Ju acarohet lëkura pas depilimit? Zbuloni çfarë duhet të perdorni – CNA
Connect with us

Life Style

Ju acarohet lëkura pas depilimit? Zbuloni çfarë duhet të perdorni

Publikuar

-

Zbuloni më poshtë disa truke natyrale që ofrojnë shërimin e lëkurës në shumë pak kohë.

1/ Vajrat esencialë njihen për efektet e tyre çudibërëse. Vaji i ullirit shërben për të riparuar dhe ushqyer lëkurën, vaji i kamforit për efektet kundërbakteriale e ndërsa vaji me vitaminë E për praninë e lartë të antioksidantëve. Kështu zgjidhni vajin që dëshironi dhe mjekoni me të 2 herë në ditë zonën e irrituar duke përdorur rrathë pambuku.

2/ Thërrmoni 2- 3 tableta aspirinë në ujë derisa të krijoni një tip paste. Lëreni mbi lëkurë rreth 20 minuta dhe lajeni më pas me ujë të ngrohtë.

3/Masazhojeni lëkurën me një kastravec të freskët dhe lëreni lëngun të veprojë për 15 minuta. Për të larguar ndjesinë e djegies mund të përdorni edhe një kastravec nga frigoriferi.

4/Ndër shekuj, mjalti është përdorur si një kurë për të shëruar plagë apo probleme të lëkurës. Kështu lyejeni zonën problematike me pak mjaltë dhe lëreni për 10- 15 minuta. Shpërlajeni më pas me ujë të ngrohtë.

5/Vaselina është një tjetër sugjerim i yni. Lyejeni lëkurën dhe lëreni për 10- 15 minuta. Më pas hiqeni me një peshqir të butë.

6/Kompresat janë një shpëtim i vërtetë. Ju qetësojnë dhe nga ana tjetër frenojnë shpërndarjen e irritimit. Gjithashtu zbehin skuqjen e lëkurës. Mund të përdorni qese specifike kompresash ose peshqirë të njomë.

 

 

Aktualitet

Çfarë duhet të vishni pas të 30-tave? Zbuloni disa modele të duhura për ju

Publikuar

-

Pas të 30-ve thuhet se femrat duhet të vishen me më shumë stil dhe klas sesa kur ishin më të “reja”. Paraqitja juaj ka shumë rëndësi dhe koha për t’u bërë gati sa vjen edhe bëhet më e shkurtër.

Ndaj është e nevojshme të keni disa rroba dhe aksesorë bazë para se të arrini të 30-tat në mënyrë që të visheni thjesht, pa shumë mundime dhe me stil!

Ne po ju sjellim sot një listë me 20 gjërat që duhet t’i keni patjetër:

Xhinse që të rrinë fiks pas trupit

Një fustan me gjatësi mesatare

Çizme të gjata deri te kyçi i këmbës

Bizhuteri që vihen re dhe bien në sy

Një xhaketë serioze

Një pallto

Aksesorë për flokët

Pantallona me prehër të lartë

Shapka të sheshta

Një fustan me lule

Një kanatiere mëndafshi

Një fund me dizajn që bie në sy

Tuta në formë pantallonash

Fund i gjatë

Një fustan për raste

Geta cilësore

Fund lëkure

Këpucë të zeza me takë

Atlete 

Golf

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sandalet më “in” të kësaj vere/ Modeli që po “çmend” fashionistat shqiptare

Publikuar

-

Sandalet janë tepër të rehatshme për këtë stinë të nxehtë vere dhe si çdo vit, trendet e reja nuk mungojnë në profilet e rrjeteve sociale të fashionistave shqiptare.

Së fundmi, Lori Hoxha dhe Armina Mevlani zgjodhën modelin në ngjyrë të verdhë dhe rozë 70 PVC Snake nga Versace,

 

Sandalet-shapkë janë një ndër trendet e 2019-s, të cilat qenë të përshtatshme edhe në pranverë për shkak të çorape dhe po kështu mund t’i vishni edhe në vjeshtë.

Një model tjetër, i ngjashëm me ato të mësiperme, vjen në versionin me takë të hollë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ndryshimi drastik i fotove të dasmës/ Ja trendi më i ri që po i “çmend” çiftet

Publikuar

-

Duket se trendet e dasmave nuk do të qëndrojnë kurrë të njëjtat ku më i fundit është duke pozuar për kamerën dhe duke nxjerrë sa më shumë tym nga cigarja elektronike.

Dukej se askush nuk e besoi, por foto të tilla po përhapen masivisht në Twitter ku nuk mungojnë komentet e njerëzve, të cilët pyesin për qëllimin e një fotoje të tillë.

Per me teper shikoni fotot e meposhtme.

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama

Trending