Connect with Us

Ushqimet më të rrezikshme në botë, ja pse nuk duhet të gjenden kurrë në tryezën tuaj

Shëndeti

Ushqimet më të rrezikshme në botë, ja pse nuk duhet të gjenden kurrë në tryezën tuaj

Publikuar

-

Kur bëhet fjalë për ushqimet gjithnjë na vjen ndërmend shprehja “Ne jemi çfarë hamë”. Mënyra e të ushqyerit është një nga indikatorët kryesor e të pasurit një jetë sa më të gjatë.

Së fundmi janë kryer disa studime nga “ Konfederata Italiane Kultivuese” e cila ka publikuar listën me 10 ushqimet më të rrzikshme në botë.

Në vendin e parë renditet peshku nga Spanja, i cili përmban një nivel të lartë të mërkurit.

Vendin e dytë janë midhjet e  gjalla që vijnë nga Franca. Konsumimi i këtyre midhjeve do t’ju bëjë që të keni diarre dhe të  vjella.

Në vendin e tretë renditet pula e importuar nga Polonia. Kjo sepse kjo pulë është kontaminura me ‘’Salmonella enterica ‘’.

Peshku francez renditet në vendin e katërt të ushqimeve më të rreyikshme. Arsyeja është sepse ky peshk përmban krimbin Anisakis.

Në vendin e pestë renditen lajthitë nga Turqia. Kjo pasi këto lajthi përmbajnë aflatoksina, substanca që konsiderohen si kancerogjene.

Në vendin e gjashtë renditen midhjet spanjolle. Kjo pasi këto midhje janë kontaminuar me ‘’Escherichia Coli’’.

Në vendin e shtatë renditen kikirikët nga Egjipti. Kurse në vendin e tetë është mishi i ngrirë i importuar nga Brazili. Arsyeja është se ky mish është kontaminuar me Escherichia Coli-Shigatoxin.

Në vendin e nëntë renditen lajthitë nga Azerbajxhani. E në vendin e 10 renditen pulat nga Brazili.

Aktualitet

Rreziku i mbajtes së ushqimeve në frigorifer/ Ja cilat duhet t’i hiqni urgjentisht

Publikuar

-

Keni dëgjuar se buka duhet të mbahet në frigorifer që mos të prishet? E keni gabim.  Sipas ekspertëve lista e mëposhtme e ushqimeve nuk duhet mbajtur kurrë në frigorifer.

Përshembull, jemi të sigurtë se në frigoriferin tuaj tani, ka plot ushqime që s’e kanë vendin aty. Madje, po i prishni nëse i lini edhe më. Cilat janë këto ushqime?

 

Qepët: Zënë myk dhe squllen

 

Salca pikante: Shumica prej tyre mund të ruhen në dollap deri në 3 vjet

 

Borziloku: Fishket dhe absorbon aromat e mjedisit përreth

 

Patatet: Bëheni si me rërë, gjë që ndikon në shijen e tyre

 

Alkooli: Duhet ruajtur në temperaturën e dhomës

 

Buka: Ndonëse na është thënë që një bukë e vendosur në frigorifer, mund të qëndrojë për ditë të tëra dhe të konsumohet pa problem më pas, e vërteta është ndryshe. Thahet!

 

Mjalti: Në frigorifer mjalti kristalizohet dhe bëhet më i trashë shumë më shpejt

 

Domatet: Humbasin shijen dhe cilësinë

 

Shalqini: Humbet antioksidantët

 

Hudhra: Ju dalin filiza dhe myken

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Freskohuni në këto ditë të nxehta/ Si të përgatisni 10 koktejle të shijshme këtë verë

Publikuar

-

1. Mojito – rum Bacardi dhe Havana Club, të kombinuar me mente, ujë tonik, lime dhe sheqer.

2. Espresso Martini – vodka, kafe ekspres, liker kafeje dhe akull.

3. Moscow Mule – vodka, lime, xhinxher dhe soda.

4. Manhattan – uiski, vermut i ëmbël, bitter Angostura, akull dhe qershi.

5. Margarita – tekila, lëng i freskët lime dhe liker portokalli.

6. Daiquiri – lëng lime, rum i bardhë dhe shurup sheqeri.

7. Dry Martini – xhin në vend të vodkës.

8. Whiskey Sour – uiski Bourbon, lëng limoni, sheqer dhe të bardhë veze (opsionale)

9. Negroni – campari, vermut i ëmbël dhe xhin.

10. Aperol Spritz – aperol dhe soda.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dëshironi një bark të sheshtë? Zbuloni 12 ushtrimet më të duhura për ju

Publikuar

-

1. Përgatitje e muskujve duke u hedhur në litar – 30 sekonda

2. Plank me këmbën e pozicionuar si në foto – 30 sekonda në total (15 për secilën këmbë)

3. Plank në anësore – 40 sekonda në total

4. Kapja e majës së këmbës – 40 sekonda në total

5. Qëndrim si në foto për 3 minuta (në sete nga 30 sekonda). Mund të qëndroni të mbështetur edhe në tavolinë për shembull.

6. Mbajtje e ekuilibrit – 60 sekonda për secilën anë.

7. Russian Twist – 2 minuta

8. Qëndrim si në foto për 1 minutë – 30 sekonda për secilën këmbë

9. Lunges – 20 sekonda për secilën këmbë

10. Rrotull i topit (ose një objekt tjetër) në formë gjysmëharku për 1-2 minuta

11. Pozicioni Kobra – 30 sekonda

12. Ngritje e topit (çdo objekt tjetër) 90 gradë – 15 përsëritje

LEXO TE PLOTE