”. Hetimi i nisur nga prokuroria e Durrësit, është iniciuar pas 33 kallëzime radhazi të kryera nga Drejtoria e Doganave, ku zyrtarët kishin konstatuar se për zhdoganimin e disa automjeteve ishte mbajtur një praktikë e falsifikuar, me qëllim uljen e taksës së zhdoganimit.

Sipas gazetarit te Shqiptarja.com, Elton Qyno, çështja është hetuar nga prokurori i Durrësit Afrim Shehu,i cili pas dy viteve hetim, ka vendosur të mbyllës dosjen dhe ta dërgojë atë në gjykatë me 20 të pandehur. Nga hetimi i kryer ka rezultuar se disa persona si, Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe dhe Altin Maleqka, duke vepruar si “kapsa” në emër të agjencisë doganore “Laura One”, gjenin qytetarë, të cilët kishin nevojë për të kryer procedurën e ç’doganimit të automjeteve të tyre dhe më pas merrnin, prej tyre dokumentacionin origjinal dhe vlerën e plotë të detyrimit doganor. Më pas, duke siguruar dokumentacion origjine me të dhëna të rreme (të falsifikuara) në lidhje me fuqinë motorike dhe vitin e prodhimit, të cilat j’a bashkëlidhnin kopjes së deklaratës doganore,e cila arkivohej në doganë, me qëllim pakësimin e detyrimit doganor. Më tej, duke qenë se kishin akses në sistemin e përpunimit të deklaratave doganore, pasi hynin me kodet e agjentëve Konstandin Rista dhe Mirjan Driza, këta persona prodhonin deklaratë doganore me datë dhe nr. serie të njëjtë me atë të depozituar në Doganë.

Këtë praktikë, j’a bashkëlidhnin dokumentacionit origjinal dhe në përfundim ja dorëzonin qytetarëve ose në disa raste merrnin përsipër dhe targimin e automjeteve. Në disa praktika doganore është provuar se dokumentacioni origjinal dhe ai me të dhëna të rreme është vulosur, me vulën personale rrethore të doganiereve, Neritan Bablusha, Endrit Pllumbi, Andi Lara, Ilirjan Çelçima, Arben Qëndro, Sokol Mehmeti dhe Merita Zonja, si dhe vulën drejtkëndore të Degës së Doganës Durrës. Më pas ky dokumentacion është dërguar për regjistrim pranë Drejtorisë Rajonale të Shërbimit Rrugor Tiranë, dhe janë targuar automjetet në mospërmbushje të rregullt të detyrës nga të pandehurit Indrit Tafalla dhe Elison Shehaj, me detyrë specialist pranë DRSHTRR, Tiranë.

Në të gjitha rastet objekt hetimi që ka pasur prokuroria, personat si Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe, Altin Maleqka dhe Mereme Dervishi, kanë vepruar në emër të një agjencie doganore “Laura One”, të cilët kanë krijuar dokumentacion fiktiv në formë zinxhiri, duke ulur vlerën e blerjes dhe pakësuar fuqinë motorike të automjeteve. Me qëllim pakësimin dhe shmangien nga detyrimet doganore, sipas vlerës së përshkruar në pjesën përshkruese për secilin rast, në një vlerë të përgjithëshme rreth 10 000 000 lekë të reja. Si përfaqësues te zyra doganare Durrës, e cila ka përgjegjësinë e mbikëqyrjes dhe verifikimit të dokumentacionit, veprimet janë kryer nga Neritan Bablusha, Endrit Pllumbi, Andi Lara, Ilirjan Çelçima, Arben Qëndro, Sokol Mehmeti dhe Merita Zonja, si doganier.

LEXO EDHE:  “LSI ka përdorur si bankë politike Drejtorinë e Patentave”

LEXO EDHE:  Shpërndahet Kuvendi/ Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme

Me këto veprime duke pranuar të legalizojnë dhe çlirojnë mallin e deklaruar në doganë, pa verifikuar dokumentacionin e paraqitur dhe aktin e përfaqësimit nga subjektet deklarues, për të pandehurit Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe, Altin Maleqka dhe Mereme Dervishi, vlerësohet se është vepruar në bashkëpunim për arritjen e qëllimit final, shmangies nga pagimi i detyrimeve doganore ndaj shtetit në një vlerë të përgjithëshme rreth 10 000 000 lekë të reja. Kjo veprimtari është zhvilluar në formë zinxhiri për arritjen e një qëllimi të përbashkët dhe të një rezultati kriminal të dëshiruar prej tyre, shmangien e detyrimeve doganore. Po të mos kishte funksionuar qoftë edhe njëra prej hallkave të këtij zinxhiri, kontrabanda, objekt i hetimi nuk do të ishte realizuar. Për këo fakte, janë akuzuar dhe marrë të pandehur, dhe dërguar për gjykim, Qani Kaçmoli, Erdi Çena, Xhuljano Sorra, Glodian Sulaj, Xhevdet Mali, Keni Braçe, Xhani Rama, Edmond Jupe dhe Altin Maleqka, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të tjerë”.

Lista e personave të parë të pandehur:

1. Qani Kacmoli          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

2. Erdi Çena               “Kontrabanda me mallra të tjerë”

3. Xhuljano Sorra       “Kontrabanda me mallra të tjerë”

4. Glodian Sulaj         “Kontrabanda me mallra të tjerë”

5. Xhevdet Mali          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

6. Keni Braçe              “Kontrabanda me mallra të tjerë”

7. Xhani Rama            “Kontrabanda me mallra të tjerë”8. Edmond Jupe          “Kontrabanda me mallra të tjerë”

9. Altin Maleqka           “Kontrabanda me mallra të tjerë”

10. Indrit Tafalla              “Shpërdorimi i detyrës”

11. Elison Shehaj            “Shpërdorimi i detyrës”

12. Agjencia Doganore “Laura One”     “Kontrabanda me mallra të tjerë”

13. Neritan Bablusha          “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

14. Endrit Pllumbi               ”Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

15. Andi Lara                       “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

16. Ilirjan Çelçima               “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

17. Arben Qëndro               “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

18. Sokol Mehmeti              “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

19. Merita Zonja                  “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

20. Mereme Dervishi           “Kontrabanda nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore”

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Nuk përballon dot arrestimin/ Fjolla Morina shtrohet me urgjencë në spital

Publikuar

-

Nga

Nuk përballon dot arrestimin/ Fjolla Morina shtrohet me urgjencë në spital

Këngëtarja Fjolla Morina pas u ndalua nga policia ditën e sotme është transportuar në spitalin e Kukësit për marrjen e ndihmës së nevojshme mjekësore, pasi ka pasur një përkeqësim të gjendjes shëndetësore.

Kujtojmë së këngëtarja kosovare Fjolla Morina është vënë në pranga nga policia kufitare në Morinë, pasi gjatë një kontrolli  është gjetur një armë zjarri tip pistoletë dhe 23 fishekë, si dhe një pistoletë në dukje e dyshuar lodër cakmak.Këngëtarja 34- vjecare po udhëtonte edhe me dy persona të tjerë, të cilët kanë rënë në prangat e policisë. Pistoleta tip “Zoraki”, me 23 fishekë u gjet në çantën e dorës, ndërsa në bagazh të automjetit u gjet një pistoletë tip cakmak./CNA.al

LEXO TE PLOTE