Connect with Us

Denoncimi i Fiks Fare/ Kafshë me brucelozë dhe tuberkuloz hidhen në landfillin e Lushnjes

Aktualitet

Denoncimi i Fiks Fare/ Kafshë me brucelozë dhe tuberkuloz hidhen në landfillin e Lushnjes

Publikuar

-

Fiks Fare denoncoi një skandal në Lushnje, ku në landfillin e këtij qyteti hidhen kafshë të sëmura me brucelozë dhe tuberkuloz, duke rrezikuar shëndetin e një lagjeje të tërë. Disa banorë të lagjes “18 tetori” në Lushnje ankohen se në landfill hidhen lopë dhe mbetje të lopëve të prekura nga bruceloza dhe tuberkulozi. Lopët groposen pak, ndërkohë të brendshmet mbulohen me plehra. Gazetarët e Fiks Fare biseduan me shoferin e një fadrome që punon në landfill, i cili thotë se të brendshmet i mbulon ai vetë dhe banorët nuk dinë asnjë gjë, se po ta dinë nuk i lejojnë. Madje, para disa ditësh, ai vetë ka groposur tre lopë.

Grupi i Fiks Fare xhiroi disa mbetje të kafshëve, të pambuluara, të cilat janë hedhur kuturu në landfill. Ndërkohë, disa metra më larg, disa fëmijë luanin afër këtyre mbetjeve, duke rrezikuar të merrnin ndonjë virus. Fiksi transmetoi edhe disa pamje të xhiruara nga vetë banorët, në të cilat duket mjaft qartë se të brendshmet e lopëve, nuk janë groposur, por janë hedhur në mes të plehrave. Pak ditë më parë, sipas banorëve, disa lopë të ngodhura nga sëmundja e brucelozës dhe tuberkulozit, janë groposur shumë afër shtëpive. Sipas banorëve, automjete të bashkisë kanë ardhur në landfill, kanë hapur një gropë të vogël dhe kanë hedhur kafshët e ngordhura.

“Këtu sjellin lopë të ngodhura, zorrë dhe plënca. Unë e kam 20 metra larg shtëpinë. Çunin e çoj në Tiranë, se ka infeksione nga këto mbeturinat këtu. Zorrë e plënca i bie gjithmonë thertorja këtu. I kanë sjellë para 4-5 ditësh. Vjet kur ngordhi bashkia qënte, erdhi dhe i hodhi këtu. Nuk bëjnë grop të madhe, por sa kap skrepi. Edhe këtë që kanë hedhur lopët, 30-40 pond e kanë bërë. Vijnë qentë dhe zhgrrysin, vijnë e luajnë qentë dhe e nxjerrin” thotë Merita, një nga banorët e që banon në atë lagje. Sipas saj, lopët e sjella në landfill, janë të ngordhura. “Hodhën dy kova dhe’ dhe ikën. Mbetjet i sollën me një zetor të vjetër, ishte i bashkisë. Vijnë qentë dhe i hapin. Edhe afër shtëpisë sime gjen lëkura që i marrin qentë” thotë ajo.

Gazetarët e Fiks Fare tentuan të flasin me shoferin e fadromës, i cili nuk pranoi të japë shpjegime. Ai pranoi se para disa ditësh në landfill janë hedhur të brendshme kafshësh që kanë ngordhur nga sëmundjet. Ndërkohë, në një bisedë me bashkëpunëtorët e Fiksit, ai thotë se mbetjet i sjellin nga thertorja. “Ato i mbuloj unë. Ata nuk i dezinfektojnë. Nuk dinë gjë banorët, se po ta dinë banorët i dalin përpara” thotë ai. Më tej shton se para disa ditësh, thertorja ka dërguar në landfill 3 lopë. “Sjellin vazhdimisht mbeturina, firma që ka landfillin e ka me qira, po e thirrin te bashkia dhe s’kanë nga ia mbajnë. Zorrët dhe plëncat i mbuloj unë në plehra. Po kështu hedhin edhe mbetje spitalore, shiringa, shishe” përfundon ai ai.

Fiks Fare bisedoi edhe me veterinerin e Bashkisë Lushnje, i cili thotë se bruceloza dhe tuberkulozi janë sëmundje ngjitëse. “Nëse prek 1, duhet të eliminohet e gjithë tufa. Ka pasur probleme dhe sëmundje pas viteve 90′. Lopët e sëmura kanë ardhur nga fshati Tragjas i Vlorës, janë 60 krerë. Mbeturinat i kemi çuar në landfill, të brendshmet, kokat dhe këmbët” thotë ai.

***

Bisedë me punonjësin e Landfillit, Lushnje

 

Fiksi – Na fikën me këta vaksinimet.

Punonjësi i landfillit – Ka probleme bagëtia, brucelozë? Izet Kasa quhem unë. Punoj traktorist tek plehrat e Lushnjes dhe këtu vijnë me therje tek thertorja dhe vinë e i groposin. Ja, para 5 – 6 ditësh, erdhën e groposen tre koka.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Si rekrutohen vajzat për shërbime seksuale (Fotot)

Fiksi – I bien të therme?

Punonjësi i landfillit – I bien të therme edhe të rrjepura.

Fiksi – Edhe këtu paska filluar?

Punonjësi i landfillit- Po, unë i gropos.

Fiksi – Te…

Punonjësi i landfillit – Te mbetjet. Firma nuk ka të drejtë t’i lejojë kërmat atje, firma e pastrimit. Thotë unë e kam me qira (fushën) plehrat. I ka marrë paratë bashkisë. Nuk i tregonte. Sherr e shamatë. Mbasanej vemë e bisedojmë me njëri-tjetrin thonë. Po ç’punë ke ti, i thotë ai atij të firmës, se u qelb vendi. I thotë, ç’punë ke ti? Po të bëhet vonë. Ti je në zyrë këtu. Ja u rregullua muhabeti. Dhe i sjellin. Vijnë këto me sëmundje, vijnë e shoqërohen me fadromë në vete, bashkë me doktorin e bashkisë. Kurse, këto plënca që vijnë, i marr unë përpara i gropos. Ato groposen, po prapë shesh është. Një ti hedh ca dhe sipër e ec.

Fiksi – Po kështu dezinfektim i hedhin?

Punonjësi i landfillit– Jo, jo.

Fiksi – I fusin direkt në tokë!?

Punonjësi i landfillit– Po.

Fiksi – Rrezik këtu hedhin edhe ilaçet e spitaleve, këtu tek ju?

Punonjësi i landfillit – Edhe ato vijnë këtu.

Fiksi – Mbetjet e spitalit?

Punonjësi i landfillit – Po, po edhe ato vijnë, me shishe e shiringa. Të shtunën sollën mbetje që i groposa unë, mbetje të thertores. Të mërkurën, mbas ca ditësh erdhën lopë. Thashë unë, si ka mundësi, kur erdhi fadroma përpara që do të hapte gropën.

Fiksi – Sa veteriner ka bashkia?

Punonjësi i landfillit – Tre janë, dy në thertore një në qendër.

Fiksi – Si i kanë lënë banorët me i gropos o vëlla?

Punonjësi i landfillit– Ku merr vesh banori, ku merr vesh banori.

Fiksi – I bien në mënyrë të fshehtë si duket?

Punonjësi i landfillit– Po të fshehtë, po të hapet muhabeti, se do vinë u dolën para, vijnë gazetarët e të gjitha.

***

Bisedë me veterinerin e Bashkisë Lushnje

Fiksi – Doktor si je? Do të pyes për problemin e brucelozës, di gjë ka këtë vite ka probleme?

Veterineri i Bashkisë Lushnje – Për brucelozën duhet të bësh vaksinën. Vaksina mbulon brucelozën zotni, nuk ka mjekime bruceloza. Bruceloza po u shfaq, aty je i detyruar të shuhet tufa komplet, do shuhet tufa komplet. Sepse një e sëmurë në tufë, pretendohet se është shumë ngjitëse ajo, shumë ngjitëse edhe kalon në karantinë. Paguan shteti në rastet e brucelozës. Problem ka dhe ka pasur miku im.

Fiksi – Që janë shfaqur dhe tani?

Veterineri i Bashkisë Lushnje – Po jo ore, probleme të brucelozës në Lushnje kanë qenë.

Fiksi – Ka qenë edhe më përpara?

Veterineri i Bashkisë Lushnje – Të paktën në periudhën e demokracisë dhe këtej. Se më përpara nuk është njohur asnjëherë bruceloza në kohën e monizmit. Sepse i nënshtroheshin vaksinave në mënyrë…

Fiksi – Takova njërin që punon tek mbeturinat më tha kena gropos ça je duke marrë në Lushnje më tha mua, tani i kena gropos.

Veterineri i Bashkisë Lushnje – Po, po kanë ardhur nga Vlora, kanë ardhur nga Vlora. Të shtunën u groposën, a të shtunë a të diel, diçka e tillë. Edhen nga Tragjasi i Vlorës. Erdhën 60 krerë nga Tragjasi i Vlorës.

Fiksi –Edhe i groposet aty?

Veterineri i Bashkisë Lushnje – Mbeturinat, të brendshmet e lëkurat, këmbët e të gjitha çfarë janë kokat.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksident i rëndë/ Përplasen dy automjete, shtatë të lënduar

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë/ Përplasen dy automjete, shtatë të lënduar

Shtatë persona kanë mbetur të plagosur në një aksident mbrëmjen e sotme në Llaushë të Skenderajt në Kosovë.

Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti  në aksident janë përfshirë dy vetura.

“Aksident trafiku me të lënduar ka ndodhur rreth orës 16:00, në një rrugë lokale në fshatin Llaushë të Skenderajt. Në aksident ishin të përfshira dy vetura, si pasojë e aksidentit dhe lëndimeve të pësuara shtatë (7) persona kanë kërkuar tretman mjekësor”, është shprehur Zahiti./CNA.al

LEXO TE PLOTE