Connect with Us

Çuni i Fahriut dekorohet me medaljen e Republikës së re (Foto)

Aktualitet

Çuni i Fahriut dekorohet me medaljen e Republikës së re (Foto)

Publikuar

-

Klevis Balliu, ish deputeti i listës Basha dhe çuni i Fahri Balliut, ish gazetarit pararoj të “Zërit të Popullit”, organ i Partisë Komuniste të Enver Hoxhës, aktualisht  këshilltar qafëpërulur i shefit të opozitës, është i pari që pritet të mbajë varur medaljen me medaljen e lartë të Republikës së re “Lulzim Basha”.

Akordimi i këtij titulli Balliut të ri Klevis i është dhenë pasi del të jetë më i shquari nga të gjithë protagonistët drejtues të listës Basha të përfshirë në organizimin e protestave antiRama kryeministër.

Nga gjithë kandidaturat e propozuara Komisioni vlerësues për akordimin e këtij titulli të lartë brendapartiak ka konstatuar se Klevis Fahri Balliu ka kryesuar dhe udhëhequr më shumë se 180 protesta të banorëve të Astirit, duke mos munguar as edhe njëherë, madje duke punuar me orar të tejzgjatur.

Dhe për më tepër del të ketë qenë i supershquar edhe nga Ervin Salianji, kandidat rival i tij për marrjen e të njejtit medalje, veçanërisht në numrin dhe cilësinë e sharrjeve e fyerjeve të adresuara armikut Edi Rama.

Megjithse disa anëtarë të Komisionit janë shprehur skeptik lidhur me meritimin e urdhërit të lartë “Lulzim Basha”, duke e lidhur pjesëmarrjen e Balliut të ri me djegien e mandatit të deputetit dhe shfrytëzimin e protestës si mjet për të shtyrë kohën, kjo është hedhur poshtë nga shumica.

Sikurse është hedhur poshtë edhe pretendimi i dytë i parashtruar nga komisionerët kundër, të cilët si argument  kundërshtues paraqitën qënien e babait të Klevisit, pra Fahriut, bythëlëpirës i ish rregjimit dikaktorial komunist, nga i cili ka qenë i dekoruar me medaljen e lartë “Penda e Palloit të kuq”. Por dhe i përfshirë në lëvizjen e ndryshimit të sistemit si njëri i listës së Ramiz Alisë, udhëheqësit të fundit komunist, që zvendësoi Enver Hoxhën.

Duke qenë se vlerësuesit qenë të ndarë në “pro” dhe “kundër” dekorimit të Klevis Fahri Balliut, propozimet u hodhë në votim të hapur dhe, në përfundim, çuni i Fahros fitoi të drejtën që në ditët e ardhme të mbaj të varur në qafë medaljen me fytyrën e Lulzim Bashës,  kryeministrit të Republikës së Re, që pritet të themelohet sapo ushtria e Klevis Fahri Balliut të kthejë me rrota përpjetë karrocën e qeverisë Rama 2. / CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Në foto: Deputeti mandadjegur, Klevis Balliu: Përpara për Republikën e Re!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Në foto: Kryeministri i Republikës së Re dhe ish deputeti i listës Basha, Klevis Balliu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Në foto: At e bir, Fahri dhe Klevis Balliu Junion.

LAJMI PARAARDHËS

Beatrix Ramosaj tregon detajin/ Ja çfarë preferon më shumë tek njerëzit

LAJMI PASARDHËS

Qeveria tranzitore/ Çlirim Gjata zbulon mesazhin e Bashës për Ramën

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Shtypi i ditës, 23 korrik 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 23 korrik 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Milot-Balldren, kosti rritet me 44 milion euro”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Meta: Negociatat? Duhen zgjedhje të ndershme”.

“MAPO” hapet me titullin “Nga Teatri tek Astiri, qeveria nuk ndalet në kursin e saj”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Reforma në Drejtësi, palët mbeten të ndara edhe tre vite pas”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Milot-Balldren, kosto e rrugës mund të shkojë 300 milion euro”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Shembja e Teatrit Kombëtar, mobilizohen artistët”.

“RD” ka si titull kryesor “Protestat nuk ndalen. Qytetarët mbrojnë Teatrin, përplasje te Unaza e re”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Plani: Kthim i parave të grabitura”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqiptarët më të mjerët në rajon/ 28 % e familjeve nuk paguajnë dot ujin dhe dritat

Publikuar

-

Nga

28 për qind e familjeve shqiptare kanë vështirësi në pagesën e faturave mujore, të tilla si uji, dritat, qira etj për gjatë vitit 2018, sipas gjetjeve të Barometrit të Ballkanit të këtij viti.

Anketa që përfshiu familjet në të gjitha vendet e Ballkanit evidentoi se në Shqipëri përqindja e familjeve që nuk përmbushin detyrimet për shlyerjen e  faturave të dritave dhe të ujit është më e madhe se në çdo vend  tjetër, madje edhe më e madhe se në Kosovë, e cila për nga niveli i jetesës është në nivele të krahasueshme.

Madje Bosnja dhe Kosova u renditën ndër vendet me më pak vështirësi për përballimin e faturave mujore përkatësisht me nga  9-17% secila. Në Maqedoni shihet se 19 për qind e familjeve e kanë këtë vështirësi, ndërsa në Malin e Zi 20 për qind e tyre.

Pas Shqipërisë nivelin më të lartë të familjeve që nuk i përballojnë faturat e ka Serbia me rreth 23 për qind të familjeve.

Sipas anketës numri i familjeve në vështirësi për të paguar faturat mujore erdhi në ulje në raport me vitin 2017, por gjithsesi janë nivel shumë më të lartë se mesatarja Rajonale.

Gjetja e anketës materializohet edhe në arkëtimet e OSHE-së, ku për rreth 24 për qind e energjisë që hidhet në rrjet nuk merret asnjë pagesë.

Çmimet e energjisë u rritën pesë vite më parë me rreth 20 për qind. Teksa Shqipëria ka çmimet energjisë për konsumatorët në nivelet më të larta rajonale, i ka të ardhurat për frymë në nivelet më të ulta.

Sipas të dhënave të Eurostat, gjatë periudhës 2012-2017, të ardhurat për frymë të Shqipërisë u rriten me 700 euro, nga niveli 3300 euro arritën në 4000 euro për frymë.

Rritja më e madhe neto e të ardhurave për frymë ka ndodhur në Malin e Zi. Niveli i tyre, nga 5100 euro në vitin 2012 arriti në 6900 euro në vitin 2017, duke u rritur me 1800 euro. Kjo vlerë ishte gati sa dyfishi i rritjes neto të të ardhurave për frymë se në vendet e tjera të Ballkanit. Më pas, për rritjen më të lartë vjen Maqedonia, të ardhurat për frymë të së cilës u rritën me 1100 euro gjatë 2012-2017.  Gjithashtu Serbia dhe Bosnja raportuan rritje të njëjtë të ardhurash për frymë, me 900 euro për periudhën në fjalë./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Moti në vendin tonë vijon të jetë në kushte të qëndrushme, ndërsa temperaturat pësojnë sërish rritje.

Sipas IGJEUM, në përgjithësi, nuk priten reshje në asnjë prej qarqeve, por ekziston mundësia për ndonjë shtrëngatë gjatë pasditeve është mjaft e vogël, më e mundshme në terrenet malore të qarqeve të Veriut.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 21 / 33 °C
në vendet e ulëta: 22 / 35 °C
në vendet malore: 19 / 32 °C

Era do të vazhdojë të fryjë e lehtë, por deri mesatare gjatë pasditeve, sidomos në qarqet e Veriut dhe të bregdetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE