Connect with Us

A duhet të ç’regjistrohet si parti politike Partia Bashkimi Demokrat?

Aktualitet

A duhet të ç’regjistrohet si parti politike Partia Bashkimi Demokrat?

Publikuar

-

Në debatin e ditës për kërkesat që Partia Bashkimi Demokrat vazhdon të depozitojë në KQZ e që s’dihet se si do përfundojnë, na u desh të konsultonim ligjin për partitë politike.

Ligji kërkon 3.000 firma që një subjekt të regjistrohet në gjykatë si parti politike. Por,  “3.000 firma” nuk nënkupton që duhen 3.000 shqiptarë që t’i japin të drejtën Valterit që të regjistrohet si kryetar partie. 3.000 firma shqiptarësh nuk duhen vetëm për regjistrim. 3.000 nuk janë firma, janë anëtarë të subjektit të ri politik që bën kërkesë të regjistrihet në gjykatë si i tillë.

Por nëse vijojmë arsyetimin që duhen 3.000 anëtarë për t’u regjistruar, atëherë duhet të nënkuptojmë që subjekti politik që bie nën 3.000 anëtarë pushon së qeni subjekt politik dhe duhet ç’regjistruar si i tillë.

Ky vend mban 81 parti politike. Tani bëjmë pak llogaritë.

Sikur nga 3.000 anëtarë të ketë secili subjekt pilitik, me perjashtim të PS që deklaron mbi 133.000 dhe PD që me gojen e Jemin Gjanes deklaron 103.000 dalin 473.000 shqiptarë të anëtarësuar në parti politike.

Tani lind pyetja, janë gjysëm milion shqiptarë të angazhuar politikisht, apo kemi nga njëra anë inflacion shifrash të dy partitë e mëdha dhe nga ana tjetër nja 60 parti tepër…?

Shqipëria nuk ka asnjë databaze për anëtarësinë partiake. Ka ligje që thonë  për shembull “përjashtohen nga kandidimi anëtarë të partive politike”, por nuk ka asnjë mënyrë që të verifikohet qënia anëtarë partish politike.

Ky vend me kaq shumë parti politike, duhet të ketë një regjister publik anëtaresie. Ky regjister do i shërbente edhe cilësisë së anëtarësisë. Sepse anëtarësimi do ishte angazhim publik.

LEXO EDHE:  PD nuk lëshon zyrat/ Protestë para Bashkisë

Janë gjëra që i takojnë komisionit të Reformës Zgjedhore. Aty duhet futur si çështje, rregullimi dhe plotësimi edhe i ligjit të partive politike, i cili ka dispozita për regjistrimin. Por nuk ka dispozita për ç’rëgjistrimin e partive politike nga regjistri.

Regjistri sot mbahet, por nuk administrohet nga gjykata.

Administrimi i regjistrit nuk i duhet lënë gjykatës, pasi gjykata vepron dhe vihet në lëvizje nga palët. Administrimi i regjistrit (eventualisht dhe update), i duhet lënë një organi ekzekutiv.

KQZ mund të jetë përgjegjes për rregjistrin, meqë procesi është i lidhur me legjitimimin e subjekteve politike për të hyrë në zgjedhje…

Dhe pastaj është kollaj të arsyetohet për partitë fantazem, që KQZ nuk u gjen dot më as adresën e selisë.

Unë s’di se ç’janë ata 4.000 anëtarët e deklaruar nga Bindja Demokratike. E vetmja liste anëtaresie që sot është në duart e të gjithëve, por, nëse kanë qënë anëtare të PD-së, i bie që sot PD ka 4.000 anëtare më pak…!

Si reflektohen këto shifra tek tabelat e Lulit? A reflektohen këto shifra nga Jemini i Lulit?

Kur është regjistruar partia Bashkimi Demokrat ka pasur 3.000 firma = 3.000 anëtarë. Këta janë po aq?  Janë po ata???

Dmth kanë qënë të pavdekshëm të gjithë?

Kjo mund të jetë detyra e gjykatës SOT.

Sa anëtare ka sot, partia  e Valterit?

Si verifikohet ky fakt?

I deminstron dot Valteri sot 3.000 anëtarë?

Si do ja bëjë nëse ia kërkon KQZ-ja ose Gjykata, ose Kolegji? Apo do ja japë Luli borxh sa të kalojnë këto zgjedhje?. / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    4 Maj, 2019 at 1:16 pm

    Deri tani nuk thate asnje fjale per proceduren antiligjore qe u regjisttua Bindja,dhe po merrrni me kete valterin tani.o pike e zeze

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Dy shkollat e shembura sapo ishin rikonstruktuar”/ Vokshi denoncon abuzimin: Të nisin hetimet

LEXO EDHE:  Tërhiqet mazhoranca/ Balla kërkon të shtyhet votimi për pakentën e censurës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Fillon përplasja civile/ Salianji “dhëmbë për dhëmbë” me Ralf Gjonin

LEXO EDHE:  Gazmend Bardhi “shet” Lulzim Bashën/ Nuk dua të njihem me dokumentet

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: