Connect with Us

Horoskopi i ditës, 6 maj 2019

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 6 maj 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite shume e vështirë ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Nuk do ndiheni aspak mire pranë atij qe dashuroni. Debatet do lindin edhe pa arsye madhore. Beqaret do kenë disa takime, por asnjë nga personat nuk do ua mbushe aq shume mendjen sa për te hedhur hapa. Ne planin financiar do gjeni zgjidhje për te gjitha problemet dhe do jeni te qete kur te shpenzoni.

DEMI 21. prill – 21. maj

Do jeni shume nervoze sot ju te dashuruarit mund te debatoni për gjithçka me atë qe keni ne krah. Me e mira do jete te qëndroni disi larg njeri-tjetrit sot për te shmangur problemet me te mëdha. Beqaret do kenë një dite te ekuilibruar dhe do kenë disa njohje interesante. Ne planin financiar do keni me shume fat nga sa e keni imagjinuar prandaj qe mund te bëni edhe investime.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Dite me shume fat ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Ne asnjë moment nuk do ndiheni keq. Pas mesdite mund te keni edhe surpriza fantastike. Beqaret nuk do ndihen aspak keq me statusin qe kane dhe nuk do kërkojnë me ngulm te dalin neper takime. Financat do vazhdojnë te kenë probleme te vogla. Nëse nuk ja dilni dot vete kërkoni sa me pare ndihme nga te afërmit.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Tregohuni me te përkujdesur për partnerin ju te dashuruarit dhe mundohuni ta surprizoni atë ne çdo moment. Keni për t’u ndier me mire edhe vete dhe partneri do ju adhuroje me tepër. Beqaret do kalojnë një dite fantastike dhe te mbushur me emocione. Planetët do kujdesen ne çdo moment për financat dhe do ju ndihmoje t’i zgjidhni te gjitha problemet.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Dita e sotme do filloje mire për ata qe janë ne një lidhje, por pas mesditës ka rrezik qe situata te marre tatëpjetën. Beqaret do kenë me shume sukses se kurrë ne dashuri dhe jeta do ju marre një drejtim me te bukur. Kënaqësitë do jene te forta. Ne planin financiar tregohuni sa me vigjilente qe te mundeni sepse gjendja nuk do jete shume e qëndrueshme.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Ambienti ne jetën tuaj ne çift do jete tejet i përshtatshëm për te folur edhe për tema delikate. Mund te filloni edhe projekte te përbashkëta te cilat do ju afrojnë me tepër. Beqaret do mundohen gjate gjithë ditës, por nuk do e gjejnë dot personin e ëndrrave. Ne planin financiar vazhdoni te jeni te kujdesshëm me shpenzimet dhe shume shpejt gjendja do ju përmirësohet.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite e këndshme do jete kjo e sotmja për gjithë te dashuruarit. Me partnerin do merreni vesh për mrekulli dhe mund te jeni gati edhe për te hedhur hapa me tej. Beqaret nuk do i kenë gjerat shume te lehta, por gjithsesi nuk duhet te dorëzohen deri ne fund. Financat do kenë goxha përmirësime fale mbështetjes se forte te Uranit. Mund ta shfrytëzoni rastin për te bere edhe investime.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Ka mundësi te ketë turbullira te mëdha sot ne jetën tuaj ne çift. Asnjeri prej jush nuk do hape rruge dhe marrëdhënia do jete shpesh e trazuar. Beqaret do jene me optimiste dhe nuk do e lëshojnë veten para pengesave qe do iu dalin. Ne planin financiar do kryeni transaksione te rëndësishme dhe jeta ka për te marre kthesën e shume ëndërruar.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ndikimi i madh i Plutonit mund te krijoje një klime konfliktuale dhe te tendosur ne çift. Nuk do merreni vesh mire me partnerin dhe debatet do jene te vazhdueshme. Beqaret do jene ne humorin e duhur për te joshur ne çdo moment. Ka gjasa qe te kenë një dite me fat sot. Për financat do jete një dite me shume fat. Do i kryeni edhe shpenzimet e menduara prej kohesh.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Jeta juaj ne çift do jete e animuar sa duhet sot. Ne çdo moment do ndiheni mire pranë partnerit dhe do kënaqeni pafund nga fjalët qe ai do iu thotë. Beqaret duhet ta kontrollojnë veten dhe nuk duhet te rendin pas cilitdo qe do ju dale përpara. Ne planin financiar do i bëni te gjitha përpjekjet qe keni ne dot për ta ndryshuar për mire situatën. Me pak mundim do ja dilni.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dite fantastike ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Problemet e se shkuarës do i lënë njëherë e mire pas krahëve dhe do mendojnë vetëm si ta bëjnë te ardhmen sa me te bukur. Për beqaret mund te ndodhe gjithçka kështu qe duhet te bëhen gati. Çështjet e financave do jene goxha me te mira se me pare. Përfitoni për te hequr disa para mënjanë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dita e sotme nuk do jete aspak e qëndrueshme për ata qe janë ne një lidhje. Here pas here mund te keni edhe debate te forta me ata qe keni ne krah. Beqaret duhet te presin edhe disa dite para se te tentojnë te joshin sepse sot mundësitë nuk do jene te mira. Financat duhet t’ua lini ne dore specialisteve pasi vete nuk do arrini dot t’i zgjidhni problemet.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Një ditë me heronjtë e rrjetit…

Publikuar

-

Nga

Një ditë me heronjtë e rrjetit…

Në kohë të largëta, kur fijet e komunikimit ishin vetëm ca tela të lidhur pas shtyllash betoni, që në kohë furtunash rrëzoheshin, fillrojtësit që endeshin maleve për t’i rilidhur telat e këputur ishin më të padukshmit por më të rëndësishmit e që shpeshherë quheshin heronj. Sot, ndërsa bota modernizohet e zhvillohet drejt teknologjisë, termi fillrojtës as që njihet e kuptohet si term, sidomos nga të rinjtë. Por, edhe pse s’quhen më kështu, ata, punonjësit, inxhinierët, gjithë skuadra e teknologjisë, vazhdojnë të jenë aty, në çdo kilometër të rrjetit, në krye të detyrës, me vështirësitë e sfidat e përditshme, për t’i siguruar njerëzimit rrjet të fuqishëm celular e fiks, 24 orë në 24.

Në këto kohë teknologjike ata ngrenë e mirëmbajnë antena gjigande, cep e më cep Shqipërisë, deri dhe në zonat më të thella. Punojnë sigurisht në të tjera kushte e rregulla sigurie, por mbeten po aq heronj sa fillrojtësit e dikurshëm. Ndërsa ne punojmë, studiojmë online (sidomos në këto kohë pandemie), lundrojmë me orë të tëra në internet, komunikojmë me miqtë e të afërmit tanë nëpër botë, e ndihemi si të ishim pranë tyre, falë teknologjisë, as që na shkon ndër mend se kush janë ata që na e sigurojnë gjithë këtë komunikim.

Vëmendjen për ta e ka, sigurisht, kompania për të cilën ata punojnë. Vetëm pak ditë më parë Drejtori i Përgjithshëm i Vodafone Albania, Achilleas Kanaris u bashkua me skuadrën e inxhinierëve, atje në terren, në një prej stacioneve të rrjetit Vodafone, për t’u shprehur atyre mirënjohjen për gjithë punën e palodhur që ata bëjnë çdo ditë për të garantuar performancë të shkëlqyer të rrjetit celular e fiks në treg, ku Vodafone është pa diskutim i pari dhe, së fundmi me një tjetër arritje, duke u renditur i 8-i në botë për shpejtësinë e internetit në celular, bazuar në rezultatet e testimeve nga Speedtest by Ookla.

“Këtë vit kemi arritur edhe më shumë. Bashkuam rrjetin tonë celular dhe fiks në pak muaj, për të krijuar rrjetin e parë Gigabit të konvergjuar me fibër dhe 4G në Shqipëri. Përfitimet e këtij investimi për familjet dhe bizneset shqiptare janë të dukshme dhe ky është vetëm fillimi. Përpos kësaj, arritëm të menaxhojmë suksesshëm rritjen e fluksit të komunikimit gjatë pandemisë, duke dyfishuar kapacitetin e rrjetit brenda natës. Një tjetër vit, një tjetër histori suksesi për skuadrën tonë të teknologjisë. Ju lumtë! Na bëni krenarë çdo ditë”, është shprehur z. Kanaris në postimin e tij në LinkedIN dedikuar heronjve të rrjetit.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 janar 2019 

Falë këtij ekipi dhe investimeve të vazhdueshme, Vodafone Albania ka siguruar rrjetin me performancën më të mirë në vend. Sot më shumë se kurrë e kuptojmë sesa i rëndësishëm është komunikimi dhe për më tepër sa e rëndësishme është që nevojat për komunikim t’ia besojmë një kompanie serioze dhe të qëndrueshme në treg, për të cilën, klienti dhe nevojat e tij janë prioriteti kryesor.

Heronjtë e rrjetit qëndrojnë pas çdo risie që Vodafone prezanton në treg. Ata kujdesen që të jemi gjithnjë të lidhur me njëri- tjetrin, në çdo kohë dhe nga çdo cep i Shqipërisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Rimëkëmbja ekonomike do jetë e ngadaltë”/ Najada Selmani: Shqipëria do pësojë rënie 6.4%

Publikuar

-

Nga

Bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Najada Selmani duke iu referuar parashikimeve nga Instituti i Vjenës për Studimet ekonomike, u shpreh se rimëkëmbja ekonomike e vendit do të jetë e ngadaltë.

Përmes një postimi, ajo shkruan se ekonomia e Shqipërisë do të pësojë një rënie prej 6.4%, duke shtuar se sipas ekspertëve të Vjenës, ekonomia e vendit do të rritet me 4.6 për qind vitin që vjen.

Sipas parashikimeve të reja të lëshuara së fundmi nga Instituti i Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore ku bën pjesë edhe Shqipëria do të jetë e ngadaltë dhe do të varet nga suksesi në menaxhimin e pandemisë pa aplikuar masat bllokuese, si dhe nga vazhdimi i mbështetjes me masa nga qeveritë.

Në parashikimet e reja Instituti i Vjenës raporton se, ekonomia e Shqipërisë do të shënojë rënie me 6.4 për qind nga -5 për qind që ishin parashikimet e majit 2020, ndërkohe që ka rritur pritshmëritë për ecurinë e ekonomisë në vitin 2021 me 0.8 pikë përqindje. Sipas ekspertëve të Vjenës, ekonomia e vendit do të rritet me 4.6 për qind vitin që vjen”, shkruan bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Najada Selmani./CNA.al.

 

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 tetor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 janar 2019 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dita e të Drejtave të Fëmijëve/ Presidenca vishet ngjyrë blu

Publikuar

-

Nga

Dita e të Drejtave të Fëmijëve/ Presidenca vishet ngjyrë blu

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Fëmijëve, Institucioni i Presidentit është veshur me ngjyrat blu.

Presideca është solidarizuar në mbështetje të fushatës globale “Ta ngjyrosim botën blu”.

Kreu i Shtetit Ilir Meta, deklaron se është mision dhe detyrim për të gjithë ne të garantojmë mbrojtjen dhe respektimin e të drejtave të fëmijëve.

“Është mision dhe detyrim për të gjithë ne të garantojmë mbrojtjen dhe respektimin e të drejtave të fëmijëve, për t’u krijuar çdo mundësi, që të rriten të shëndetshëm e të sigurtë dhe të realizojnë ëndrrat e tyre shumëngjyrëshe në Atdheun e përbashkët.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 janar 2019 

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës,1 tetor 2019

E ardhmja europiane e Shqipërisë varet shumë nga cilësia e fëmijërisë së tyre.”, shkruan Meta në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE