Connect with Us

Skandali/ 17 zjarrfikës të ARMO-s hidhen në rrugë, nuk u jepet vendimi shkarkimit

Aktualitet

Skandali/ 17 zjarrfikës të ARMO-s hidhen në rrugë, nuk u jepet vendimi shkarkimit

Publikuar

-

Nga viti 2008, deri në ditët e sotme, kompanitë që e administruan ARMO-n, kanë krijuar një borxh prej miliona euro. Lojërat e politikës, por edhe keqmenaxhimi i firmave që kanë tentuar që të vënë në punë rafinerinë, kanë sjellë një dëm të pallogaritshëm.

ARMO ka borxhe ndaj, doganave, tatimeve, bashkive, OSHEE-së, ALBPETROL-it, bankave, furnitorëve. Krahas dëmit kolosal manovrat e firmave që administruan ARMO-n në vite sollën edhe probleme sociale te punonjësit.

Dhjetëra punonjës të zjarrfikëses së kësaj rafinerie , që kanë punuar me vite me radhë , janë hedhur në rrugë. Kompania që ka aktualisht prej një viti e gjysmë e ka nën administrim ARMO-n , nuk i ka shkarkuar sipas ligjit “ për zjarrfikësit”, por as i lejon që të futen brenda rafinerisë. Zjarrfikësit gëzojnë statusin e policit dhe ushtarakut për pensionin suplementar.

Sipas ligjit zjarrfikësit duhet të shkarkoheshin me një dokument , që më pas t’u drejtohen sigurimeve shoqërore për pension e asistencë. Kjo firmë këtë gjë nuk e ka bërë , pra as i shkarkon dhe as i merr në punë.

Në Fiks Fare u ankuan pikërisht punonjësit e zjarrfikëses së rafinerisë ku as janë shkarkuar nga puna , por që njëkohësisht as nuk punojnë, madje u është ndaluar hyrja në rafineri. “ Kemi një vit e gjysmë që po endemi rrugëve. Sipas ligjit të vitit 2005 ne kemi të njëjtin status si zjarrfikësit e bashkive, por në momentin e marrjes nën administrim nga Bylis Petrol, na u dha një kontratë e përgjithshme për ta firmosur, por ne kemi status mbrohemi nga ligji” shprehet njëri prej tyre.

“Nëse duan të zbatojnë ligjin atëherë të na pushojnë sipas ligjit , ose në të kundërt të na mbajnë në punë po sipas ligjit” përfundon njëri prej zjarrfikësve. Ata tregojnë se edhe në kohën kur rafineria nuk punonte janë paraqitur në punë , për mos i akuzuar më vonë për braktisje të saj. Nuk harrojnë të përmendin dhe vështirësitë që kanë hasur në punë, ku gjatë një zjarri të rënë një prej punonjësve humbi jetën. “ Tani na lënë në mes të rrugës, kjo është e padrejtë” shprehen njëzëri. Por edhe pse e kanë firmosur kontratën e dhënë nga firma aktuale administruese sërish i kanë pushuar me arsyetimin se janë të vjetër, siç është rasti i një zjarrfikësi që për pak muaj del në pension. “ Të më shkarkojnë pa problem , po të më japin vendimin e shkarkimit “ tha ai.

Fiks Fare kontaktoi me Drejtorin e Shërbimit Zjarrfikës z. Alfred Kristuli i cili u shpreh se zjarrfikësit janë të ARMO-s dhe marrëdhëniet duhet rregullohen midis punonjësve dhe kompanisë fillimisht dhe të Ministrisë së Linjës, Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë. Ai nuk dha një përgjigje të detajuar por i drejtoi tek institucionet shtetërore të cilat mbajnë përgjegjësi.

Gazetarët e Fiks Fare iu drejtuan edhe Ministrisë së Energjetikës ku kërkuan përgjigje nga zv. ministri Ilir Betja , i cili është marrë personalisht me këtë problematikë, por ai nuk pranoi të jepte shpjegime. Por burime të tjera pranë kësaj ministrie u bënë të ditur gazetarëve të Fiks Fare se së shpejti kjo situatë do të marrë një zgjidhje.

Aktualitet

Shtyrja e zgjedhjeve antikushtetuese?/ Presidenti Meta injoron Parlamentin

Publikuar

-

Nga

Në ç’ligj jeni bazuar për të marrë vendimin e shtyrjes së zgjedhjeve nga 30 qershori në 13 tetor, gjë për të cilin akuzoheni se keni ndërmarrë një vendim antikushtetues?ishte njëra nga pyetjet që moderatorja e emisionit “Tempora” i ka adresuar presidentit të Republikës,Ilir Meta, të qenë pjesë e këtij emisioni mbrëmjen e sotme.

 “Unë jam bazuar në pluralizimin politik, që është shtylla e gjithë Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë. Së dyti, jam bazuar në kompetencën ekskluzive që ka Presidenti i Republikës së Shqipërisë për të shpallur dhe për të caktuar datën e zgjedhjeve lokale të përgjithshme apo të zgjedhjeve parlamentare. Dhe po kështu mund t’ju them që, i pari që ka shtyrë zgjedhjet në Shqipëri është ish presidenti Ramiz Alia, i cili edhe pse vinte nga një formim komunist, edhe pse kishte ardhur në pushtet me armë bashkë me partinë e tij në atë kohë, përsëri arriti të tregonte një përgjegjshmëri”, është përgjigjur Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Na shkon shumë shtrenjtë”/ 21 fëmijë, familja më e madhe në Britani tregon shpenzimet luksoze

Publikuar

-

Ata u bënë të famshëm në fillim të vitit 2008, ku çifti Noel Radford dhe Sue nga Lancashire, treguan se kishin vetëm 13 fëmijë.

Por Sue ka sjellë në jetë edhe 8 fëmijë të tjerë, ku më i madhi është Chris, 30-vjeç dhe më i vogli është Bonnie, 18-muajsh.

Duke folur për jetën e tyre të përditshme, prindërit e 21 fëmijëve treguan se një ‘xhiro’ për në kinema u kushton të paktën 100 paund.

Duke folur për FEMAIL, nëna u shpreh:

“Ne na pëlqen që të shkojmë në kinema, sidomos për pushime kur fëmijët nisin të mërziten, bie shi dhe nuk kanë se çfarë të bëjnë. Por, ama mund të na shkojë më shumë se 10 paund për person dhe shkon shumë shtrenjtë.”

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Presidenti, akuza të renda Parlamentit/ Rekord në shkeljen flagrante të Kushtetutës

Publikuar

-

Nga

E ftuari special i emisionit “Tempora” të mbrëmjes së sotme është presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili aktualisht ndodhet nën hetim administrativ, me procedura shkarkimi, nga një Komision parlamentar.

I pyetur lidhur me këtë nismë të maxhorancës parlamentare Presidenti lëshoi akuza të renda ndaj përfaqësuesve të Paramentit, të cilit i vlerësoi si shkelës flagrantë të Kushtetutës.

“Hetimin nga parlamenti e konsideroj si një procedurë dekorimi sepse nuk shoh asnjë shkelje të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, aq më tepër natyrisht, e them me trishtim, nga një Parlament që ka thyer çdo rekord në shkeljen e qartë dhe flagrante të Kushtetutës së Shqipërisë edhe falë një kontributi që ka po ky Parlament për bllokimin e qëllimshëm të ndërtimit të Institucioneve të reja të drejtësisë dhe të Gjykatës Kushtetuese në mënyrë të veçantë. Pra, ndihem në procedurë dekorimi sepse nuk e di se cilin nen të Kushtetutës kam shkelur dhe se çfarë dëmi i kam bërë Kushtetutës dhe qytetarëve shqiptarë”, ka thenë presidenti Ilir Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE