Connect with Us

Deklarata e fortë e drejtorit të “Lëvizjes Vetëvendosje”: Në Kosovë janë përdhunuar dhe burra!

Aktualitet

Deklarata e fortë e drejtorit të “Lëvizjes Vetëvendosje”: Në Kosovë janë përdhunuar dhe burra!

Publikuar

-

Drejtori ekzekutiv i qendrës së “Lëvizjes Vetëvendosje”, Boiken Abazi ka folur për mesazhet që ka dhënë për rajonin por me konkretisht Kosoven dhe Shqipërinë, Samiti i Berlinit.

I ftuar në Fax News ai nuk ka lënë pa përmendur dhe qëndrimin e prerë kundrejtë raportit Kosovë Serbi.

I pyetur nga gazetarja për Samitin e Berlinit, Abazi është shprehur:

“Disa mesazhe ishin të qarta, secili duhet të rregullojë detyrat e brendshme. Një tjetër mesazh i qartë ishte dhe copëtimi i territorit të Kosovës, i cili duhet të ndalur. Sa i përket aktorëve shqiptarë, ne pamë një mungesë koordinimi. Delegacioni i Shqipërisë e ka përgjegjësinë më të madhe. Dua të them që qëndrimi i Haradinaj ka qënë më i mirë se sa ai i Ramës.”

Sa i përket qëndrimit që mban ‘Lëvizja Vetëvendosja’ lidhur me taksën e vendosur nga Kosova për Serbinë, apo dhe problematika të tjera si për shembull debatet Rama-Haradinaj apo dhe pse mungon koordinimi mes 2 shteteve Shqipëri-Kosovë.

“Ne mendojmë që duhet mbajur taksa 100% e Kosovës por diçka të tillë ta bëjë dhe Shqipëria. Nuk ka pse të bëjë Shqipëria sikur është Zvicra.

Koordinimi mes vendeve nuk po ndodh më sepse ka humbur nacionalizmi, kjo gjë dua të theksojë që është thellësisht ekonomike, dhe pikërisht aty i ka rrënjët.

Boiken Abazi ka folur dhe për reagimin zyrtarë të bërë nga institucionet përkatëse lidhur me ardhjen e presidentit Vuçiç në Tiranë.

“Qëndrimi ndaj Serbisë si dhe morali politikë dhe pozicioni që duhet të mbaj vendi nuk po ndodh, sa i përket Shqipërisë, përveç rastit të Berlinit ka pasur dhe një lloj heshtje me atë çfarë po ndodh këtë javë, i referohem Vuçiç.

Deklarata zyrtare ka ardhur pas kërkesë së që kemi bërë ne të shtunën. Ne kemi thirrur për një reagim paqësor në datën 8 Maj, në bulevardin Dëshmorët e Kombit.

Ne dëshirojmë që qytetarët t’a dinë atë që është duke ndodhur. Nuk ka më dinjitet moral, kombëtar apo dhe shoqëror, sa i përket klasës politike dhe institucioneve përkatëse.

Ata duhet të ulen dhe të diskutojnë dëmshpërblimet e luftës, dënimin për gratë e dhunuara dhe gjithashtu dhe gjithë problemet e tjera. Gjithashtu duhet të them për të gjithë që nuk janë përdhunuar vetëm gratë por dhe burrat. Që të dy presidentet e shteteve asnjë nuk i konsideron krimet e luftës.

Unë çuditem se si në Shqipëri asnjë nuk e hap gojën për problemet e luftës. Për të gjitha këto për ne kjo thirrje ka qenë e domosdoshme, u kemi bërë thirrje të gjithëve pa asnjë dallim. Aty do të jemi sepse institucionet tona kanë hequr dorë nga shteti dhe dinjiteti kombëtar.”/CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE