Connect with Us

Horoskopi i ditës, 4 maj 2019 

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 4 maj 2019 

Publikuar

-

Dashi

Dashuria: Sot hëna do të shkëlqejë në shenjën tuaj, duke ju dhënë një ditë ndjenjash të vërteta dhe të sinqerta, të cilat pothuajse mund t’i prekni lehtë. Disa konfirmime të mira mund të vinë për beqarët nga personi i dëshiruar, i cili do të ngroh zemrën e tyre.

Puna: Me Jupiterin në shenjë do të keni mundësinë të ndërtoni një rrugë që së shpejti do të sjellë fryte.

Demi

Dashuria: Ndjenja që nuk janë të qeta, marrëdhënia juaj nuk ju kënaq si duhet. Ju kërkoni konfirmime që partneri/ja nuk duket i aftë t’jua japë. Beqarët, megjithatë, mund të kenë të vështirë për të filluar një marrëdhënie të re, sepse ata janë ende të lënduar.

Puna Mundësitë e reja po vijnë për karrierën profesionale, prandaj është më mirë të mos krijoni probleme me eprorët.

Binjakët

Dashuria: Dashuria sot favorizohet nga Venusi që ju jep emocione të forta. Marrëveshje e mirë me të dashurin/ën për ata që janë në çift, por edhe përzemërsia familjare dhe miqësia shkojnë mirë. Beqarët, nga ana tjetër, do të sulmohen nga një grimë e keqe që mund të prishi ditën e tyre.

Puna: Një ditë udhëheqëse ju pret! Mërkuri në shenjë do të sjellë mundësi të reja dhe të papritura.

Gaforrja

Dashuria: Planetët paralajmërojnë një stuhi të vogël në sferën sentimentale. Ju mund të gjeni veten duke u grindur me partnerin/en tuaj për arsye të parëndësishme, ndërsa beqarët do të duhet të përpiqen të flasin me personin që dëshironi nëse duan të krijojnë një mirëkuptim.

Puna: Në punë, Mërkuri garanton rezultate të shkëlqyera, veçanërisht në pjesën qendrore të ditës.

Luani

Dashuria: Yjet buzëqeshin për ju sot, në fakt ju mund të mbështeteni në favorin e Venusit që do t’ju garantojë dashurinë dhe pasionin tuaj pa fund. Mbrëmje romantike për shumë nga të lindurit e kësaj shenje! Mërkuri do të ndihmojë beqarët të kenë me të vërtetë me fat takime që mund të ndryshojnë jetën e tyre.

Puna: Momente pozitive nga pikëpamja e punës, transferime në horizont dhe përvoja të reja ju presin.

Virgjëresha

Dashuria: Dashuria kthehet për t’ju dhënë kënaqësi të madhe dhe nëse keni personin e duhur në anën tuaj ju do të përjetoni një moment të rëndësishëm të rimëkëmbjes pas krizës së periudhës së fundit. Nëse jeni vetëm, do të duhet të prisni pak më shumë para se të mund të takoni përsëri një person që do ju tërheqë.

Puna: Mërkuri sot nuk lehtëson marrëdhëniet ndërpersonale dhe krijon disa probleme edhe në punë.

Peshorja

Dashuria: Dita nuk fillon në rrugën e drejtë, sot ju do të duhet të përballeni me kundërshtimin e hënës, e cila mund të krijojë disa ngjarje të paparashikuara. Për fat të mirë, dashuria ju jep momente të qetësisë së madhe! Zemrat e vetmuara sot mund të bëjnë një takim veçanërisht fatlum.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 tetor 2019

Puna: Do të ketë ndryshime të papritura për shumë nga shenjat, shumë prej të cilave mbajnë surpriza pozitive të karrierës.

Akrepi

Dashuria: Nuk do të jetë një ditë shumë e harmonishme, do keni shumë ulje dhe ngritje të disponimit tuaj për shkak të keqkuptimeve me të dashurin/ën tuaj. Beqarët do të gjejnë një person i cili do t’u japë atyre të gjithë mbështetjen që ata kanë nevojë.

Puna: Kini durim, Mërkuri së shpejti do të lërë shenjën e tij dhe nuk do ta pengojë rrugën tuaj të karrierës.

Shigjetari

Dashuria: Së fundi ju keni në anën tuaj edhe favorin e Venusit dhe atë të Mërkurit: tensionet e periudhës së fundit, sidomos në nivelin sentimental, do të jenë vetëm një kujtim i largët! Zemrat e vetmuara po presin për dashurinë e madhe, mund të jetë afër!

Puna: Do të jetë një fundjavë pozitive, në fakt sot disa lajme të mira mund të vijnë në vendin e punës.

Bricjapi

Dashuria: Me Venusin më në fund në shenjën tuaj, dashuria ju trondit, sepse nuk ju ka ndodhur për një kohë të gjatë: do të përjetoni emocione të forta dhe një përfshirje që do të marrë frymën tuaj! Beqarët mund të bëjnë takime fatale, të cilat do të sjellin shumë surpriza të bukura.

Puna: Sot mund të ketë edhe një lajm të mirë në fushën profesionale, por të jeni të kujdesshëm për të vlerësuar mirë propozimet.

Ujori

Dashuria: Përballë Venusit ju sjell edhe një herë për të vënë në pikëpyetje marrëdhënien tuaj romantike: dyshime dhe tensione do t’ju sulmojnë dhe madje disponimi juaj nuk do të jetë më i miri! Për beqarët në vend të kësaj do të ketë një goditje të mirë: përfitoni nga kjo ditë që të bini në dashuri!

Puna: Disa shqetësime në punë do t’ju shqetësojnë, por ju jeni të palëkundur dhe mos hiqni dorë nga vështirësitë e para.

Peshqit

Dashuria: Sot mund të mbështeteni në krahët e partnerit/es tuaj për të kaluar një ditë emocionuese. Disa tensione të vogla do të shfaqen në mbrëmje, por asgjë e rëndësishme. Beqarët do të duhet të fillojnë të shikojnë rreth për të takuar njerëz të veçantë.

Puna: Opozita e Mërkurit krijon probleme, sidomos në vendin e punës. Pohoni veten dhe zbatoni projektet me bindje

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 23 gusht 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 mars 2018

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 nëntor 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 1 nëntor 2017

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: