Connect with Us

Sëmundja që po rrezikon jetën e njerëzve/ Rastet kur duhet të keni kujdes

Life Style

Sëmundja që po rrezikon jetën e njerëzve/ Rastet kur duhet të keni kujdes

Publikuar

-

Melanoma është një nga sëmundjet që po përhapet me shpejtësi në të gjithë botën. Ky lloj kanceri tashmë nuk prek vetëm grupmoshat e vjetra por edhe të rinjtë.

Nëse vini re që nishanet apo njollat në trupin tuaj po rriten atëherë duhet të kontrrolloheni patjetër nga një mjek dermatolog.

Vetëm gjatë vitit të kaluar janë trajtuar 25 raste me melanomë ne QSUT, ndërkohë që numri mund të jetë edhe me i madh pasi shumë pacientë i drejtohen edhe spitaleve private.

“25 është një shifër e konsiderueshme dhe duhet të bëjmë kujdes”, tha dermatologia Monika Fida.

Përveç se mund ta kemi të  trashëguar kancerin e lëkurës  ka dhe shumë faktorë të jashtëm, që e shkaktojnë. Solarët që përdoren nga të rinjtë për një ngjyrë të bukur të lëkurës më parë se të filloje plazhi mund të jetë një shkak për melanome , apo siç njihet ndryshe kanceri i cekurës. Ndaj mjekët dermatologe kërkojnë e mbrojtje të lëkurës  para se të ekspozoheni në  diell.

LEXO EDHE:  Covid-19 do të jetë sëmundje sezonale, mund të përsëritet në dimrat e ardhshëm

Ndonëse është vdekjeprurëse, melanoma nëse  diagnostikohet në kohë  atëherë trajtohet dhe pacienti nuk rikson jetën.

Rastet kur duhet të tregoni kujdes

Formë asimetrike

Ndryshime në ngjyrë & përmasa

Diametër më të madh se 6mm

Gjakosje ose kruajtje

Histori familjare me Melanomë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Pas ndarjes, Sara i habit të gjithë/ Nxjerr videon dhe i thotë Atdheut “më mungon”

Publikuar

-

Nga

Pak kohë më parë, Sara dhe Atdheu zbuluan se i kishin dhënë fund marrëdhëniëes së tyre. Mirëpo duket se edhe pas ndarjes dyshja ruajnë raporte shumë të mira me njëri-tjetrin.

Sara ka publikuar në Instastory një video ku shihet me Atdheun dhe krahas shkruan: Më mungon.

Nuk e dimë nëse kjo është një shenjë që tregon se dyshja po mendojnë për një rikthim, apo Sarës vetëm po i mungon koha që ka kaluar me Atdheun./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Biznesmeni gay befason me deklaratën e tij/ “Shyqyr nuk do të shkoj më me meshkuj shqiptarë”

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni gay Elton Ilirjani, i ftuar në emisionin Zonë e Lirë, u shpreh se nuk dëshiron të ndryshojë gjini.

Përveç kësa Ilirjani u shpreh se është shumë i lumtur që është në Amerikë dhe nuk do të shkojë më me meshkuj shqiptarë.

Teksa Çani e pyet se nëse e ka ndryshuar gjininë pasi së fundi ka ndryshuar shumë në pamjen e jashtme, Ilirjani u përgjigj:

“Ndoshta mund të perceptohet kështu, por nuk dua që ta ndryshoj gjininë. Mendoj që njerëzit që ndryshojnë gjininë duhet të mendohen mirë. Të gjitha institucionet përgjegjëse për këtë duhet të sigurohen që këta persona që ndërrojnë gjininë, nuk e ndryshojnë këtë për të bërë para apo se meshkujt shqiptarë i duan ata femra.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 13 raste me koronavirus në Kosovë

LEXO EDHE:  Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Unë e kam thënë herë tjetër, ka shumë meshkuj shqiptarë, që unë shyqyr Zotit nuk do shkoj më me meshkuj shqiptarë, falenderoj Zotin që jam në Amerikë. Meshkujt shqiptarë edhe kur shkojnë me një mashkull duan ta kthejnë në një femër. Kam frikë që një transgjinor në Shqipëri bëhen të tillë se duan të kënaqin meshkujt. Kjo është gabim”, shprehet ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

VIDEO-Sara e Përputhen nuk përmbahet/ Çmend rrjetin me kërcimin provokues

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Sara e Përputhen nuk përmbahet/ Çmend rrjetin me kërcimin provokues

Sara Malaj është një nga vajzat më të përfolura të Përputhen. Pas ndarjes nga Atdheu, Sara është kthyer në qendër të vëmendjes falë fotove provokuese që publikon në rrjetet sociale.

Së fundi ajo ka çmendur rrjetin teksa ka publikuar një video shumë seksi. Ajo shfaqet duke kërcyer në mënyrë shumë provokuese dhe kaq është dashur që ndjekësit të shpërthejnë në komente.

LEXO EDHE:  Numër rekord i rasteve dhe fataliteteve nga Covid-19 në Indi

LEXO EDHE:  Numër rekord i rasteve dhe fataliteteve nga Covid-19 në Indi

Për më tepër shihni videon e mëposhtme./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @iamsaramalaj

LEXO TE PLOTE