Connect with Us

Sipas shenjës së horoskopit/Cili është guri juaj fatsjellës?

Kuriozitete

Sipas shenjës së horoskopit/Cili është guri juaj fatsjellës?

Publikuar

-

Në kohët e lashta, nga egjiptianët te fiset Maja, gurët u përdorën në ceremoni për të lartësuar të ardhmen, si fat i mirë dhe për të kuruar sëmundjet.

Dashi

Në shenjën e Dashit, të sunduar nga Marsi, kanë ndikim të gjithë gurët, gama e ngjyrave të të cilëve varion nga e kuqe në të purpurt.

Demi

Në shenjën e Demit, të gjithë gurët e gjelbër janë të mirë. Ju pastaj mund të zgjidhni Smeraldin që do t’ju sjellë dashuri, ekuilibër dhe mirëkuptim ose Jadin jeshil që do t’ju garantojë kurajo, drejtësi, mençuri dhe jetëgjatësi.

Binjakët

Të lidhur me Mërkurin, ju mund të zgjidhni edhe Agjinën, e cila do t’ju ndihmojë të stimuloni mendjen dhe të rrisni përqendrimin tuaj si dhe do të jeni të dobishëm për punë dhe studim.

Gaforrja

Në shenjën e gaforres, të qeverisur nga Hëna, kanë ndikim gurët e bardhë dhe ata ngjyrë pana. Guri që zakonisht i atribuohet shenjës suaj është perla, që ka funksion të zbutjes, qetësimit dhe sjelljes së ekuilibrit.

Luani

Diamanti gjithashtu ndihmon në meditim dhe si të fokusoheni më mirë në arritjen e dëshirave tuaja.

Virgjëresha

Shenja e Virgjëreshës, e drejtuar nga Mërkuri, shoqërohet me gurët e zinj, të mëdhenj dhe të ngjyrosur. Guri simbol i shenjës konsiderohet zafiri, i cili mund të drejtojë energjitë shëruese dhe dashurinë për ata që kanë nevojë për të.

Peshorja

Gurët e gjelbër janë ata që kanë më shumë ndikim në shenjën e Peshores, të qeverisur nga Venusi. Për dashurinë rekomandohet turmalina e gjelbër, ndoshta e vendosur në një varëse ose në një unazë.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 18-24 Janar/ Parashikimi i yjeve përsa i përket punës

Akrepi

Akrepi ka fatsjellës gurin agat, i cili nxit rigjenerimin dhe rritjen, rezistencën e trupit dhe rinovon fuqinë dhe vitalitetin.

Shigjetari

Gurët blu ose gurkali janë gurët që kanë më shumë ndikim te Shigjetari. Guri tipik i shenjës është guri turkez, i cili ka një funksion mbrojtës tipik dhe garanton vitalitet për të gjithë trupin.

Bricjapi

Për të mbushur veten me energji, ju mund të zgjidhni Opalin e Zi, i cili gjithashtu mund të përdoret si një nxitës dhe një antidepresant.

Ujori

Shenja e Ujorit, lidhet me gurët me ngjyrë të errët si blu, vjollcë dhe të zezë.

Peshqit

Për shenjën e Peshqve, fatsjellës janë gurët blu ose të ndritshëm. Peshqit janë shumë të ndjeshëm dhe për këtë arsye duhet të përdorin gurët për të mbrojtur veten e tyre, si gurin Ametist dhe Akuamarinë, të cilët mbrojnë shenjën për të rritur energjinë e tyre të jetës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Jo vetëm hienat!/ 65 lloje kafshësh mund të qeshin ashtu si njerëzit

Publikuar

-

Nga

Jo vetëm hienat!/ 65 lloje kafshësh mund të qeshin ashtu si njerëzit

Ekspertët kanë zbuluar se të paktën 65 kafshë,  përfshirë fokat dhe lopët, mund të buzëqeshin ashtu si njerëzit.

Studiuesit nga Kalifornia kërkuan studime nga e kaluara e sjelljes së kafshëve, duke kërkuar rekorde të sinjaleve të zërit që mund të përfaqësonin një version të qeshurës.

Gjetjet, thanë ata, mund të na ndihmojnë të kuptojmë më mirë formën dhe funksionin e të qeshurës njerëzore, krahas rolit të saj në evolucionin e sjelljes shoqërore.

Studimi u ndërmor nga antropologu Sasha Winkler dhe studiuesi i komunikimit Greg Bryant nga Universiteti i California Los Angeles.

Në studimin e tyre, dyshja kërkoi informacion nëse vokalizimet e regjistruara ishin me zë të lartë ose të qetë, të shkurtër apo të gjatë, të lartë ose të ulët, të zhurmshëm ose tonal dhe të formuar nga një thirrje e vetme ose një model ritmik.

Ata më pas u nisën për të përcaktuar nëse këto tipare të njohura të tingujve të lojës përputhen.

LEXO EDHE:  Krenarë sa më s’ka/ Këto shenja zodiaku nuk e pranojnë kurrë gabimin 

LEXO EDHE:  Krenarë sa më s’ka/ Këto shenja zodiaku nuk e pranojnë kurrë gabimin 

Vokalizime të tilla mendohet të ndihmojnë në theksimin e natyrës jo-agresive të lojës – një funksion i domosdoshëm në mbretërinë e kafshëve, në të cilin shumë lojë merr formën e aktiviteteve të ashpra dhe luftimeve të simuluara.

Sipas ekipit, shumë është dokumentuar në literaturën shkencore në lidhje me tiparet e tjera të sjelljes së lojës në kafshë, duke përfshirë aspekte të gjuhës së trupit të tilla si ‘harqet e lojërave’ të bëra nga qentë dhe ‘fytyrat e lojërave’ që shihen në primatët.

Sidoqoftë, ata paralajmëruan, regjistrime të tilla mund të jenë të vështira për t’u bërë, veçanërisht për ato specie, zëri i të cilave priret të jetë në anën më të qetë. Gjetje të tilla, shtuan ata, na ndihmojnë gjithashtu ‘të kuptojmë më mirë evolucionin e sjelljes shoqërore të njeriut’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E shtypur mes faqeve të një libri antik/ Flutura 400-vjeçare e ruajtur në mënyrë perfekte

Publikuar

-

Nga

E shtypur mes faqeve të një libri antik/ Flutura 400-vjeçare e ruajtur në mënyrë perfekte

Një flutur që mund të jetë gati 400 vjeç është gjetur e shtypur midis faqeve të një libri të bibliotekës antike në Universitetin e Kembrixhit.

Flutura u gjet brenda një kopje të librit më të hershëm të insekteve në Angli, Teatri i Insekteve, botuar në 1634. Flutura mund të jetë po aq e vjetër sa vetë vëllimi, sipas ekspertëve në Trinity Hall, Universiteti i Kembrixhit, i cili e ka librin në koleksionin e tij që nga viti 1996.

Flutura e bukur është po aq ‘e gjallë sa dita kur u shtyp mes faqeve të librit’, pranë ilustrimit shoqërues, zbuloi Trinity Hall. Megjithëse shembuj të ekzemplarëve të bimëve që shtypen në libra janë mjaft të zakonshëm, është e rrallë të gjesh një insekt të shtypur.

Zbulimi u bë nga kreu i bibliotekës së Trinity Hall Jenni Lecky-Thompson. Askush nuk mund ta dijë me siguri se kur, ose nga kush, kjo flutur ishte shtypur në palosjet e librit, e vendosur pranë imazhit të druve të shekullit të 17-të me bojë të zezë të vetvetes.

Por është e sigurt që ka qenë atje para se të bëhej pjesë e koleksionit të Trinity Hall Will Beharrell, bibliotekar i Shoqërisë Linnean, një organizatë historike Britanike kushtuar historisë natyrore, e quajti gjetjen ‘mahnitëse’.

LEXO EDHE:  Duan gjithmonë t’i dalë e vetja”/ Cilat janë 4 shenjat më kokëforta të Horoskopit

LEXO EDHE:  Surprizat që ju presin në vendit tuaj të punës/ Parashikimet e yjeve për javën e ardhshme

Teatri i Insekteve është libri i parë i botuar në Angli që përfshin ekskluzivisht insektet, pamjen e tyre, zakonet dhe habitatet, si dhe arachnids dhe krimbat. Kjo kopje e veçantë iu dhurua Trinity Hall nga familja e ish studentit të kolegjit Laërence Strangman, një koleksionist i pasionuar i librave, i cili vdiq në 1980.

Koleksioni eklektik i Strangman u prezantua në kolegj në 1996 nga mbesa e Lawrence Strangman, Geraldine Essayan, në kujtesën e tij. Por vetë Strangman pothuajse me siguri nuk ishte në dijeni të fluturës, sipas Lecky-Thompson./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Publikuar

-

Nga

Teleskopi hënor mund të zbulojë epokat e errëta të universit

Shkencëtarët duan të ndërtojnë një radio teleskop në anën e largët të Hënës për të ndihmuar në tërheqjen e perdes në misteret që rrethojnë fillimin e universit.

Ndërsa nuk ishte një mision zyrtar i plotë i NASA-s, koncepti i Radios Teleskopit Lunar Crater, ose LCRT, ka qenë në zhvillim për vite me radhë. Projekti kohët e fundit mori një nxitje prej 500,000 dollarësh me hyrjen në fazën e dytë të programit Innovative Advanced Concepts të NASA-s.

Teleskopi hënor do të përfshinte robotë të varur në rrjetë teli brenda një krateri në anën e largët të hënës për të krijuar një radio teleskop. Imagjinoni Observatorin e famshëm Arecibo ende të shuar në Porto Riko, por në hënë.

Teleskopi mund të masë valët e radios nga disa qindra milion vjet pas Big Bang që krijoi universin tonë, para se të shfaqeshin yjet e parë.

Detajet e këtij kapitulli në historinë e universit tonë u janë shmangur kozmologëve dhe këto valë radio mund të zbulojnë se çfarë ka ndodhur gjatë asaj kohe.

Projekte si LCRT zgjidhen nga programi gjatë një procesi vlerësimi nga kolegët e vlerësimit të propozimeve për misione që do të ndihmonin më tej në kuptimin dhe eksplorimin tonë të hapësirës. Janë ditët e para për këtë teleskop, i cili mund të kërkojë vite të zhvillimit të teknologjisë, por kjo qasje nxit zgjedhjen e misioneve të ardhshme të NASA-s.

LEXO EDHE:  Tre shenjat e horoskopit me të cilat mund të biesh lehtë në dashuri

LEXO EDHE:  Tre shenjat e horoskopit me të cilat mund të biesh lehtë në dashuri

Ana e largët e hënës

Radioteleskopët që përdorin shkencëtarët në Tokë nuk mund të vlerësojnë valët e radios nga kjo epokë kozmike sepse ato janë bllokuar nga jonosfera, të cilat janë grimcat e ngarkuara në atmosferën e sipërme të planetit tonë. Toka është gjithashtu plot me emetimet e veta të radios që mund të parandalojnë gjurmimin e sinjaleve të dobëta nga radio-astronomia.

Ana e largët e hënës, ku vetëm robotët kanë shkelur ndonjëherë , është një vend pa atmosferë dhe krejtësisht i qetë, i cili do të parandalonte çdo ndërhyrje radioje nga Toka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE