Connect with Us

Sulmi kundër sindikatave/ KSSH: Ben Blushi në shërbim të qeverisë

Aktualitet

Sulmi kundër sindikatave/ KSSH: Ben Blushi në shërbim të qeverisë

Publikuar

-

Kreu i Konfederatës së Sindikatave, Kol Nikollaj ka reaguar pas dokumentarit të mbrëmshëm në Top Story, ku ndër të tjera thuhet se sindikatat kanë vjedhur pronat e punëtorëve.

Në një deklaratë për mediat, Nikollaj shprehet se drejtori i Top Channel, Ben Blushi po bën shërbimin e radhës, ndaj qeverisë.

Sipas tij, KSSH ka qene dhe mbetet nje sindikate ne mbrojtje dhe ne perfaqesim te te drejtave te punetoreve shqiptar.

“Blushi po kryen sherbimin e radhes karshi qeverise,por me e pakta gazetaret duhet te tregojne pak integritet profesional se te flasim per moral eshte e tepert.
KSSH ka qene dhe mbetet nje sindikate ne mbrojtje dhe ne perfaqesim te te drejtave te punetoreve shqiptar.(punemarresve).
Ne lidhje me aktivitetin sindikal dhe varsine politike,me mire se kushdo gjykon dhe vendos antarsia e saj.”-thuhet ndër të tjera në reagimin e KSSH.

Deklarta e plotë:

Top Story kishte bere sot reportazhin e radhes, ku na tregoi se sindikatat jane e keqja e ketij vendi,aq sa lufta e ketyre te fundit po pengon dhe hapjen e negociatave dhe rrezikon te fuse vendin ne lufte civile. Blushi po kryen sherbimin e radhes karshi qeverise,por me e pakta gazetaret duhet te tregojne pak integritet profesional se te flasim per moral eshte e tepert.
KSSH ka qene dhe mbetet nje sindikate ne mbrojtje dhe ne perfaqesim te te drejtave te punetoreve shqiptar.(punemarresve).
Ne lidhje me aktivitetin sindikal dhe varsine politike,me mire se kushdo gjykon dhe vendos antarsia e saj.

Ne lidhje me pronat te cilat i ka marre konform ligjeve ne fuqi ato menaxhohen e administrohen teresisht konform ligjit ne funksion te levizjes sindikale.

Gjithshka transparente e deklaruar ne tatim-taksa,sigurime shoqerore etj.

Te gjitha objektet jane mirembajtur,jane riparuar dhe sjelle ne eficence.

Jane te hipotekuara e regjistruara konform ligjit ne hipoteke,perjashtuar seline qendrore qe kemi  7 vite sorollatje neper zyra dhe zvarritje nga miqte e z.Lame qe kane ndertuar pa leje dhe pretendojne ta legalizojne,por edhe kjo nuk do ndodhi kurre.

LEXO EDHE:  Do të udhëtoni drejt Italisë?/ Lexoni njoftimin e rëndësishëm

Ndersa sa per ish Dejtoreshen e Administrimit Prones Publike qe paska pasur veshtiresi ne inventarizim ne disponojme nje dosje te plote per kete drejtori qe se bashku me ish.drejtorin antikorrupsion prane K/Ministrit qe fatmiresisht tani kane djegur dhe mandatet, kane favorizuar tjetersimin e 6 godinave dhe truallit 4.1ha ne Shengjin si dhe te 6 objekteve social kulturore tek klientet e tyre te pushtetit vendor.

Kete dosje pas vetingut do ta ridergojme ne organet e reja te drejtesise.

Prej 5 vitesh veprimtaria ekonomike ne KSSH eshte e ndare nga aktiviteti sindikal juridikisht dhe financiarisht,sic anetarsia e KSSH-se e din mire ,une personalisht jam Presidenti i KSSH-se dhe jo Pronari i KSSH-se.

Organizata jone nuk eshte agjensi turistike qe menaxhon pushime punonjesish, por organizate shoqerore qe ushtrojme aktivitet publik ne mbrojtje e perfaqesim te interesave social-ekonomike te punonjesve.

U gezuam qe qenkemi pronare te “Resortit Tropikal” ne Durres,por me pergjegjesi e them qe jo vetem une apo strukturat drejtuese por edhe nje anetar i vetem nuk e ka shkelur as nuk e ka idene kush eshte e ku eshte ky resort.

Jemi te hapur per te bere gjithshka transparente para kujdo te interesuari perfshi edhe gazetaret e Top-Chanel, te cilet i ftojme te jene me te sakte per cfare informojne publikun.
Shoqeria jone eshte ngopur me skupe dhe fake- news, prandaj luftoni se pari per integritetin tuaj,per rrogat tuaja e sigurimet tuaja ndaj punedhenesve tuaj.

Skandal/ Sindikatat kanë vjedhur pronat e punëtorëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Pse Blushi mund të jetë në Qendër

LEXO EDHE:  Lesi: Si më dha Frangaj për 100 mijë $ aksionet e gazetës që unë ia fala. Blushi më tha “ti je i çmendur”

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Pse Blushi mund të jetë në Qendër

LEXO EDHE:  Problemi nuk është tek Anastasi, por tek ne i dashur Blush

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: