Connect with Us

Cilat janë të mirat dhe të këqijat tuaja sipas shenjës së horoskopit

Kuriozitete

Cilat janë të mirat dhe të këqijat tuaja sipas shenjës së horoskopit

Publikuar

-

intuita shenja horoskopi

Dashi

Cilësia juaj më e mirë është sensi i optimizmit. Jeni shumë të pavarur dhe këtë nuk mund ta ndryshojë askush. Por jeni shumë gjaknxehtë. Edhe pse përpiqeni të anashkaloni negativitetin, ndonjëherë shpërtheni edhe pa arsye.

Demi

I qëndroni afër miqve tuaj pa kushte dhe kjo është cilësia juaj më e mirë. Por nga ana tjetër, jeni shumë të fokusuar tek vetja sa arrin edhe tek egoizmi. Jeni të fiksuar pas kohës me veten, duke e tepruar shpesh herë.

Binjakët

Jeni gjithnjë në lëvizje dhe e jetoni jetën në maksimum. Pikërisht natyra juaj energjike dhe entuziaste ju bën kaq të veçantë. Gjithsesi mundohuni të mos bëni shumë thashetheme dhe të flisni pas krahëve të të tjerëve. Kjo ju ul të gjithë vlerat që keni.

Gaforrja

Aftësia që ju keni për t’u kujdesur për të tjerët nuk krahasohet me asnjë tjetër dhe prandaj të gjithë ndihen të mbrojtur pranë jush. Por jeni dhe shumë emocionalë, më shumë sesa duhet. Kjo mund të jetë pak e lodhshme për të tjerët rrotull teje.

Luani

Nuk quhet festë nëse nuk është i pranishëm një Luan. Jeni shumë miqësorë dhe keni një natyrë karizmatike që i bën të tjerët të duan të rrinëe rrotull jush. Por gjithsesi, ju mungon aftësia që të mos jeni impulsivë.

Virgjëresha

Jeni pafund të talentuar në çdo gjë. Mund të përvetësoni çdo talent nëse ja vendosni qëllim vetes. Por jeni shumë kritikë ndaj vetvetes, më shumë se sa ndaj të tjerëve.

Peshorja

LEXO EDHE:  Meshkujt “lënë kokën” pas tyre/ Këto janë gratë më të bukura sipas shenjës së horoskopit

Nga vetë emri, gjëja më e mirë tek ju është balanca dhe drejtësia që keni. Gjithnjë gjeni një zgjidhje që i bën të gjithë të lumtur, por jeni njëkohësisht dhe shumë të pavendosur. Filloni t’i stërmendoni gjërat dhe keni frikë të merrni një vendim.

Akrepi

Jeni plot me pasion dhe prezenca juaj influencon shumë të tjerët. Por ndërrimet e shpeshta të humorit pa asnjë arsye specifike ju karakterizojnë.

Shigjetari

Cilësia më e mirë: sensi juaj i pavarësisë. Nuk jeni kurrë të ngjitur dhe nuk vareni kurrë nga të tjerët. Por mungesa e shfaqjes së emocioneve i bën të tjerët të mos ndihen mirë pranë jush.

Bricjapi

Jeni ambiciozë dhe dini të përdorni burimet që keni. Kjo do ju bëjë të arrini shumë gjëra në jetë. Por në pamje të parë, dukeni të ftohtë, të ashpër dhe kokëfortë. Pikërisht kjo është një ndër arsyet që njerëzit nuk ju afrohen që në momentin e parë.

Ujori

Ujori ka një forcë shumë të madhe që tërhiqet nga e mira në bota. Shenja më “humanitare” e horoskopit. Jeni shumë përzgjedhës me njerëzit që doni të rrethoheni, por nuk duhet të jeni aq të largët dhe jo social me personat që nuk i njihni.

Peshqit

Cilësia juaj më e mirë është aftësia dhe kreativiteti. Por i përjetoni gjërat më shumë sesa duhet dhe kjo ndërpret shpeshherë ciklin tuaj kreativ.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Qafa tre herë më e gjatë se trupi/ Misteri i zvarranikut 242 milionë vjeçarë

Publikuar

-

Nga

Një zvarranik 242 milionë vjeçar me qafë sa trefishii trupit të tij jeton në oqean, sipas zbulimit të ndërtimit kafkës me 3D. Shkencëtarët përshkruajnë krijesën e çuditshme dhe qafën e saj si gjirafat si një ‘absurditet paleontologjik’.

Fosilet e krijesës, që i përkasin gjinisë Tanystropheus, u zbuluan në vitin 1852 dhe shkencëtarët kanë qenë në mëdyshje që atëherë. Ekspertët nuk mund të tregojnë se si krijesa do të kishte qenë në gjendje të mbështeste qafën e saj të gjatë nëse do të binte në tokë gjatë periudhës së Triasikut të mesëm. Por një studim i ri i udhëhequr nga Universiteti i Cyrihut në Zvicër ka treguar tani që krijesa, e cila ishte gati 20 metra e gjatë, jetonte në ujë dhe ishte çuditërisht e adaptueshme ’.

Vrimat e hundës dhe dhëmbët e lakuar u përshtatën në mënyrë të përkryer për kapjen e gjahut të rrëshqitshëm, siç janë peshqit dhe kallamarët.Gjinia e Tanystropheus gjithashtu evoluoi në dy specie të ndryshme, njëra më e madhe se tjetra, përfundon studimi i ri. “Unë kam studiuar Tanystropheus për më shumë se tridhjetë vjet, kështu që është jashtëzakonisht e kënaqshme të shohësh këto krijesa të demostifikuara,” tha autori i studimit Olivier Rieppel, një paleontolog në Muzeun në Fushë në Chicikago. ‘Tanystropheus dukej si një krokodil i guximshëm me një qafë shumë, shumë të gjatë. Ajo qafë nuk ka kuptim në një mjedis tokësor, është thjesht një strukturë e vështirë për tu mbartur. Për të sqaruar taksonominë e tij është një hap i parë i rëndësishëm për të kuptuar atë grup dhe evolucionin e tij. 242 milion vjet më parë, kur dinosaurët sapo kishin filluar të shfaqeshin në tokë, deti sundohej nga zvarranikët gjigantë. Llojet më të mëdha Tanystrofheus janë matur dhe kanë pak më shumë se 16 metra në gjatësi,  qafa e saj do të kishte deri 7.5 këmbë, trupin 2.2 këmbë dhe bishtin 6.5 këmbë.

LEXO EDHE:  Nëse je i shenjës së Ujorit, e sigurtë që këto gjëra i kupton dhe i jeton çdo ditë!

LEXO EDHE:  Nëse i di shenjën e horoskopit, zbulo tani dëshirën e saj në shtrat

Në një moment, paleontologët menduan se Tanystrofheus ishte një pterosaur fluturues, si një pterodaktil dhe se kockat e tij të gjata, të urra, ishin phalanges në gisht që mbështesin krahun, përpara se të punonin se ato ishin kocka të zgjatura të qafës.  Në të njëjtin rajon ku shumë nga fosilet e Tanystropheus u gjetën në Zvicrën e ditëve moderne, kishte edhe fosile nga kafshë me pamje të ngjashme që ishin të gjatë vetëm rreth katër metra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Betejë për mbijetesë/ Imazhe të pabesueshme të luanëve, kafshët që janë zhdukur në 26 vende afrikane

Publikuar

-

Nga

Pak më shumë se një shekull më parë, më shumë se 200,000 luanë të egër po jetonin në Afrikë. Sot, ka vetëm rreth 20,000.

Për të ndihmuar në sjelljen e kësaj rënie tragjike në fokus dhe për të festuar Ditën Botërore të Luanit në 10 gusht, studiuesit kanë krijuar projektin ‘Neë Big 5’, i cili po i kërkon publikut të votojë për kafshët që ata më së shumti do të donin të shihnin në natyrë dhe fotografi.

“Big 5” thekson se luanët tashmë janë zhdukur në 26 vende afrikane dhe kanë zhdukur nga mbi 95 përqind të gamës së tyre historike. Ata janë në prag të zhdukjes në të gjitha, por parqet më të mëdha dhe të menaxhuara më së miri, paralajmëron ai, me speciet e kërcënuara nga tregtia e paligjshme e mishit të shkurreve, humbja e habitatit dhe copëzimi, dhe gjuetia e trofeve të paqëndrueshme.Për të ndihmuar në mbrojtjen e këtyre krijesave madhështore, “New Big 5” po ndihmon për të mbledhur fonde jetike për të mbështetur bamirësinë e maceve të mëdha Panthera , Projekti i të cilit Leonardo kërkon të sigurojë mbijetesën afatgjatë të luanëve në të gjithë kontinentin Afrikan duke rritur numrin e përgjithshëm të popullsisë së luanit me 50 % gjatë 15 viteve të ardhshme, në të paktën 30,000 luanë.

LEXO EDHE:  Nëse je i shenjës së Ujorit, e sigurtë që këto gjëra i kupton dhe i jeton çdo ditë!

LEXO EDHE:  Horoskopi i fundjavës sipas Paolo Fox/ Parashikimi i yjeve për secilën shenjë

‘Ndërsa festojmë Ditën Botërore të Luanit, duke ndalur ta njohim këtë kafshë të egër të jashtëzakonshme, duhet të njohim edhe gjendjen veçanërisht të brishtë të kësaj specie,’ thotë Drejtori i Programit Panthera Lion, Dr Paul Funston. Luanët po zhduken pikërisht para syve tanë. Veprimi urgjent nga bashkësia globale përmes mbështetjes financiare të shteteve të vargjeve të luanëve dhe organizatave të ruajtjes si Panthera për të mbrojtur këto mace të egra është një nga mënyrat më kritike në të cilat ne mund të ndihmojmë në rritjen, në vend se të humbasim, luanët e Afrikës nga Dita Botërore e Luanit 2021. ‘

“Graeme Green”, fotograf britanik i jetës së egër dhe themeluesi i projektit Neë Big 5, tha: ‘Luanët janë një nga kafshët e mia të preferuara për të fotografuar dhe për të kaluar kohë me ta. Është e pamundur të imagjinohet Afrika pa luanë. Si dhe janë kafshë të jashtëzakonshme, ato janë gjithashtu jetike për ekuilibrin natyror dhe të ardhmen e Afrikës. ‘ Shkoni poshtë për të parë imazhet që nxjerrin në pah bukurinë, fuqinë dhe madhështinë e kafshëve që Graeme përshkruan si ‘ikona të jetës së egër’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

WOW-Nga liqenet tek malet/ Imazhet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë

Publikuar

-

Nga

Nëse një udhëtim në Parkun Kombëtar Banff të Kanadasë nuk ishte në axhendën tuaj më parë, mund të jetë pasi të keni parë  këto fotografi të jashtëzakonshme.

Ato tregojnë liqene eterike akullnajore, male mahnitëse të mbuluara me dëborë dhe pyje të këndshme brenda zonës 2.464 kilometra katrorë në Alberta në të gjithë lavdinë e tyre hipnotike.Ata u shkrepën nga fotografi me qendër në Vankuver, Kai Yhun , i cili viziton Parkun Kombëtar të Banff disa herë në vit për të kapur pamjet më mahnitëse.

LEXO EDHE:  Flirtues dhe tradhtarë/ 5 shenjat e horoskopit të cilave nuk duhet tu besohet aspak

LEXO EDHE:  Nëse i di shenjën e horoskopit, zbulo tani dëshirën e saj në shtrat

Kai, 26 vjeç, i tha MailOnline Travel: ‘Unë e dua Banff, veçanërisht malet. Secili prej tyre ka një formë kaq unike dhe janë shumë frymëzuese. Sezoni im i preferuar për tu vizituar është në vjeshtë kur klima dhe atmosfera janë thjesht perfekte./ CNA.al

LEXO TE PLOTE