Connect with Us

Samiti i Berlinit/ Thaçi: Nuk u varros dhe nuk lindi ideja e korrigjimit të kufijve

Aktualitet

Samiti i Berlinit/ Thaçi: Nuk u varros dhe nuk lindi ideja e korrigjimit të kufijve

Publikuar

-

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbërritur në Tiranë për të marrë pjesë në Samitin e Presidentëve të Rajonit që mbahet nesër, ku në fokus do të jetë dialogu Kosovë-Serbi.

Presidentin Thaçi e intervistoi gazetari i Top Channel, Muhamed Veliu.

Çfarë prisni nga ky samit në Tiranë?

Si zakonisht, të gjitha takimet janë takime të pjesëmarrjes së vendeve të Ballkanit Perëndimor, të iniciuar nga Sllovenia dhe Kroacia. Është fat që mbahet ky takim nesër në Tiranë, ku do të jetë mundësia për të prezantuar arritjet e tij secili shtet, në të njëjtën kohë raportet ndërfqinjësore, por edhe zotimin për të ardhmen evropiane dhe pastaj nxirret një deklaratë e përbashkët e të gjitha vendeve pjesëmarrëse.

Zoti President, a është e drejtë të thuhet që në Samitin e Berlinit u varros ideja për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë?

Aty nuk ka pasur as varrosje dhe as lindje të ndonjë ideje apo prezantimi të ndonjë alternative. Takimi i Berlinit ka qenë takim krejt i zakonshëm, rutinë, i dëgjimit të deklaratave të gjithë pushtetarëve që kanë qenë aty nga Ballkani Perëndimor. Në pjesën e dytë ka pasur diskutim edhe për dialogun Kosovë-Serbi dhe mundësinë e arritjes së ndonjë marrëveshjeje, por në të njëjtën kohë edhe pozicionimi i shteteve të Ballkanit Perëndimor në mbështetje të këtij procesi. Prandaj e theksoj edhe një herë që as nuk është varrosur ndonjë ide dhe as nuk është prezantuar ndonjë ide e re. E theksoj se takimi i Berlinit nuk ka dhënë ndonjë rezultat, nuk ka nxjerrë atë që është menduar të realizohet, por në të njëjtën kohë e vlerësoj vullnetin e mirë të kancelares Angela Merkel dhe zotimin që në takimin e Parisit të arrihen gjëra konkrete.

Zoti President, do doja të ngulmoja në këtë çështje pasi si në Tiranë, ashtu edhe në Prishtinë ka patur debate të forta. Ideja e korrigjimit të kufijve, a e gëzon mbështetjen e SHBA-së apo është vetëm zoti John Bolton ai që e mbështet këtë ide?

Unë jam ideator i angazhimit për korrigjimin e padrejtësive përmes përfshirjes së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit me territorin e Republikës së Kosovës në territorin aktual të Kosovës, pa u cenuar asnjë centimetër i territorit të Kosovës, duke mbetur Kosova multietnike. Kjo është një e drejtë historike dhe unë do të insistoj edhe nesër në samit edhe në çdo samit që do të mbahet, pasi mund të ndodhë që në 10-20 vite nuk do të ketë fare më shqiptarë në atë hapësirë, ndërsa theksoj se qëndrimi i SHBA-së është shumë i qartë: nuk kanë vija të kuqe. Mesazhi i SHBA-së është i përmbledhur në dy letrat e dërguara nga Presidenti Trump për mua dhe Presidentin e Serbisë, Vuçiç. Aty është korniza e qartë e SHBA-së për procesin e dialogut Kosovë-Serbi: nuk ka vija të kuqe.

LEXO EDHE:  Dështon tentativa për shfuqizimin e 'Speciales'/ Tërhiqen 3 liderët

Nëse një ditë do të ketë realizim të korrigjimit të kufijve, a do t’i hapte kjo rrugë bashkimit të Shqipërisë me Kosovën? Një frikë kjo që ekziston në kancelaritë evropiane.

Unë edhe sot kam diskutuar me kryeministrin Edi Rama për gjendjen në Kosovë dhe Shqipëri dhe vlerësojmë se hapja e tërësishme e kufirit Kosovë-Shqipëri vetëm sa e ndihmon hapjen e tërësishme të kufijve ku jetojnë shqiptarët që të jetojnë në një hapësirë në Ballkanin Perëndimor pa kufi, nën ombrellën evropiane, gjithmonë nën angazhimin tim që Presheva, Medvegja dhe Bujanovci t’i bashkangjiten shtetit të Kosovës. Askush nuk duhet të ketë frikë që Kosova dhe Shqipëria të mos kenë kufij mes tyre.

Zoti President, homologu juaj serb Aleksandër Vuçiç ka bërë një deklaratë të fortë. Ai ka thënë: më vrisni, Kosovën nuk e njoh! Si e shikoni këtë deklaratë?

Mendoj se është një deklaratë për konsum të brendshëm, populiste. Vuçiç e di që njohjen e Kosovës e ka kusht për të ardhmen evropiane. Në emër të bashkangjitjes së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, mendoj se si shpërblim Serbia do ta kishte të ardhmen evropiane më të afërt./TCH

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

LEXO EDHE:  Taksa ndaj Serbisë/ Thaçi zbulon telefonatën me Mogherinin

LEXO EDHE:  Thaçi viziton Beogradin, nëse ka gatishmëri për ta pritur

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e Bajram Rexhepit/ Thaçi: Ishte shembull për të gjithë kolegët

LEXO EDHE:  Thaçi viziton Beogradin, nëse ka gatishmëri për ta pritur

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: