Connect with Us

Platforma ‘Tik Tok’ pëson humbje drastike/ 15 milionë përdorues heqin dorë nga aplikacioni

Teknologji

Platforma ‘Tik Tok’ pëson humbje drastike/ 15 milionë përdorues heqin dorë nga aplikacioni

Publikuar

-

Një nga platformat kryesore të medias sociale të Kinës e pa rritjen e saj të shpejtë duke u mbyllur përkohësisht nga tregu i Indisë prej 600 milionë përdoruesish të internetit.

TikTok, aplikacioni popullor i ndarjes së videove në pronësi të gjigantit kinez Bytedance, humbi më shumë se 15 milionë përdorues në gati dy javë, u bllokua nga shkarkimet nga qeveria indiane, sipas një raporti të ri nga kompania analitike Sensor Tower.

Pa ndalimin, prilli do të ishte muaji më i mirë i TikTokut ndonjëherë në Indi, tha raporti, duke shtuar se shkarkimet botërore të aplikacioneve kanë rënë me rreth 33% krahasuar me muajin e kaluar.

TikTok refuzoi të komentojë mbi raportin e Tower Sensor.

Aplikacioni u ndalua në prill pasi një gjykatë indiane vendosi se mund t’i ekspozonte fëmijët ndaj grabitësve seksualë, përmbajtjes pornografike dhe cyberbullying. TikTok bëri apel për vendimin, duke thënë se kishte goditur përmbajtje të papërshtatshme dhe gjykata e ktheu vendimin e saj. Qeveria pastaj i dha leje Apple dhe Google për ta ofruar përsëri për shkarkim.

Kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë po godasin tregun indian dhe TikTok ka pasur sukses të madh deri më tani, duke grumbulluar më shumë se 120 milionë përdorues në Indi që nga nisja në 2016.

LEXO EDHE:  Përdoruesit e WhatsApp "dynden" në platformat rivale

Kulla Sensor tha se pret që platforma kineze e filmit të kërcejë shpejt pasi të rikthehet dhe të vihet në dispozicion për shkarkim më parë këtë javë.

“Pavarësisht nga frenat që janë vënë në rritjen e saj në Indi, ne presim që TikTok të tërhiqet shpejt nga kjo situatë, duke pasur parasysh popullaritetin e saj dhe bazën e përdoruesve atje,” tha themeluesi i kështjellës së Sensor Oliver Yeh në raport. Yeh theksoi se miliona përdorues ekzistues në Indi nuk u prekën nga ndalimi.

TikTok është rritur tashmë në Top 10 të App Store Apple (AAPL), sipas Sensor Tower, duke u renditur i pari në mesin e aplikacioneve të fotografive dhe të videove dhe i gjashtë në përgjithësi. Gjithashtu po rritet shpejt në Google Store.

Duke qenë i mbyllur nga India përkohësisht do të kushtojë më shumë se përdoruesit – Bytedance thuhet se i tha gjykatësit më të lartë të vendit se po humbiste 500,000 dollarë në të ardhura çdo ditë që TikTok u bllokua.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Logoja e iPhone, një buton “sekret” që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Publikuar

-

Nga

Logoja e iPhone, një buton “sekret" që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Logoja juaj  e iPhone mund të veprojë si një “buton sekret” i zgjuar. Butoni i fshehur mund të kryejë shumë detyra të dobishme, përfshirë edhe shkrepjen e fotografive.

Quhet “Back Tap” dhe është pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14.

Si të përdorni Trokitje e lehtë në iPhone

Për të aktivizuar funksionin sigurohuni që të keni azhurnuar në iOS 14.Pastaj shkoni te Cilësimet tuaja. Pastaj lëvizni poshtë te “Kthehu Trokitje”.Do të keni zgjedhjen të aktivizoni “Trokitje e dyfishtë” ose “Trokitje e trefishtë”.Cilindo që zgjidhni ju jep të njëjtat opsione.Klikoni për të parë se cilat tipare mund të kontrolloni tani ose me një trokitje të dyfishtë ose të trefishtë në logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.

LEXO EDHE:  Facebook, Messenger dhe Instagram rikthehen pas ndërprerjes misterioze

LEXO EDHE:  Facebook humb besueshmërinë/ Europianët i largohen rrjetit social

Ato përfshijnë marrjen e fotografive në ekran, kthimin e volumit lart ose poshtë, zmadhimin, lëvizjen dhe më shumë.Për shembull, nëse keni dashur të përdorni një Trokitje të Dyfishtë për të marrë pamje nga ekrani, klikoni në opsionin “Trokitje e Dyfishtë” dhe më pas shënoni “Screenshot”.

Tani duhet të jeni në gjendje të bëni një pamje të ekranit vetëm duke trokitur dy herë logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.Shkoni poshtë dhe prekni “Accessibility” dhe më pas klikoni “Touch”. Mund t’i ndërroni veçoritë e Kontrollit të Trokitjes së Prapa ose ta çaktivizoni atë në çdo kohë duke përdorur të njëjtat hapa më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Publikuar

-

Nga

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Google ka zbuluar një të metë “kritike” të sigurisë në shfletuesin e saj të Chrome që mund t’i ekspozojë përdoruesit ndaj hakerave.

Gjiganti i kërkimit po hap një azhurnim këtë javë për të rregulluar cenueshmërinë që duhet të shpërndahet automatikisht në telefona dhe PC në të gjithë botën. Është një nga dhjetëra mënyrat e sigurisë të fiksuara nga Google në azhurnimin e softuerit Chrome 88 të lëshuar të Martën.

Shkarkimi përfshin gjithashtu një numër përmirësimesh të stabilitetit dhe performancës, tha Google. Titani i teknologjisë në Kaliforni renditi 36 dobësi të Chrome të rregulluara nga azhurnimi, të cilat duhet të arrijnë tek përdoruesit në ditët ose javët e ardhshme.

Njëra, CVE-2021-21117, u shënua si “kritike”. Të metat kritike janë zakonisht ato që kërkojnë rregullim urgjent, zakonisht sepse e ekspozojnë përdoruesin ndaj hakerave. Google nuk shkoi në detaje mbi natyrën e çështjes, ose çfarë mund të arrijnë vjedhjet kibernetike nëse e shfrytëzojnë atë. Nuk është e qartë nëse hakerat mendohet të kenë përdorur cenueshmërinë për të depërtuar në pajisjet e njerëzve para se të rregullohej.

LEXO EDHE:  Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

LEXO EDHE:  Përdoruesit e shpeshtë të rrjeteve sociale vuajnë nga …

Për t’u siguruar që jeni të sigurt, të gjithë përdoruesit e Google Chrome këshillohen të azhurnojnë tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Me WhatsApp aktualisht të zhytur në një skandal të privatësisë, vëmendja është kthyer në praktikat e grumbullimit të të dhënave të aplikacioneve të tjera të Facebook.

Facebook Messenger, për shembull, është kritikuar javët e fundit për qëndrimin e tij ndaj privatësisë së përdoruesit. Aplikacioni i bisedës, i cili ka 1.3 miliard përdorues në të gjithë botën, gjurmon vendndodhjen tuaj të saktë, lexon mesazhet tuaja private dhe madje skanon aplikacionin tuaj të kalendarit. Kushtet shqetësuese të privatësisë së aplikacionit u theksuan nga eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman në një artikull për Forbes gjatë fundjavës.

Ai e përshkroi marrjen e të dhënave të Messenger si “dukshëm më alarmante” sesa WhatsApp.

WhatsApp iu nënshtrua një stuhie zjarri të mediave sociale javën e kaluar për shkak të ndryshimeve të detyrueshme të kushteve të saj të shërbimit që i lejojnë asaj të ndajë më shumë të dhëna të përdoruesit me Facebook. Disa tifozë shprehën shqetësime se mesazhet e tyre do të ankohen nga gjigandi i mediave sociale, megjithëse WhatsApp mohon me forcë akuzat.

Facebook, për shembull, pranon hapur leximin e teksteve private të dërguara përmes Messenger dhe përdorimin e përmbajtjes së tyre për të synuar më mirë reklamat tek përdoruesit. Aplikacioni madje shkarkon bashkëngjitjet e skedarëve të dërguara midis texters në serverat e vet, si dhe lidhjet për ndarjen e skedarëve dhe faqet e internetit. Të dhënat e vendndodhjes, kontaktet tuaja, historia e blerjeve, historia e kërkimit, historiku i shfletimit dhe shumë më tepër gjithashtu mblidhen nga aplikacioni.

Doffman, i cili është themeluesi dhe CEO i firmës britanike të teknologjisë së mbikqyrjes Digital Barriers, theksoi se WhatsApp mbron mesazhet e dërguara mbi shërbimin e saj me enkriptim nga fundi në fund. Kjo do të thotë që askush – përfshirë WhatsApp dhe Facebook – nuk mund të lexojë tekste të tjera përveç dërguesit dhe marrësit.

LEXO EDHE:  Facebook humb besueshmërinë/ Europianët i largohen rrjetit social

LEXO EDHE:  "Cmendet" Facebook, huton miliona perdorues

Por ndërsa Messenger ofron kriptimin si pjesë të mjetit të tij “biseda sekrete”, kjo mbështetet vetëm në biseda midis dy personave.

Praktikat e mbledhjes së të dhënave të aplikacioneve të mesazheve kanë qenë njohuri të publikut për vite me radhë, por një vëmendje u ndriçua nga Apple muajin e kaluar.Prodhuesi i iPhone prezantoi etiketat e reja të privatësisë për çdo aplikacion në App Store në 14 Dhjetor për të përmirësuar transparencën rreth mbledhjes së të dhënave.

Etiketat shfaqen në faqet e produkteve të aplikacioneve, përfshirë softuerin e vetë Apple, duke u dhënë përdoruesve një përmbledhje të shpejtë të praktikave të të dhënave të një aplikacioni.Ata që u qëlluan me WhatsApp dhe Messenger zbulojnë lista të gjata të të dhënave të gjurmuara nga aplikacionet. Kapja e ekranit prej tyre shpejt u bë virale në Twitter. Në të kundërt, vetë shërbimi i mesazheve i Apple, iMessage, kërkon vetëm adresën tuaj të postës elektronike, numrin e telefonit dhe ID-në e pajisjes, sipas Apple.

Doffman rekomandoi që kushdo që dërgon mesazhe në Messenger ose Instagram gjë që ai thotë se është “edhe më keq” për privatësinë tuaj të kalojë në një shërbim të koduar, siç është WhatsApp.Ai shtoi se ata që duan një mundësi më të sigurt duhet të zgjedhin aplikacionin e mesazheve të fokusuar në privatësi Signal, i cili ka parë një rritje të shkarkimeve pas gabimeve të fundit të WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE